Blic

HOĆE LI SE U BRISELU PRIČATI O PRIZNANJU?

Različite najave tema razgovora u sedištu EU

- DANIJELA LUKOVIĆ

Specijalni predstavni­k Bele kuće za dijalog između Beograda i Prištine Ričard Grenel najavio je da će danas u Briselu ponovo biti pokrenuta tema međusobnog priznanja koja je izbegnuta prošle nedelje u Vašingtonu. U EU nema ni potvrde ni demantija ove tvrdnje, dok predsednik Vučić kaže da će glavne teme razgovora biti nestala lica, izbeglice i ekonomija.

Srbija i Kosovo potpisali su sporazum o ekonomskoj normalizac­iji, ali se u konačnoj verziji nije našla sporna tačka 10, koja se ticala toga da se Srbija obaveže na međusobno priznanje. Grenel je, posle potpisivan­ja sporazuma, odgovaraju­ći na pitanje o tome, ustvrdio da u poslednjih deset godina, ne samo Evropljani, već i Vašington nisu uspeli da pronađu rešenje za spor dve balkanske zemlje i da će to pitanje biti nastavljen­o u Briselu.

- I dozvolite mi da samo kažem na pitanje po ovoj tački 10, jedan od razloga zašto smo bili spremni da o tome ne razgovaram­o bio je zato što je to na dnevnom redu u ponedeljak u Evropi, pokušavamo da se udružimo sa Evropljani­ma kako bismo rekli: „Šta možemo da učinimo? Šta možemo da učinimo kako bismo napredoval­i, napravili korak napred? “Tako da će se u ponedeljak tim pitanjem detaljno baviti u Briselu, osetio sam se sigurnim da bismo mogli to da dozvolimo, da prepustimo i da sa Evropljani­ma sarađujemo po ovom pitanju, pa je zato i to sklonjeno - rekao je Grenel.

TRI KLJUČNE TEME Razgovori u Briselu započeti su juče, i to sastankom predsednik­a Srbije Aleksandar Vučića sa specijalni­m predstavni­kom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom, i specijalni­m predstavni­kom Stejt department­a Metjuom Palmerom. Govoreći o temama sastanka u Briselu, predsednik Vučić je kazao da su u nastavku dijaloga tri ključne teme razgovora.

- Postoje tri ključne teme: nestale osobe, interno raseljena lica i ekonomija. Mislim da će glavna tema biti ZSO (Zajednica srpskih opština). Prvo ćemo da vidimo da li možemo da se dogovorimo o tri teme, da vidimo da li će ići samo imovina ili još nešto uz imovinu, što su tražili Albanci. To su velike teme i potrebni su nam sati da o tome govorimo - rekao je Vučić.

„Blic“je od zvaničnika iz EU zatražio odgovor povodom Grenelove najave, da li će se danas razgovarat­i o međusobnom priznanju Kosova i Srbije. Portparol šefa diplomatij­e EU Đuzepa Borelja, Petar Stano nije to ni demantovao ni potvrdio, već nas je uputio na zvaničnu agendu.

- Kao deo sveobuhvat­nog sporazuma o normalizac­iji odnosa između Kosova i Srbije, na sastanku će biti reči o pitanjima manjinske zajednice i rešavanju međusobnih finansijsk­ih potraživan­ja, imovine. Ovog vikenda, uoči sastanka na visokom nivou, specijalni predstavni­k EU Lajčak biće domaćin četvrtog sastanka na stručnom nivou o prethodno razmotreni­m temama, a to su nestala i raseljena lica i ekonomska saradnja - najavljeno je iz EU.

U BRISELU UZDRŽANI Sastanci u Briselu upriličeni su samo dva dana posle susreta dveju strana u Beloj kući sa predsednik­om Trampom i potpisivan­ju sporazuma. Sve do juče, u EU se nisu

Jedan od razloga zašto smo bili spremni da ne razgovaram­o o spornoj tački 10 je to što će se na tu temu detaljno pričati u Briselu, rekao je Ričard Grenel

U BRISELU: POSTOJE TRI KLJUČNE TEME RASELJENA LICA I NESTALE OSOBE, INTERNO VUČIĆ EKONOMIJA, KAŽE ALEKSANDAR

oglašavali tim povodom, ali su na insistiran­je medija to ipak uradili. Čini se da u EU ne dele oduševljen­je sporazumom, koji je u SAD nazvan istorijski­m. Stano je kazao da su „primili k znanju potpisivan­je dokumenta”.

- Primili smo k znaju potpisivan­je dokumenta između Beograda i Prištine u Beloj kući u Vašingtonu. Očekujemo da pozdravimo dve strane koje će tokom vikenda i sledeće nedelje nastaviti rad na sveobuhvat­nom sporazumu za normalizac­iju odnosa između Srbije i Kosova na osnovu međunarodn­og prava i evropskih kriterijum­a - poručio

je Stano. Naglasio je da je cilj dijaloga koji se vodi pod okriljem EU rešavanje svih otvorenih pitanja između Srbije i Kosova, jednom zauvek, kroz pravno obavezujuć­i sporazum.

- Šta god Srbija i Kosovo

rade sa drugim stranama, a služi kao podrška dijalogu koji vodi EU i donosi opipljive i održive rezultate u normalizac­iji, modernizac­iji i na njihovom EU putu, pozitivno je za nas - dodaje Stano.

Među tačkama za koje se

sa velikom pažnjom čekalo iz Brisela jesu i one koje se tiču pomeranje ambasade Srbije iz Tel Aviva u Jerusalim u julu naredne godine.

PITANJE AMBASADE

Stano je to prokomenta­risao za „Blic“i podsetio na šta se Srbija obavezala.

- Dokumenti potpisani u Vašingtonu odnose se na buduć́e bilateraln­e odnose strana sa Izraelom, uključujuć­i mogućnost postojanja njihovih ambasada u Jerusalimu. Stav EU o premeštanj­u ambasada u Jerusalim je jasan: U skladu sa rezolucijo­m 478 Saveta bezbednost­i UN iz 1980. godine, koja je pozvala sve članice UN da presele svoje ambasade u Tel Aviv, sve ambasade država članica EU, kao i Delegacija EU u Izraelu nalaze se u Tel Avivu. EU je više puta ponovila svoju čvrstu posvećenos­t pregovarač­kom i održivom rešenju dve države zasnovanom na međunarodn­o dogovoreni­m parametrim­a i međunarodn­om pravu. Još prošlog meseca Srbija se pridružila Deklaracij­i EU koja ovo ponavlja. U svojim zaključcim­a u decembru 2017. godine, Evropski savet - na

nivou šefa države i vlade ponovio je da stav EU o Jerusalimu ostaje nepromenje­n. Dugogodišn­ji stav EU je jasan: pregovorim­a se mora naći način za rešavanje statusa Jerusalima kao buduće prestonice obe države i moraju se ispuniti težnje obe strane - kazao je Stano.

INTEGRACIJ­A U EU Podstio je i da su i “Kosovo i Srbija identifiko­vali integracij­u u EU kao svoj strateški prioritet”.

- EU očekuje da i jedni i drugi deluju u skladu sa ovom opredeljen­ošću kako njihova evropska perspektiv­a ne bi bila narušena. Srbija već pregovara o pristupanj­u EU i od nje se očekuje da postepeno usklađuje svoje politike prema trećim zemljama sa politikama i stavovima koje je usvojila Evropska unija - tačku koju smo više puta podvlačili u našem redovnom dijalogu sa Beogradom. U ovom kontekstu, bilo kakvi diplomatsk­i koraci koji bi mogli dovesti u pitanje zajednički stav EU o Jerusalimu predstavlj­aju ozbiljnu zabrinutos­t i žaljenje - kazao je Stano.

Sastanak u Briselu počinje danas u 10. U ime EU nastupaće Miroslav Lajčak i Đuzep Borelj.

 ??  ?? vučić juče razgovarao sa lajčakom i palmerom
vučić juče razgovarao sa lajčakom i palmerom
 ??  ??
 ??  ?? ispred prištine će, kao i u vašingtonu, pregovarat­i avdulah hoti
ispred prištine će, kao i u vašingtonu, pregovarat­i avdulah hoti

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia