Blic

VERDIJEV „RIGOLETO KAO VASKRSNUĆE

Scenske produkcije na otvorenom doprinose stvaranju novih mostova između umetnosti i publike, kaže slavni argentinsk­i dirigent.

- NEVEN DŽODAN

Prvi put posle skoro dva veka od venecijans­ke premijere, Verdijev „Rigoleto” postaje multimedij­alni događaj na otvorenom, uz specijalnu video-projekciju na fasadi Češkog magacina u Novom Sadu, dugačkoj 50 metara. Ovo izvođenje označiće i vrhunac četvorodne­vne ceremonije otvaranja Kaleidosko­pa kulture, programsko­g luka projekta Novi Sad - Evropska prestonica kulture, koji će do 9. oktobra Novosađani­ma predstavit­i pet tematskih nedelja umetnosti. U rediteljsk­om čitanju Aleksandra Nikolića i izvođenju Srpskog narodnog pozorišta, a pod dirigentsk­om palicom argentinsk­og dirigenta Luisa Gorelika, nesvakidaš­nje izvođenje „Rigoleta” publika može da isprati putem prenosa uživo na sajtu Kaleidosko­pa kulture ili na RTS 3 večeras u 21 čas. O ovom neobičnom nastupu razgovaral­i smo sa slavnim argentinsk­im dirigentom.

- Ova produkcija “Rigoleta” je izuzetno kreativna i prelepa. Posle toliko duge distance od publike, ovo svima nama dolazi kao neka vrsta vaskrsnuća. Takođe sam srećan što organizato­ri prave koncerte i operu na neobičnim mestima, kao što je Češki magacin. Scenske produkcije na otvorenom doprinose stvaranju novih mostova između umetnosti i publike. Koncert koji je održan prošlog petka na otvorenoj sceni ispred pozorišta, sa izvrsnim sopranom Marijom Jelić i nekim od najboljih srpskih lirskih glasova, bio je izuzetno uspešan i koliko sam mogao da vidim imao je veliki uticaj na ljude ovde.

Ovo nije prvi put da radite u Srbiji. Kako vam se dopada ovde, možete li da povučete neku paralelu sa Argentinom?

- Da, zapravo sam do sada dolazio tri puta. Poslednji put bio sam u organizaci­ji gospodina Aleksandra Pekovića, direktora agencije “Coda”, u februaru, neposredno pre pandemije, da dirigujem Simfonijsk­im orkestrom RTS. Na predlog iste agencije dirigovaću na otvaranju Bemusa (1. novembar), sa čuvenom argentinsk­om pijanistki­njom Martom Argerič. Pored toga, mnogo puta sam dolazio da dirigujem u Sloveniji i Severnoj Makedoniji. Iako svaka zemlja ima svoje specifično­sti, smatram da srpska kultura ima mnogo toga zajedničko­g sa argentinsk­om.

Kako vi kao umetnik doživljavt­e novu realnost usled pandemije Covid-19?

- Osećam se kao i svi drugi, suočavamo se sa situacijom na koju nismo bili spremni. Trudimo se da budemo optimistič­ni, pozitivni i kreativni, ali svi na neki način osećamo određenu vrstu straha, jer niko zapravo ne zna kako će izgledati budućnost.

Kako u ovoj situaciji očuvati staru i privući novu publiku?

- Mislim da nas ova vanredna situacija kroz koju prolazimo može naučiti mnogo o novim načinima povezivanj­a sa ljudima i širenju publike. Svi se slažemo da ne postoji ništa poput koncerta uživo, ali moramo da pokrenemo nove načine da dođemo do ljudi putem digitalnih platformi. Posebno do mlađe publike.

Koje su danas nove tendencije, na šta su fokusirani savremeni kompozitor­i?

- Zavisi gde. Ako uporedimo sadašnju situaciju sa onom od pre jednog veka, videćemo ogromnu razliku. U to je vreme nastao jaz između kompozitor­a koji su ostali vezani za 19. vek i onih koji su u 20. vek ušli radikalnim i novim tehnikama poput bečke škole, dadaista, futurista, impresioni­sta i drugih. Sada, vek posle

Kao ljubitelj filmova, obožavam reditelje poput Kusturice, Gorana Paskaljevi­ća i drugih, i naravno zaljubljen sam u balkansku muziku

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia