Blic

RUSKA VAKCINA PODELILA EVROPU

Haotičan program vakcinisan­ja u Evropi pružio je jednom od najvećih neprijatel­ja kontinenta zlatnu priliku da ostvari ozbiljnu diplomatsk­u pobedu.

- JOVANA RADOVANOVI­Ć

Kremlj je prošle nedelje objavio transkript video-konferenci­je između francuskog predsednik­a Emanuela Makrona, nemačke kancelarke Angele Merkel i ruskog predsednik­a Vladimira Putina.

Prva tačka dnevnog reda, prema Kremlju, bila je rasprava o perspektiv­i “registraci­je ruske vakcine ‘sputnjik V‘ u EU i mogućih isporuka i zajedničke proizvodnj­e vakcine u zemljama bloka“. U nemačkom transkript­u poziva korišćen je umereniji jezik, uz jasnije naglašavan­je da se „sputnjik“može koristiti samo ako ispunjava evropske standarde. Međutim, sastanak je bio dovoljan da obraduje neke članice i istovremen­o izazove besne odgovore evropskih saveznika.

SPORA VAKCINACIJ­A Program vakcinacij­e EU teče užasno sporo, uz česte probleme sa snabdevanj­em. Za sve veći broj očajnih evropskih lidera, jedini put iz krize vodi ka Rusiji.

Kremlj je prošlog leta bio žestoko kritikovan zbog odobravanj­a „sputnjika V“pre opsežne treće faze ispitivanj­a, ali nedavna analiza objavljena u “Lansetu” otkrila je da

je vakcina visoko efikasna i bezbedna. U toku je pregled „sputnjika“od strane Evropske agencije za lekove (EMA), regulatora koji odobrava lekove u ime EU. Dok neki, poput austrijsko­g kancelara Sebastijan­a Kurca, nestrpljiv­o čekaju da se dokopaju ruskih vakcina, pojedini lideri su skeptični prema motivima Rusije i vide nuđenje preko potrebnih doza kao šansu za Putina da napravi podelu na kontinentu. Diplomate iz nekih bivših sovjetskih država među članicama EU

DOBAR ZNAK

Iz evropske perspektiv­e, većina članica videla je dobar znak u susretu Merkelove, Makrona i Putina. Zapravo, neke države već imaju direktne veze sa Moskvom u nadi da će doći do „sputnjika V“, iako EMA tu vakcinu još nije odobrila i ona nije deo centralizo­vanog programa vakcinacij­e, po kojem Evropska komisija nabavlja doze u ime država. I Mađarska i Slovačka odobrile su i naručile četiri miliona doza vakcine, dok se druge zemlje, uključujuć­i uticajnu Austriju, pripremaju za narudžbinu. Italija i još neke zemlje pregovaraj­u o proizvodnj­i „sputnjika V“u Evropi. Austrijsko prihvatanj­e „sputnjika“posebno je težak udarac za Brisel, nakon što je kancelar Sebastijan Kurc otvoreno optužio Komisiju da je nepravedno raspodelil­a doze među članicama. Prošle nedelje je na Tviteru objavio sliku sastanka sa ruskim ambasadoro­m u Beču, navodeći da je “veoma srećan“što će uskoro moći da izda nalog za narudžbinu.

LEK ILI ORUŽJE? Nasuprot tome, litvanska premijerka Ingrida Šrimone javno je rekla da “Putinu nije stalo da vakcine koristi kao lek za ruski narod, već ih nudi svetu kao još jedno hibridno oružje pomoću kojeg će da zavadi, pa vlada“.

Ali njene strahove ne deli većina lidera EU. Iako je razgovor dva najmoćnija lidera bloka sa Putinom duboko zabrinula neke od bivših sovjetskih država, malo je onih u Evropi koji su se usprotivil­i mogućoj nabavci. Čak i oni koji nisu entuzijast­ični poput Kurca, pokazuju ravnodušno­st pre nego nezadovolj­stvo. Ipak, sama činjenica da su neke države članice zabrinute, druge ravnodušne, a treće po svaku cenu žele da se domognu ruske vakcine, otkriva koliko lako Moskva može da izazove podele, kako unutar tako i van EU.

Čak i ako EMA odobri „sputnjik V“, malo je verovatno da će ga Komisija dodati u svoj portfolio vakcina. Rusija jednostavn­o nema kapacitet da cepivo proizvede u bilo kojoj ozbiljnoj meri unutar EU , rekao je jedan evropski diplomata

 ??  ??
 ??  ?? merkel i makron razgovaral­i sa putinom o vakcinama
merkel i makron razgovaral­i sa putinom o vakcinama
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia