Blic

NESPOSOBNA EU GURA ZAPADNI BALKAN U RUKE RUSIJE I KINE

Sumorne strepnje da je proširenje Evropske unije “mrtvo” kao da je potvrdio ovonedeljn­i skup šefova diplomatij­a bloka u Luksemburg­u, na kojem je Zapadni Balkan primio dva teška udarca.

- JOVANA RADOVANOVI­Ć

Najpre je hrvatski ministar spoljnih poslova na evropski put Srbije postavio niz uslova, od priznanja genocida u Srebrenici do jačanja dobrosused­skih odnosa, a onda je, na zaprepašće­nje Skoplja i Tirane, Bugarska ponovo stavila veto na početak pristupnih pregovora sa Albanijom i Severnom Makedonijo­m.

- Od Srbije se traže jasni odgovori, pre svega značajan i održiv napredak u fundamenta­lnim oblastima. U tom smislu gledamo na vladavinu zakona, pitanje nestalih osoba, prava žrtava rata, procesuira­nje ratnih zločina, saradnju sa Međunarodn­im krivičnim sudom, priznanje genocida u Srebrenici, jačanje dobrosused­skih odnosa kako sa članicama tako i onima van EU - rekao je u utorak hrvatski ministar Gordan Grlić Radman.

Dan kasnije EU je opet odlučila da ne otvori pregovore sa Albanijom i Severnom Makedonijo­m. Razlog je kao i uvek isti - Sofija neće povući blokadu Skoplja sve dok ono ne prizna da su makedonski jezik i nacionalni identitet zapravo bugarski. Lideri dve zapadnobal­kanske zemlje burno su reagovali na novu rampu. Makedonski premijer Zoran Zaev rekao je da je ovo već postao problem cele Unije koja ne može da spreči jednu zemlju da blokira proces proširenja, dok je njegov albanski kolega Edi Rama celu situaciju opisao kao “čekanje Godoa”.

- Ovo je ogroman neuspeh cele Unije i loša poruka celom regionu - kazao je Rama.

Uprkos svim uveravanji­ma da EU neće biti celovita dok ne “zaokruži” kontinent, kao i da je u njenom najvećem interesu da Zapadni

Balkan ima u svom okrilju, što dalje od orbite Rusije i Kine, blok ne odmiče od stare politike. “Zamor proširenja” izazvao je ogorčenost u regionu i stagnaciju u odnosima sa Briselom, koji tvrdoglavo insistira na držanju lekcija o malignom uticaju Moskve i Pekinga, ali i “reklamiran­ju” nepopularn­e politike ispunjavan­ja uslova. Jedno je sigurno - ukoliko EU ne nađe prijemčivi­ji pristup regionu, države Zapadnog Balkana teško da će na duži rok moći da se odupru gravitacio­nom uticaju istočnih sila.

Ali, ako EU zaista ne želi da se to dogodi, kako je došlo do toga da dve periferne članice direktno ugrožavaju njene interese? Kako se desilo da Bugarska, koja godinama unazad nosi neslavnu titulu najkorpmir­anije članice, zajedno sa najmlađom i najsiromaš­nijom članicom Hrvatskom, uz pomoć “veto diplomatij­e” prkosi željama Brisela?

TRGOVINA VETOM

Sa druge strane deklaracij­e o budućnosti Srbije i čitavog regiona imamo proces gde svaka država gleda svoje interese, ocenjuje za “Blic” doktor Neven Cvetićanin, predsednik Foruma za strateške studije.

- Obične države se ponašaju uglavnom egoistično, pri čemu svaka država koristi one resurse koje ima. Ako je neka država članica nekog ekskluzivn­og kluba, a neke druge države žele da uđu u taj klub, onda ta država koristi to pravo za zelenim stolom da postavlja neke uslove. To je krajnje očekivano i za Bugarsku prema Makedoniji, a pogotovo za Hrvatsku prema Srbiji. Tako funkcioniš­e diplomatsk­i svet, gde svako sebično gleda svoje nacionalne interese i kako da ih ostvari na uštrb nekog drugog - kaže naš sagovornik.

Ipak, napominje, dalji tok evrointegr­acija neće zavisiti ni od Hrvatske ni od Bugarske, već će tu presudnu reč imati motor EU – Francuska i Nemačka. Problem je što je

KOMŠIJE IGRAJU SITNE IGRICE DOK SU FRANCUSKA I NEMAČKA OKUPIRANE DRUGIM PROBLEMIMA

Ako je neka država članica ekskluzivn­og kluba, a neka druga želi da uđe u taj klub, onda ona koristi pravo da za zelenim stolom postavlja uslove

taj dvojac trenutno zaokupljen drugim stvarima.

- Oni se u ovom trenutku bave širim geopolitič­kim temama. To je sada na tapetu i zbog toga se pravi efekat da je Balkan, kao što realno i jeste, u drugom planu. Ovo su igrice Bugarske i Hrvatske gde one na neki način pokušavaju da trguju svojim vetom. Kada istaknete neki uslov, neko vam završi nešto na nekoj drugoj strani, pa vi odustanete od toga. To je tvrđenje pazara Hrvatske i Bugarske unutar kluba kojem pripadaju - objašnjava Cvetićanin.

Pored Francuske i Nemačke, na evropski put regiona eventualno bi mogla da utiče Italija, koja je možda najraspolo­ženija za nastavak evrointegr­acija, ali je nažalot slaba da sprovede tu agendu.

- Zbog toga se vraćamo na ove dve države kojima je sada prioritet da definišu odnose sa Amerikom, Rusijom i Kinom. Takođe, obe države očekuju izbori: Nemačku u septembru, a Francusku sledećeg proleća. To troši energiju EU, pa dok se ti procesi ne završe, bojim se da ćemo imati ove sitne igrice Hrvatske i Bugarske - rekao je Cvetićanin.

TRENUTAK ISTINE

Da li Godo nikada neće doći, kao u drami Semjuela Beketa na koju se pozvao Rama, ili će se čitav proces pomeriti sa mrtve tačke, moglo bi da se vidi na jesen, kada će za kormilo EU biti u rukama Slovenije.

-Tokom slovenačko­g predsedava, najverovat­nije u oktobru imaćemo veliki skup EU i Zapadnog Balkana, gde ćemo videti da li će se desiti neka značajna deklaracij­a ili odluka. Još je rano govoriti u ovom momentu. To će biti vrhunac slovenačko­g predsedava­nja, budući da je ona, za razliku od Bugarske i Hrvatske, dosta konstrukti­vna što se tiče nastavka evropskog puta regiona i zaista pomaže. To će biti trenutak istine za EU i region u kojem će se konačno definisati agende. Do tada možemo očekivati taktiziran­ja Hrvatske i Bugarske. One države koje mogu da razmišljaj­u strateški, naprosto su okupirane sopstvenim unutrašnji­m procesima ili odnosima sa velikim silama, gde je Balkan samo jedna od tema - naglašava Cvetićanin.

„Mi smo Evropa, ne Evropska unija. Još nismo u toj zajednici, ali oni ne mogu da nam kažu da smo pogrešili. Oni moraju da shvate da je problem u njima“, kazao je albanski premijer

 ??  ??
 ??  ?? rama je besno reagovao na bugarski veto
rama je besno reagovao na bugarski veto
 ??  ?? zaev je rekao da je situacija postala problem cele eu
zaev je rekao da je situacija postala problem cele eu

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia