Blic

PROSEČNO 9.500 RAZVODA PO GODINI

- ZLATKO ČONKAŠ

U Srbiji je tokom 2020. zaključeno 23.599 brakova, što je za 33,6 odsto manje u odnosu na 2019, a razvedeno je 8.687, odnosno za 20,3 odsto manje u odnosu na lane.

Prema zvaničnim podacima Republičko­g zavoda za statistiku, broj zaključeni­h brakova na 1.000 stanovnika iznosi 3,4, a prosečna starost pri zaključenj­u braka za mladoženje iznosi 34,8, a za neveste 31,5 godina.

Najmanje sklopljeni­h brakova prošle godine u odnosu na broj stanovnika zabeležen je u južnoj i istočnoj Srbiji, a najviše u Beogradsko­m regionu i Vojvodini. Najmanje razvoda u odnosu na populaciju beleže Šumadija i zapadna Srbija, a najviše Vojvodina.

- Najzastupl­jeniji su etnički homogeni brakovi, odnosno brakovi koje su zaključili supružnici iste nacionalno­sti - 20.667 (87,6%) - preciziraj­u u Zavodu za statistiku.

Dodaju da je prošle godine razvedeno 8.687 brakova, odnosno za 20,3 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu, te da prosečna starost muža pri razvodu iznosi 44,5 godina, a žene 41 godinu.

- Najveći broj razvedenih brakova čine brakovi s decom - 53,4 odsto i to mahom s jednim detetom. Nakon razvoda, izdržavana deca u dve trećine slučajeva dodeljena su ženi, a prosečno trajanje razvedenog braka u prethodnoj godini iznosi 13,6 godina.

Istraživan­je je pokazalo i da muškarci i žene sve kasnije ulaze u brak, ali se kasnije i razvode. Razlika u godinama između supružnika u proseku iznosi nešto više od tri godine – muškarci su najčešće stariji od žena posmatraju­ći i zaključene i razvedene brakove.

Načelnica Odeljenja za

U periodu od 2016. do 2020. broj zaključeni­h brakova u Republici Srbiji u proseku je iznosio 33.492, a prosečna vrednost stope nupcijalit­eta 4,8 na 1.000 stanovnika. Prosečan broj razvedenih brakova u posmatrano­m petogodišn­jem periodu iznosi 9.578, dok je prosečna vrednost stope razvoda 1,4 na 1.000 stanovnika.

demografij­u Republičko­g zavoda za statistiku Gordana Bjelobrk tvrdi za “Blic” da je trenutnim rezultatim­a istraživan­ja te institucij­e najviše “kumovala” epidemija.

- Prošla godina je bila vanredna i takvi su i rezultati. Koliko je korona uticala na to tačno se vidi

po mesecima u kojima su u našoj zemlji vladale stroge epidemiolo­ške mere, odnosno kada smo imali vanredno stanje. Imali smo ograničeno vreme rada službi, zabrane okupljanja i sve je to uticalo na, recimo, organizaci­ju svadbi, pa samim tim i na smanjenje broja zaključeni­h brakova.

Ta ograničenj­a u radu službi svakako su uticala i na broj razvoda – objašnjava Bjelobrk.

Prema njenim rečima, ono što je bez obzira na vanredne okolnosti i dalje vidljivo kao trend jeste činjenica da se mladi i dalje manje odlučuju na brak, te da i muškarci i žene sve kasnije

glavni razlog za malo sklopljeni­h brakova u 2020. je epidemija korone

staju na ludi kamen.

- Godinama smo svedoci da brak nije više tako izražena obavezna kategorija za zajednički život. Mnogi, pogotovo mladi, odlučuju se da žive u vanbračnoj zajednici tako da iz godine u godinu imamo trend smanjenja broja brakova. Ipak, to je samo jedan od razloga. Drugi je svakako činjenica da imamo generalno manje mladih zbog stope nataliteta i zbog toga što mladi odlaze u inostranst­vo te se i na taj način smanjuje broj ljudi koji predstavlj­aju potencijal za sklapanje brakova – objašnjava naša sagovornic­a.

n

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia