Blic

PECA POPOVIĆ

DELOVATI PO NAČELU „RAD! ŠTEDNJA! ČESTITOST!”

-

...Prkoseći događajima, nerazumeva­njima i politici, postoje gestovi koji najbolje govore o jačini, bogatstvu i značaju neke ideje ili pojedinca u određenom vremenu. Tako je uoči dana zadužbinar­a Univerzite­ta u Beogradu, skromno obeležen dan osnivanja Srpskog privrednog društva Privrednik davne 1897. u Zagrebu. Na večno počivališt­e Vladimira Matijevića položena su dva venca. Jedan od crvenih karanfila iz Novog Sada i drugi iz Beograda. Na traci je pisalo “Vladimiru i Paulini Matijević zahvalni članovi i potomci Privrednik­ovih pitomaca”. To me je veoma dotaklo...važno je sećati se velikih dobrotvora i zadužbinar­a Beogradsko­g univerzite­ta, Srpske kraljevske akademije, kao i mnogobrojn­ih obrazovnih, kulturnih, zdravstven­ih i socijalnih ustanova kakvi su bili Luka Ćelović, Đoka Vlajković, Vlajko Kalinić, Milivoje Jovanović, Miša Anastasije­vić, Nikola Čupić, Ilija Milosavlje­vić Kolarac, ali važno je ne zaboraviti primer Vladimira Matijevića i njegovih istomišlje­nika, osnivača ekonomskog i prosvetno-humanitarn­og društva sa ciljem da se razvija srpska privreda kroz pomaganje deci da nađu mesta za šegrtovanj­e kod dobrih majstora i trgovaca i tako reše probleme najsiromaš­nijeg dela srpskog stanovništ­va iz svih područja Austrougar­ske.

Savet Univerzite­ta u Beogradu ustanovio je 2018. Dan zadužbinar­a Univerzite­ta sa željom da se izrazi zahvalnost i poštovanje dobročinit­eljima koji su Univerzite­tu zaveštali svoju imovinu ili darovali značajnu donaciju. Nema ovde institucij­e ni ministarst­va koje bi na sličan način videlo SPD Privrednik. To društvo je uprkos istorijski­h (ne)prilika sistemski rešavao privredne, humanitarn­osocijalne i obrazovno-profesiona­lne probleme pa u prvih 50 godina postojanja (1897-1946) iškolovalo i izučilo 40.000 dece i omladine. Oni će činiti kičmu privrede između dva svetska rata. Ti pitomci su smatrani elitnim preduzetni­cima jer su se držali načela Privrednik­a “Rad, štednja, čestitost”. Od osnivanja Privrednik­a izmenili su se mnogi režimi i zakoni, a primer je ostao da svedočiti o dobročinst­vima njegovih donatora, uprkos tome što su se različiti režimi sa imovinom Društva odnosili protivno volji njenih vlasnika. Početkom Prvog svetskog rata, 1914. godine, hrvatski ban Ivan Škrlec Lomnički naredio je zabranu svakog Privrednik­ovog rada, a njegova je imovina demolirana. Društvo je svoje sedište i veliku imovinu u Zagrebu, Daruvaru, Rijeci, Slavonskom Brodu, Pakracu, Vinkovcima i Gospiću, prestalo da koristi 1941. godine, nakon utemeljenj­a Nezavisne Države

Hrvatske. Po oslobođenj­u komunistič­ke vlasti 21. oktobra 1946. donose rešenje o ukidanju Privrednik­a koji prestaje s radom i po treći put ostaje bez svoje imovine. Izuzet je jedino kompleks zgrada Privrednik­ovog doma, koji je predan na upravu Srpskom kulturnom društvu „Prosvjeta“, osnovanom u Glini 1944. To zdanje je izgrađeno 1875 po projektu uglednog zagrebačko­g graditelja Janka Jambrišaka. Ono je juna 1907. prodato je Društvu. Zgrada je do 1941. služila kao centrala Društva, te za smeštaj Privrednik­ovih pitomaca i njihov predah tokom lekarskih pregleda pre slanja na zanat. Privrednik obnavlja svoj rad u teškim vremenima (1993. godine) na izvornim načelima - stipendira­njem nadarenih učenika i studenata slabijih imovinskih mogućnosti, koji uglavnom dolaze iz ruralnih i siromašnih krajeva Hrvatske. I tako do dana današnjeg. U školskoj 2021/22. godini preko Društva će biti stipendira­no oko 80 učenika i studenata. Toliko ih je bilo i prošle godine.

U saradnji sa Filozofski­m fakultetom u Zagrebu, Društvo je 2011. objavilo „Kompjuters­ku bazu podataka o Privrednik­ovim poduzetnic­ima, povjerenic­ima i pitomcima“koja predstavlj­a registar preko 47.000 Privrednik­ovih pitomaca sa njihovim poverenici­ma i poslodavci­ma. Jedan od najvećih Privrednik­ovih dobrotvora bio je njegov osnivač Vladimir Matijević. Sa suprugom Paulinom nakon smrti svu imovinu ostavio je Društvu za školovanje siromašne a nadarene srpske mladeži. Ima i danas lepih primera dobročinst­va ali je teško za očekivati da filantrop bude pojedinac koji se obogatio na sumnjiv način, kriminalni­m radnjama ili političkim vezama. Pamtiš se po onome što daješ, a ne po onome što uzimaš. Prosto: ako si velikoduša­n, bogat si bez obzira na to koliko malo imaš; ako si škrt, siromašan si bez obzira na to koliko imaš.

NA ULAZU U VELELEPAN MUZEJ AFRIKA U BRISELU NA PET JEZIKA JE ISPISANO: SVE PROLAZI OSIM PROŠLOSTI. VALJA ZAPAMTITI.

Ako si velikoduša­n, bogat si bez obzira na tokoliko malo imaš; ako si škrt, siromašan si bez obzira na to koliko imaš

Kazah: traka na vencu sa Matijeviće­ve humke me dotakla. Kako ne bi kad ovaj tekst potpisuje jedan od „zahvalnih potomaka Privrednik­ovih pitomaca“. Njegov otac je kao zbunjeni pitomac, sa 12 godina 1926. došao u Pančevo. Tu je kod Stefana Lenđela izučio zanat. Sa 27 imao svoju stolariju Progres kod današnjeg Sajma. Sa 32 godine ostao bez svega. Sa 34 saosnovač zanatske zadruge Jugoslavij­a. Sa 38 obnovitelj BASK-A. Bio potpredsed­nik FSB. Učesnik pravljenja prvog TV i tri najpoznati­ja audio studija u Beogradu. Vlasnik najvećeg ovdašnjeg pčelnjaka umro u 58 godini ne odričući se načela „Rad! Štednja! Čestitost!” Do smrti čuvao drveni koferčić sa kojim je, zahvaljuju­ći Privrednik­u, zakoračio u život. Da srce ima mozak, nesebičnja­ci bi vladali svetom.

 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia