Blic

BRITANIJA POČINJE DA RAZMIŠLJA O ŽIVOTU BEZ KRALJICE

Svetski lideri okupljaju se u Glazgovu na klimatskom samitu, ali kraljica Elizabeta II neće biti tu da ih lično pozdravi.

- JOVANA RADOVANOVI­Ć

Ovo je samo poslednje u nizu podsećanja da britanska kraljica smrtna. kraljica, koja je ove godine napunila 95 godina, davno je predala naporne inostrane turneje svom sinu i prestolona­sledniku, princu Čarlsu. Baš kada Palata počinje da prenosi više dužnosti oko kraljevske “firme“, Britanija mora da počne da razmišlja o nezamisliv­om - o životu bez nje. Kraljica je otkazala planiranu dvodnevnu posetu Severnoj Irskoj prošle nedelje nakon što je provela noć u londonskoj bolnici, što su zvaničnici Palate prećutali svetskim medijima. Namera je bila da se umanji strah za njeno zdravlje i poštedi njena privatnost. Umesto toga, upalio se alarm i počele su da s iznose optužbe za zataškavan­je.

Kraljica se sada odmara u zamku Vindzor, iako se u utorak uveče pojavila na prijemu za vladin investicio­ni samit, pozdravlja­jući goste među kojima su bili premijer Boris Džonson i Bil Gejts.

Ali senka njenih godina postaje sve veća. Kraljica je nedavno fotografis­ana sa štapom za hodanje i otkriveno je da sada vodi svoje nedeljne razgovore sa Džonsonom telefonom umesto licem u lice. Takođe je odustala od jahanja, svoje omiljene aktivnosti. Sve je to sasvim normalno za nekoga njenih godina.

KRALJICA ELIZABETA JE NA VLASTI GOTOVO SEDAM DECENIJA, ALI JE ODBILA DA SE FORMALNO PENZIONIŠE

Međutim, jednog dana bilteni iz palate će objaviti nešto slično onome što su rekli za njenog oca Džordža VI (“kraljev život se mirno približava svom kraju“). Zatim će na bezbednoj liniji biti upućen telefonski poziv kancelarij­i premijera sa porukom “Londonski most je pao“, šifrom za njenu smrt. Centar za globalni odgovor Ministarst­va spoljnih poslova će podeliti vesti sa 15 vlada izvan Britanije, gde je kraljica i dalje šef države, i sa 36 drugih zemalja komonvelta. U roku od nekoliko minuta većina Britanaca će saznati za smrt jedinog monarha kojeg su poznavali. Sve će se promeniti — od glave na novčanicam­a do osećaja izvesnosti i kontinuite­ta koji je Elizabeta II tako mirno utelovila.

Znak koliko lekari ozbiljno shvataju stanje kraljičino­g zdravlja je to što ona neće prisustvov­ati Ceremoniji sećanja u nedelju, događaju koji smatra najznačajn­ijim u njenom kalendaru.

Za razliku od nekih drugih modernih monarha, pa čak i jednog pape, ona je odbila da razmišlja o formalnom penzionisa­nju - posao na koji je pristala na krunisanju je za nju posao za ceo život. Poslednja dugo vladajuća

kraljica, Viktorija, zatvorila se nekoliko godina nakon smrti svog supruga Alberta 1861. i zbog toga je postala nepopularn­a. Elizabeta nije izabrala taj put namerava da ostane u javnosti dok god može. Međutim, još od smrti njenog muža princa Filipa ove godine, kraljičini podanici počinju da shvataju da njen život ima kraj. Čak će i nepokolebl­jivi republikan­ci među njenim podanicima, koji preziru sve vezano za monargiju, biti dirnuti njenim odlaskom. Prema anketama, ogromna većina njih misli da ona radi odličan posao. Svojim dostojanst­vom i emocionaln­om uzdržanošć­u u velikoj meri je izbegla lične kontroverz­e koje su pratile njenu decu.

Iznad svega, ona simbolizuj­e kontinuite­t u istoriji Britanije. Jer, kraljica je poslednja veza sa dobom imperije, Drugim svetskim ratom i “najslavnij­im časom” Vinstona Čerčila. Kritičari su govorili da je pogrešila što nije ustupila mesto svom najstarije­m sinu, princu od Velsa, kada je protekao pristojan period nakon smrti njegove prve žene, ledi Dajane, i njegovog ponovnog braka sa Kamilom, vojvotkinj­om od kornvola. Ali, možda je ostavši na vlasti izvršila poslednju veliku nacionalnu službu.

Britanija je upravo prošla kroz mučan period političkih turbulenci­ja. Referendum o Bregzitu 2016. bio je gorka drama koja je podelila prijatelje, porodice, klase i

četiri nacije Engleske, Škotske, Velsa i Severne Irske koje čine Ujedinjeno Kraljevstv­o. Posledice su bile još gore. Višegodišn­je prepirke u Donjem domu dovele su

Kraljicu treba da nasledi princ Čarls, koji je poslušan i posvećen, ali je istovremen­o i kontroverz­nija figura koja izaziva podele

do skoro ustavnog sloma i ostavile zemlju u političkom ćorsokaku. U očima sveta i mnogih građana, Velika Britanija je pretrpela “kolektivni nervni slom”, piše “Vašington post”. Jedini glas smirenosti u toj grozničavo­j atmosferi bila je kraljica. Da je u tom trenutku napustila scenu, sve bi bilo mnogo gore. Sada kada je najgore prošlo i političke bure su se smirile, možda zemlja kojom je vladala može da pronađe više unutrašnje­g mira da živi sa Čarlsom. 

 ?? ??
 ?? ?? Kraljica je otkazala brojne svoje obaveze
Kraljica je otkazala brojne svoje obaveze
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia