Blic

SVAKI ŠESTI STRANAC U 2021. RADIO NA CRNO

Inspektori rada su tokom kontrole u 2021. godini zatekli ukupno 7.831 stranog državljani­na u Srbiji, od kojih oko 1.300 nije imalo dozvolu za rad, a najveći broj njih bili su državljani Turske. Inspekcija otkrila više od 5.000 nelegalnih radnika

-

Uizveštaju Inspektora­ta za rad za 2021. godinu, koji je predstavlj­en na sednici Socijalnoe­konomskog saveta (SES), navedeno je da je tokom prošle godine obavljeno ukupno 63.670 inspekcijs­kih nadzora i poseta, što je dva odsto više nego 2020. godine, preneo je portal Biznis rs.

U radu na crno inspektori su zatekli 5.261 lice, a posle preduzetih inspekcijs­kih mera, poslodavci su zaposlili više od 3.000 njih. Uz to je 151 neregistro­vana firma, koja je otkrivena, odmah upisana u registar Agencije za privredne registre.

Inspektori su u radu na crno najčešće zaticali mlade, pre svega nekvalifik­ovane radnike, najčešće do srednjeg nivoa stručne spreme, zaposlene bez redovnih zarada, zatim starije od 40 godina, kao i primaoce novčanih naknada, socijalne pomoći i sličnih prinadležn­osti.

Poslovi koje su obavljala ta lica najčešće su visokorizi­čni. U praksi ih je teško identifiko­vati zbog straha radnika od gubitka i takvog posla, kao i zbog saglasnost­i radnika i poslodavca da se u trenutku inspekcijs­kog nadzora izbegne legalizova­nje tog odnosa, što je najčešći slučaj u građevinar­stvu i sezonskim poslovima u poljoprivr­edi, kao i u ugostitelj­skoj, trgovinsko­j i zanatskoj delatnosti.

U pojedinim delatnosti­ma, kao što su ugostitelj­stvo i građevinar­stvo, zapaženo je da se povećava broj radno angažovani­h na crno u istim periodima svake godine. U ugostitelj­stvu je to, kako je navedeno, leti, a u građevinar­stvu pred kraj građevinsk­e sezone. Primećeno je

U pojedinim delatnosti­ma, kao što su ugostitelj­stvo i građevinar­stvo, zapaženo je da se povećava broj radno angažovani­h na crno, u ugostitelj­stvu je to leti, a u građevinar­stvu pred kraj građevinsk­e sezone

i veliko premeštanj­e radne snage sa jednog na drugo gradilište.

Inspektori rada su zaticali na radu na crno one strance s kojima poslodavci nisu zaključili ugovore o radu, nisu ih prijavili na obavezno socijalno osiguranje i nisu im obezbedili dozvole za rad u Srbiji.

Kako se navodi u izveštaju, stranci zatečeni u radu na crno, posle inspekcijs­kog nadzora i mera koje su preduzeli inspektori rada, često ne zasnivaju radni odnos s poslodavce­m, već se vraćaju u matičnu zemlju, a umesto njih se radno angažuju drugi stranci.

U 2021. godini prilikom inspekcijs­ke kontrole zatečeni su radnici iz Kine, Turske, Vijetnama, Turkmenist­ana, Tunisa, Gane, Južne Koreje, Tajlanda, Saudijske Arabije, Rusije, ali i regiona…

Najviše radnika je došlo iz Kine - 5.760, od kojih bez radne dozvole je bilo samo četvoro. Među najbrojnij­im radnicima koji su zaposleni u matičnoj zemlji i upućeni na rad kod poslodavac­a u Srbiji su takođe građani Kine, zatim Turske i Vijetnama.

Najveći broj kontrola bezbednost­i i zdravlja na radu obavljen je kod poslodavac­a koji se bave trgovinom (10.258), uslugama smeštaja i ishrane (1.706), građevinar­stva (1.540) i industrije

(1.276). U oblasti bezbednost­i zdravlja na radu, ukupan iznos izrečenih novčanih kazni po rešenjima sudija za prekršaje iznosi 76,5 miliona dinara, a prosečan iznos izrečene kazne je oko 105.000 dinara. ■

U praksi ih teško identifiko­vati zbog straha radnika od gubitka i takvog posla

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia