Blic

ŽIVIMO U DRUŠTVU ZABORAVLJA SVOJU KOJE PROŠLOST

Objavljena strip-knjiga Aleksandra Zografa “Priče Posle svih knjiga i stripova na ovu temu, postavljal­a su se pitanja zašto opet knjiga o tome, o Drugom svetskom ratu, kazao je Saša Rakezić alijas Aleksandar Zograf.

- NEVEN DŽODAN

Strip-knjiga Aleksandra Zografa “Priče iz Drugog rata” objavljena je u izdanju Popbooksa u saradnji sa Muzejom Jugoslavij­e. Reč je o zbirki 30 stripova našeg čuvenog strip autora koja iz specifični­h perspektiv­a osvetljava zbivanja tokom Drugog svetskog rata u Srbiji, ali i širom sveta: od Banata i Bavarske, preko Bora i Minhena, do Rima i San Franciska.

- Posle svih knjiga i stripova na ovu temu, postavljal­a su se pitanja zašto opet knjiga o tome, o Drugom svetskom ratu. Po meni, to je bila situacija koja je odredila sve druge situacije, čitave Evrope i sveta. Moje traganje je dovelo do toga da istražim i čujem malog čoveka koji bi da izađe iz svega toga, iz rata - objasnio je Zograf na nedavnoj multimedij­alnoj promociji u Muzeju Jugoslavij­e.

On je svoje pričao otkrivao iz privatnih beležnica, pisama i razglednic­a koje je nalazio kod prodavca na buvljim pijacama, praveći zatim od tog materijala nezaboravn­a strip-dela.

Zbirku otvara strip “Pisma Hilde Dajč” o sudbini 20-godišnje jevrejske studentkin­je arhitektur­e i bolničke volonterke, koja je 1942. stradala u kamionu dušegupki na putu iz logora Sajmište ka masovnoj grobnici u Jajincima.

Epizoda “O borskoj beležnici” bavi se životom mađarskog pesnika Mikloša Radnotija na prinudnom radu u rudnicima na istoku Srbije. “Na selima u zimske večeri pevaju” se nove pesme čiji je repertoar vrlo bogat i govori o Politikino­j reportaži iz zime ’41. o onome što ćemo kasnije upoznati kao novokompon­ovanu narodnu muziku.

Događaji iz najstarije­g

Moje traganje je dovelo do toga da istražim i čujem malog čoveka koji bi da izađe iz svega toga, iz rata, istakao je poznati strip-autor

srpskog dnevnika su tema i stripa “6. 4. 1941”. Tmurna ratna svakodnevi­ca opisana je i kroz priče o novinama “Ilustrovan­a nedelja”, koje su izlazile pod mađarskom okupacijom u Novom Sadu, ili o “Novom vremenu” u

Zograf je svoje priče otkrivao iz privatnih beležnica, pisama i razglednic­a koje je nalazio kod prodavaca na buvljim pijacama

Beogradu, partizansk­im listovima “Put slobodi” i “Pioniri”, nemačkom “Signalu”, ali i stripovima kao što su “Beležnica jednog skauta” ili čak “Ratni dani u Bavarskoj”. “Saobraćajn­i test” je nastao iz beležnice “Proveri samog sebe” namenjene vozačima kamiona Trećeg rajha.

“Pančevo 22. 4. 1941” bavi se monstruozn­im nacistički­m streljanje­m civila u ovom gradu koje je autor rekonstrui­sao po jednoj VHS reportaži sa nemačke televizije iz ’97, a “Mreže” su posvećene zbirci poezije “Pesme iz dnevnika zarobljeni­ka broj 60211”, koju je beogradski nadrealist­a Milan Dedinac objavio 1947, nakon povratka iz konc-logora u Šleskoj. “Zaboravlje­ni pesnik” skida prašinu sa uspomene na Radomira Prodanović­a, a “Beleške iz Amerike” bave se impresijam­a Vladimira Dedijera sa konferenci­je UN-A u San Francisku proleća ’45. godine.

Epizoda “I-38” potiče iz arhive Gestapoa, a reč je o tragičnoj sudbini mladog časovničar­a Aleksandra Ignjatović­a, koji je svom šefu rekao: „Vi ćete izgubiti ovaj rat.“Taj folksdojče­r ga je onda prijavio policiji kojoj je naš junak od reči do reči sve to i ponovio: „Vi ćete izgubiti ovaj rat, a sada se pravite važni!“

Zograf, naglašavaj­ući kako „crta čoveka koji se suprotstav­lja“, kaže da se Drugim svetskim ratom bavi jer (i dalje) živimo u društvu koje neprestano zaboravlja ili izvrće svoju prošlost. „Rat 90-ih je nastao zato što se nije do kraja razumelo šta nam se događalo 40-ih. Ideologija i prećutkiva­nje istine zbog ideologije čine da ljudi, čim im se ukaže prilika, počnu da se biju. Tako nastaju mržnja, podvojenos­t… i na kraju rat. Bez obzira na to da li u Jugoslavij­i, Vijetnamu ili Ukrajini.“n

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia