Blic

ZABRANJENA ROMANSA KOJA JE ZAVRŠENA TRAGIČNO

- MARIJA KALAS & ARISTOTEL ONAZIS STEFANA PAVLOVIĆ PRE ARISTOTELA MARIJA JE BILA U BRAKU SA MENADŽEROM

Monika Beluči u elegantnoj, crnoj haljini sa zalizanom kosom vezanom u nisku punđu sedi na žutoj sofi na zamračenoj bini i obraća se publici glasom nabijenim emocijama dok pripoveda melodramat­ične detalje života operske dive Marije Kalas... Ovo je prizor iz predstave “Maria Callas: Letters and Memoirs” u kojoj Belučijeva zapravo glumi Kalasovu, i to čitajući odlomke iz posthumno objavljene knjige ovog soprana, koja sadrži i njena pisma i memoare.

Da li je ova predstava dostojni podsetnik na divu kakva je bila Marija Kalas, ostavljamo kritičarim­a da procene, a nas je podsetila na veliku ljubav koju je ova Grkinja raskošnog glasa živela, a koja je obeležila njen život. Velike ljubavi uglavnom su tužne, dramatične, gotovo epske - one sa sobom nose valove ushićenja i blistavih trenutaka, ali i žustrinu, oštre reči, burne svađe, strašne razlike, i često se pretvaraju u patološke odnose bez kraja i konca. Jedna od takvih bila je romansa čuvene operske dive Marije Kalas i grčkog milijarder­a Aristotela Onazisa, koja je ostala upisana kao jedna od najlepših, ali i najtežih ljubavnih priča u savremenoj istoriji.

Glamurozna grčka zvezda jedinstven­og glasa i harizme, jedna od najuticajn­ijih žena svog doba, elegantna i nedodirlji­va, Marija Kalas, gotovo dve decenije živela je burnu i intrigantn­u ljubav sa Aristotelo­m Onazisom, a njihov odnos do dana današnjeg nije prestao da intrigira javnost. Oni su proveli godine i godine u jednoj vrsti zajedništv­a, ali uprkos čvrstini veze njihov odnos bio

je “obojen” suzama, padovima, preprekama, osvetama i dramatični­m obrtima.

Kada se između grčke pevačice i čuvenog biznismena rodila ljubav na njegovoj jahti “Kristina”, na kojoj se elita tog doba zaputila na tronedeljn­o krstarenje Mediterano­m, oboje se bili u braku - ona sa 30 godina starijim menadžerom Đovanijem Batistom Meneginije­m, a Aristotel s bogatom naslednico­m Atinom Livanos. Silinu emociju koja se tada javila ništa nije moglo da pomuti, prepreke i društvene norme nisu mogle da stanu na put magnetnoj privlačnos­ti, pa ni to što je Marijin suprug bio prisutan na jahti. Harizmatič­ni bogataš bio je opčinjen šarmom tada 32-godišnje dive, i svaka njena želja za njega je predstavlj­ala zapovest - kada je rekla da voli tango, plesali su celu noć tango, kada je rekla da voli ruže, on je ispunio čitavu plesnu dvoranu ružama, kada je rekla da voli proslave, organizova­o je jednu samo u njenu čast...

I upravo tu, jedne tople, avgustovsk­e večeri, na toj jahti, koja se usidrila u podnožju planine Atos, Marijin i Aristotelo­v život se ukrstio jednom za svagda. Oni su se tada susreli sa vaseljensk­im patrijarho­m Atinagorom, koji im se zahvalio na tome što su proslavili Grčku, nazvavši ih “najvećim pevačem i najvećim mornarom u savremenom svetu”. Mariji su se oči napunile suzama, i ona je te reči protumačil­a kao Božji znak i dozvolu za njihovu ljubav, slomivši svaki otpor za ovu “zabranjenu” romansu. Ova uspešna i nesalomiva dama zatražila je od svog supruga razvod čim se krstarenje okončalo. Menegini je “poludeo” javno optuživši Onazisa za slom braka. Legendarni bogataš je odreagovao u svom maniru - javno ga je zapitao: “Koliko hoćete za Mariju? Pet ili deset miliona?” A, onda se jedne noći jednostavn­o pojavio ispred njihove kuće, dozivajući Mariju i obrativši se njenom suprugu: “Došao sam da ti uzmem ženu!” U mesecima koji su usledili, zaljubljen­i par okončao je svoje brakove i upustio se u romansu koja će trajati do smrti, ali uz užasne i bolne slomove i peripetije ravne najmaštovi­tijim holivudski­m ostvarenji­ma.

Veza sa Aristotelo­m doprinela je da lepa Grkinja bude česta “meta” tabloida, iako je i pre toga bila na lošem glasu u štampi. Novinari su neretko uz nju vezivali reči “razuzdana” i “perverzna”, a ova afera bila je prava poslastica za njih.

- Nisam anđeo i ne pretvaram se da jesam. To nije jedna od mojih uloga. Ali, nisam ni đavo. Ja sam samo žena i umetnik, i kao takvoj hoću i da mi se sudi - rekla je Marija jednom prilikom.

Ipak, loša reputacija u javnosti u kombinacij­i sa teškoćama u pevanju, koje su se javile usled naglog mršavljenj­a i slabljenja dijafragme, kao i sama ljubav sa Onazisom, podstakle su je da se povuče sa scene, daleko pre vremena.

Ona je želela da bude samo “žena koja voli”,

i da svu pažnju i energiju usmeri u svoju novu ljubav - i zaista jedno vreme oni su se voleli beskrajno, Marija je imućnog brodovlasn­ika pratila na putovanjim­a širom sveta, uživala je u njegovim skupocenim darovima, raskošnim haljinama, podršci, pažnji, oduševljen­ju njome... Međutim, u narednim godinama njihova veza poprimila je patološku formu i pretvorila se sado-mazohistič­ki odnos u kome je Aristotel bio brutalan i neosetljiv, a Marija žena zavisna od njegovog dodira i reči, koja je živela jedino za vreme provedeno sa njim. Ponekada je danima ne bi zvao, a ona je očajna čekala njegov poziv. Igrao se sa njom - nestajao je na neko vreme, pa se vraćao uz velike gestove, medene reči i postupke. Bio je surov - neretko bi je u društvu ponižavao, govoreći da je ona samo “glupa, predebela dama sa velikim nosem”. Jednom prilikom javno ju je osramotio rečima da je “dobra samo za krevet”. Drugom prilikom, kada je obećao Mariji da će je konačno oženiti, ona je to obelodanil­a novinarima. Međutim, Onazis je njene izjave demantovao uz opasku da su to “dečije šale i njene fantazije”. Kao da sve to nije bilo dovoljno, Onazis je bio kompulsivn­o neveran, a vrhunac je bila afera sa Džeki Kenedi, tada najpoželjn­ijom udovicom na planeti.

Marija je jedno leto poželela da ponovo provede na krstarenju sa Onazisom, kada joj je saopštio da je to nemoguće, jer on ima specijalno­g gosta na jahti (misleći na Džeki). Marija ga je tada ostavila, što je on olako shvatio, rekavši joj da će se videti ponovo u septembru.

- Ne, Ari, ne shvataš, ostaviću te i više ti se nikada neću vratiti - rekla mu je ova tragična heroina tada.

I zaista - taj događaj označio je definitiva­n krah njihove ljubavi, ali ne i kraj.

Onazis se venčao sa Džeki Kenedi, navodno kako bi pridobio uticaj u Americi, ali je umesto toga, trajno slomio srce ženi koja ga je bespogovor­no volela i živela samo za njega. Džeki se udala za njega samo zbog bogatstva i moći i on je ubrzo strašno zažalio zbog odluke. Neki zapisi govore da je čak želeo da otkaže venčanje, ali je zbog Džekine histerije i nedostatka “valjanog razloga” po strogim grčkim zakonima, ipak uplovio u bračne vode.

Za Mariju Kalas to je bio najtragičn­iji period života, i najbolje ga opisuje njena kratka izjava: “Prvo sam izgubila glas, zatim figuru, i na kraju Onazisa”.

Ona je za venčanje saznala od prijatelja i iz novina, i nakon suicidnih misli, gomile lekova i sredstava za smirenje, poslednjim naporima volje pustila je da vreme jednostavn­o prođe i počela polako da sređuje svoj život.

Međutim, čuveni brodovlasn­ik bio je rešen da je ne ispusti iz ruku, ona mu je silno nedostajal­a, i sve jače priželjkiv­ao je Marijinu ljubav, njen topli zagrljaj i čvrst oslonac. Aristotelo­va upornost, pritisak, velikodušn­i gestovi urodili su plodom - operska diva nije odolela da ne “oživi” njihovu romansu, ali ona je nastavila da bude nestabilna i obojena svađama i stalnim prekidima, jer on je i dalje bio zvanični suprug Žakline Kenedi. Ipak, nikada nije krio da je bio čest gost u pariskom stanu Kalasove i njihova ljubav bila je doslovce transparen­tna. Čak je ostalo zabeleženo da je u čuvenom klubu “Maksim” uzviknuo: “Kako je dobro opet osetiti Marijine kukove, kostiju sam sit kod kuće”.

Poslednje godine Onazisovog života obeležile su velike tragedije - smrt sina jedinca, poslovni krahovi, samoubistv­o bivše supruge, teška bolest, a Marija je tada, kao i u mnogim trenucima njegovog burnog života, bila jedina svetla tačka. I tada, kada je osetio da mu je kraj blizu, potražio je svoju voljenu ljubavnicu, nazivajući je svojom “jedinom istinskom suprugom”. Onazisovi najbliži prijatelji posvedočil­i su da se odazvala njegovom vapaju, celu noć preležavši budna u bolesničko­m krevetu.

- Voleo sam te, ne uvek valjano, ali voleo sam te koliko sam mogao - navodno je rekao čuvenoj operskoj pevačici.

Te 1975, kada je preminuo, Aristotel je u bolnicu sa sobom poneo poslednji Marijin poklon - crveno Hermes ćebe. Za njim je, dve godine kasnije, otišla i slavna, hrabra, elegantna diva, preminuvši u 53. godini od srčanog udara. Njen pepeo rasut je iznad Egejskog mora, i bio je to još jedan u nizu dokaza njene trajne i večne ljubavi prema kontroverz­nom grčkom brodovlasn­iku.

- Uvek sam igrala junakinje koje umiru zbog ljubavi - i to je nešto što mogu da razumem rekla je Marija neposredno pred smrt.

 ?? ??
 ?? ?? NJIHOVA LJUBAV BUKNULA JE NA KRSTARENJU MEDITERANO­M
NJIHOVA LJUBAV BUKNULA JE NA KRSTARENJU MEDITERANO­M
 ?? ?? Ako su u početku i živeli skladno, poslednjih meseci svi su gledali i slušali kako bahati bogataš ponižava opersku divu
Ako su u početku i živeli skladno, poslednjih meseci svi su gledali i slušali kako bahati bogataš ponižava opersku divu
 ?? ?? Veza sa njim doprinela je da lepa Grkinja bude česta meta tabloida, iako je i pre toga bila na lošem glasu
Veza sa njim doprinela je da lepa Grkinja bude česta meta tabloida, iako je i pre toga bila na lošem glasu
 ?? ?? MARIJU JE UBRZO ZAMENIO SA DŽEKI KENEDI, SAMO DA BI JOJ SE PRED SMRT VRATIO
MARIJU JE UBRZO ZAMENIO SA DŽEKI KENEDI, SAMO DA BI JOJ SE PRED SMRT VRATIO

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia