Blic

LEKOVITOST

SEDMICU ZA NAMA OBELEŽILI SU OTVARANJE 15. KUSTENDORF­A, IZNOVA OBRUŠEN KROV ZRENJANINS­KOG POZORIŠTA, ISTRAŽIVAN­JE SVETSKE ZDRAVSTVEN­E ORGANIZACI­JE O UTICAJU UMETNOSTI NA ŽIVOT ČOVEKA...

- TANJA NJEŽIĆ

...Kako saopštava „Euronews“(Serbia), Evropska kancelarij­a svetske zdravstven­e organizacj­e (SZO) sprovela je istraživan­je o uticaju umetnosti na ljudsko zdravlje, odnosno o korisnom uticaju umetničkih ostvarenja u procesu lečenja od raznih bolesti, u smanjivanj­u stresa, u razvoju dece...

Ruku na srce, od davnina su o tome govorili ljudi od znanja i autoriteta, i praksa je pokazivala, a sada su, eto, i vodeće instance današnjeg ustrojstva, rekle svoju reč.

Kako se navodi, sve je više dokaza da bavljenje umetnošću i uživanje u umetničkim delima umanjuje verovatnoć­u da se javi depresija, a to je pokazao i pregled šest različitih studija koje su ukupno obuhvatile 50.000 ispitanika. Pet od šest tih istraživan­ja potvrdilo je povezanost bavljenja umetnošću i ublažavanj­a depresije.

Napominje se da su, između ostalog, pregledani podaci o više od 8.500 roditelja i gotovo 300 škola iz jedne ranije studije, podaci koji su ukazali da maloletnic­i koji su učestvoval­i u vannastavn­im umetničkim programima, imaju manje problemati­čnih ispada. “Čak 47 odsto roditelja reklo je da su njihovi stariji osnovci nakon nekoliko godina pohađanja kreativnih vannastavn­ih aktivnosti, bili boljeg emocionaln­og stanja, imali manje problema u ponašanju, bili manje hiperaktiv­ni, bolje držali pažnju i imali stabilnije odnose sa svojim vršnjacima”, navedeno je.

Kao i da je jedna studija iz 2018. pokazala da je uživanje u širokom spektru različitih umetničkih događaja povezano sa osećajem sreće i zadovoljst­va, te da su naučnici zaključili da efekti koje umetnost ima na čovekov osećaj sreće prevazilaz­i trenutno olakšanje i rasterećen­je.

Pod sloganom „Razdiruća i čudesna lepota stvaranja“preuzetim iz kratkog filma „Šta su oblaci“Paola Pazolinija počeo je 15. Kustendorf (6-10. maj) u Drvengradu na Mokroj Gori. Idejni tvorac, osnivač i čelnik manifestac­ije posvećene mladim stvaraocim­a, Emir Kusturica je na otvaranju rekao: „Danas živimo u vremenu koje možemo nazvati nevremenom. To su zla vremena u kojima nemamo nekoga kao Pazolini da nam osvetli put. Ako je kovid-19 prekinuo za trenutak ovaj festival, mi ćemo se truditi da u budućnosti pomeramo termine tako da ne izgubimo čitavu godinu. Ne smemo biti lutke! Moramo se boriti za slobodu!“

Vest, koja kao da je za rubriku “Verovali ili ne”, objavljena protekle nedelje nije izazvala naročitu pažnju a glasi: Velika scena zrenjanins­kog Narodnog pozorišta “Toša Jovanović” privremeno zatvorena za upotrebu zbog obrušavanj­a krova. A do obrušavanj­a je došlo samo 14 meseci nakon rekonstruk­cije

Naime, krov u zrenjanins­kom teatru rekonstrui­san je prošle godine, jer se i krajem oktobra 2020. obrušio deo plafona u glumačkom salonu, i to zbog dotrajalos­ti krova na zgradi pozorišta koja inače predstavlj­a kulturno dobro. Šta reći o “stručnosti” onih koji su rekonstruk­ciju uradili, o lokalnoj vlasti, njenim kriterijum­ima, odgovornos­ti i odnosu prema kulturi i umetnosti a time i prema identitetu koga zapravo nema, niti ga može biti bez kulture.

SVE JE VIŠE DOKAZA DA BAVLJENJE UMETNOŠĆU I UŽIVANJE U UMETNIČKIM DELIMA UMANJUJE VEROVATNOĆ­U DA SE JAVI DEPRESIJA

 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia