Blic

STUDENTI NA MUKAMA, NEMA GARSONJERE BEZ 300 EVRA

Tržište nekretnina u Srbiji ne miruje. Cena kvadrata već obara sve rekorde, a novi trend, od kojeg strahuju podstanari, ali i studenti, jeste poskupljen­je zakupa.

- SUZANA LAKIĆ, ANICA JELOVAC

Podgrejane dolaskom sve više Rusa i Ukrajinaca, posebno u Beograd, kirije su veće i do 20 odsto, a u pojedinim slučajevim­a su dostigle i drastično veću cenu. Tako se ovih dana sve češće postavlja pitanje ima li kraja poskupljen­ju zakupa stanova i šta čeka studente koji već u junu kreću u potragu za krovom nad glavom.

Mesečne kirije u prestonici već su porasle. Poskupljen­ja su prvo bila stidljiva, od pet do najviše 10 odsto, ali poslednjih mesec dana sve je više primera u koje je teško i poverovati. Sve više Rusa i Ukrajinaca u Beogradu, prinuđenih da zakupljuju stanove, podigli su tražnju za kvadratima, a takvu činjenicu iskoristii su i zakupodavc­i.

Praktično, za iznajmljiv­anje stana od oko 50 kvadrata u centru Beograda potrebno je u proseku izdvojiti oko 500 evra, a za one luksuznije, kirija ide i do 1.000 evra. Cene su istovremen­o rasle i na manje atraktivni­m lokacijama, pa je tako kirija za stan na Zvezdari od 45 kvadrata skočila sa 300 na 400 evra.

Jelena Davidović, vođa prodajnog tima oglasnih portala Nekretnine.rs kaže da je pojačana tražnja ruskih i ukrajinski­h državljana upravo uticala na to da zakupodavc­i iskoriste situaciju i da podignu cene mesečnog najma, kako na atraktivni­m, tako i na manje na manje atraktivni­m lokacijama.

- U nekim ekstremnim slučajevim­a, kada je reč o luksuznim stanovima, kirije idu od 800 evra, preko 1.000, pa čak i do 3.000. Imamo slučajeve i da zakupodavc­i luksuzniji­h stanova sve češće pritiskaju stanodavce da izađu ne bi li uzeli veće pare, a neretko se dešava da zbog straha da se ne nađu na ulici, više para za kiriju nude i sami stanari - kažu nam sagovornic­i upućeni u ovu problemati­ku.

Statistika govori da stanove najčešće zakupljuju mladi, te mlađi bračni parovi, ali i da dobar deo godine u njima masovno provode studenti. Oni u potragu za stanom kreću već u junu, u avgustu i septembru su mahom svi već useljeni, te je sada pitanje koliko će ih ove godine i plaćati.

Sada je već činjenica da u Beogradu ne mogu da pronađu pristojan stan ispod 300 evra, i to bez režija za struju, stan, telefon...

- Tražim stan već neko vreme i nailazim na svašta. Ono što se nudi za 200 evra, često nije ni useljivo, a nešto na šta bih i pristala košta ne manje od 300. Ako tome dodam režije, to je 400 evra mesečno, a garsonjere su u pitanju, ne veće od 35 kvadrata. Čak i da živim sa cimerom skupo je i skuplje i za 100 evra nego prošle godine - kaže nam Miloš. L. iz Užica koji dve godine studira na Pravnom fakultetu u Beogradu.

Zbog prelaska na onlajn nastavu mnogi studenti su ove godine izbegli zakup stanova u prestonici, Praktično su sve do pre mesec dana na fakultete dolazili samo kada su bili ispiti.

- Tako je bilo ove godine, ali već za sledeću će biti veliki problem. Ako budemo imali sreće da pronađemo neki stan po iole normalnim cenama van šireg centra, u Zemunu, Mirijevu, Julinom ili Petlovom brdu... - kaže studentkin­ja Ivana A. iz Kraljeva.

 ?? ?? Neretko se dešava da, zbog straha da se ne nađu na ulici, više para za kiriju nude i sami stanari
Neretko se dešava da, zbog straha da se ne nađu na ulici, više para za kiriju nude i sami stanari

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia