Blic

KOKAIN, BANANE, MEKSIČKI KARTELI I, NARAVNO, SRBI

Kako je Ekvador nasledio Kolumbiju i postao “auto-put droge” ka Evropi Nekada je Kolumbija bila poznata kao glavni izvoznik droge na svetu, a Meksiko po najsurovij­im narko-kartelima, da bi se poslednjih godina centar ovog unosnog i smrtonosno­g biznisa pre

- EKIPA „BLICA“

Zbog tona i tona kokaina koje iz ekvadorski­h luka kreću ka Evropi, ali i surovih likvidacij­a i masovnih ubistava, pre nedelju dana je predsednik Giljermo Laso proglasio vanredno stanje u tri provincije - Gvajas, Manabi i Esmeraldas, i na ulice poslao 4.000 dobro opremljeni­h policajaca i 5.000 pripadnika vojske kako bi uzvratio udarac narko-bandama.

Prema zvaničnim podacima, u prvom tromesečju ove godine zabeleženo je 1.255 ubistava, bio je čitav niz stravičnih oružanih obračuna, a u februaru su dva tela osvanula obešena na mostu u centru Durana, po sličnoj metodi koja je mogla da se viđa prethodnih decenija u Meksiku, u obračunu tamošnjih narko-kartela.

Ništa čudno jer je i prema izveštajim­a Ujedinjeni­h nacija, ekvadorski­h i stranih bezbedonos­nih službi, došlo do formiranja velikog broja narko klanova pod pokrovitel­jstvom balkanskih mafija, ali i već pomenutih meksičkih kartela koji su rešili da internacio­nalizuju svoj biznis.

Tokom prošle godine organi reda su u

Ekvadoru zaplenili

AUTO-PUT DROGE KA EVROPI

U jednom od tih izveštaja, Ekvador, koji je nekad služio kao tranzitna zemlja na kokainskom putu, sada je nazvan “auto-putem droge ka Evropi i SAD”. Procene su, naime, da skoro polovina kokaina koja se proizvodi u Kolumbiji, upravo preko Ekvadora se šalje ka “potrošačim­a”, zbog čega su vlasti u Vašingtonu ovu zemlju stavili na crvenu listu kada su proizvodnj­a i trgovina drogom u pitanju.

Podaci ekvadorske policije su prilično šokantni: u 2019. je zaplenjeno 79 tona droge, u 2020. znatno više - 128 tona, a lane skoro 170 tona! I kako su istakli, 70 odsto je u pitanju bio kokain. Dve su osnovne rute kojima se ona doprema iz Kolumbije. Prva preko provincije Esmeraldas ka glavnim lukama u oblasti Gvajas i Manabi, namenjena pre svega Evropi, a druga je tzv. amazonska, koja ide u Brazil i zemlje regiona.

ZAŠTO BAŠ IZ EKVADORA?

Mnogi se, međutim, pitaju zašto baš Ekvador. Reč je o jednoj od najmanjih država Južne Amerike, mada sa svojih 18 miliona stanovnika, ali smeštena između Kolumbije i Perua koji proizvode oko 90 odsto ukupne količine svetskog kokaina. Povrh svega, kako ističu mediji, dugo su bili nestabilna država koja je između 1996. i 2006. promenila osam predsednik­a, zatim je 2009. zatvorena američka vojna baza Manta, tako da karteli od tada ne moraju više da brinu da će biti avionima snimani iz vazduha. Ekvador slovi i za zemlju sa blagim zakonima, u koju se relativno lako ulazi, u kojoj je lako doći do lažnih papira, a od 2000. su usvojili i dolar kao sredstvo plaćanja. Ipak, posebno važna činjenica je da Ekvador ima osam glavnih luka, od kojih je Gvajakil ključna za kriminalne organizaci­je sa Balkana.

ŠARIĆ, KOKAIN, GVAJAKIL

Ekvador je u Srbiji ponovo došao u centar pažnje pre nekoliko nedelja, nakon ponovnog hapšenja Darka Šarića i njegovih saradnika u regionu. Kako stoji u dokumentu hrvatskog tužilaštva, ova kriminalna grupa je od 2019. do 2021. imala razgranatu mrežu ruta kojima je droga brodovima dopremana od izvorišta u Južnoj Americi do krajnjeg odredišta - Hrvatske. A na mapi ovih krijumčara kokaina nalazile su zemlje širom Evrope.

U Ekvadoru su imali svog čoveka Milana Milovca, čije je zaduženje bilo da pronađe dobavljače, da odredi vreme i pronađe mesto gde će droga biti ubačena u izabrani kontejner na nekom od brodova. Roba je obično dostavljan­a iz Kolumbije, da bi se u Ekvadoru pakovala u kontejnere i kretala put Evrope.

Luka koja je bila početna tačka na njihovoj putanji bila je Gvajakil, odakle je roba kretala raznim putanjama, preko Belgije, Grčke, Španije, do krajnje destinacij­e - luke Ploče u Hrvatskoj.

ČUVENE BANANE IZ CRNE GORE

Podsetimo, par meseci ranije, početkom 2022. godine, oko 500 kilograma kokaina je zaplenjeno u Crnoj Gori, u magacinu trgovačke kompanije “Voli”, koji je stigao u paketima banana iz luke u, naravno - Ekvadoru. Kako je tada saopšteno, brod iz Ekvadora “Spirit of Chennai” sa 70 kontejnera banana je uplovio u Luku Bar 2. januara, a carinski službenik je otkrio da jedan od kontejnera sadrži sumnjiv tovar o čemu je obaveštena policija. Sumnjajući da se u kontejneru pored banana nalazi kokain Uprava carina je u dogovoru sa policijom odlučila da prati sumnjivi tovar do krajnjeg odredišta.

Time je samo potvrđena analiza globalne Inicijativ­e protiv transnacio­nalnog organizova­nog kriminala (GI-TOK), u kojoj je obelodanje­no da se pošiljke kokaina uglavnom kriju u kontejneri­ma svežeg voća (posebno banana), kao i smrznute voćne kaše, koje se prave u Kolumbiji i Ekvadoru. Pakovanja droge su naizgled umotana u folije, da bi se izbeglo otkrivanje. Kako se takve pošiljke lako i brzo kvare i potrebno ih je što pre transporto­vati dalje, u lukama se manje kontrolišu.

BALKANSKI I MEKSIČKI KARTELI

U izveštaju Kancelarij­e Ujedinjeni­h nacija za borbu protiv droge i kriminala iz 2021. godine, istaknuto je da su u trgovini kokainom iz Ekvadora posebno zastupljen­e grupe iz Albanije, Bosne i Hercegovin­e, Hrvatske, Crne

Gore i Srbije. Ali da su se njima priključil­a i dva opasna meksička kartela - Sinaloa koji je još 2003. poslao u ovu zemlju svoje “niže oficire”, i Halisko nova generacija. Ovo je dovelo do konstantni­h obračuna između zaraćenih klanova, ubistava na ulicama, na porodičnim okupljanji­ma, otmica žene i dece... A kao domaći saradnici spomenuti su Ćonerosi koji su bliski Sinaloi, kao i Lobosi, Lagartos i Tigerones koji su povezani sa Haliskom novom generacijo­m.

“BALKANCI NE PRLJAJU RUKE”

Koliko je unosno ekvadorsko narko-tržište čini se da je prvo prepoznala balkanska mafija, albanska i ona sa prostora eks-jugoslavij­e. U izveštajim­a GI TOK-A podvučena je grupa Amerika, koja je po njima, nastala devedeseti­h godina prošlog veka na beogradski­m ulicama.

“Specijaliz­ovali su se za logistiku i transport kokaina (ponekad i heroina) između Kolumbije, Severne Amerike i Evrope. Grupu je

U PRVOM TROMESEČJU 2022. ČAK 1.255 UBISTAVA, U FEBRUARU DVA TELA OSVANULA OBEŠENA NA MOSTU, PO “RECEPTU” NAJSUROVIJ­IH MEKSIČKIH NARKO-KARTELA

 ?? ??
 ?? ?? skoro 170 tona droge
skoro 170 tona droge

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia