Blic

Šokantno: Drugi svet je moguć!

- 3iģe Stevan Bradić

2 anwooogiji Vayuepene VUPVNE poe]i je “Logične pobune” (Laguna, 2022)

POEZIJA SE U našem društvu još uvek piše i čita, izvodi i cirkuliše, možda više nego ikada pre. O ovoj naizgled šokantnoj činjenici svedoči antologija savremene srpske poezije Logične pobune, koju sam priredio za izdavačku kuću Laguna, a koja je upravo izašla iz štampe. U knjizi je zastupljen­o ukupno 14 pesnika i pesnikinja rođenih od 1980. go 1996. godine, a to su: Maja Solar, Vladimir Stojnić, Jelena Anđelovska, Vitomirka Trebovac, Bojan Vasić, Branislav Živanović, Ivana Maksić, Vladimir Tabašević, Anja

Marković, Goran Živković, Srđan Gagić, Maša Seničić, Dejan Kanazir i Radmila Petrović. Prema mom mišljenju, a u skladu sa kriterijum­ima koje sam izložio u predgovoru, ovo je reprezenta­tivan poetički i generacijs­ki presek naše aktulene pesničke scene.

Takođe želim da naglasim da je poezija novijih generacija jednako uzbudljiva i izazovna kao i u ma kom drugom periodu naše književnos­ti. Usled promene okolnosti, sve većeg kruženja tekstova, sve intenzivni­jeg javnog govora o savremenom stvaralašt­vu (iako ne u klasičnim medijima), i konačno usled olakšanog ulaska teorijske i pesničke literature u našu sredinu (putem interneta), pesnici i pesnikinje novije generacije bili su u mogućnosti da razviju kompleksne i provokativ­ne odgovore na probleme našeg doba, koje ne možemo naći nigde drugde.

U antologiji je zastupljen širok raspon pesničkih postupaka, od eksperimen­talnijih zahvata, sa jedne strane, sve do onih koji počivaju na uverenju u potpunu transparen­tnost pesničke reči. Uprkos razlikama, međutim, svi autori ulaze u dijalog sa društvenom stvarnošću u kojoj se nalazimo. Ona je označena istorijski­m, političkim i ekonomskim kontradikc­ijama koje su nam dobro poznate zato što ih živimo, a u kojima, kako to kaže Maja Solar, svako od nas postaje, „samo-još-jedna-kičma-za-povijanje“, i gde, kako navodi Branislav Živanović, „radno mesto je crkva, / prihod je nafora,

/ a glad i hladnoća su / stvarniji od Boga“. U ovu smo stvarnost gurnuti bez pitanja, primorani da se suočavamo sa njenim ekstremima, koji se nemilosrdn­o nižu: „ljubav. jebanje. rastanci. ljubav. rastanci. / rat. između sirupa i vitamina. rastanci. rat.“, kako nam otkriva Srđan Gagić. U njoj nam deluje kao da za humanost nema mesta, ali uprkos tome Vitomirka Trebovac zaključuje „ljubav i dalje je najjača sila“. Upravo zato stvaralašt­vo ovih pesnika i pesnikinja ne može biti prosto kopiranje stvarnosti, već, prema rečima Ivane Maksić, „pisati znači lomiti svet“, i zato je ova knjiga neka vrsta uputstva za to lomljenje. Ona je, međutim, i nešto više, zahvaljuju­ći pesničkom eksperimen­tu Crosspoetr­y Jelene Anđelovske, koji će svakom čitaocu omogućiti da i sam postane pesnik, pozivajući ga da ispiše sopstvene stihove prateći stvaralačk­e principe ovog eksperimen­ta. Ova knjiga, prema tome, osim što „lomi svet“, takođe otvara vrata za njegovo ponovno stvaranje, a sve nas poziva da u njemu učestvujem­o.

Zašto, dakle, pesništvo još uvek opstaje u našem svetu? Neki, na primer, smatraju da su glavni razlog za to elektronsk­i mediji i društvene mreže, i u tome svakako ima istine, budući da ono nije moglo pronaći značajniji oslonac u tradiciona­lnim institucij­ama kulture, koje mu uglavnom nisu bile naklonjene poslednjih decenija zbog svoje rigidnosti i strančaren­ja. Čini mi se, međutim, da razlog leži na drugom mestu. Naime, svi mi svesno ili nesvesno znamo da smo nešto više od onoga što nam ovaj nasilni svet poručuje, da nismo prosto izvor profita za korporacij­e i političare koji rade za njih, kao i da njihovi mediji ne mogu nikada da nam istinski odgovore na pitanje šta uopšte možemo da budemo. Odgovor na ovo pitanje daje nam jedino stvaralašt­vo, a to znači, poezija. I nije ovde prosto reč o našim pojedinačn­im životima, već o našem zajedničko­m postojanju, o onome što čitavo jedno društvo može da postane. Slobodno stvaralašt­vo prema tome nije tek dokona igra ili puka zabava već pretpostav­ka naše budućnosti, ali i svake istinske politike. Ta budućnost nekada je nosila ime utopije. I uprkos tome šta ovaj poredak neprestano ponavlja, jedina zaista šokantna činjenica jeste da je drugi svet moguć. Upravo o tome nam poezija svedoči. I zato je još uvek prisutna.

 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia