Blic

PADAJU CENE GORIVA, PITANJE JE DO KADA

Litar evrodizela ove nedelje, sve do petka u 15 časova, na pumpama će maksimalno koštati 198 dinara za litar, a benzin evropremij­um BMB 95 najviše 167 dinara.

- S. Lakić

MNOGI BI REKLI dobre cene, imajući u vidu da smo ne tako davno plaćati dizel i 20 dinara više, a da mnogo bolja situacija nije bila ni sa benzinom.

Kakve nas cene goriva očekuju u narednim nedeljama i mesecima, mnogi se pitaju i sada kada se za gorivo u Srbiji kaže da nije toliko skupo i da je cena prihvatlji­va imajući u vidu vrtoglavi rast cena iz nedelje u nedelju do pre samo oko dva meseca.

Pre nekoliko dana dizel je poskupeo za tri dinara, benzin za dva i bilo je to prvo povećanje posle nekoliko nedelja pada i stagnacije cene. Praktično, cena dizela je u kratkom vremenu drastično pala. Litar se polovinom oktobra na srpskim pumpama prodavao za 220 dinara, a litar benzina za 185. Tada je i cena barela na evropskom tržištu bila na vrhu - kretala se i do 117 dolara po barelu.

U međuvremen­u situacija je dobila obrt. Manja globalna tražnja, ali i strah od recesije između ostalog doveli su i do pada cene nafte na svetskom tržištu. Juče je cena barela na londonskom tržištu 87 dolara, prošle nedelje barel

Zabrana Evropske unije na uvoz sirove nafte iz Rusije stupila je na snagu u decembru, ali će embargo od 5. februara biti proširen i na naftne derivate koji se transportu­ju morem

Sve je izglednije da će ukidanje kovid ograničenj­a u Kini dovesti do velikog rasta tražnje za naftom

se prodavao za 84 dolara, pre toga i za koji dolar manje.

“Sve je izglednije da će ukidanje kovid ograničenj­a u Kini dovesti do velikog rasta tražnje za naftom”, saopštava Međunarodn­a agencija za energiju.

Sve to moglo bi sada dovesti do veće tražnje i nove veće cene goriva u svetu. Prema navodima ove organizaci­je, snabdevanj­e ruskim energentim­a je u padu, što nije bio problem dok je bila smanjena privredna aktivnost na globalnom nivou, ali bi u narednom periodu moglo postati ozbiljna prepreka rastu ekonomije.

Naime, prognozira se da će Kina, čija ekonomija se napokon otvorila, uskoro konzumirat­i polovinu svetske ponude nafte. Premda je najavljena blaga recesija u SAD i Evropi, kineske potrebe za naftom mogle bi da nadomeste njihov pad tražnje za ovim energentom.

Zabrana Evropske unije na uvoz sirove nafte iz Rusije stupila je na snagu u decembru, ali će embargo od 5. februara biti proširen i na naftne derivate koji se transportu­ju morem. Evropski analitičar­i navode da će zabrana najverovat­nije izazvati probleme u isporukama i snabdevaju dizelom, jer je Rusija u proteklim godinama bila najveći dostavljač dizela u EU, pošto evropske rafinerije ne proizvode dovoljno da bi zadovoljil­e potražnju.

 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia