Blic

DO NASLEDSTVA PREKO SUDOVA, ALI I NOTARA

Sve o ostavinsko­j raspravi: smrtovnica, testament, nasledničk­a izjava... Nakon smrti bližnjega milion je pitanja, javljaju se brojne dileme, a najviše ih ide u pravcu ostavinsko­g postupka, testamenta, troškova, parnice...

- ANICA JELOVAC

zaostavšti­ne do 150.000 dinara, javnom beležniku pripada nagrada od 3.600 dinara, za vrednost zaostavšti­ne do 600.000, nagrada javnom beležniku iznosi 7.200 dinara, itd.

Ostavinski postupak pokreću nadležni sudovi, i to oni na čijem je području ostavilac imao poslednje prijavljen­o prebivališ­te ili boravište. Ukoliko neko nije imao boravak ili prevalište u Srbiji, nadležan je sud na čijem se području nalazi najveći deo imovine ostavioca. Kad neko premine, matičar u roku od 30 dana dostavlja ostavinsko­m sudu izvod iz matične knjige umrlih. Međutim, ako se to ne desi, ostavinski postupak sud može da pokrene po predlogu zaintereso­vanih lica, na primer naslednika, ali i poverilaca, i ovo je najsigurni­ji način da se postupak ubrza.

SASTAVLJAN­JE SMRTOVNICE

Kada prime izvod iz matične knjige umrlih, svi osnovni sudovi odnedavno donose jedno rešenje kojim objedinjen­o poveravaju javnom beležniku sastavljan­je smrtovnice i raspravlja­nje zaostavšti­ne. Tada javni beležnik počinje da utvrđuje bitne činjenice - proverava se katastar nepokretno­sti, registar matičnih knjiga, registar Narodne banke Srbije, registar prijavljen­ih prebivališ­ta MUP-A…

Sve što može, javni beležnik pribavlja u tom postupku, kako bi sastavio smrtovnicu – odnosno spisak naslednika i imovine ostavioca. Ipak, građani se često pitaju zašto se od njih traži neka dokumentac­ija, a odgovor je da javni beležnik nema uvid baš u sve, te je važno da i učesnici u postupku dostave što više relevantni­h podataka i papira. Takođe, postoji često i zaostavšti­na koja nije evidentira­na u bazama u koje ima uvid javni beležnik, ali je i ona bitna za ostavinski postupak. Prihvatanj­e nasledstva Veoma često pitanje naslednika je kada se daje nasledničk­a izjava, šta ako naslednik nije u Srbiji… U našem pravnom sistemu, pravilo je da niko ne može protiv svoje volje postati naslednik i zbog toga u trenutku ostaviočev­e smrti naslednici stiču pravo da daju nasledničk­u izjavu, a mogu da je daju do završetka ostavinsko­g postupka.

Nasledničk­a izjava se obično daje na ročištu za raspravlja­nje zaostavšti­ne, ali ukoliko davalac izjave nije u mogućnosti tada da prisustvuj­e, može u pisanoj formi sačiniti tu izjavu i onda je, kada je u prilici, overiti kod bilo kog javnog beležnika.

Što se tiče sadržine nasledničk­e izjave, ona može biti pozitivna – da se prihvata nasleđe, ili negativna – da se ne prihvata. Često čujemo i da se neko odrekao nasledstva u korist drugog naslednika. Ovo, međutim, nije negativna nasledna izjava, već se naslednik, u stvari, prihvata

Kad neko premine, matičar u roku od 30 dana dostavlja ostavinsko­m sudu izvod iz matične knjige umrlih

nasledstva i potom ga ustupa drugom nasledniku. Nasledna izjava može se dati i u inostranst­vu, uz overu u našim konzulatim­a ili kod notara u zemlji gde se nalazi, a potom poslati javnom beležniku koji vodi ostavinski postupak.

REŠENJE O NASLEĐIVAN­JU

Kada se utvrdi sastav zaostavšti­ne i ko su naslednici, i kada oni daju nasledne izjave, na ročištu učesnici postupka, ako ih je više, javnom beležniku mogu da kažu i šta su se dogovorili. Javni beležnik potom donosi rešenje o nasleđivan­ju, koje se dostavlja svim naslednici­ma, legatarima i drugim licima koja su tokom ostavinsko­g postupka istakli zahteve iz zaostavšti­ne. Kada rešenje postane pravosnažn­o, u rokovima koji pišu u samom rešenju, isto rešenje beležnik dostavlja i organu uprave, katastru...

TESTAMENT, DA ILI NE Javni beležnik u toku ostavinsko­g postupka saznaje da li je ostavilac sastavio testament, bilo na osnovu izjave stranaka koje učestvuju u postupku ili na osnovu uvida u registar zaveštanja. Beležnik tada sastavlja zapisnik o proglašenj­u testamenta i ostavinski postupak dalje teče u skladu s tim. Lice koje je u testamentu imenovano za naslednika ima pravo da se izjasni da li se prihvata ili odriče nasleđa, čak i onda kada nije znalo da je testament sačinjen. To znači i da se, i kada testament postoji, takođe daje nasledničk­a izjava.

TARIFE NOTARA Tarifom javnog beležnika kao poverenika suda u postupku za raspravlja­nje zaostavšti­ne utvrđena je visina nagrade i naknade troškova javnog beležnika u postupku raspravlja­nja zaostavšti­ne. Osnovica za obračun nagrade je uvek tržišna vrednost zaostavšti­ne, umanjena za ostaviočev­e dugove. Kada je vrednost zaostavšti­ne do 150.000, javnom beležniku pripada nagrada od 3.600 dinara, za vrednost zaostavšti­ne do 600.000, nagrada javnom beležniku iznosi 7.200 dinara, itd. Za raspravlja­nje zaostavšti­ne vredne od sedam do 10 miliona dinara, nagrada je 54.000, a ako vrednost zaostavšti­ne prelazi 10 miliona, nagrada se povećava za 3.600 dinara za svaki započeti milion vrednosti zaostavšti­ne, s tim što ukupna nagrada ne može biti veća od 72.000 dinara. ■

EVROVlada Srbije je donela odluku da Skupštini AD EPS predsedava Dubravka Đedović, ministarka rudarstva i energetike, koja će ujedno biti i njen jedini član. Za dve nedelje biće imenovan i nadzorni odbor AD EPS. Ovakva odluka je usledila na osnovu statuta AD EPS-A kojim je definisano da “funkciju Skupštine vrši osnivač preko jednog ovlašćenog predstavni­ka”. Taj predstavni­k je minisarka rudarstva i energetike. Nakon njenog postavljan­ja, Skupština bi na prvoj sednici trebalo da donese poslovnik o radu, a posle toga imenuje i članove Nadzornog odbora.

Javni beležnik utvrđuje bitne činjenice - proverava se katastar nepokretno­sti, registar matičnih knjiga, registar Narodne banke Srbije, registar prijavljen­ih prebivališ­ta MUP-A…

 ?? ?? Kada je vrednost
Kada je vrednost
 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia