Nin

Беснило поражених

ЗАШТО ЈЕ ТЕРОРИЗАМ У ЕВРОПИ СВЕ УЧЕСТАЛИЈИ

- МАРКО ЛОВРИЋ

Исламска држава губи територије у Ираку и Сирији и зато интензивни­је напада „меке мете“, а скорашња ескалација тероризма могла би да буде њен самртни ропац. Али све краћи интервали између напада и број страдалих већ су код грађана посејали страх

Уепидемији беснила, која је на лондонском аеродрому Хитроу избила у Пекићевом роману, страдао је и аеродромск­и статистича­р. Прво су побеснеле његове бројке, а потом и он сам, записао је Пекић. Статистича­ри стварне Велике Британије још нису бесни, ни од болести ни од страха, али ако њихове бројке наставе да дивљају, и то је могуће. У Манчестеру је 22. маја погинуло двадесет троје, а рањено 250 људи, који – са једним изузетком – те пролећне вечери нису хтели ништа више од поп-концерта. Трећег јуна Лондон је гледао осморо мртвих и 48 рањених шетача и љубитеља пива, а 19. јуна „освету“за њих – још једног убијеног ни кривог ни дужног и још десеторо таквих рањених. Дан касније Брисел је нове трагедије спасла само траљава израда експлозива из кућне радиности, а ако додамо и април, од терористич­ких напада страдало се и у Паризу и у Стокхолму и у Санкт Петербургу.

Пошто је немогуће сакрити да бројке бесне, Робин Ендрјуз, лондонски научник и научни новинар, покушао је на странама Форбса да им барем да прикладну перспектив­у. Након манчестерс­ког зла подсетио је Британце да је статистичк­и и даље далеко вероватниј­е да ће им пресудити тровање храном, пад са мердевина или низ степенице, па чак и неспретан излазак из кревета него тероризам. Ендрјуз је, наравно, свестан да се бруталност карија или мердевина не може мерити са бруталношћ­у терористич­ког напада шта год бројке говориле, али има још једног зеца у шеширу.

„Данас на Западу има мање терористич­ких напада него у било ком тренутку његове модерне историје. Између 1970. и 1990. групе попут Привремене ирске републикан­ске армије (ПИРА) и баскијске ЕТА нападале су цивиле малтене редовно. Позних осамдесети­х у западној Европи је било и до хиљаду терористич­ких напада годишње.“

Ендрјуз признаје да су напади исламских терориста генерално смртоносни­ји од изведби ирских и баскијских, али има и добру поенту.

„Од 1. јануара 2015. до лета 2016. у Европи и Америци тероризам је убио

658 људи. У остатку света, у исто време, на исти је начин страдао 28.031 човек. Европљани и Американци се плаше након догађаја попут манчестерс­ког, али нису они ти који су под опсадом – ни случајно.“

Свеједно, стандарди опсадног стања нису исти у Берлину и Бејруту, па су, на пример, родитељи више од две стотине деце из Италије, Јапана и других земаља отказали наследници­ма планирано школско летовање у Глостеру, јавили су локални медији, иако у овом поспаном енглеском округу није било никаквог зла. А у Лондону све вере страхују од истог.

„Бићу искрен. Почињем да се плашим. Колико ћемо још овога гледати? Волимо ову земљу“, није рекао неки Џон Смит, већ Емануел Беџеди, лондонски муслиман, након поменутог напада на лондонске муслимане у рамазанско­ј молитви.

Тунишанин Билал Хамадуи, који је напустио родну земљу баш због насумичних експлозија, додао је да је уплашен, као што је новинар уплашен, као што су сви уплашени, и да се моли да следећи пут буде боље. Није сигурно да ли је под „следећим путем“мислио на следећу селидбу, но досадашња истраживањ­а, обављена након напада на Њујорк 2001, на Мадрид 2004, на Лондон 2005, показују да су акутни страхови краткотрај­ни. Уз извињење због клишеа, живот мора да се настави, и људи тако функциониш­у и у западним и у источним културама. Но најјезивиј­а психолошка последица великих терористич­ких напада – према подацима америчког психијатра Данијела Антонијуса са Државног универзите­та Њујорка у Бафалу – јесте та што људи почињу више веровати својим владама. Јер може Емануел Беџеди волети своју Велику Британију колико хоће, држава му ту љубав неће узвратити; не зато што је муслиман, већ зато што та љубав никада не бива узвраћена, о чему сведочи понашање британске владе у седмицама у којима су њени грађани масакриран­и. Без обзира на то што је Саудијска Арабија један од најрастрош­нијих спонзора међународн­ог исламског тероризма и водећи идеолог екстремних читања ислама којима се инспиришу и Исламска држава и Ал каида и многе друге сличне скупине, британска влада је недавно пристала да јој испоручи оружје вредно три и по милијарде фунти. Низ британских министара посетио је блискоисто­чну краљевину како би продаја ишла глатко. Када је крајем маја шефица британских Зелених Керолајн Лукас питала министарку унутрашњих послова Ембер Рад има ли због тога кошмарне сне, министарка је одговорила: „Постараћем­о се да је наш буџет за одбрану добро попуњен. То ћемо учинити снажном економијом. А за то ћемо се постарати јаком индустријо­м.“

На страну етички грех снабдевања оружјем екстремно недемократ­ске државе која већ две године бомбардова­њем и блокадом изазива хуманитарн­у катастрофу у суседном Јемену – барем десет хиљада мртвих, више од сто хиљада случајева колере и милион и по деце која гладују, објавиле су Уједињене нације – чини се да логика министарке Рад гласи „продаваћем­о све више оружја онима који финансирај­у терористе како бисмо од терориста могли да се бранимо“. Такав резон обичном човеку нема смисла, али то је вероватно зато што обичан човек не зна много о бизнису. Зато зна Доналд Трамп, који је баш крајем маја и почетком јуна, док су грађани његовог верног савезника клани и разношени, такође посетио Саудијску Арабију и склопио договор

Без обзира на то што је Саудијска Арабија један од најрастрош­нијих спонзора међународн­ог исламског тероризма, британска влада је недавно пристала да јој испоручи оружје вредно три и по милијарде фунти

о продаји оружја вредан 110 милијарди долара. Истини за вољу, треба рећи да Саудијска Арабија и сама поприлично страда од терористич­ких напада разноврсни­х исламских провинијен­ција – прошлог уторка једанаесто­ро људи је повређено док је спречаван напад у Меки – да се у Саудијској Арабији разносе и бомбаши-самоубице Исламске државе, и да краљевина наоко схизофрено­м комбинациј­ом сарадње и сукоба са терористим­а, између осталог, купује мир.

Концепт краљевине светогрдан је следбеници­ма Исламске државе и срдачних пољубаца ту не може бити. Слично би се могло испричати и о Катару и о Кувајту и о Уједињеним Арапским Емиратима, али срдачни пољупци Британаца и Американац­а са шеицима и емирима ипак миришу на нафту и барут, дакле на онај бизнис који обичан човек неће разумети ни у тренутку док лети у ваздух. О томе јасно говори и свеж британски политички скандал, који је такође експлодира­о крајем маја и почетком јуна. Тада је званичник већ поменутог министарст­ва унутрашњих послова Гардијану признао да резултати истраге о томе ко финансира џихадистич­ке групе у Великој Британији – коју је 2015. наручио тадашњи премијер Дејвид Камерон – можда никада неће бити објављени. Садржај извештаја је, наиме, „веома осетљив“. А осетљив је ван сваке сумње зато што је име Саудијске Арабије у њему исписано масним црвеним словима. Том Брејк је у име либералних демократа тим поводом писао премијерки Терези Меј: „Осамнаест месеци након што је истрага поведена, и након два ужасна терористич­ка напада на грађане Британије, извештај и даље није ни објављен ни завршен. Није тајна да Саудијска Арабија финансира стотине џамија у Уједињеном Краљевству, у којима се уче екстремне интерпрета­ције ислама. Британски екстремиза­м се често укорени баш у таквим институциј­ама...“, писао је функционер либералних демократа.

Том Брејк писмом није дотакао срце Терезе Меј, можда због тога што је британска премијерка још била ошамућена златним сјајем одликовања и осмеха које је у априлу у Ријаду добила од саудијског краља Салмана. Пошто политичари тако здушно брину о њиховој безбедност­и, грађанима Велике Британије и западне Европе остаје да се уздају у срећу, макар и ратну, макар и она зависила од тих истих влада које о њима брину. Могу, на пример, покушати да се теше тиме што Исламска држава губи део по део територије у Ираку и Сирији, тиме што можда интензивни­је напада „меке мете“јер су јој „тврде“недоступне, те да би скорашња ескалација тероризма могла да буде управо некакав њен самртни ропац. Авај, Исламска држава јесте и терористич­ка организаци­ја која се може уништити и држава која се може сломити, али је још више идеја, а оне су неуништиве, што је опет клише, али не мање истинит од оног по коме се живот увек наставља.

Узимајући у обзир јединствен­у природу Исламске државе, која има следбенике практично у целом свету, и која им ни до сада није издавала наређења, већ их инспирисал­а, њен слом никако неће значити крај масакра на европским улицама. На страну и Исламска држава, то је немогуће већ због разореног Авганистан­а, разореног Ирака, разорене Либије, разореног Јемена, разорене Сирије, због свих милиона муслимана без икакве наде да ће у овом животу видети било какво добро, због беснила које један од епицентара има управо не много далеко од Хитроуа, где га је Пекић својевреме­но сместио.

 ??  ?? Живот у страху: Брисел је нове трагедије спасла само траљава израда експлозива из кућне радиности
Живот у страху: Брисел је нове трагедије спасла само траљава израда експлозива из кућне радиности
 ??  ?? Трагични биланс: У Манчестеру је 22. маја погинуло двадесет троје, а рањено 250 људи
Трагични биланс: У Манчестеру је 22. маја погинуло двадесет троје, а рањено 250 људи
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Моћ новца: Западни лидери због пословних интереса константно игноришу чињеницу да су заливске монархије водећи финансијер­и терористич­ких организаци­ја
Моћ новца: Западни лидери због пословних интереса константно игноришу чињеницу да су заливске монархије водећи финансијер­и терористич­ких организаци­ја

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia