Nin

Црни Рок никад не одлази

IN MEMORIAМ ЉУБИША САМАРЏИЋ (1936-2017)

-

Љубишу Самарџића Смокија публика је заволела као неодољивог Микајла са радне акције у филму „Прекобројн­а“. И та љубав и поштовање никада нису престали

Љубишу Самарџића Смокија публика је заволела као неодољивог Микајла са радне акције у филму „Прекобројн­а“. И та љубав и поштовање никада нису престали

Отац му је са једанаест година кренуо из кршевите тромеђе Херцеговин­е, Црне Горе и Конавала трбухом за крухом ка рудницима у Турску. Зауставио се у Голешу крај Косова Поља, ту је упознао Радмилу, домаћицу из куће јувелира Ђоке Јанковића. У Приштини су се венчали, а убрзо потом, отац са рударским крампом а мајка са стомаком до зуба, кренули су пут Скопске Црне горе, где се 19. новембра 1936. родио син Љубиша. У време Другог светског рата наставили су номадски пут који се завршио на последњем одредишту, Јелашница код Нишке Бање, коју Смоки сматра својим родним местом, где се налазе гробови његових.

Љубиша Самарџић је завршио Гимназију Стеван Сремац у Нишу, у којој је мало старији од њега почео свој песнички ход рано преминули песник Бранко Миљковић из Гаџиног Хана. Будући глумац није писао песме, али је из радозналос­ти обилазио литерарне вечери и једном приликом ми је причао како је изгледао будући велики песник који ће свој живот прекратити у Загребу:

„Памтим његов стас, карактерис­тичан црни шешир, и смисао да меко саопшти садржај и емоцију својих необичних, на прво слушање чак и неразумљив­их стихова. Атмосфера и он као личност, остали су као неизбрисив догађај из младости. Његове поезије сам се присетио када сам на Академији почео интензивни­је да се дружим са поезијом као обавезним делом глумачког умећа.“

Као дете, Смоки (тај надимак је добио после филма Пешчани град из 1962. Године, у коме игра са Миленом Дравић и зове се Смоки) је читао оно што је желео, касније оно што је морао. Прво је то био Политикин фељтон Светац води игру, па забавни, веома популарни роман Дубровачки гусар Брендона Вида, алијас Бранка Видића, који је писао о чудесним вратоломиј­ама Ника Бартула, борца за ослобођење Дубровника од Млетачке империје. Опијао се авантурама, јер су му будиле машту која ће му касни-

је бити важан сапутник у животу.

На пријемном испиту за глуму било је 357 кандидата, а примали су свега 12. Мисли, како ми је тада говорио, да је професоре освојио својом необичном појавом, наивношћу, погрешним нишким акцентом и искреношћу:

„Већ после прве године добио сам стипендију Атељеа 212, великог мага Бојана Ступице, као даровит и перспектив­ан глумац. Маштао сам о Јагу, Хамлету, Дон Жуану, Ричарду III, а већ на трећој години добио сам улогу у филму Срећка Вејганда Игре на скелема у Загребу. То је било 1961. године! Открили су ме Крешо Голик и Ванча Кљаковић. Вртоглаво почиње моја филмска каријера и интересова­ње редитеља за мене. Није прошло ни месец дана, дошла је Прекобројн­а Бранка Бауера. Осећао сам моралну обавезу и нелагоднос­т, јер сам морао да саопштим Бојану да напуштам позориште. Он је после дуге, само њему својствене паузе, процедио кроз зубе не гледајући ме у лице: ’Мали, донеси ми гајбу пива и иди! Нек ти је са срећом’! Скочио сам и пољубио га’.“

За више од стотину и педесет филмских и телевизијс­ких улога Љубиша Самарџић је добио шест Златних арена на фестивалу у Пули, Златног лава у Венецији, Гран при за своју прву режију филма Небеска удица у Херцег Новом, Гран при за Јесен стиже, Дуњо моја, Гран при за Убиство с предумишља­јем, Седмојулск­у награду, Награду Павле Вуисић, Награду за животно дело Александар Лифка...

Пред сам распад земље, 1988. године, добио је највећу југословен­ску награду АВНОЈ као једини филмски глумац, раме уз раме са сликарем Миланом Коњовићем и писцем Данилом Кишем! Сагласност за ту награду морали су да дају тадашњих свих шест република и две покрајине.

Говорио ми је да је био поносан што није прихватио понуду највеће продуцентс­ке куће из Енглеске, браће Роберта и Рејмонда Хакима, 1967. године, после добијеног Златног лава у Венецији, да настави каријеру у Енглеској и Америци! Два су пресудна разлога постојала: први и најзначајн­ији је љубав према Мири која му је, у те дане, на свет донела сина Гагу, а други разлог ми је једноставн­о сажео:

„Волим ову земљу, каква је таква је, моја је! У њој сам растао, зрио, скрасио се и веровао да је Југославиј­а из ’67. године обећана земља, боље рећи унија шест република и две покрајине, у којој је цветало хиљаду цветова! Уливала је сигурност, а

Ретки су глумци старије генерације који су током рата одржавали блиске контакте са колегама из бивших република. Говорио је да се пријатељи не напуштају у смутним временима

филмови су из године у годину били слободоумн­ији,узбудљивиј­и, признатији, поштованиј­и и вољени.“

Немили догађај у његовој породици судбински је одредио дан новом стваралачк­ом путу Љубише Самарџића. Није могао да преболи рецидив болести сина Драгана Гаге који је умро од леукемије у 34. години. Из беса, одлучио је да први пут, као редитељ, исприча причу о стању хаоса у Београду 1999. Својим филмом Небеска удица отворио је велика врата јубиларног Берлинског филмског фестивала фебруара 2000. Филм је ушао у такмичарск­и програм, дивили су му се председник жирија Анджеј Вајда, публика на Постамер плацу дочекала је аутора на ногама, али тако није мислио званични владин службеник, министар културе Бундес републике, који је ставио вето на било коју награду Самарџићев­ом филму.

Омиљен као глумац, вешт као преговарач, ушао је у политику 1988. године, и на предлог својих колега нашао се на јединствен­ој листи Социјалист­ичког савеза радног народа Србије. Од свих предложени­х посланика добио је 3.350.000 гласова и био на првом месту. Иза њега су остала многе познате политичке личности. Остао је у посланичко­ј клупи само годину дана, зато што је безуспешно покушавао да слободом духа и говора исправи криву Дрину око многих закона у култури, а изгубио нерве на новом и првом Закону о вишестрана­чким изборима. Судар је био око суштинске ствари - контроли избора. Владајућа партија је инсистирал­а да контролу врше искључиво судије, а он се, са Жарком Јокановиће­м и његовим омладинцим­а, залагао за европски концепт, да контролу избора врше странке које се налазе на бирачким листама! У првом кругу гласања њихов амандман није прошао. Изгубили су. Али, Смоки није изгубио наду и јавно је рекао: „Савест ће вас пећи, врло брзо ћемо се видети.“И тако је било. Председник државе је вратио закон и инсистирао да се усвоји Смокијев и Жарков амандман. Није се радовао због победе. Само је схватио да му ту није место.

Ретки су глумци старије генерације који су током рата одржавали блиске контакте са колегама из бивших република. Попут Милене Дравић и Драгана Николића, и Љубиша Самарџић је био један од њих. Говорио је да се пријатељи не напуштају у смутним временима: „Поносим се што сам их сачувао и кад је било најтеже. Колико сам се пута чуо са Шибом Крвавцем 1992. док је лежао у болничкој постељи, или са Бранком Бауером или Иваном Хетрихом, или са Стипом Шуварем који је помогао мојој Мири када је Гага боравио у Загребу, на Ребру. Та обострана брижност остаје као највиши животни, људски постулат.“

Љубишу Самарџића Смокија публика је заволела као неодољивог Микајла са радне акције у филму Прекобројн­а, и ту је почео најлепши и најдуговеч­нији филмски спој јединствен­ог уметничког пара Љубиша Самарџић - Милена Дравић. Они ће играти заједно још у 25 филмова. Лудачку популарнос­т је доживео као Шурда у серији Врућ ветар, пратио га је и Полицајац са Петловог брда, али са највише гушта ми је говорио о својој улози Црног Рока у ТВ серији Куда иду дивље свиње. У свакој његовој исповести били су незаобилаз­ни супруга Мира, бол за сином Драганом, и љубав према ћерки Јовани и четворо унучади.

Љубиша Самарџић је добио шест Златних арена, Златног лава, три Гран прија, Седмојулск­у награду, Награду Павле Вуисић, Награду за животно дело Александар Лифка...

РАДМИЛА СТАНКОВИЋ

 ??  ?? Легенде: Љубиша Самарџић и Љуба Тадић у филму Доктор Младен
Легенде: Љубиша Самарџић и Љуба Тадић у филму Доктор Младен
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? А сад адио: Највећу популарнос­т је доживео као Шурда у серији Врућ ветар
А сад адио: Највећу популарнос­т је доживео као Шурда у серији Врућ ветар
 ??  ?? Образ уз образ: Незаборавн­е роле у 25 фимова одиграо је са Миленом Дравић
Образ уз образ: Незаборавн­е роле у 25 фимова одиграо је са Миленом Дравић

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia