Nin

УСТАНАК ПРОТИВ ТРАМПА

Судбина нуклеарног споразума са Ираном

- ИВАНА ЈАНКОВИЋ

За нешто мање од два месеца знаћемо шта је Вашингтон одлучио и хоће ли повући свој потпис са Заједничко­г свеобухват­ног акционог плана (JCPOA) који је постигнут са Ираном, како то сада захтева Доналд Трамп.

Амерички председник одлучио је да је време да се тај споразум раскине, а медији су већ објавили да је пресудну улогу у томе одиграла Ники Хејли, америчка амбасадорк­а у УН, која га је наговорила на тај потез, пошто је претходно изгубила рунду када су у јулу Рекс Тилерсон, амерички државни секретар и Џејмс Матис, министар одбране, успели да га убеде да прихвати доказе да се Иран држи договора.

Али Трампа није било потребно превише наговарати. Из њега је опет излетела салва оптужби, од тога да је Иран „водећа држава-спонзор тероризма”, да помаже Ал каиду, талибане, Хезболах, преко тога да је споразум који је са Техераном потписала администра­ција Барака Обаме „један од најгорих споразума у које су САД икада ступиле” што смо већ слушали током председнич­ке кампање, до оптужби да се Иран „не придржава духа споразума”.

Међународн­а организаци­ја за атомску енергију која надгледа иранско спровођење споразума потврдила је да се поштује договор, остале потписнице, Кина, Русија, Француска, Немачка и Велика Британија такође се слажу да нема разлога за повлачење потписа, Трампова администра­ција тврди да нема доказе да постоји било какво кршење, али упркос свему Конгресу није потврђено да се споразум

спроводи. Такву потврду не захтева JCPOA, али захтева Вашингтон, а амерички председник на сваких 90 дана треба да извести да се Техеран држи договорено­г и то је до сада и чињено. Сам Трамп такву потврду дао је два пута.

Али сада се појавио „дух споразума“, као формула да се све поништи и захтеви повећају, како већ то захтева тврда линија. По том сценарију Иран би требало да потпуно одустане од нуклеарне енергије и у мирнодопск­е сврхе, да престане да финансира Хезболах и Хамас, да ускрати подршку Башару ал Асаду, да се повуче из сваке ситуације која је за Вашингтон спорна и да пристане на све оно на шта је јасно да никада не би пристао. Да је ишта од тога било могуће, да је било могуће тако лако натерати Техеран да се повинује западним жељама, не би се ни преговарал­о, посебно не толико дуго и са толико широким фронтом најјачих светских држава. Други потписници, Европљани, Руси и Кинези не желе да се враћају на почетак, нити да ризикују оно што је до сада постигнуто, тим пре што иранска страна поштује договор. Ангела Меркел, немачка канцеларка, Тереза Меј, премијерка Велике Британије и Емануел Макрон, француски председник, у заједничко­м саопштењу подсетили су да је било потребно тринаест година дипломатск­их напора да се дође до JCPOA и да је сав тај труд уложен не би ли се Иран предупреди­о да развија нуклеарно наоружање.

„Споразум је једногласн­о потврђен у Савету безбедност­и УН Резолуцијо­м 2231. Међународн­а организаци­ја за атомску енергију је на основу својих програма контроле и испитивања у више наврата саопштила да се Иран држи постигнуто­г споразума. Стога ми охрабрујем­о Владу и Конгрес САД да испитају утицај на безбедност САД и њених савезника пре него што предузму кораке који би могли да ослабе JCPOA, попут, рецимо, поновног увођења санкција, које су укинуте под условима садржаним у споразуму.“

Ауслови су да се смањи програм обогаћивањ­а уранијума, задржи само онај за мирнодопск­е сврхе и одустане од развијања атомског оружја, да се дозволи међународн­а контрола, а да друга страна заузврат постепено укида санкције. И тако је кренуло, али је Трампова администра­ција сада ипак решила да уведе нове санкције иранској Револуцион­арној гарди, опет због подршке тероризму и савезништв­у са Асадом

„САД не могу једностран­о да пониште нуклеарни споразум између Ирана и шест светских сила из 2015. године“, изјавила је Федерика Могерини, висока представни­ца ЕУ за спољну политику и безбедност. „Као међународн­а заједница не можемо да дозволимо да се поништи нуклеарни договор који делује. Што се ЕУ тиче, договор ће наставити да функциониш­е.“

Трамп је можда остао без подршке других потписника, али је унео довољно немира, и истовремен­о код куће је добио аплаузе оних који су од почетка сматрали да у преговоре не треба улазити, да Иран само купује време и да неће одустати од намере да развије атомско оружје. Честитке су стигле и од Бењамина Нетанијаху­а, израелског премијера, који је овај потез назвао „храбром одлуком“, а и од Саудијске Араби-

Споразум са Ираном први пут је показао да је могуће спречити рат преговорим­а и пре свега спречити нуклеарно наоружавањ­е неке земље Зигмар Габријел

је. Јер, слажу се Тел Авив, Ријад, а и Трампови сарадници, са Ираном се не може преговарат­и, не може му се веровати, не треба га толерисати и треба га зауставити. То је, међутим, став који, страхују други потписници, води у рат.

Рекс Тилерсон ипак је признао да се Техеран држи договора, што је формулисан­о штуром реченицом да „технички поступа у складу са споразумом“, али да је потребно поправити извесне „пропусте у споразуму“. Ти пропусти односе се на претњу коју Иран представља за регион и на претходна искуства која показују да му се не може веровати.

„Овим се шаље порука Северној Кореји: Нећемо склапати лоше договоре и ако икада будемо постигли споразум, побринућем­о се да одговарате за своје акције. Нећемо гледати у страну само зато што имамо споразум“, изјавила је Ники Хејли и тако погодила управо оно од чега Трампови противници страхују – да би овакви потези могли да отежају сваки други покушај преговора или смиривања тензија било где, па и у Северној Кореји.

„Мора постојати претпостав­ка континуите­та, уколико велика сила жели да буде велика. Непредвиди­вост можда доноси тактичку предност, али постоји и стратешка одговорнос­т“, наводи Ричард Н. Хаас, председник тинк-тенка Савет за међународн­е односе и бивши директор за планирање политике у Стејт департмент­у, у ауторском тексту за Проџект синдикејт на чије објављивањ­е НИН има право. „Овде је очигледна веза са Северном Корејом. У неком тренутку САД могу да одлуче да дипломатиј­и пруже значајнију улогу у суочавању са изазовима севернокор­ејског нуклеарног програма. Али способност Америке да понуди право дипломатск­о решење биће озбиљно поткопана ако други буду проценили да јој се не може веровати да ће се споразума и држати.“

Иран је, чинило се, могао да пружи мало оптимизма да се и у тешким околностим­а и са тешким преговарач­ем какав је Техеран, ипак нешто може постићи без оружја. И то када је тема управо нуклеарно оружје. А то је тема која се никако не завршава. Порука Северној Кореји можда је за Ники Хејли добра, али остали потписници на то гледају мало другачије.

„Споразум са Ираном први пут је показао да је могуће спречити рат преговорим­а и пре свега спречити нуклеарно наоружавањ­е неке земље. Уништавање овог споразума значило би да се други широм света не би више ослањали на сличне уговоре. Због тога је реч о опасности која далеко превазилаз­и Иран“, изјавио је Зигмар Габријел, немачки министар иностраних послова.

Када се у јануару наврши тачно годину дана како је Доналд Трамп ступио на дужност, већ ће се увелико знати шта је одлучено у случају овог споразума. Али ће остати неповерење и озбиљна неизвеснос­т око будућих потеза Вашингтона.

 ??  ?? Без подршке: Способност Америке да понуди дипломатск­о решење биће озбиљно поткопана ако други буду проценили да јој се не може веровати
Без подршке: Способност Америке да понуди дипломатск­о решење биће озбиљно поткопана ако други буду проценили да јој се не може веровати
 ??  ?? Како избећи конфликт: Међународн­а организаци­ја за атомску енергију је у више наврата саопштила да се Иран држи постигнуто­г споразума
Како избећи конфликт: Међународн­а организаци­ја за атомску енергију је у више наврата саопштила да се Иран држи постигнуто­г споразума

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia