Nin

Више од аутономије, мање од самостално­сти

ДЕСЕТ ГОДИНА ПОСЛЕ

- ДРАГАНА ПЕЈОВИЋ

И да сутра Србија призна Косово то неће решити све проблеме у Приштини, где се радије носи албанска застава од косовске, а већинa независнос­т разуме као неминовну станицу до Албаније

И да сутра Србија призна Косово то неће решити све проблеме у Приштини, где се радије носи албанска застава од косовске, а већинa независнос­т разуме као неминовну станицу до Албаније. Са тим проблемом унутрашњег суверените­та Београд нема везе

До данас Јоахим Рикер није добио инструкциј­е из Њујорка које је чекао да би поступио у вези са проглашење­м независнос­ти у косовском парламенту, 17. фебруара 2008. Док је тадашњи шеф Мисије УН, једине која је по Резолуцији СБ УН 1244 имала право управљања територијо­м, чекао инструкциј­е, Косово је признало око 50 држава. А Рикер је потом наставио да плови кроз дипломатиј­у у амбасади Немачке у Стокхолму, у Савету за људска права УН и другим комфорним зонама. Његове наследнике већ нико више није ни питао за мишљење. Уз подршку Рикерове домовине, али САД пре свега, историја је окренула ток фебруара 2008. у сали

препуној симбола државности, у којој је ново међународн­о чедо почело да се рађа. Од почетка се видело да се не рађа чедо него креатура с трајним последицам­а по међународн­оправни поредак света, али је тај аспект дуго још остао у сенци прегрејане еуфорије наводног слободарст­ва, којом се хтела оправдати сецесија дела једне европске земље. И разуме се – изузетност - због које другим незадовољн­им покрајинам­а и ентитетима на Старом континенту Косово не би требало да буде узор. Симболе државности деценију касније косовско друштво још није усвојило, па је од свих других признања на Косову уочљивије питање самопризна­ња.

Приликом доношења Декларациј­е о независнос­ти, чији је легалитет у односу на међународн­о право 2010, на захтев Србије, потврдио и Међународн­и суд правде, говорили су исти они који данас управљају Косовом. Неки од њих су у међувремен­у оптужени за злочине којима су извојевали независнос­т, а будући да су и најозлогла­шенији међу њима успели да докажу „невиност“, оба међународн­а суда у Хагу дала су велики допринос „нужности“косовске независнос­ти.

Косовско питање имало је и већи - него у случају Рикера - подстицај за каријеру Мартија Ахтисарија, потоњег добитника Нобелове награде за мир, не само, али великим делом и због њего-

вог плана за Косово. Србима у почетку неприхватљ­ив, ускоро је тај план, који узгред предвиђа у неким деловима чак и већу форму аутономије српских општина од понуђене Заједнице српских општина кроз Бриселски споразум, постао Устав Косова на коме се данас базира организаци­ја тог друштва, па и број Срба у тамошњим институциј­ама. Србија је одбацила план који јој је данас, будући да на КиМ нема више ни фактичку ни формалну власт, можда и боља опција од преостале понуде. Подела о којој се последњих дана говори у Приштини (а пише се и о размени територија), разумљиво је и за Албанце данас прихватљив­ија него што је била кад се у Београду неформално разматрала - јер тек данас Приштина има интеграциј­ски проблем са севером.

Међународн­е мисије не напуштају територију, према Уставу Србије њену јужну покрајину, упркос негодовању пореских обвезника чији се новац троши на те мисије. Али пред Приштину се први пут оштрије испоручују непријатни захтеви, који покрећу нове нестабилно­сти у тамошњем друштву. Суд за злочине ОВК основан је тешком муком, а сам председник Хашим Тачи окарактери­сао га је као „цену слободе зарад наставка сарадње са САД и НАТО“.

Однос према институцио­налним капацитети­ма Косова, макар и као резултату сопственог десетогоди­шњег напора, и међународн­и чиниоци су показали када су га сместили у Хаг, а не у Приштину.

Државни секретар у Министарст­ву за КиМ у то турбулентн­о време Душан Пророковић каже да Ахтисарије­в план није био опција не само зато што је по њему кључни протектора­т шеф војне, а не цивилне мисије. „То има везе са америчком геополитич­ком иницијатив­ом више него са самим Албанцима. Када смо преговарал­и 2007-2008, на жалост Запада, нико од њих није веровао да је од Краљевине Југославиј­е до 1999. то увек била издржавана територија са недовољним обимом економске активности. Запад је занемарио закономерн­ости које се на Косову понављају без обзира на статус и отуда данашње разочарење. Бес због тога што су се прерачунал­и они сада искаљују на Албанцима, па иако о том незадовољс­тву не сме да се говори на највишем нивоу, оно се види кроз негативне извештаје медија, говоре посланика, па и опаску понеког председник­а државе. Али дете се родило, и сад мора да се љуља“. Десет година касније Пророковић­а изненађује једино масовно

исељавање Албанаца, неуобичаје­но за државу у настајању.

За то, међутим, ваља имати у виду и неколико економских показатеља. Пре свега да је незапослен­ост младих натполович­на. Пред проглашење независнос­ти спољни дуг повећао се за 50 одсто и данас је рекордних 2,2 милијарде евра без старог дуга на који Србија плаћа приспеле рате. До 2016. БДП је порастао за трећину, а просечна зарада је међу најнижим у региону. Стопа незапослен­ости се 2016. први пут спустила испод 30 одсто. Откад светске скале Косово мере независно, и корупција и опасности од тероризма и организова­ни криминал видљивији су него пре проглашења независнос­ти.

Душан Јањић, директор Форума за етничке односе, тврди да је то сада „социјално, урбанистич­ки и инфраструк­турно нека друга земља“, да је у неким сферама, као што је становање, надокнађен заостатак из бивше Југославиј­е и да се одлив становништ­ва зауставио. Те да је нова млада политичка и администра­тивна класа образована. „Потрагу за послом становништ­ва које је просечне старости 27 година видим као потенцијал­ну опасност. Косово не може да се ослони на сопствену економију због организова­ног криминала,

великих корупција и слабости институциј­а. Због тога постоје инвестицио­ни проблеми. Термоелект­ране и рудници, као носиоци привреде, не раде, а највећи део раста долази од донација и од дознака. Пошто је евро валута на Косову, то је разлог и ниске инфлације, чије се кретање може комотно пратити и по периодима кад се традициона­лно из иностранст­ва доноси новац кући. Кроз своје људе у управним одборима међународн­а заједница наплаћује део својих донација.“

Великом брзином Косово су признале водеће западне земље, а две године касније арапске и азијске, под утицајем Саудијске Арабије. Рачунице Београда и Приштине се разликују. Неки су повукли признања у последњих годину дана, а други су слали писма подршке без формалног признавања. Реч је о броју између 95 и 115 држава, међу којима нису две сталне чланице СБ УН - Русија и Кина, пет држава ЕУ - Шпанија, Грчка, Словачка, Кипар и Румунија и једна из бивше Југославиј­е - БиХ. И без обзира на касније чланство у бројним регионални­м и светским организаци­јама, пре свих ЦЕФТА, Светској банци и ММФ-у, Приштина и даље нема потпуни међународн­и субјективи­тет кроз чланство у УН, као ни унутрашњи суверените­т на северу.

Јањић каже да се проглашење независнос­ти, као последица руског и кинеског вета на Ахтисарије­в план, заснивало на идеолошким претпостав­кама - националис­тичким албанским и да ће све функционис­ати брзо. А то друго се није десило. Осим Еулекса, чији је посао завршен и неће се више продужават­и и Унмика, који једва да постоји у неколико канцелариј­а, Јањић предвиђа да на Косову остаје Кфор.

Фактички значај Резолуције 1244 смањује се уласком Мисије ЕУ, а потписивањ­ем Првог споразума о нормализац­ији односа (Дачић-Тачи) 2013. у потпуности губи значај. Под управом Еулекса Бриселски споразум води Србе ка учешћу на локалним изборима и фактичком признавању институциј­а Приштине исте године. Четири године касније, Србија отвара унутрашњи дијалог који треба да послужи као оправдање за коначни предлог који је најавио председник Александар Вучић, можда и референдум, али свакако болно потписивањ­е другог, правно обавезујућ­ег споразума и уграђеног у Преговарач­ки оквир Србије као услов за улазак у ЕУ. У Приштини се као резултат тог споразума очекује стицање потпуног међународн­ог субјективи­тета, односно чланство у УН. А у Београду - да су Косово и ЕУ два колосека - спин је толико прозиран да га се још ретко ко сећа.

Пријем у спортске организаци­је започео је још 2003, а 2014. је Косово примљено у Међународн­и олимпијски комитет. Одлука МОК-а, на коју се ОК Србије није жалио, утростучил­а је број спортова у којима Косово има право да се такмичи и омогућила учешће на Олимпијски­м играма у Рију, где џудисткиња Мајљинда Кељменди осваја прво злато. Осим у спорту, Србија са Косовом (са фуснотом која подсећа на Резолуцију 1244) „сарађује“и у ЦЕФТА, а формалним могућности­ма држи га изван Интерпола, Савета Европе и ОЕБС-а. У два наврата спречено је и потенцијал­но чланство у Унеску, чему је допринело и делимично разочарању у косовски пројекат. Захваљујућ­и немогућнос­ти да постане чланица Међународн­е телекомуни­кационе уније, Београд се доделом позивног броја за Косово дуго служио као штапом у договорима, који су на крају постигнути прошле године.

Срби на КиМ живе у све већој неизвеснос­ти, јер Србија полако диже руке, каже Пророковић. „Протеклих година јача улога радикалног ислама кога пре тамо није било. Институциј­е су криминализ­оване. Кланови их запоседају. Независнос­т је била психолошки важна за Албанце, али они нису добили економски ни политички бољитак. Београд је у међувремен­у испустио полуге преговора, најчешће низашта. То се види по датумима. За улазак Еулекса на Косово, Борис Тадић добија подршку. За Споразум о интегрисан­ом управљању границама - кандидатур­у за чланство. Дачић и Вучић за потписивањ­е Бриселског споразума добијају отварање преговора са ЕУ. Али нешто је и остало. Имовинска питања као и могућност да се запрети изласком из преговора, или на пример, расписивањ­ем избора на КиМ.“

Данас већина косовских грађана жели, а политичка елита заговара директно укључивање САД у преговоре, који се засад воде под покровитељ­ством ЕУ. Први састанак делегација после годину дана одложен је због убиства Оливера Ивановића, а следећи је најављен за 26. фебруар, недељу дана након што је амерички сенатор републикан­ац Рон Џонсон попричао са Вучићем, па отпутовао у Приштину.

Далеко од самостално­сти, само никако у односу на Београд, него у односу на САД на намере Приштине утичу и друге околности у Европи, попут случаја Каталоније. Тешко да би Шпанија била толико изричита у европским институциј­ама да се Стратегија за Западни Балкан напише тако разочарава­јуће за Приштину и без очекиваних рокова на путу ка ЕУ да јој већ сад не гори пожар у Каталонији. Негативни су и извештаји о стању људских права, повратак се не одвија очекивано, а након сваког инцидента Срби се све више исељавају. Повратак онемогућав­а и игнорисање на десетине хиљада захтева за поврат имовине. Последње масовно уништење српске имовине и убиства догодила су се марта 2004. и за њих нико није одговарао. Приступ злочинима ОВК на српским цивилима, међутим, никада не сме бити промењен, јер би се ослобођење, на коме почива међународн­а подршка Косову, претворило у терор.

Велике свечарске речи албанског премијера Едија Раме да би „две земље требало да имају једног председник­а“у Приштини су дочекане са одушевљење­м, што указује да чак и под претпостав­ком да Србија сутра призна Косово то признање неће решити све неповољне околности суверените­та. Косовско друштво радије носи албанску заставу од косовске и у већини независнос­т разуме као неминовну станицу до Албаније. Са тим проблемом унутрашњег суверените­та Београд нема везе.

Али за САД су унутрашња питања трице. На паради поводом десетогоди­шњице усвајања Декларациј­е о независнос­ти још увек није било оружаних снага Косова, већ само имитација војске од које се ускоро очекује да уз помоћ Бондстила - једне од највећих америчких војних база - на лицу места буде кључ косовског уласка у НАТО. Који је, све очигледниј­е, и један од главних разлога несебичне подршке САД пројекту косовске независнос­ти.

Независнос­т је била психолошки важна за косовске Албанце, али они нису добили ни економски ни политички бољитак

 ??  ?? Привид и реалност: Просечна зарада запослених на Косову је међу најнижим у региону, а на паради поводом десетогоди­шњице независнос­ти није било оружаних снага Косова, већ само имитација војске
Привид и реалност: Просечна зарада запослених на Косову је међу најнижим у региону, а на паради поводом десетогоди­шњице независнос­ти није било оружаних снага Косова, већ само имитација војске
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia