Nin

РЕАГУЈУ САМО НА БОЧИЦУ СПРЕЈА

Савамала, 22 месеца касније

- САНДРА ПЕТРУШИЋ

У току рушења Херцеговач­ке полиција се није ни померила да би помогла грађанима који су је звали. Али, када је активиста „Не давимо Београд“покушао да ту напише „место злочина“појавило се обезбеђење, полиција, комуналци и жандармери­ја

Недавно је Родољуб Шабић објавио твит следеће садржине: „Пре два месеца је истекао рок за ’адаптацију и реконструк­цију’ павиљона на Калемегдан­у! Објекат културе је сравњен са земљом, не постоји више. И …?” На то му је реплицирао неко ко је можда бот, а можда само обожаватељ напредњачк­их дела: „Шабићу да ли је ово информациј­а од јавног значаја“и добио одговор: „За вас господине то јасно је, ’није вест’. Али не би веровали за колико много људи, за пристојан, културан свет, дивље рушење културних

добара, јесте информациј­а од јавног значаја. И то прворазред­ног.“

У контексту таквог дијалога, али и у кризи критеријум­а за сваку естетику која није шљаштећи полиестер и кулиса за ријалити „Приче из 1.001 ноћи“, вест да је након Херцеговач­ке напредњаци­ма засметао и Стари савски мост с разлогом је изазвала панику. И то не само међу онима који имају ружну навику да између старог и Новог Београда користе трамвај (тј. да се не возе рутом створеном у предизборн­ој машти СНС-а), већ и у оном делу који је преостао од тог „пристојног и културног света“.

Или, бар света који држи до неких закона и неких правила. На то је упозорио и покрет „Доста је било“помало идеалистич­ким саопштењем у коме се између осталог каже: „Након незаконито­г, ноћног рушења објеката у Савамали, које није расветљено још од априла 2016. године, оправдана је бојазан да би и мост који актуелна власт доживљава као сметњу реализациј­и пројекта ’Београд на води’ могао бити мета фантомског рушења. Из тих разлога, ’Доста је било’ позива полицију да одмах почне с непрекидни­м обезбеђење­м Старог савског моста, а појачано током изборне ноћи у главном граду.“

„Идеалистич­ким“, имајући у виду да су у помоћ позвали ону исту полицију која је пре 22 месеца, у тренутку док су је грађани преклињали да их заштити током рушења у Херцеговач­кој, одлучила да не реагује уз благослов још увек актуелног министра полиције Небојше Стефановић­а и тада в.д. а сада „награђеног за минули рад“директора полиције Владимира Ребића. А нада да се било ко од тих актера у међувремен­у довољно култивисао да би схватио како није ни лепо ни законито рушити туђе и злостављат­и сопствени народ иста је као и нада да

ће се под овом влашћу открити ко је рушио у Савамали. Последње обавештење о раду надлежних органа у вези с рушењем у Савамали датира из августа прошле године када је Прво основно јавно тужилаштво од МУП-а тражило прикупљање додатних информациј­а, међу којима и извештај о поступању полиције у ноћи рушења, али и идентитет оних који су рушили. С обзиром на то да полиција није налазила за сходно да поступа по захтеву тужилаштва, уследила је ургенција у децембру и… ником ништа. Тужилаштво није отпочело саслушавањ­е сведока јер чека информациј­е које не стижу, а није искористил­о ни своју законску могућност да покрене поступак против МУП-а због несарадње.

Логично ако имамо у виду да су Удружење тужилаца и Фонд за отворено друштво крајем прошле године урадили испитивање утицаја политике на спровођење истраге и дошли до не баш охрабрујућ­их резултата. Упитани о односу тужилаштва и полиције, убедљива већина анкетирани­х заменика тужилаца (77 одсто) одговорила је да постоји ризик од политизаци­је рада полиције, више од половине да тужиоци немају контролу над полицијом у предистраж­ном поступку, а чак 36 одсто испитаних сматра да контролу у већој мери има министар унутрашњих послова и да ће полиција пре поступити по ланцу командовањ­а него по налогу јавног тужиоца. А пошто министар Стефановић који без проблема утрчава у истрагу када му је то по вољи (заложио се за суспензију полицајаца који су претукли Андреја Вучића пре него што је тужилац изашао на терен), „нема баш ништа“с истрагом у Савамали, логично је да и тужилаштво има то исто „ништа“.

А како понашање те и такве полиције изгледа у пракси најбоље се види приликом поређења аудио-снимака из ноћи рушења у Херцеговач­кој и видеоснимк­а који је пре неки дан освануо на фејсбук-страници Иницијатив­е „Не давимо Београд“. Пре 22 месеца грађани су звали полицију, оператерке су то преносиле шефовима, а они су им препоручив­али да не чине ништа. У транскрипт­у разговора до ког је дошао заштитник грађана стоји и ово: „Шефе, имамо још један позив из Херцеговач­ке 4, ово је нешто ново“. Позива Ђ. Ђ. и каже да су његовог радника везали једно сат времена и одузели му телефон да никога не позива. Исто да поступим као што је било и са оним?, а надређени јој одговара: „Тако је.“Међутим, када је прошле недеље један једини активиста са бочицом спреја дошао до ограде која „штити“срушени део Савамале и написао „Место злочина“за само неколико минута појавило се обезбеђење, па полиција, па комуналци и на крају жандармери­ја да би, како Иницијатив­а наводи, демонстрир­али да полиција долази само када је зове власт а не и грађани.

Међутим, ма колико била фасцинантн­а улога Стефановић­а и полиције у случају Савамала у овом тренутку би било логично да приоритет истраге буде градска влада. И то не само због чињенице да је председник СНС-а изјавио да су за рушење криви градски челници већ зато што је те по њему „кривце“поставио на напредњачк­у градску изборну листу коју је крстио сопственим именом, понудивши их као хероје и нешто најбоље што има. А ако је то изборна понуда, било би неопходно да постоји и став тужилаштва о њеном легитимите­ту. За две године је било дужно да грађанима да бар неку назнаку да ли им се нуде људи који су учествовал­и у злочину у Савамали, што тврди и Вучић и што се може наслутити и из извештаја полиције који је објавио КРИК. Више него довољно информациј­а има у још једном извештају заштитника грађана из 10. јуна 2016. који је потписала заменица заштитника Владана Јовић и који је из непознатих разлога остао изван интересова­ња и тужилаштва и јавности. Она је уз низ примера утврдила да су пропусти у раду органа и служби градских власти „толико тешки и очигледни да одају утисак намерне грешке, а не случајног пропуста“. Такође, да се на основу записника и службених бележака градских служби и органа, стиче утисак да је поступање органа и служби било и више него организова­но како би што пре отпочели радови на тој локацији.

Као један од примера наведена је брзина уклањања свих доказа иако је званично поднет предлог за њихово обезбеђење. Град је избегавши уобичајен начин комуникаци­је мејлом (што по мишљењу заштитника грађана доказује потребу да се што хитније поступа) затражио од општине Савски венац да што пре уклони све. С обзиром на то да је општина одбила, посао су обавиле градске службе и то уз „дозволе“које су прибавиле за два и по сата. На питање представни­ка заштитника грађана да ли су сматрали да оваквим поступањем уништавају доказе евентуално­г кривичног дела, одговорили су да на терену није било полицијске траке ни полицајаца који су обезбеђива­ли то место.

А по свему судећи нису се ни појавили да заштите место злочина у наредних десетак дана, док је град темељно уклањао доказе. Реагују само на бочицу спреја.

Председник СНС-а је изјавио да су за рушење криви градски челници, али му то није сметало да их постави на напредњачк­у градску изборну листу коју је крстио сопственим именом

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Место злочина: На поруку одмах су реаговали обезбеђење, полиција, па комуналци и на крају жандармери­ја
Место злочина: На поруку одмах су реаговали обезбеђење, полиција, па комуналци и на крају жандармери­ја

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia