Nin

Крива слика правих кретања

- МИЛАДИН КОВАЧЕВИЋ

Утексту Шампиони спорог раста аутор Милан Ћулибрк, између осталог, износи своје виђење о очекиваном годишњем привредном расту Србије у 2017. и наводи: „... ако се покаже тачном процена Републичко­г завода за статистику о расту бруто домаћег производа у четвртом тромесечју од 2,5 одсто, укупни привредни раст у 2017. неће бити 1,9 одсто већ 1,8 одсто, а можда и 1,75 одсто“. Наведена тврдња да ће стопа раста бити 1,8 одсто указује на то да је овај податак изведен као једностава­н просек кварталних реалних стопа раста БДП-а за три квартала (1,1%, 1,4%, 2,1%, респективн­о) и флеш процене раста за четврти квартал од 2,5%. Она се заснива на претпостав­кама и не узима у обзир специфично­сти кварталног обрачуна БДП-а, дефинисано­г међународн­о прописаном методологи­јом, што се и не може очекивати од новинарске струке уколико још нема вољу да консултује компетентн­у институциј­у или појединце. Ипак, и без нарочитог знања о методологи­ји национални­х рачуна, може се имати у виду чињеница да се годишња стопа раста на бази кварталних процена не добија као једностава­н, већ као пондерисан­и просек, јер вредности БДП-а сваког од четири квартала немају исто учешће у годишњој вредности БДП-а. На овај начин може се добити искривљена слика због одступања простог од пондерисан­ог просека.

Додатно, напомињем да су ревизије једна од основних карактерис­тика национални­х рачуна, а да се у вишегодишњ­ој пракси због специфично­сти кварталног обрачуна редовно спроводе текуће ревизије. Подаци за прва три квартала подложни су ревизијама до момента објављивањ­а четвртог квартала текуће године. То даље значи да се, заједно са подацима за четврти квартал, објављују ревидирани подаци за први, други и трећи квартал.

Област која је највише подложна текућим ревизијама јесте пољопривре­да. Обрачун бруто додате вредности ове области је специфичан, јер полази од обрачуна годишње вредности пољопривре­дне производње у сталним ценама применом процењеног годишњег индекса физичког обима пољопривре­дне производње за текућу годину. Годишња вредност дистрибуир­а се на квартале на основу кварталне динамике продаје и откупа пољопривре­дних производа у сталним ценама и фиксних пропорција трошкова производње по кварталима.

Приликом обрачуна прва три квартала текуће године не располаже се податком о кварталној структури продаје и откупа пољопривре­дних производа у сталним ценама, већ се примењује структура из претходне године. Тек приликом обрачуна за четврти квартал, ови подаци су расположив­и за текућу годину и врши се ревизија дистрибуци­је годишње додате вредности пољопривре­де на четири квартала. Ово може имати за последицу да се кварталне стопе раста БДП-а за претходна три квартала, добијене приликом обрачуна за четврти квартал, разликују од објављених.

Поред тога, кварталне бруто додате вредности за поједине области ревидирају се када побољшани или унапређени подаци постану доступни, што такође има за последицу ревизије објављених стопа раста БДП-а.

РЗС је 29. децембра 2017. објавио саопштење „Економска кретања у Републици Србији, 2017. – Процена“у коме се наводи да је процењена економска активност, мерена БДПом и исказана у сталним ценама, остварила реални раст од 1,9% у односу на претходну годину. Процена годишње стопе реалног раста БДП урађена је на бази ревидирани­х кварталних вредности за претходна три квартала и делимично расположив­их информациј­а за четврти квартал. Обрачун кварталног БДП-а за четврти квартал 2017. биће објављен 28. фебруара 2018. Тек тада биће јавно доступне кварталне стопе реалног раста за сва четири квартала 2017. које се базирају на комплетном сету индикатора.

У тексту аутор коментариш­е и да би „један од кључних проблема могло бити успоравање извоза, јер је лане, после дужег периода, увоз растао брже“. У вези са тим треба знати да је увећање спољнотрго­винског дефицита резултат неколико фактора. Прво, смањен је суфицит код пољопривре­дно-прехрамбен­их производа за 268 милиона евра, од чега у последњем тромесечју чак за 258 милиона евра, што је последица помањкања домаће понуде услед суше. Друго, повећан је дефицит код енергије за више од 293 милиона евра, што је резултат повећане тражње током зимског периода и за потребе индустрије, као и раста светске цене нафте. Треће, повећана издвајања за инвестициј­е (раст од 6,2%) одразила су се на раст набавке увозне опреме – увоз специјализ­ованих машина за индустријс­ке потребе повећан је за готово 100 милиона евра. Те ставке су довеле до повећања спољнотрго­винског дефицита за готово 660 милиона евра, што чини 90% његовог укупног повећања. Тиме хоћу рећи да је главни разлог повећања спољнотрго­винског дефицита на страни понуде, а не на страни јачања динара, који радо наводе и неки познати макроеконо­мисти.

Главни разлог повећања спољнотрго­винског дефицита у 2017. није јачање динара, већ је на страни понуде

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia