Nin

Бекетовски разговори пред нервни слом

ГАША ШЕПРТЉА НАПУНИО 60 ГОДИНА

- МАРКО ЛОВРИЋ

Увек у прекраткој зеленој ролци, уским црним панталонам­а и офуцаним плавим патикама, косе неукротиве попут његовог духа, архиву никада није средио на начин којим би шефови били задовољни, а закаснела пошта остала је до краја омиљен темељ за гегове

Повик Тијамјкубж­ју!, добар домаћи превод изворног Rogntudju! – ономатопеј­ом ублаженог светогрђа Nom de dieu!, које због Гашиног шепртљања урлају бројни јунаци његовог универзума – у минијатури објашњава зашто је дело моћног стрипаџије Андреа Франкена вољено и више од две деценије након што га је ауторова смрт последњи пут потписала. Ко је имао среће да Гастона први пут прочита у детињству, у свакој је фази одрастања у њему могао пронаћи нешто ново. Љубав према најлењем раднику и најризични­јем изумитељу планете, или барем Белгије, почиње радошћу слепстика, наставља се подршком Гашином дечачком излуђивању ауторитета, развија се поштовањем за Франкенове и Гастонове пацифистич­ке и еколошке субверзије, и уживањем у њиховој сатири канцелариј­е и бизниса, да би се напослетку вратила у пуну радост слепстика, јер такозвани озбиљан живот у коначници ништа боље ни не заслужује.

Све је то унапред видео генијални Франкен, који је 1957. већ десет година шефовао такође чувеним – и код нас такође превођеним – двојцем Спиру и Фантазио, објављиван­им у стрипском магазину Спиру. И поред напора уметника, у часопису су се вазда јављале рупе које је требало попунити, па је уредник издања Иван Делпорт предложио Франкену новог јунака, замишљеног као лењивца запосленог у самом Спируу. Гастонов долазак на свет месецима су пажљиво припремали Франкен, Делпорт и још један сјајни Спируов уметник, Жидем, мамећи, рецимо, читаоце плавим отисцима стопала по маргинама часописа. Тако драматична најава лако се могла издувати попут балона, али Франкен и дружина су легенде стрипа, те је Гастон на сцену ступио бекетовски­м разговором за посао. – Ко сте ви?

– Гастон.

– Шта тражите овде?

– Чекам.

– Шта чекате?

– Не знам… Чекам…

– Ко вас је послао?

– Речено ми је да дођем…

– Ко?

– Не знам више…

– Да дођете због чега?

– Да радим…

– Шта да радите?

– Не знам... Унајмљен сам…

– И сасвим сте сигурни да је овде требало да дођете?

– Баах.

Како каже домаћи назив једне од укоричених збирки Гастона, звезда је рођена, и наредних четврт века Гаша је провео формално задужен да се бави поштом и архивом Спируа. Увек у прекраткој зеленој ролци, уским црним панталонам­а и офуцаним плавим патикама, косе неукротиве попут његовог духа, архиву никада није средио на начин којим би шефови били задовољни – за разлику од колега, које су се лудо забављале у лавиринту који је једном од ње направио – а закаснела пошта остала је до краја омиљен темељ за гегове. Не може се, међутим, рећи да је дангубио. Смислио је аутоматски чекић за људе које мрзи да закуцавају ексере, чија је једина мана била то што га човек мора за зид закуцати ексерима; фарбу за под која се моментално суши (и успут човека за стално решава проблема са фарбањем јер уруши под); кофер на точкићима, покретан електронск­и (чији мотор заузима толико места да се у кофер могу спаковати само четкица за зубе, сапун и сунђер); аутомобилс­ки погон на угаљ (чији су гасови експлодира­ли на ауто-путу, лансирајућ­и први и последњи пут славну Гашину крнтију брзином од 160 на сат); противпров­ални систем (који је редакцију сачувао од провалника, јер се овај упетљао у гужву жица којима је Гастон повезао аларм).

Да Гастону није недостајал­а ни спортска жица, потврдио је бранећи у легендарно­ј фудбалској утакмици коју је његова редакција одиграла против љутог ривала (и изгубила 1:15). Музикалнос­т је испољио изумевши гашофон, застрашују­ћи хибрид хорне и харфе који је изазивао земљотресе и неконтроли­сане летове ловачких авиона. Понеки Гашин изум имао је и комерцијал­ни потенцијал. Израдио је, на пример, машину која је исписане папире рециклирал­а у чисту хартију и мастило.

Једина је невоља била у томе што је за показни опит изабрао уговор о спонзорств­у који је његова фирма управо потписала са богатим бизнисмено­м Емеом де Месмекером (господином Гужвићем). Када већ

помињемо Гужвића – коме је Гаша ненамерно и бескрајно креативно саботирао десетине покушаја да са Спируом склопи поменут уговор – Франкенов универзум био би незамислив без Гашиних колега, пријатеља и жртава попут надређених Фантазија, Леона Прунела (Жмурка) и Жозефа Булијеа (Уходића), цртача Лебрака (Тушка), Гашине симпатије „госпојице Зорице“, најбољег другара и саучесника у многим авантурама, Жилета-од-преко-пута, те архинеприј­атеља полицајца Лонтарена (Милкана), у вечном покушају да Гастону наплати било какву казну. Лонтарен је, међутим, „архинеприј­атељ“само зато што стрип мора да га има, јер у Франкеново­ј васиони на први поглед нема озбиљних зликоваца, те чак и Милкан напослетку бива симпатичан, барем док доживљава нервни слом гледајући паркометре које је Гаша поново уништио.

Ипак, као што и Тијамјкубж­ју! детету прво доноси радост звука, а потом радост неваљалств­а, и Гастон је на други поглед више од забаве. Франкен се није либио да у стрипу да подршку Гринпису – који је ангажовао Гастона да гашофоном престрави китоловце – или да у необично депресивно­ј епизоди прикаже Гашиног галеба, љубимца и партнера у злочину, како одбија да уђе у ауто након што је на телевизији видео птицу улепљену нафтом. Франкен је смео да нападне и сопственог послодавца. Гнев због тога што је Спиру рекламирао макете војних авиона, укључујући и немачку авијацију из Другог светског рата, Франкен је каналисао епизодом у којој јунак саставља управо такву летелицу

– … Ах! Сада и кукасти крстови… Изгледа да овакви модели имају највише успеха... Код дебила – и шаље је да бомбардује несрећног Жмурка (Па шта? Треба с времена на време показати онима који праве овакве играчке чему оне служе). Најснажниј­и приказ Франкенове политичнос­ти ипак је плакат који је геније смислио за Амнести интернешен­ел, ужасавајућ­а епизода у којој Гастона тајне службе неименован­е диктатуре туку, излажу електрошок­овима, дрогирају, приморавај­у да гледа силовање госпођице Зорице, и најзад одводе на вешала. Непосредно пред пад, Гастон се буди, и мада срећан што је све било само ноћна мора, панично саопштава Тушку да је његов кошмар „и стварност у том истом тренутку“, након чега Франкен позива људе да се придруже хуманитарн­ој организаци­ји.

Ни Франкенов борбени дух не би, наравно, био довољан за Гастонову трајну привлачнос­т.

„Франкен је велики уметник. У поређењу са њим, ја сам осредње шкрабало“, рекао је нико други до славни Ерже, творац Тинтина.

Таквим похвалама на рачун Гастоновог творца могао би се испунити простор за овај текст. Колега из Спируа, Морис, творац Таличног Тома, сматрао је да је Франкен увек био

Ако је филм по мотивима стрипа ужасан, као што тврди Франкенова ћерка – лоше усмерени глумци, дебилан сценарио, катастрофа­лан ритам гегова, тај ће промашај бити пародичан тријумф најбоље ходајуће катастрофе у историји стрипа

револуцион­ар. „Сви ми цртамо стрипове. Франкен ради нешто сасвим друго“. Приказ те различитос­ти даје и Синтија Роуз, ауторка Стрипског журнала, угледног америчког часописа који стрип схвата као озбиљну уметност и таквој га критици подвргава. Роуз подсећа на епизоду француског телевизијс­ког шоуа из седамдесет­их у коме су цртачи, међу њима Франкен и Морис, импровизов­али надовезују­ћи се један на другог.

„Франкен почиње преплашени­м пацовом. Потом сви ускачу – мачка која га јури, полицајац који лудо вози, порезник, гангстер, каубој, бесна супруга, итд. Али док се остали служе стрипским тропама, Франкенови додаци увек су неочекиван­и. Када је Пејо у стрку убацио пиле, Морис је додао кувара који маше секиром. И не трепнувши, Франкен је додао ознојеног дебељка који очајно трчи – управо му је одсечена глава и чврсто је стиска под руком. Франкен, који табле тако напуни детаљима да изгубите компас, виртуоз је покрета. Нико никад није представио напреднију или лакшу физику. Његов свет неће да чека, неће да мирује и никада не слуша“, записала је Роуз.

Има тога још – још један познати стрипаџија, Марсел Готлиб, и крунска хвала, на питање зашто никад нико није рекао ништа лоше о Франкену.

„Лоша реч о чему? О Франкеново­м животу? О његовом раду? Нема ничега за прекор! Уздуж и попреко у нашој професији постоји потпуни консензус – Франкен је највећи.“

Највећи је извесно постао и због демона који су га опседали целог живота. Франкен је тврдио да је и Гастон део његовог развоја, који је напослетку довео до Црних мисли, крајње црних стрипова фокусирани­х на „смрт, катастрофе и очај“, што би рекла Синтија Роуз.

„Црне мисли имале су две врсте јунака – људе који пате и људе који уживају у наношењу патње. Ликови су или потпуно тамни или голо, дрхтаво бели. Свако опипава свој пут у свету без светла.“

Године 1962. Франкен је упао у депресију и привремено одбацио Спируа и Фантазија, које ће доцније сасвим препустити другима. На Гастону је ипак радио и тада.

„Мислим да у животу постоји важан тренутак. Момент када откријете да ништа није игра. Да је озбиљно, да ништа није бесплатно, да су задовољств­а ретка и да је тешко наћи срећу. Гастон помаже да се тај тренутак одложи.“

Гастон то може и данас, и моћи ће увек. Па чак и ако је филм по мотивима стрипа, који је управо стигао у домаће биоскопе, ужасан, као што тврди Франкенова ћерка – „Лоше усмерени глумци, дебилан сценарио, катастрофа­лан ритам гегова“, рекла је Изабел Франкен – тај ће промашај бити пародичан тријумф најбоље ходајуће катастрофе у историји стрипа, још један добар повод да се дрекне Rogntudju!

Андре Франкен је постао највећи захваљујућ­и демонима који су га опседали целог живота. Тврдио је да је Гастон део његовог развоја, који је напослетку довео до Црних мисли, крајње црних стрипова фокусирани­х на „смрт, катастрофе и очај“

 ??  ?? N A GU M Ž , A PE IVE D ZA O V LA VO , A D A L ! A D O G Z ŽI V A Z A P LO U N K E S O K A J P U TE K S E I, L S I M V I S SLI… R A K A R R R N G R V R R R N G R V HALO! ČUJTE, OBAVEŠTEN SAM DA VI ISPORUČUJE­TE PREKO TELEFONA… AH, JELTE? … DOBRO… DAJTE...
N A GU M Ž , A PE IVE D ZA O V LA VO , A D A L ! A D O G Z ŽI V A Z A P LO U N K E S O K A J P U TE K S E I, L S I M V I S SLI… R A K A R R R N G R V R R R N G R V HALO! ČUJTE, OBAVEŠTEN SAM DA VI ISPORUČUJE­TE PREKO TELEFONA… AH, JELTE? … DOBRO… DAJTE...
 ??  ??
 ??  ?? Svetlo na kraju tunela nije isto što i voz koji nadolazi. Umreću ovde, smrznut... A možda... Gotov sam... sad sam siguran u to. ...možda sam ipak nadomak civilizaci­je! Ah... Kad bih samo uspeo da se dokopam vrha ovog brega... Oh, da... daaa! Vidim...
Svetlo na kraju tunela nije isto što i voz koji nadolazi. Umreću ovde, smrznut... A možda... Gotov sam... sad sam siguran u to. ...možda sam ipak nadomak civilizaci­je! Ah... Kad bih samo uspeo da se dokopam vrha ovog brega... Oh, da... daaa! Vidim...

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia