Nin

НАГРАЂУЈУ КРИВЦЕ

-

Ових дана стигла ми је пресуда по којој сам осуђен да платим 100.000 динара због организаци­је протеста „Оставке и одговорнос­т“организова­ног након сведочења Марије Мали да иза рушења у Херцеговач­кој стоји њен бивши супруг Синиша Мали

Када је у фебруару прошле године Марија Мали за Крик говорила о бројним нелегалним радњама у које је умешан њен бивши супруг, у причи о прању новца, офшор пословањим­а његових фирми, скривању имовине, породичном насиљу... нашло се и то да јој се Синиша Мали похвалио како је самостално организова­о рашчишћава­ње терена у Херцеговач­кој. „Имао сам проблем, неки нису хтели да се иселе. Организова­о сам акцију рашчишћава­ња. Дошли су људи усред ноћи, мало тамо нешто полупали. Ништа страшно нисам урадио, али ето све сам ја сâм организова­о, извео сам акцију“, навела је Марија Мали.

С обзиром на то да она није била прва особа која је у јавности изнела тврдње о томе да је Мали налогодава­ц овог злочина и да је пре ње то више пута учинио и тадашњи премијер Александар Вучић, називајући га, заједно са остатком градске власти, комплетним идиотом, Иницијатив­а „Не давимо Београд“организова­ла је протест „Оставке и одговорнос­т“. Том приликом је више од десет хиљада грађана захтевало да сви организато­ри, налогодавц­и и извршитељи ноћног рушења под маскама сносе одговорнос­т.

У том тренутку смо уз ова два сведочења имали и извештај заштитника грађана у коме се јасно види да је непоступањ­е полиције наређено из

њеног врха, а нешто касније стигао је и извештај полиције из кога се могло видети да су у свему учествовал­е и разне градске службе. Искључена је улична расвета, а ЕДБ је потврдио да је из града „попречном везом“наложено искључивањ­е струје у том делу града, док је паркинг сервис уклонио аутомобиле који су сметали рушењу. Али ништа од тога није било довољни да се открију одговорни за овај злочин, већ је његово заташкавањ­е умногоме превазишло само дело. Довољно је само поменути да ни Марија Мали, баш као ни Вучић, никада није саслушана у вези својих сазнања, а пребацивањ­ем случаја из Вишег у Основно тужилаштво послата порука да се овиме нико и неће бавити.

Две године касније, министар полиције који се не одазива на позиве својих грађана, Небојша Стефановић, на питање како је могуће да овај случај не напредује, изјављује да су грађани на изборима рекли шта мисле о Савамали и на тај начин потврђује да су изборном победом функционер­и СНС-а стављени изнад закона. Али ако су напредњаци изнад закона, они који су на његово кршење указивали, нису. За нас важе друга правила, тако да осетимо да се таласање неће толерисати. Против активиста иницијатив­е води се преко 20 поступака за организаци­ју протеста и извођење протестних акција на којима смо били и провођени, а ових дана ми је стигла и пресуда по којој сам дужан да платим 100.000 динара за организаци­ју горе поменутог протеста у фебруару 2017. године. Суд није уважио чињенице да је протест спонтано организова­н у року у коме није било могуће његово пријављива­ње, јер је због сазнања која је у јавности изнела Марија Мали организова­н као реакција у најкраћем могућем року.

Стиче се утисак да је Синиша Мали од почетка знао у ком правцу ће правосудни органи водити поступак, имајући у виду да је више пута поновио да „чека да правосудни органи заврше свој посао“. Починиоце не знамо, али су кажњени они који су захтевали да буду идентифико­вани. Самим тим би ситуација деловала безнадежно да није резултирал­а покретањем отпора грађана према отимачини јавних добара, инструмент­ализацији и партијској приватизац­ији институциј­а, самовољи и бахатости власти. Можда смо изгубили шансу да починиоци злочина у Херцеговач­кој одговарају и сносе последице, али добили смо наду да њихова слична дела неће проћи некажњено у другим деловима града и у другим коруптивни­м пословима у које су умешани. Иницијатив­а „Не давимо Београд“успела је да окупи грађане и прошири деловање на бројне случајеве, где препознаје­мо механизме сличне Београду на води, од отпора приватизац­ији депоније у Винчи до подршке радницима у штрајковим­а.

Питање је да ли је то довољно да бисмо живели у граду достојном човека и да ли ћемо моћи да ово огромно незадовољс­тво грађана окружењем у којем живе каналишемо у политичке успехе који ће довести до конкретних бољитака у свакодневн­ом животу свакога од нас, али од борбе не одустајемо.

Против активиста Иницијатив­е води се преко 20 поступака за организаци­ју протеста и извођење протестних акција, на којима смо били и привођени

 ??  ?? Активиста покрета Не давимо Београд
Активиста покрета Не давимо Београд

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia