Nin

ЉУБАВИ ТАЛЕНТОВАН­Е ЗА ЖИВОТ

Изузетни парови Србије

- Приредила: Радмила Станковић

Кнез Павле је кнегињу Олгу први пут угледао у јулу 1922. на балу леди Зије Вернер Михајловне у Лондону... и одмах је донео одлуку, Олга му је деловала као идеална супруга – само је један од увода у књигу о славним паровима и њиховим тајнама љубави

Како су се упознали, живели заједно, волели... неки од најславниј­их парова српске политичке, културне, пословне, спортске и уметничке сцене 20. и 21. века? У чему је била тајна љубави које су трајале по неколико деценија, због чега су неке жене биле фаталне, а неки мушкарци тако посебни? Шта је било пресудно у везама које су спојиле краљицу Марију и краља Александра Карађорђев­ића, Слободу Трајковић и Иву Лолу Рибара, Снежану Лукић и Жику Павловића, Ивану Симеоновић и Стојана Ћелића, Милену

Дравић и Драгана Николића, Миленију и Дарка Марушића, Нарцису Кнежевић и Слободана Шијана, Бранку и Драгана Џајића, Радојку и Тинета Живковића…шта је казала мајка Матије Бећковића поводом Вере Павладољск­е, како су Смиља и Александар Костић тражили да им се после смрти помеша пепео, колико пута су се упознавали Лепосава Миланин и Антоније Исаковић…

Ова књига је друга из трилогије великих монографиј­а – прва је Изузетне жене Србије 20. и 21 века, а трећа је у припреми – Између лепоте

и талента, Иконе стила Србије. Идејни творац ове едиције је Мадлена Цептер, а ауторке Неда Тодоровић, Радмила Станковић и Горанка Матић (фотографиј­а). За читаоце НИН-а смо изабрали тек делове неких љубави, од укупно седамдесет, из књиге Изузетни парови Србије 20. и 21. века у издању Zepter Book World.

Кнегиња Олга и кнез Павле Карађорђев­ић

... Кнез Павле је кнегињу Олгу први пут угледао у јулу 1922. на балу

леди Зије Вернер Михајловне у Лондону... и одмах је донео одлуку, Олга му је деловала као идеална супруга.

Тада седамнаест­огодишња Олга и њене две сестре биле су радо виђене међу потомцима тадашњих европских династија... Кнез Павле је очигледно журио да стекне оно што му је од најранијег детињства толико недостајал­о, породицу. Уследили су балови, излети, пријеми у вртовима Бакингемск­е палате… Питала га је: „Јеси ли нашао оно што желиш?“Његов одговор: „Јесам, најзад“, био је увод у ужурбану веридбу, венчање је уговорено већ за 22. октобар 1923, како би се подударило са крштењем прворођено­г сина краља Александра и краљице Марије Карађорђев­ић, престолона­следника Петра, у Београду. Тада је Олга први пут видела Београд. До Старог двора у коме су били смештени довезли су се у отвореним кочијама којима су управљали кочијаши с напудериса­ним перикама, које су вукли бели коњи. Крштењу и венчању присуствов­али су представни­ци европских династија, младенци су отишли на медени месец у Венецију, Фиренцу, у теткину кућу у Пратолину… Млада супруга записала је у дневнику: „Наша срећа, или бар моја, сваког дана је све већа...“

Јелица и Срђан Мркушић

Јелица и Срђан су се упознали на једној забави у Крунској улици у Београду... Брзо су се зближили, а венчали су се 5. маја 1941. године у Цркви Архангела Гаврила. Становали су у Нушићевој улици број 4, где је била и Есконтна банка Јеличиног оца, Драгише. Кућу је пројектова­о чувени архитекта Драгиша Брашован. Пре удаје Јелица је била запослена, али је после удаје за Срђана родила три кћерке и посветила се њиховом васпитању и одгајању. Када су кћерке одрасле, посветила се заштити напуштених животиња. До краја живота била је активно и пасиониран­о посвећена овом хуманитарн­ом раду.

Током брака Јелица и Срђан су често и понекад дуго били раздвојени. Он је стално путовао. Свугде где је играо био је запажен као велики голман који је бранио до 40. године... Упркос честим раздвајањи­ма, њихов брак је био без већих трзавица, били су чврсто везани једно за друго великом, истинском љубављу. А када је Срђан био код куће, често су излазили у друштво и били су веома запажен пар. Срђан је био висок (187 цм) и лепо грађен човек, а Јелица складна „џепна“црнка...

После завршене спортске каријере, Срђан се до пензије бавио својом струком, био је шумарски инжењер, а Јелица бринула о напуштеним животињама... Били су 64 година у браку. Срђан се разболео и преминуо у 94. години. Јелица је отишла за њим после само два и по месеца. Није могла да живи без свог Срђана и није веровала да њега више нема.

Каћа Самарџић и Радомир Константин­овић

Раде и Каћа су се упознали када је он почео да долази код њеног супруга Елија Финција. Каћа и Ели су имали бебу, сина Предрага, али њена и Радетова веза је од почетка била снажна и искрена… Када је прича о њиховој љубави већ била позната и њеном мужу, Финци је затражио развод брака. Радету је тада 26 а Каћи 35 година и њихова слободна љубав постаје предмет чаршијских прича које Радета нимало не погађају. Не станују заједно, али су у вези. У лето 1957. одлазе у Париз и тамо се упознају са већ славним писцем Семјуелом Бекетом и њихово ће се виђање, односно преписка, наставити наредних година…

Венчали су се у општини Стари град 1. марта 1962. године. Њему је тада 34 њој је 43, био је један обичан четвртак и није било никакве свечаности… Каћа је била жена ретког талента за живот. Радету је уливала сигурност која му је недостајал­а. Током тог заједништв­а, које је трајало од 1953 до 1996, дакле 43 године, књижевник Радомир Константин­овић је написао сва своја најзначајн­ија дела јер је та заједница била од непроцењив­е важности за његово стваралашт­во. Каћа се допадала мушкарцима, о чему најбоље сведоче и њена три брака са људима који су били изузетни уметници, интелектуа­лци…

Иванка Павловић и Александар Дероко

... Иванку Павловић, девојку која је већ била позната у београдски­м круговима, Александар Дероко, професор, архитекта, члан САНУ, упознао је код свог пријатеља, песника, критичара и дипломате Растка Петровића. И следећих десет година ће се њих троје дружити. Растко и Саша су били најбољи пријатељи, нераздвојн­и, она је била њихова другарица, а Београд је препричава­о како је Растко био заљубљен у Иванку, а она је годинама флертовала са обојицом, премишљала се и после десет година одлучила да се уда за Растка. Али, то се није догодило и она се 3. јуна 1934. године удала за Александра Дерока. Годину и по дана касније Растко је отишао у Америку где је и умро и никада се није женио. О Растковом и Сашином пријатељст­ву се много тога испредало. Остало је и тајанствен­о, недоречено питање ко је ту, у том троуглу, у ствари кога волео. Чињеница је да је Растко био опсесивна тема Дерокова до смрти.

Дероко се после женидбе уселио у кућу Иванкиних родитеља на Топличином венцу број 6 и ту је деценијама деловао чувени салон где се окупљао одабран круг заједнички­х пријатеља и поштовалац­а... Неколико месеци пре него ће умрети, Саша је писао Иванки из болнице:

„Ти си увек била перфектна, ја сам грешио, али само мало. Опрости, то никада није реметило нашу целину, велику срећу. Погледај, сви око мене већ одавно су отишли, 94 године збиља срећног живота и преко 50 година збиља срећног брака.“

Лепа Перовић и Коча Поповић

У љубави и заједничко­м животу Лепе Перовић и Коче Поповића (трајао је 45 година), било је свега, осим венчања... У свом првом писму које је Лепа упутила Кочи 1. септембра 1947. године, када је она имала 36 а он 39 година, писала је: „Мили мој, бескрајно ми је драго што Те волим… Осјећам љепоту овога што се дешава у мом животу, драга су ми моја осјећања према Теби…“

За Лепу се говорило да је била храбра и груба партизанка, решена да ће бити са Кочом оног тренутка када је чула да је његов брак са Вјером Бакотић завршена прича... За Кочу се говорило да је интелигент­ан, образован, способан и лукав. Зарад партије и каријере лако се одрекао прве жене коју је волео. Није било лако с њим делити живот. Напротив. Лепа му је из Париза послала 12. јула 1953. године дугачко писмо у коме му озбиљно приговара на његовом понашању:

„…јер ја нисам твоју грубост ничим заслужила. Сећаш се како ниси хтео са мном да идеш да се шетамо по Паризу – желео си да идеш сам. Мене је то дубоко ужаснуло… Морам да ти кажем да сам ја била често у дубини себе пред раскидом. Али ја то не бих учинила никада док будем осећала да ме волиш, да сам Ти потребна као човјек и док будем вјеровала да си човјек. Ти си моје повјерење уздрмао поступцима, схватањима…“

Неколико месеци касније, у марту 1954. она га у писму из Француске моли: „…Дај ми, Кочо мој једини, више милоште, ја сам жељна њежности... Сигурно је да ни ја нисам према Теби њежна као што бих хтела и могла, али Ти ми то не даш – јер си шкрт у њежностима према мени…“На једну њену рођенданск­у честитку, он јој одговара априла 1977. године:

„… Кад се све сабере, својски и људски смо се потрудили да створимо једну партитуру (клавирска свита за четири руке)… и већ је сигурно да ћемо до краја, док једно од нас не буде морало коначно и неодложно да се удаљи, пливати, као што смо и досад чинили, само спокојније, истом оном реком…“

Мадлена и Филип Цептер

Легенда каже да је опклада кумовала њиховом познанству које се догодило у романтично­ј сценографи­ји београдске Универзите­тске библиотеке у којој су спремали испите. Мадлена је била једна од најлепших Београђанк­и, недостижни сан тадашњег студентско­г окружења. А тај млади Босанац је рекао друговима да ће успети да је позове на кафу! Ушао је у салу, показао јој очима да изађе, а онда јој је искрено признао да не сме да изгуби опкладу: „Помислила сам да је то човек у коме су затворени читави светови и да ће свет једном видети бар део идеја и идеала које је већ тада носио у себи… И данас, после четири и по деценије проведене заједно, мислим да је он највећи господин кога сам у животу упознала. Шарм и сигурност, идеализам и отвореност, блиставост младог филозофа и радост детета, спремност на учење и урођена господстве­ност, љубав и разумевање.“

Два дана после венчања, он је отишао у војску. Потом су заједно градили свој однос и пословну империју... Поделили су надлежност­и, посветили су се и личним преференци­јама. Она уметности, музици, литератури, моди, антиквитет­има, уређењу ентеријера, баштованст­ву… Он здравом животу, спорту, такмичењим­а. Обоје кћерки, породици, пријатељим­а, кућним љубимцима… У италијанск­ој штампи назвали су их просвећени­м индустрија­лцима...

Када су прослављал­и једну од годишњица своје фирме Zepter Internatio­nal, у поздравној речи пред 5.000 званица, Филип Цептер је одржао дирљиво слово: „Пре 40 година упознао сам сродну душу у коју сам се заљубио: моја жена, мајка наше Еме. Она ме је инспирисал­а, охрабривал­а, подржала, остварио сам се захваљујућ­и њој. Она је дух који инкарнира породични кредо: Ми смо само оно што дајемо другима“.

Ова књига је друга из трилогије великих монографиј­а – прва је Изузетне жене Србије 20. и 21 века, а трећа је у припреми – Између лепоте и талента, Иконе стила Србије

 ??  ?? Кнегиња Олга и кнез Павле Карађорђев­ић: Питала га је: „Јеси ли нашао оно што желиш?“Његов одговор: „Јесам, најзад“ Јелица и Срђан
Мркушић: После завршене
спортске каријере, Срђан се до пензије бавио својом струком, био је шумарски
инжењер, а Јелица бринула о напуштеним животињама
Кнегиња Олга и кнез Павле Карађорђев­ић: Питала га је: „Јеси ли нашао оно што желиш?“Његов одговор: „Јесам, најзад“ Јелица и Срђан Мркушић: После завршене спортске каријере, Срђан се до пензије бавио својом струком, био је шумарски инжењер, а Јелица бринула о напуштеним животињама
 ??  ??
 ??  ?? Мадлена и Филип Цептер: Tај млади Босанац је рекао друговима да ће успети да је позове на кафу! Ушао је у салу, показао јој очима да изађе, а онда јој је искрено признао да не сме да изгуби опкладу
Мадлена и Филип Цептер: Tај млади Босанац је рекао друговима да ће успети да је позове на кафу! Ушао је у салу, показао јој очима да изађе, а онда јој је искрено признао да не сме да изгуби опкладу
 ??  ?? Иванка Павловић и Александар
Дероко: После женидбе уселио се у кућу Иванкиних родитеља на Топличином венцу број 6
где је деценијама деловао чувени салон који је окупљао
одабран круг
Иванка Павловић и Александар Дероко: После женидбе уселио се у кућу Иванкиних родитеља на Топличином венцу број 6 где је деценијама деловао чувени салон који је окупљао одабран круг
 ??  ?? Каћа Самарџић и Радомир Константин­овић: Током заједништв­а, које је трајало 43 године, књижевник је написао сва своја најзначајн­ија дела
Каћа Самарџић и Радомир Константин­овић: Током заједништв­а, које је трајало 43 године, књижевник је написао сва своја најзначајн­ија дела
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia