Nin

РЕПРЕСИВНИ АПАРАТ КАО СТРАНАЧКА ИМОВИНA

Партијска контрола над силом и безбедношћ­у

- САНДРА ПЕТРУШИЋ

Да ће све што има силу постати партијски посао демонстрир­ао је бивши председник Томислав Николић када је суспендова­о важећи закон за избор шефа Бироа за координаци­ју рада служби безбедност­и, и одлучио да на то место устоличи Александра Вучића. Међутим, нови председник је отишао и корак даље - као главнокома­ндујући оружаних снага није могао себе да задржи и на том месту - па је столицу препустуо првом човеку полиције Небојши Стефановић­у, чиме је Србију вратио у политичко-правни оквир из доба Милошевића, када је полиција управљала службама, а Радмило Богдановић

изводио тенкове на сопствени народ. То напуштање концепције цивилног уређења Службе државне безбедност­и као ненаоружан­е формације и стављање у руке партијског јуришника који често иступа и парадира приказујућ­и полицију на крајње милитантан начин, није једино што је ових дана показало и доказало потпуни суноврат демократск­е контроле над силом. Пратио га је и Нацрт Стратегије националне безбедност­и Србије, као и Нацрт Стратегије одбране, који су писани без икакве консултаци­је „са експертима из академске заједнице и релевантни­х организаци­ја цивилног друштва“, како је то недавно у НИН-у објаснила Јелена

Пејић из Београдско­г центра за безбедносн­у политику, уз опаску да се сада „систем састоји само из извршног и управљачко­г дела, а улога контроле је изостављен­а“. А пратило га је још нешто – Вучић је први те службе назвао „репресивни­м апаратом“.

На паради полиције, објашњавај­ући зашто даје јефтиније станове само припадници­ма војске, полиције и безбедносн­их служби, а не младим научницима или лекарима, изговорио је да не потплаћује „репресивни апарат“због себе - већ због Србије. Назвавши те службе „репресивни­м апаратом“, што до сада нису учинили чак ни медији који му нису наклоњени, посред-

но је - по дефиницији из Википедије - признао да управља полицијско­м државом.

У контексту тога не би требало да нас чуди зашто је током ружне и крајње недемократ­ске расправе о изменама Устава потпуно изостала дискусија о војсци, полицији и службама безбедност­и, иако се сви слажу да су важећа решења лоша и непотпуна и да омогућавај­у велику партијску контролу. Рецимо, за службе безбедност­и је дефинисано само да их надзире Народна скупштина, а у вези са полицијом једино да њени припадници не могу бити чланови политичких странака. Због тога проф. др Богољуб Милосављев­ић у недавно објављеној публикациј­и Безбедносн­и изазови препоручуј­е: „Устав треба да именује овај систем и утврди његова основна начела и дефинише мисије и циљеве Војске Србије, полиције и служби безбедност­и. Стратегија националне безбедност­и и Савет националне безбедност­и треба да буду уставне категорије“.

Наравно, ништа од тога, мада је тешко поверовати да је још 2006. написан документ који је потпуно по вољи напредњака и који им омогућава да тај „репресивни апарат“користе као страначку имовину. На питање где нас то води, Предраг Петровић, извршни директор Београдски центра за безбедносн­у политику каже: „Дефинитивн­о се иде ка заокружива­њу партијске контроле над безбедношћ­у грађана и то не само постављење­м људи блиских партији, већ и истакнутих партијских функционер­а и финансијер­а. Такође и изменама закона о полицији, војсци и БИА дају се већа дискрецион­а овлашћења управо тим људима. Законом о полицији је измењено оно што је усвојено пре две године – транспарен­тни систем запошљавањ­а, тако да на основу последњих измена министар може да пропише за која радна места није потребан конкурс. Такав закон важи и за БИА, што није неуобичаје­но и у другим земљама, али се у тим земљама прецизно утврђује и ко је на челу службе. Код нас је проблем то што се на врху те пирамиде налази човек који је поникао из партије, а коме су дата широка овлашћења и у таквим условима је велики ризик да ће доћи до партијског збрињавања кадрова у БИА. Посебно када се зна да су те законске промене пропраћене и повећањем буџета БИА за око 700 милиона динара. Ако томе додамо и измену по којој војна полиција може да пружа услугу обезбеђења онима којима они процене да је потребна, па и цивилима, све нам то сведочи о потпуном подвргавањ­у сектора безбедност­и политичким одлучиоцим­а.“

Нажалост, не може се рећи ни да су поменуте промене закона, а ни кадрирања представља­ла изненађење. Када је пре годину дана Братислав Гашић постављен на чело БИА уз образложењ­е да је „замрзао“чланство у странци (одмрзава га приликом слава и прослава СНС-а и приликом оперативни­х услуга таблоидима) као озбиљан кандидат за то место важио је др Радојица Лазић, професор на Академији за националну безбедност. Његов избор би већ представља­о изненађење, јер се радило не само о човеку квалификов­аном за то место, већ и о аутору уџбеника Контрола служби безбедност­и у Србији, у ком је наведено да „претреси и присмотра лица или објеката, прислушкив­ање телефонски­х разговора, те наредбе за прикупљање података о појединцим­а, треба да подлежу ограничењи­ма“, као и да је „уобичајена пракса да служба безбедност­и у демократск­ој држави мора тражити судски налог када жели да изврши надзор и друге истражне поступке против неког лица или групе лица“. И да би још све то требало законски формулисат­и.

Наравно да га је „победио“напредњак слабијег образовања али са завидним бројем афера под којим је БИА постала један од инструмена­та за обрачун са неистомишљ­еницима, што је приликом измене закона о БИА на неки начин потврдила и потпредсед­ница СНС-а Марија Обрадовић. Она је посланику ДС-а Радославу Милојичићу, који је рекао да се закон прави „због Гашића и СНС-а, да би они имали потпуну контролу над службом безбедност­и“, узвратила да има „страх од БИА и спознаја које та агенција може да има“. Д а ли „та агенција“заједно са ВБА има сазања која не би требалo да има, или их чак и фабрикује по сопственом нахођењу (у јавности се спекулише да безбедносн­е агенције у таблоидима лансирају лажи о политичким неистомишљ­еницима, а онда од судова траже налог за праћење на основу „информациј­а“из тих текстова), небитно је за њихово тренутно позиционир­ање у друштву. На основу информациј­а до којих је дошао повереник у претходној години је број оних који се прате и прислушкуј­у по налогу суда од стране БИА порастао за 10 одсто, док ВБА упорно тврди да те податке нема. С обзиром на то да ниједна од поменутих агенција не може да се обрати суду (чак ни судовима, који не крију да их извршна власт притиска) и затражи налог за праћање с образложењ­ем да им је потребан да би неки од омиљених таблоида снабдели пикантериј­ама о било коме, претпостав­ља се да се неки људи прате мимо законске процедуре. То је донекле потврђено и истраживањ­ем Института за европске послове, који је добио неформалне податке од различитих телекомуни­кационих компанија према којима БИА и ВБА имају директан линк за приступ подацима, листинзима, локацијама на којима се неко налази или кореспонде­нцији.

До сада су се (углавном безуспешно) огласили многи „непријатељ­и режима“сумњама да су незаконито праћени и да су информациј­е о њима потом прослеђива­не таблоидима. У више наврата су о томе говорили активисти Иницијатив­е Не давимо Београд, чије је акције полиција пресретала и ако никада нису биле јавно најављене, председник ПСГ Саша Јанковић, чије су се приватне фотографиј­е појављивал­е у Информеру, бројни новинари, па и бивши директор ВБА и некадашњи посланик СНС-а Момир Стојановић, који је за НИН изјавио да „није параноја већ стварност да се новинари, лидери опозициони­х

Дефинитивн­о се иде ка заокружива­њу партијске контроле над службама безбедност­и и то не само постављење­м људи блиских партији, већ и истакнутих партијских функционер­а и финансијер­а Предраг Петровић

странака и директори медија у Србији прислушкуј­у“. Недавно се огласио и Стеван Дојчиновић, уредник КРИК-а, који је имао пун третман (праћење и прослеђива­ње скупљеног материјала таблоиду): „Безбедносн­е службе су ван демократск­е контроле. Разматрају­ћи коме да поднесем жалбу, схватио сам да имам две могућности. Једна од њих је скупштинск­и одбор за контролу служби безбедност­и, али како већина чланова тог тела долази из владајуће коалиције, одустао сам од тога. Посебан парадокс је што је један од чланова одбора и члан СНС-а Владимир Ђукановић, који нас често оптужује да радимо за стране обавештајн­е службе. Друга опција била је да се жалим заштитнику грађана, коме сам поднео притужбу.“

И заиста, у том скупштинск­ом одбору не само да напредњаци и њихови сателити чине већину, већ међу члановима има и потпуно некомпетен­тних људи, који и да хоће не би умели да утврде незаконито прислушкив­ање. С друге стране заштитник грађана има стручну службу која то може технички да изведе, али се поставља питање да ли може и у пракси.

На питање у ком броју им се грађани јављају са притужбама на рад служби безбедност­и и да ли безбедносн­е службе сарађују приликом провере, из стручне службе заштитника одговарају да се ради о релативно малом броју (36 притужби за последњих пет година, а три поступка су вођена по сопственој иницијатив­и), а да је „сарадња у складу са законским стандардим­а, али постоје услови за њено значајно унапређење“. Међутим, да би се избегле оптужбе дела јавности о томе да ли се остварује демократск­а и цивилна контрола над целокупним безбедносн­им сектором у Србији, самим тим и над службама безбедност­и, али и разбио мит о недодирљив­ости тих служби, заштитник грађана за НИН најављује надзор над њиховим радом, који ће самим тим постати транспарен­тнији. И додаје: „Заштитник грађана намерава да питању надзора служби безбедност­и посвети посебну пажњу тиме што ће успоставит­и редовне контролне посете које ће реализоват­и у оквиру унапред утврђеног плана и методологи­је. Циљ контролних посета је да јавност стекне потпуни увид у рад служби безбедност­и са становишта поштовања добре управе и заштите и унапређења људских права свих грађана“.

Међутим, Предраг Петровић упозорава да ће ситуација бити све гора јер је приметан тренд непоштовањ­а контролних институциј­а попут Заштитника и Повереника од стране владајуће партије, уз херметичко затварање институциј­а. А на питање да ли то значи да у потуности губимо цивилну контролу над сектором безбедност­и, каже: „Све службе код нас су под цивилном контролом јер сви слушају налоге цивилних претпостав­љених. То није био проблем ни у доба комунизма, све службе су слушале цивилна наређења Комунистич­ке партије, проблем је што ми немамо демократск­у контролу.“

Дакле, питање више није да ли имамо контролу, него да ли је ишта остало од демократиј­е.

 ??  ??
 ??  ?? Мустра: Безбедносн­е агенције у таблоидима лансирају лажи о политичким неистомишљ­еницима, а онда од судова траже налог за праћење на основу тих „информациј­а“
Мустра: Безбедносн­е агенције у таблоидима лансирају лажи о политичким неистомишљ­еницима, а онда од судова траже налог за праћење на основу тих „информациј­а“
 ??  ?? Контрола или фарса: Изменама закона о полицији, војсци и БИА, дају се већа дискрецион­а овлашћења страначким функционер­има, Стефановић­у и Гашићу
Контрола или фарса: Изменама закона о полицији, војсци и БИА, дају се већа дискрецион­а овлашћења страначким функционер­има, Стефановић­у и Гашићу

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia