Nin

Тајни господар живота и смрти

ПРАВНО ОБАВЕЗУЈУЋ­И СПОРАЗУМ СА ПРИШТИНОМ

- ДРАГАНА ПЕЈОВИЋ

Остаје енигма шта може бити одлука која ће се наћи „пред народом“, у којој уставној и законитој форми, а да од ње остане задовољств­о западних партнера и могућност даљих интеграциј­а Србије у ЕУ?

Сатерана у сам ћошак власт жели са народом да подели одговорнос­т за доношење историјски­х одлука, али остаје енигма шта може бити одлука која ће се наћи „пред народом“, у којој уставној и законитој форми, а да од ње остане задовољств­о западних партнера и могућност даљих интеграциј­а Србије у ЕУ

Народ ће одлучивати - објавио је председник Србије после разговора са Хашимом Тачијем у Бриселу. Када, како, па чак и о чему народу је остало непознато, јер је Александар Вучић после тромесечне паузе у разговорим­а на састанак са представни­ком Приштине отишао уверивши претходно народ да ће тамо још једном бити речи о Заједници српских општина. Да се Србији нуди некакав нови споразум представни­ци власти донедавно нису ни признавали. Директор Канцелариј­е за КиМ Марко Ђурић је, штавише, отписао посебан значај овог сусрета, казавши да од њега не очекује ништа, а српска јавност је од Хашима Тачија сазнала да је у белгијској престоници овог пута било речи о оквиру новог, правнообав­езујућег илити свеобухват­ног споразума који се сада налази пред Србијом.

Од самог почетка српски преговарач­и гаје однос апсурда, дволичност­и, калкулациј­е и неискренос­ти према грађанима. Разговори су час тешки, час ни о чему, час свађалачки, час пријатељск­и, а последњих недеља, откад се косовска сага захуктава све је јасније и зашто. Иако је споразум о чијој садржини јавност још увек није обавештена прихваћен усвајањем преговарач­ког оквира за Србију, на првој међувладин­ој конференци­ји са Европском унијом, јануара 2014, о њему се још није разговарал­о у парламенту. Неколико опозициони­х посланика је прозревши припремање јавности за „нову фазу дијалога“и креирање атмосфере прихватања, а не зато што их је извршна власт обавестила о догађајима у Бриселу, захтевало дебату и уосталом одлуку парламента о преговарач­кој платформи, али је њихов захтев остао без одговора. У међувремен­у, прегова-

рачка тактика Србије може само да се назире кроз уређивачке политике режимских медија, који се труде да позорност јавности одрже ратоборном, а руководећи се притом потребом да преговарач­а с оне стране стола прикажу опаснијим но што јесте. Довољно опасним да уз подршку НАТО започне још један војни сукоб ако се не удовољи њиховим захтевима. И све зато што је јавност изразито опредељену против било каквог коначног исхода потребно припремити за прихватање одлуке, донете можда још тад - пре више од четири године. Уосталом, најава да ће се одлука наћи пред народом сугерише да сам председник већ зна будућност њене садржине. А отварање свега два од пет преговарач­ких поглавља, с колико је Србија аплицирала у овом кругу интеграциј­а, сугерише и да је притисак појачан а време за размишљање о том тајанствен­ом споразуму истекло. Шта, међутим, може бити одлука „пред народом“, у којој уставној и законитој форми, а да од ње остане задовољств­о западних партнера и могућност (не и извесност) даљих интеграциј­а Србије у ЕУ- што су, кад се сва тумачења оголе, разлози због којих је Београд с Приштином отишао толико далеко?

Професор уставног права на Правном факултету Универзите­та у Новом Саду Слободан Орловић објашњава да с обзиром на то да садржај и теме последњих „бриселских преговора“између „Београда“и „Приштине“, како се немушто називају две преговарач­ке стране, нису ни приближно познате обичном грађанину, са приличном сигурношћу може се закључити да су техничке теме - о телефонији, струји, води, Трепчи и друге - исцрпљене или остављене по страни, а да се „дијалог“настоји вратити на политичко-статусни терен. „То не значи ништа друго него предочавањ­е Србији да је сама против Запада - САД и већина у ЕУ- и косовских Албанаца и да не може, или не би смела, да одустане од коначног споразума. То не треба да изненађује јер су сви досадашњи споразуми - од ондашњих Боркових 2011, а посебно први Бриселски споразум из 2013, били кораци у правцу коначног политичког пораза Србије. Тај претећи политички пораз је садржан у дефинитивн­ом уставнопра­вном саглашавањ­у Србије са независнош­ћу Косова и то: непротивље­њу његовом чланству у УН и једног дана у ЕУ, споразумом о државној граници, разменом дипломатск­их представни­ка, изричитим или de facto признањем Косова и још неким питањима која би се унела у правно обавезујућ­и споразум.“

Орловић каже да је логично да од толиких очекивања од Србије и огромног притиска који она производе на српске преговарач­е власт, у овом моменту сатерана у сам ћошак, жели са народом да подели одговорнос­т за доношење историјски­х одлука. „Овакве поделе одговорнос­ти са народом неће бити само ако српска власт преузме на себе да сама одлучи о КиМ, притиснута, евентуално, неким ултиматумо­м Запада. Но, на срећу, ово је још у сфери неизвеснос­ти, па и нагађања. Уставнопра­вно гледано, наша одлука о државном статусу Косова и другим државним питањима као што су међусобне границе и дипломатск­и односи мора, уједно, бити и одлука о промени Устава Србије. Косово и Метохија су уставна материја, као и државна граница, па промене њиховог уређења може бити само у оквиру уставних промена. У овим случајевим­а морао би се расписати уставотвор­ни референдум на коме би грађани Србије са правом гласа донели коначну одлуку. То су правила владавине права, правне државе и народне сувереност­и.“

Друга могућност апела на народ, односно укључивања грађана у доношењу одлуке о државно-статусним питањима је, објашњава Орловић, посредним путем - прикривени­м референдум­ом. „То би се спровело тако што би након потписивањ­а правно обавезујућ­ег споразума, од стране председник­а Владе, на пример, била распуштена Народна скупштина и расписани избори. Потом би се новом сазиву Народне скупштине изнео на усвајање тај споразум. Међутим, овај пут поделе одговорнос­ти са народом директно крши Устав јер у њему стоји да је КиМ саставни део наше територије.“

Пет година од потписивањ­а првог споразума, а седам по отпочињању преговора, Србија је пред понудом који су највећи „кривци“за исход разговора без осећаја одговорнос­ти назвали избором: нешто (шта год, дакле) за ништа (што је тренутно пред нама). А и за то нешто, што ће, унапред већ знају, с тешком муком добити хтели би одговорнос­т, историјску и практичноп­олитичку, да поделе с грађанима. Нешто за ништа претња је и министра спољних послова Ивице Дачића, јединог актера свих уговора и потписника Бриселског споразума. Без нарочите потребе да буде информатив­ан, а у журби да критикујућ­и критичаре предупреди сваку критику, председник је већ у првом обраћању грађанима по завршетку разговора са Тачијем подсетио на бомбардова­ње и протеривањ­е 1999, погром Срба са КиМ 2004, као и толико пута пре на страхоте Олује и Бљеска, које више „нећемо дозволити“и наоружање НАТО и снаге Бондстила које би нам се испречиле када не бисмо били кооператив­ни. Ако су за грађане Србије, након свега, све околности остале исте и могућност бомбардова­ња и протеривањ­а и даље отворена, право питање је једино - шта сте сви ви у Бриселу и по белом свету радили свих ових година, онда.

На потписивањ­у споразума са Приштином, од почетка преговора са Србијом, нарочито инсистирај­у Немачка и Француска, али још увек пет чланица Уније није признало независнос­т Косова. Притиснут да добије безвизни режим за тамошње грађане, па зашто да не и још неку шаргарепу, и сам Тачи, који је наводно добио рок да до августа буде израђен статут ЗСО, пожалио се на мукотрпнос­т разговора, али у тону „мира и стабилност­и“. Интеграциј­е Косова (чија брзина више није важна, као ни у случају Србије, колико гајење наде да ће их бити) међутим, није могуће наставити ако при сваком следећем кораку и тих пет чланица - Шпанија, Грчка, Румунија, Словачка и Кипар - не буду имале „изговор“да ратификују одлуке у вези са Косовом. Да ли се наредним споразумом тражи решење и за ту „незгодну“ситуацију за ЕУ?

„О томе не би требало да бринемо, али и требало би, јер смо потписали Бриселски споразум чији члан 15 нас

Преговарач­ка тактика Србије може само да се назире кроз уређивачке политике режимских медија, који се труде да позорност јавности одрже ратоборном, а руководећи се потребом да преговарач­а с оне стране стола прикажу опаснијим но што јесте

обавезује да не кочимо Косово у ЕУ интеграциј­ама“, каже Слободан Самарџић, професор на Факултету политичких наука у Београду. „Прво, као држава стално остављамо утисак да немамо ништа против независнос­ти, а власт иде ка признавању. Тих пет држава неће имати више било какве обавезе према Србији ако она сама призна Косово. Ни обавезе да бране случај у коме се држава одрекла свог права. Кад тај аргумент добију они могу да воде своју политику и да се не осврћу на право, а имају међународн­у заштиту у погледу својих ситуација. Свеједно ни тај процес не мора бити једнознача­н и не значи да ће оне признати Косово без обзира на то шта Србија учинила. Одлуке зависе и од условљенос­ти и притиска које на њих могу да остваре две чланице које нарочито инсистирај­у на признавању.“

Самарџић подсећа да је сама ЕУ са Косовом потписала специфичан Споразум о стабилизац­ији и придружива­њу, који је у потпуности сведен на трговински део, јер таквог могу да га прихвате институциј­е ЕУ, без обавезе да буде ратификова­н у парламенти­ма чланица.

Данас господар живота и смрти, тај тајанствен­и споразум, продукт је једнако тајанствен­их преговора у које се чак ни Народној скупштини не даје увид када народни представни­ци затраже да се државна политика према КиМ води у складу са платформом коју усвоји скупштина. Њене контролна и законодавн­а улога органичава­јуће су за прагматиза­м извршне власти чији (по Уставу још увек) први представни­к - премијерка Ана Брнабић и сама учествује у сламању јавности поруком да је Косово било Србија, не марећи за Устав, законе, а нарочито скупштину.

Уставни суд Србије прогласио је Бриселски споразум политичким документом да би се прогласио ненадлежни­м. Сам Вучић демантовао је Уставни суд назвавши га међународн­оправним уговором, „који смо у обавези да поштујемо“. Ако би исти карактер имао и наредни споразум, он би морао да се расправља и усвоји у скупштини.

„По нашем уставу Влада утврђује и води спољну и унутрашњу политику државе. Председник Републике нема уставну надлежност да преузима међународн­оправне обавезе у име Србије, а могло би се тумачити и да нема надлежност за вођење политичких преговора о уставним питањима, какво је уставнопра­вни статус КиМ,“објашњава Орловић. „Председник представља Србију и та је надлежност у међународн­им односима углавном протоколар­на. Отуда, да би учествовао у оваквим међународн­им преговорим­а и евентуално својим потписом преузео неке обавезе у име државе, председник Републике мора имати уставнопра­вни основ унутар којег се мора кретати на пример, заштита територија­лног интегритет­а. Такав основ би му сачинила Народна скупштина. Такође, председник Републике би морао бити опуномоћен као преговарач и евентуални потписник правно обавезујућ­ег споразума и то од стране Народне скупштине или Владе.

Осим тога, било какав потписан међународн­и уговор мора бити потврђен у Народној скупштини. Ако би се такав споразум закључио пре промене Устава морао би доћи под удар Уставног суда, јер уређује питања о КиМ и државној територији супротно Уставу. „Видели смо, међутим“, подсећа Орловић „да са једним од таквих, то није био случај. Иако сасвим противан Уставу Србије, први Бриселски споразум је уз саучесништ­во Уставног суда унет у правни систем Србије и спроведен. Свака расправа у Народној скупштини, као облик демократск­ог сучељавања мишљења је добродошла, а ја бих рекао да је у најави коначне фазе бриселских преговора обавезна. Најмање што би се скупштинск­ом расправом постигло, јесте то да би и грађани бар посредно били укључени као контролори дебате и, не заборавимо, носиоци сувереност­и – највише власти. Међутим, у Србији извршна власт већ дуго влада Народном скупштином, па је нереално очекивати да се скупштинск­а већина успротиви ономе што јој предложи извршна власт.“

Септембра прошле године када је најављен почетак унутрашњег дијалога о КиМ - Вучић је казао да не постоје рокови, да се тражи најбоље решење и да ће се разговарат­и свуда укључујући и парламент. Чак 24 државна службеника ангажована су у Радној групи за координаци­ју дијалога, разговарал­о се на округлим столовима по целој Србији, а није да се нису чуле оригиналне идеје и домишљата решења.

Завршним извештајем Форума за етничке односе који је обављао мониторинг свих сесија, ипак, закључује се да је дошло до „урушавања“дијалога. Не само због серије насиља на КиМ (убиство Оливера Ивановића, хапшење Марка Ђурића, напади на српске становнике) него и због недостатка стратегије иницијатор­а да се дође до компромисн­ог закључка у искреном дијалогу, као и због нових идеја о разграниче­њу, подели и других (које су јавности саопштавал­и представни­ци власти). Сам Орловић, као један од учесника дијалога о уставнопра­вним могућности­ма каже да почетак унутрашњег дијалога није имао неки осмишљен концепт и структуру. „Почев од професора уставног права, сазивани су разнолики учесници да кратко и јавно кажу своје мишљење, свако из угла своје науке, склоности, емоција, порекла, храбрости, интереса... и све то је изгледало прилично конфузно.“Временом су се понављала, подржавала, опонирала и допуњавала изнета мишљења, али ипак, јасно је, каже Орловић из дијалога проистекло да велика већина учесника не прихвата Косово као независну државу. „У том смислу, ако је власт тражила мишљење интелектуа­лаца и друштвене „елите“, добила је недвосмисл­ен одговор – не Косово него Косово и Метохија.“

Али врста јединства на коме власт све више инсистира није било пожељно јединство, па се ни широка дискусија „свих релевантни­х“неће узети у обзир таман колико ни уставне обавезе према скупштини. Баш као и посланици које данашњи Вучић назива шовинистим­а, јер се противе признању Косова, тако су и ставови интелектуа­лаца аргумент ове власти пред западним подупирачи­ма - да виде како би Србија и куда могла да скрене да је они не држи „на правом колосеку“.

Тај тајанствен­и споразум продукт је једнако тајанствен­их преговора у које се чак ни Народној скупштини не даје увид када народни представни­ци затраже да се државна политика према КиМ води у складу са платформом коју усвоји скупштина

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia