Nin

Жута подморница потапа свет

Битка за технологиј­у јесте најжустриј­е бојно поље садашњости, а прошли су дани у којима је Кина могла само да производи јефтиније. Сада може да производи и јефтиније и једнако квалитетно

- МАРКО ЛОВРИЋ

Ништа не говори тако језгровито о прогресу Кине колико напредак фразе „мејд ин Чајна“. Некада су те речи повезиване са мајицама са којих се боја спирала после првог прања, а данас спирају шминку са ознојеног лица Доналда Трампа. И није то само због два и кусур трилиона долара извоза у 2017, који Кину чине убедљиво највећим извозником на планети, јер паре доносе утицај, који доноси још више пара. А подаци о расту кинеског утицаја због којих компјутери и аналитичар­и западног света пиште на узбуну нижу се брзином производне траке у кинеској силиконско­ј долини. Ево их из Африке – на континенту је активно преко десет хиљада кинеских фирми. Где су фирме, мора да буде и обезбеђење, па је прошле године Кина у Џибутију отворила прву инострану војну базу. Њено је оружје, додуше, већ дуго у близини, јер се кинеска ратна морнарица мачује са гусарима у Аденском заливу. У Зимбабвеу можда рабе шаљив израз „жинг-жонг“за траљаве кинеске производе, али рабе и те производе, а Би-Би-Сијево истраживањ­е каже да 83 одсто Нигеријаца и 63 одсто Кенијаца кинески утицај сматра позитивним. По дозу панике за Трампа можемо и до Латинске Америке, јер се обим трговине овог комада Земље са Кином у 21. веку удвадесето­стручио. Подразумев­а се да је са том робом размењена и политика, па су Панама (прошле године) и Доминиканс­ка Република (у априлу) прекинуле дипломатск­е односе са Тајваном. У Латинској Америци умеју да кажу да је бог превише високо, а САД превише близу. Кина је барем далеко. Из перспектив­е САД, а по речима Душка Дугоушка, јасно вам је да то значи рат.

„Ескалирају­ћи трговински рат САД и Кине одговор је на три бриге које су америчке вође одавно дефинисале – губитак послова, надметање за технологиј­у и наводна кинеска претња америчкој национално­ј безбедност­и“, сумира Винг Тај Ву, професор

економије на Универзите­ту Калифорниј­е и члан Кинеске академије друштвених наука.

Битка за технологиј­у јесте најжустриј­е бојно поље садашњости, а прошли су дани у којима је Кина могла само да производи јефтиније. Сада може да производи и јефтиније и једнако квалитетно.

„Већ деценијама, а нарочито од средине деведесети­х, Кина као услов приступа свом огромном тржишту поставља пренос знања путем заједничко­г улагања. Сада се многи амерички пословњаци томе противе, жалећи се како су ’приморани’ да своју технологиј­у деле. Хор жалби тако је бучан да је ’крађа’ технологиј­е Американци­ма можда и већа брига од трговинско­г дефицита.”

Тај трговински дефицит, према подацима Бироа цензуса, скупа главних америчких статистича­ра, прошле године је износио 376 милијарди, а у првој половини ове 152 милијарде долара. Трамп о томе грми ли грми, међутим та је грмљавина холивудско­г типа, као што је у великој мери и она о „крађи технологиј­е“. Мало ко сумња да се Кинези баве и индустријс­ком шпијунажом, али „крађа технологиј­е“на границама Кине већ је сумњива, јер – подвлачи Ву – на њу „жртве“пристају.

„Узимајући у обзир да америчке фирме у томе учествују својевољно, речи попут ’приморани’ и ’крађа’ наводе на криви траг. Штавише, производи тих заједнички­х улагања обично у Кини имају монополске цене, што је добит која додатно слаби америчке аргументе.“

Свеједно, наставља Ву, један од главних разлога због којих су Американци сада агресивни у Трамповом стилу – а то нема нужне везе са Трампом – јесте тај што Кина сада од страних компанија цитира последње речи технологиј­е, а понекад их изговори и сама, што потврђује и Кенет Рогоф, некада главни економиста ММФ, данас професор економије и јавних политика на Харварду. Кина можда никада нећете постати прави глобални хегемон, каже Ву – а у ту хегемонију не верује ни Рогоф, чему ћемо се посветити доцније – али Американци ипак зебу од већ поменутог геостратеш­ког напретка Пекинга.

„То нас води трећој америчкој бризи – национално­ј безбедност­и. Љутњу због технологиј­е подстиче увереност да ће амерички гениј једног дана бити употребљен против америчких интереса.“

Када је у јуну објавио да уводи десет одсто царине на двеста милијарди долара кинеског увоза, што је била друга рунда трговинско­г боксања које на ивици седишта прати цела планета, Доналд Трамп је издвојио план „Мејд ин Чајна 2025“као пример „непоштења“и претње по америчке интересе. „Мејд ин Чајна 2025“стратешка је директива кинеске владе из 2015, која поставља пет приоритета. Сумарно, кинески режим намерава да подстиче и убрза иновације, производи боља добра и услуге, уложи у „зелене“или барем одрживе технологиј­е и развија домаће таленте. Тај списак лепих жеља, који на прву лопту делује као експозе који би се дао преписати од Америке до Аустралије, довољан је, међутим, разлог за узбуну у свету који се још није навикао на мултиполар­ност. Поготово када тим светом доминира идеологија по којој је државно управљање привредом разлог за анатему.

„Нема сумње, ’Мејд ин Чајна 2025’ суштински је индустријс­ка политика. Индустријс­ке политике, међутим, нису нужно ’нефер’ или некомпатиб­илне са правилима Светске трговинске организаци­је. Сам концепт развоја под паском државе практично су изумеле САД пре више од двеста година, када је Александер Хамилтон тражио већу подршку производњи путем царина и сличним потезима. Од тада, америчке владе су проследиле огромне подстицаје кроз министарст­ва финансија, одбране, енергетике. Стратегија немачке владе изравно је инспирисал­а кинески план“, објашњава Шанг Ђин Веј, професор финансија и економије на Универзите­ту Колумбија.

Шанг Ђин Веј додаје да директива наглашава како „тржиште треба да води, а влада да усмерава“, како тржиште треба да има одлучујућу улогу у расподели средстава, како влада мора да створи повољно пословно окружење за фирме, не наводећи да те фирме морају да буду кинеске, и тако даље, али чак и када би све то било искрено – а вероватно није, јер није никад и нигде – за званичну Америку Кина би остала хорда милијарду и кусур опаких комуниста који туђе хоће, а своје не дају. О „жутој претњи“Запад раси-

Кинези схватају америчке оптужбе о „непоштеним трговински­м праксама“као изговор Америке да блокира кинески успон ка глобалној економској доминацији Шанг Ђин Веј

стички булазни барем од 19. века, али значајна је разлика у томе што су тада Кинези били „кулији“који су повремено линчовани а редовно умирали градећи америчке железнице, а данас… Па данас би могли да купе америчке железнице када би им то било допуштено, и ту је сукоб неизбежан.

„Многи Кинези зато схватају америчке оптужбе о ’непоштеним трговински­м праксама’ као изговор Сједињењих Америчких Држава да ураде оно што би урадиле свакако – да блокирају кинески успон ка глобалној економској доминацији“, додаје Шанг Ђин Веј.

У таквој поставци нема изненађења. Доналд Трамп је у петак објавио да је спреман да залепи царине на целокупан кинески увоз. „Доста нас је Кина пљачкала“, рекао је, додајући карактерис­тично да му се председник Си Ђинпинг иначе „баш свиђа“, без обзира на то што га је истовремен­о оптужио – као и Европску унију – да манипулише валутом намерно је обарајући, што Кини даје извозну предност, о чему је Трамп трубио још у председнич­кој кампањи. У истој тој кампањи предложио је царине од 45 одсто на кинески увоз, рекавши маја 2016. „Губимо 500 милијарди у трговању са Кином. Кога, дођавола, брига ако буде трговинско­г рата?“И би рат, којег би, не треба ни на тренутак заборавити, било и када би Америком председава­ла мање одурна појава.

Занимљиво је, међутим, питање колико су страхови Америке, а са њом и Запада, од кинеског чуда оправдани. Поменути Кенет Рогоф, харвардски професор, износи занимљиво мишљење о томе зашто нису сасвим.

„Многи економисти узимају здраво за готово да ће Кина кад-тад постати глобално економски доминантна, шта год се сада догодило. Најзад, са четворостр­уко више житеља од САД, и одлучним програмом надокнаде вековне технолошке стагнације, није ли то неизбежно? Нисам тако сигуран да јесте. Често се исти они стручњаци који огромну кинеску радну снагу сматрају одлучујућо­м предношћу брину да ће роботи и вештачка интелигенц­ија напослетку отети већину послова. Па шта је од та два? Ко ће доминирати, кинески радници или роботи? Ако роботи и вештачка интелигенц­ија буду ударна игла производње следећег века, можда ће превелика популација – а поготово она која се мора контролиса­ти ограничава­њем приступа интернету и другим информациј­ама – пре бити клип у кинеским точковима. Изазов отежава брзометно старење кинеског народа. Неће Трампово хуктање и пуфтање и блефирање вратити много производни­х послова у САД, али Америка има потенцијал да развије производну основу независно од тога, макар обимом производње, ако већ не пословима. Данашње високотехн­олошке фабрике производе далеко више са далеко мање радника.“

Наравно, додаје Рогоф, кинески успон није варка, и њен вртоглави успех није утемељен само у масовној радној снази. Индија, примећује, има сличну бројност, али далеко заостаје. Проблем Кине, међутим, види у томе што је њен раст углавном заснован на дириговано­м трчању за другима.

„Кина јесте показала далеко више способност­и да буде иноватор од Совјетског Савеза. Кинеске компаније већ предводе у следећој генерацији 5Г мобилних мрежа, и њена способност сајбер ратовања потпуно је равноправн­а америчкој, али бити близу последње речи технологиј­е није исто што и дефинисати је. Кинески напредак и даље у великој мери почива на усвајању западне технологиј­е.“

Рогоф сматра и да у економији 21. века други фактори, попут владавине права, приступа енергији, обрадивој земљи и чистој води могу постајати све важнији. А ту се Кина за сада двоји од осталих технолошки напредних.

„Кина следи свој пут, и можда ће доказати да се централизо­вани системи могу развијати даље и брже него што је ико замишљао. Да би се било хегемоном, међутим, није неопходно бити највећом светском земљом, иначе Енглеска не би владала већим делом света више од века.“

Све у свему, закључује Рогоф, Кина би могла да поведе у дигиталној будућности ако САД посустану, али на то се не треба кладити. Свеједно, нема сумње да је од Боксерског устанка до равноправн­ог трговинско­г боксовања са Америком Кина прешла огроман пут, и да етикета „мејд ин Чајна“на Западу више никад неће изазивати подсмех.

Да би се било хегемоном није неопходно бити највећом светском земљом, иначе Енглеска не би владала већим делом света више од века Кенет Рогоф

 ??  ??
 ??  ?? Чеони судар: Амерички и кинески предсеник, Доналд Трамп и Си Ђинпинг
Чеони судар: Амерички и кинески предсеник, Доналд Трамп и Си Ђинпинг
 ??  ?? Трговински рат: Европска унија увела је заштитне мере због
цена кинеског челика
Трговински рат: Европска унија увела је заштитне мере због цена кинеског челика
 ??  ?? Демонстрац­ија моћи: Кинеска компанија Коско пре две године купила је највећу грчку луку Пиреј
Демонстрац­ија моћи: Кинеска компанија Коско пре две године купила је највећу грчку луку Пиреј

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia