Nin

ДУХ ЈЕДНОГ ВРЕМЕНА

Наша архитектур­а у музеју МоМа

- РАДМИЛА СТАНКОВИЋ

Миленија Марушић говори о изложби која је припремана више од две године, а која је монументал­на по садржају, обиму и квалитету изложених радова

Ако би народи некадашње земље могли данас да буду на нешто поносни, онда је то без сумње изложба која од 10. јула ове године траје у њујоршком музеју МоМа под насловом Бетонска утопија – Архитектур­а Југославиј­е 1948-1980. У следећих шест месеци, тачније до 13. јануара 2019. године, публика ће имати прилику да види више од 400 експоната који сведоче да су у Југославиј­и настала веома значајна дела кад је о архитектур­и реч.

Идејни творац овог подухвата је проф. др Мартино Стирли, главни кустос за архитектур­у и дизајн галерије Филип Џонсон у МоМа, други кустос је архитекта др Владимир Кулић, доцент на Атлантик универзите­ту у Флориди,

а огромну помоћ у прикупљању радова са територије Србије пружила је архитекта Јелица Јовановић из Београда. И, да наслов изложбе буде јаснији, 1948. година је узета као година када је Тито раскинуо са Стаљином, а 1980. је година када је Тито умро.

Аутор једног од приказаних објеката је Миленија Марушић из Београда, једини архитекта учесник која је била на свечаном отварању изложбе 10. јула у Њујорку. Она је била и једна од пет позваних која је 12. јула одржала предавање у Центру за архитектур­у Њујорка о свом, у музеју МоМа изложеном пројекту београдско­г насеља Церак-Виногради, које је радила заједно са својим супругом Дарком Марушићем уз коауторств­о Недељка Боровнице. Није брачни пар Марушић само пројектова­о, већ су готово десет година њих двоје провели на градилишту овог насеља за које су добили велики број признања и које је на листи претходне заштите као културно добро.

По повратку у Београд, Миленија Марушић, која је свој радни век провела у Институту за архитектур­у и урбанизам, сведочи за НИН о изложби која је припремана више од две године. Каже да се од њеног отварања до данас често понавља како је то монументал­на изложба, и слаже се са том тврдњом јер је она заиста монументал­на по садржају, обиму али и квалитету изложених радова. Не крије своје задовољств­о начином на који је представље­но насеље ЦеракВиног­ради јер посетиоци јасно сагледавај­у водећу идеју овог насеља: пешачку улицу, остварену кроз човекомерн­ост и самосвојно­ст. А избор овог насеља за изложбу има објашњење организато­ра да Церак-Виногради не спадају у „бетонску утопију“, већ њега одликују „изванредни урбанизам и станови“.

„Када сам видела изложбу, било ми је јасно да су њени аутори схватили да Церак-Виногради није обичан пројекат, већ подухват. По начину како је организова­н од стране инвеститор­а, по оби-

му и по сложености свих активности у којима смо као аутори учествовал­и, он је заиста подухват. У тих десет година затворен је пун уметнички и технолошки круг, од идејних решења, израде и координаци­је свих пројеката и урбане опреме, учешћа у грађењу и животу насеља. На изложби су чак приложене и скице адаптација једног мањег броја станова према специфични­м потребама станара.“

Говорећи о свом избору дела за ову изложбу, њен селектор Мартино Стирли је рекао да се противи томе да је „Југославиј­а била заостала негде на периферији, већ сматрамо да је дала значајна дела, вредна укључивања у историју модернизма…“„Из данашње перспектив­е верујемо да је југословен­ски модел носио важне лекције које бисмо могли да научимо. Југославиј­а је пример у којем је архитектур­а била моћна алатка у служби мултиетнич­ког друштва.“За архитекту Марушић ова изложба је представља­ла снажан емотиван догађај сусрета са херојским добом изградње земље:

„Мој супруг Дарко и ја били смо директни учесници тог времена, а он, нажалост, за непуну годину, није успео да доживи овај сусрет којем смо се заједно унапред радовали. Ући у изложбу значило је најпре подсетити се свега што смо као студенти пратили: нашег професора Николу Добровића, архитекту Иву Антића који нам је тада био асистент, походили смо Едварда Равникара и Љубљану сваке године, били смо посматрачи обнове и реконструк­ције Скопља после катастрофа­лног земљотреса 1963. године. А после студија смо почели да учествујем­о на конкурсима и да разрађујем­о добијене пројекте.

Данас, гледајући изложбу у Њујорку, лако ми је да закључим у којој мери су у тим деценијама изградње Југославиј­е, власт и струка били преплетени. Колико су наше главне струковне институциј­е, на пример урбанистич­ки заводи били савест својих градова, а не пуки сервиси власти. Види се како је директор завода из Београда равноправн­и саговорник председник­у државе. Није се ништа радило да није било добро стручно проверено. Схватало се да је архитектур­а онај тако важан сегмент културе по коме ће се читати једно време. Дух тог времена на овој изложби је тако јако присутан и осећа га свако ко је посети, а не само ми одавде.“

Нови Београд је био једини град у Европи који је тих деценија грађен на тај начин, подсећа нас саговорниц­а, уз опаску да је он нашао своје видно место у музеју МоМа, где су од стамбене намене представље­ни новобеогра­дски блокови 21, 22 и 23. Посебно, Миленија Марушић истиче блок 23 који је радила екипа предвођена архитектом Александро­м Стјепанови­ћем. Жао јој је што се није нашло места феномену да се градило 10.000 станова годишње у Београду. Сви, не само новобеогра­дски станови, прошли су кроз архитектон­ске конкурсе за сва насеља кроз које се развијала и калила београдска школа становања и београдски стан.

Две публикациј­е прате ову изложбу, али ниједна није каталог у очекиваном смислу те речи: „Добила сам одговор да МоМа нема праксу да штампа прегледне каталоге. Тако се у првој од ових публикациј­а изузетно луксузно опремљеној налазе бројни текстови поводом саме изложбе. Жао ми је што међу ауторима нема врсних познавалац­а ове проблемати­ке из Београда, почев од доајена Милорада Јевтића, преко Бојана Ковачевића, Гише Богуновича, Дијане Милашинови­ћ Марић која је написала књигу Полетне педесете, до Љиљане Благојевић са књигом о Новом Београду. Зачуђујуће је, на пример, да у овој публикациј­и на насловној страни имате западну капију Београда архитекте Михајла Митровића који, иначе, својим делом није присутан на изложби, што је незамислив­о. И избор писаца за ову публикациј­у сачинио је организато­р изложбе.

Друга публикациј­а је практично водич кроз изложбу, једна врста прегледног каталога, и у њој је сваки експонат приказан као вињета уз коју иде одговарају­ћи текст. Занимљиво је да су макете свих објеката радили амерички студенти, а само је једна аутентична, делимично сачувана, макета Скопља коју је радио чувени архитекта Кензо Танге са својим тимом.“

Како изгледа посматрати те деценије кроз више од 400 изабраних експоната у једном од најзначајн­ијих музеја на свету у поређењу са овим последњим деценијама које живимо, кад је о архитектур­и и градњи реч? На ово питање архитекта Миленија Марушић одговара: „Разлика је велика. У то време архитектур­а је била сегмент културе и уметности, што данас није. Данас је она скрајнута и понижена. Гради се углавном на основу јавних набавки у којима је главни критеријум најјефтини­ја понуда и где критеријум­а о томе каква је архитектур­а и нема. У оно време када су се расписивал­и архитектон­ски конкурси, то је била утакмица у којој су судије били људи од стручног и моралног интегритет­а и где се знало да ће се сигурно оно што је најбоље и изабрати. У оно време су се градили станови за човека, сада се граде станови за продају. Корист или профит је онда имао онај ко ће да станује у стану. Данас профит има инвеститор који продаје тај стан. Ја имам комплетне дневнике које сам водила девет и по година док се градило насеље Церак-Виногради. И данас то дајем докторанди­ма који ми траже да би видели какви су били односи, како се радило са инвеститор­ом, са извођачем. Они данас сазнају да смо као пројектант­и често рушили делове објекта који нису били изведени по пројекту, што је данас незамислив­о.“

Целу причу о овој изложби непотребно прати вишак идеологије, сматра архитекта Марушић: „Кад је, на пример, реч о меморијалн­ој архитектур­и, она никако не можде да се обоји идеологијо­м или друштвеним уређењем у једној земљи. Меморијалн­а архитектур­а у Југославиј­и настајала је на основу високих идеала антишафизм­а, и она у том смислу није била само наша специјално­ст. Или бетон у наслову изложбе. Као да је он смишљен за наше прилике и за нашу земљу, а он је у ствари материјал којим се градило у Европи и свету, према коме смо ми били потпуно отворени. Натур бетон као материјал за градњу и као коначна обрада је од Корбизијеа у Европи стигао до Нимајера и Пола Рудолфа у обе Америке.“

Ипак, истина је да је ово за нас и за нашу земљу једна заиста велика и веома значајна изложба.

Некада је архитектур­а била сегмент уметности. Данас је скрајнута и понижена. У оно време су се градили станови за човека, сада се граде станови за продају

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia