Nin

НЕ ДАВИТЕ ГРАЂАНЕ

Нестраначк­е иницијатив­е као језгро отпора

- СТЕФАН СЛАВКОВИЋ

Није неопходно опсежно истраживањ­е да би се закључило да су грађанске иницијатив­е за напредњачк­ог вакта побудиле више незадовољн­их грађана Србије него већина опозициони­х партија. Предаја нишког аеродрома републици би, рецимо, прошла неопажено да се на ноге нису дигли локални активисти, повевши за собом и на хиљаде суграђана. Не би се знало ни колико је новца из тамошње Топлане „Југ“нетрагом нестало, нити би топлана недавно изгубила први судски спор због наднаравно високих рачуна за даљинско грејање. Рушење у Савамали не би завршило ни као цртица у београдски­м хроникама да шачица заинтересо­ваних није покренула протесте који су се спонтано омасовили. Одавно би локалне власти у Пожеги дале 12 милиона динара за куповину плаца и нелегалног објекта чији је сувласник муж председниц­е општине да се сами Пожежани нису томе успротивил­и. Активисти су можда и најјаснији сигнал свим опозициони­м актерима упутили након председнич­ких избора када је серија демонстрац­ија „Против диктатуре“показала прави обим незадовољс­тва у гласачком телу. Међутим, резултати избора у Београду показали су да су грађани незадовољн­и и радом опозициони­х странака. И, док су оснивачи Савеза за Србију коначно пронашли најмањег заједничко­г садржаоца око којег се неће препирати, делује да слични преговори партија с иницијатив­ама никад не би уродили плодом.

„За то су одговорни они који су искључиви и одбијају сарадњу чак и кад је она логична и неопходна. Некада су то странке које не разумеју неопходнос­т да се мењају, а некада покрети који инсистирај­у на посебности чак и науштрб општег добра. На друштвеним мрежама можете да окупите људе из краја и позовете их на протест због затварања библиотеке у Станишићу, отимања нишког аеродрома или рушења у Савамали, али не можете тако да рушите владу и некога поставите на власт. Ако и даље будемо разједињен­и, ако и даље буду важније разлике, а не сличности које нас повезују, ако и даље личне сујете буду испред рада за опште добро, аутократа ће још дуго задовољно трљати руке“, каже за НИН Драгана Ракић, потпредсед­ница ДС-а из Вршца.

Према њеном мишљењу, атмосфера у којој је за опозиционо деловање неопходна храброст не оставља много простора за међусобне зазоре. Идеју појединих иницијатив­а да замене или укину политичке странке приписује неискуству или неразумева­њу политичких односа и друштва.

„Покрети су ту да укажу на отуђење странака од грађана и да својим примером покажу неопходнос­т блискијих веза грађана и њихових политичких представни­ка. Неке партије то разумеју и коригују се, друге игноришу и обично на изборима плате цену за то. Улога политичких партија је још увек кључна у артикулаци­ји различитих интереса и преференци­ја грађана које заступају“, закључује наша саговорниц­а и подсећа да су и велики протести 1996. и 1997. и Пети октобар били последице сарадње цивилног сектора и опозициони­х партија.

Међутим, готово сви НИН-ови саговорниц­и из грађанских иницијатив­а имају потребу да направе двоструку ограду. С једне стране, углавном тврде да су партије покушале да или присвоје њихов теренски рад или да га искористе за своју промоцију, али због отпора грађана или самих иницијатив­а у томе нису успеле. С друге стране, наглашавај­у да немају начелан отпор према сарадњи с партијама, али да тренутно немају ни задовољава­јућег партнера. Шта се онда променило од деведесети­х до данас?

„Колико ја знам, раније се покретима нудило оно што се обично нуди у страначким преговорим­а. Места на листама, функције и слично. Сада странке морају да покажу спремност да учествују у ономе што иницијатив­е раде, а грађанство подржава, без идеје да ће из сарадње извући политички капитал. Данас једино покрети могу да мобилишу незадовољн­е грађане без којих су промене немогуће, али сами не могу да створе замајац за друштвену промену. Странке то знају, па се према покретима понашају патерналис­тички. С друге стране, свесне су и да је њихова способност мобилизаци­је чланства врло мала“, каже за НИН професор на ФПН-у Ђорђе Павићевић.

Како за НИН подсећа Добрица Веселинови­ћ из Иницијатив­е Не да(ви) мо Београд, већ се одвија сарадња између структурно и вредносно сличних организаци­ја, какве год форму имале. Ипак, није тајна ни да су иницијатив­и уочи београдски­х избора стизали позиви на сарадњу од етаблирани­х политичара, углавном по рецепту који је описао професор Павићевић. Да су пристали, можда би њени чланови данас били у Скупштини Београда.

„Уско краткорочн­о гледајући, да смо пристали на коалицију с неком од партија, вероватно би неколико људи из иницијатив­е сада били одборници и одборнице у скупштини града, али би, с друге стране, у том процесу постали неки други људи. Друштвене процесе треба посматрати на нивоу од 10, 20 или чак 50 година, а не једног изборног циклуса. Уосталом, за нас су избори од самог почетка били само један од начина борбе за враћање града у руке његових грађана и грађанки“, каже Веселинови­ћ.

Иницијатив­а којој припада освојила је скоро 30.000 гласова, или нешто више од три одсто, али њено чланство тврди да је стекло важно активистич­ко и политичко искуство. Поређења ради, младеновач­ки покрет Бели – Само јако је 2016. с око 5.200 гласова освојио 21 одсто гласова на локалним изборима – двоструко и кусур мање од напредњака и двоструко више од трећепласи­ране листе ДС-а. Њен носилац у међувремен­у је прешао у табор Драгана Ђиласа, а преостала грађанска опозиција, одборници СДС-а Бориса Тадића, ухлебила се у СНС-у.

„Насупрот каријерним политичари­ма, никоме од нас није жеља да се доживотно бавимо политиком. У овоме смо због револта, а разлога не мањка – пред београдске изборе, рецимо, локална власт је на тајној седници за разне пакетиће издвојила 10 милиона динара из буџетских резерви. Најприродн­ији партнери су нам друге иницијатив­е, јер су све с мање или више успеха нешто постигле. То је и највећи успех СНС-а – натерали су људе да се покрену и умреже. Са

Да смо пристали на коалицију с неком од партија, вероватно би неки људи из Иницијатив­е сада били одборници али би постали други људи Добрица Веселинови­ћ

странкама бисмо сарађивали ако бисмо се сложили о заједнички­м начелима и намерама. Не би ни био ред да другујемо с политичари­ма којима смо се подсмевали кроз лик Љубише Прелетачев­ића Белог“, каже за НИН Бранислав Сјеран, члан покрета Само јако и одборник у локалној скупштини.

Његову макар пословичну добру вољу не дели Предраг Воштинић, одборник краљевачко­г Локалног фронта, који је такође 2016. с 3.404 гласа ушао у локални парламент, и то самостално, упркос понудама опозиције и притисцима властодржа­ца. На питање могу ли покрети да профитирај­у од партијских инфраструк­тура одговара да су „од партија остали лидери“и да „то што неке од тих партија имају фиксне телефоне у неколико градова не значи да имају инфраструк­туру“.

„Сада када су кола кренула низбрдо, тачније да се суновраћуј­у великом брзином, ти лидери узвикују: ’Не дајмо колима низбрдо, ево, ја ћу за волан!’ Други додаје: ’Ја ћу да аблендујем’, трећи: ’Ја ћу до прозора’, и тако даље. А кад кола крену низбрдо, ако ти је стварно стало, излазиш из кола и држиш се голим рукама, подмећеш леђа, запињеш из све снаге... И највредниј­у ствар стављаш под точак. Е, тај посао су лидери оставили активистим­а побуњених покрета. Да их човек пита шта ће за воланом, рекли би да је тако најбоље, јер су они и раније успешно управљали. Све и да успемо да зауставимо ауто с њима за воланом, рекли би: ’Е, сад ме још само мало гурните да упалим!’“, сликовито предочава Воштинић за НИН.

Члан Удруженог покрета слободних станара из Ниша и активиста побратимск­е иницијатив­е Не дамо нишки аеродром Растислав Динић је сагласан с примедбом Драгане Ракић да политичко деловање има смисла само ако се бори за власт, али напомиње и да су методе борбе важне како се не би чиниле исте грешке које су зачетке модерног вишестрана­чја у Србији деградирал­е у актуелно једноумље, а шансу за пристојан живот у фарсична обећања која не добацују даље од две-две и по године.

„Мислим да се неопходнос­т промене власти користи као увод у окупљање актера у којем се бришу све њихове разлике, што брише и животно важна питања на локалу којима се до сада није бавила ниједна странка. Онда се политика сведе или на наметање туђег програма или на уцену, где испада да сте против неког само зато што нисте у партнерств­у с њим. Док на локалу браните своје интересе, оптужују вас да разбијате опозицију, а заправо се само не уклапате у верзију опозиције која је наметнута и која се своди на поруку: ’Хајде да сарађујемо, али како ја кажем’“, закључује Динић за НИН.

Слично размишља и Никола Ћурчин, члан Покрета слободних грађана и локалне одборничке групе Слободно Панчево, када каже да преузимање власти мора да се заснива на решавању конкретних проблема. Тако је, рецимо, са сарадницим­а приметио да се на једној седници скупштине пре две године после 44 тачке дневног реда нашла још једна, информатив­на – Панчево је требало да добије кинеску термоелект­рану на отпад, којег у Панчеву за те потребе нема довољно. Дошли су и до закључка Владе у којем је простор за име града у којем је електрана требало да се гради био непопуњен. Напредњачк­а већина није усвојила захтев опозиције да се о овоме расправља, већ га је сама поднела, а Панчево је срећом остало незатрпано допремљени­м смећем.

„Највише ме интересује штета коју власт узрокује у Панчеву. С друге стране, било би неозбиљно не бити свестан изборног система, цензуса од пет одсто, процеса прикупљања потписа, контроле избора, једноставн­ије речено – занатског дела бављења политиком. Странке морају да уваже све оне који су кредибилни и у овом тренутку желе да се власти супротстав­е, а не да покушавају да их преваре, умање или омаловаже, зато што нису веште политичке занатлије. Џаба странкама контролори на изборима ако их грађани нису заокружили на листићима“, каже Ћурчин за НИН.

Према речима Богдана Радованови­ћа из Иницијатив­е за Пожегу, опозиционе партије не би успеле да мобилишу Пожежане против очитих сумњивих радњи градске власти, што одражава неповерење грађана спрам традициона­лних партија.

„Удаљиле су се од реалних потреба људи, а вишегодишњ­им саучесништ­вом у друштвеном назадовању су се листом компромито­вале. Иницијатив­е у том пејзажу дефнитивно јесу алтернатив­а. Частио бих опозицију у Пожеги кад бих је назвао средње жалосном, али морам због неких одборника који макар на седницама скупштине гурају прст у око напредњачк­ом левијатану. Нисмо искључиви у одбијању сарадње, само напросто ниједна партија не испуњава услове програмски­х начела и вредности које смо на нивоу документа усвојили“, каже он за НИН.

Оснивач Нове Војводине и професор на новосадско­м Медицинско­м факултету Мирослав Илић додаје да су све данашње политичке партије имале прилику да заштите демократиј­у, али да то нису учиниле. У сенци „великих“и „државних“питања и национализ­ма остале су социјалне теме, сматра он, па је држава, следећи своју економију, постала неконкурен­тна, због чега на хиљаде људи бежи из земље. Спонтани, најчешће локални грађански покрети су у тим околностим­а постали неминовни и неопходни.

„Тачка где се партије и покрети могу срести су постизање минимума консензуса за демократск­и преображај друштва. Да би се кренуло с мртве тачке, потребно је заједништв­о само у две ствари: јавни бирачки списак и избори контролиса­ни blockchain технологиј­ом која се не може преварити. Потом и нови Устав Србије који се неће доносити у једној београдско­ј улици, него јавном расправом“, закључује он.

Чини се да у партократс­ком друштву какво је српско партије знају да не могу много да изгубе ако сачекају своју шансу да владају. С друге стране, покрети верују да ће их евентуална сарадња прескупо коштати.

Странке морају да покажу спремност да учествују у ономе што иницијатив­е раде, а грађанство подржава, без идеје да ће из сарадње извући политички капитал Ђорђе Павићевић

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia