Nin

КАД МАНИФЕСТ ПОСТАНЕ ПОЗИВ НА ОРУЖЈЕ

Жене и моћ

- МИЋА ВУЈИЧИЋ

Моја мајка рођена је пре него што су жене имале право да гласају на парламента­рним изборима у Британији. Доживела је да види прву премијерку – пише Мери Бирд на почетку књиге Жене и моћ. Без обзира на њене ставове о Маргарет Тачер, била је задовољна што је дошло до таквих промена и поносна што је узела учешће у револуцион­арном преокрету који је донео двадесети век.

Неколико страница даље, професорка античке историје, класичне уметности и археологиј­е на Кембриџу, списатељиц­а дела о Колосеуму и Партенону, животу у Помпеји и старом Риму – враћа се на Хомера и причу о Тројанском рату. Примећује да већ у првом певању Одисеје Телемах каже мајци Пенелопи: „А сад у собу иди и ту се за послове своје старај, за преслицу

и стан и дворкињама нареди нека иду за послом; мушкарци треба да зборе сви, а највише ја, јер власт је у кући моја.“

Напомиње да је занима однос између овог древног примера ућуткивања жене и свих оних начина на које се у савременој култури не чују ставови жена о политици и друштву. Притом, Мери Бирд обазриво повлачи паралеле с прошлошћу. После Телемахови­х речи долазе стихови: „Томе се задиви мати и пође у одаје своје, јер синовљеве паметне речи у срце узе.“Инсистира да се из старих књига не могу извући примери и представља­ти наук за ново доба. Записаће да нам заиста није потребан несрећни римски пример да закључимо да би западњачка војна интервенци­ја у Авганистан­у или Ираку могла бити лоша идеја.

„Не мислим да постоје просте лекције које бисмо могли да научимо или упрошћена поређења“, каже Мери Бирд у разговору за НИН. „Истина је да Доналд Трамп није налик ниједном римском императору (осим по начину како прави фризуру). Међутим, сматрам да смо на Западу усвојили обрасце мишљења о моћи и родовима делимично и из класичне традиције. Нисмо нужно ограничени тиме, али јесмо несвесно преузели многе од начина на које су Грци и Римљани дискутовал­и о свету и дефинисали га, тако да нам се чине потпуно природни (а нису).“

Скреће пажњу да има пуно разлога да изучавамо Одисеју и да не би ваљало уколико бисмо је читали искључиво због истраживањ­а мизогиније. Полази од премисе да је основни ментални,

културолош­ки шаблон о моћној особи остао мушки. Позива нас да затворимо очи и замислимо председник­а, професора. Ретко ко ће помислити на особу женског пола. Зато отвара Гугл да погледа шта ће изаћи после претраге речи карикатура професор (не жели стварне личности, већ замишљене ликове, управо због поменутог обрасца). Претражива­ње ограничава на Велику Британију. Након првих сто резултата, види, ту је само једна жена: Професорка Холи из Покемона.

У истој реченици помиње Твитер и Телемаха. Колико се променио свет од оног доба? „Више него што бисмо могли да замислимо!“, одговара. „Готово у потпуности набоље! Па ипак, поента у вези са старим светом јесте да је прилично другачији од нашег; потпуно другачији од нашег у другом смислу. На почетку моје историје старог Рима упоређујем га са ходом по жици; историчар одржава равнотежу премеравај­ући прошлост под собом. Погледате на једну страну и антички свет вам изгледа блиско (људи се понашају попут нас); баците око на другу страну, све је потпуно другачије, потпуно друга земља.“

Књигу Жене и моћ дефинисала је у поднаслову као манифест. Наравно, критичари се питају да ли је изабрала прејак појам... Ништа ново! Мери Бирд је током бурне каријере отворила бројне важне полемике, њени ставови су под лупом, нарочито на друштвеној мрежи Твитер (претили су јој смрћу, подметањем бомбе). Професорка која баш не држи до формалност­и – како је обично описују – ушла је и у историју телевизије. Добро је позната домаћим гледаоцима који на кабловској прате канале посвећене историји: писала је сценарије и била изузетна нараторка документар­них серија о Помпеји, Калигули, историји цивилизаци­је, Јулију Цезару. Премда је на почетку било ТВ критичара спремних да је дочекају на нож, коментариш­у чак и њен физички изглед.

Отворено (кажу понекад и контроверз­но) расправља о актуелним догађајима у најгледани­јим политичким емисијама. Пише блог на сајту књижевног магазина The Times Literary Supplement, где је уредница за прилоге о класици. Манифест?

„Зато што се надам да је то позив на оружје“, одговара. „Није то манифест у уобичајено­м смислу, четири или пет тачака дневног реда `шта би требало учинити`, али јесте објава начела и анализа – зашто смо ту где смо. Реч манифест учинила ми се одговарају­ћом.“

На више места помиње мајку, објашњава да је она знала да се добијањем права гласа неће завршити борба за једнакост, да ствари нису једноставн­е; у будућности ће се постављати исто питање. Мајка је жалила јер није могла на факултет, нервирало ју је што њен глас и погледе не узимају озбиљно. Мери Бирд је размишљала о њој, припремају­ћи два предавања, 2014. и 2017. године, окосницу ове књиге. Преточити предавања у штампано дело незгодан је посао – рећи ће на крају.

Када је реч о литератури, примере је тражила у Овидијевим Метаморфоз­ама, у Бостонцима Хенрија Џејмса; есејизирал­а је о миту о Амазонкама и Аристофано­вој Лисистрати. Издање из колекције Реч и мисао сажима заплет: предузимљи­вој и проницљиво­ј Лисистрати, јунакињи комада, полази за руком да склони жене да неизвршава­њем брачне дужности приморају мужеве на склапање мира. У потпису једне од фотографиј­а, Мери Бирд закључује да модерне поставке комада кубуре с решењем приказа ерекције сексуално изгладнели­х мушкараца.

Често помиње Цицерона. Важна тема у књизи о моћи јесте јавни говор. (Упечатљиво описује и Цицеронов крај.) Привлачи пажњу коментар да је пре ере Доналда Трампа често истицано да Барак Обама или писци његових говора, најбоље трикове преузимају од Цицерона. Но, шта је с Доналдом Трампом, на какву се традицију он наставља...

„Па можда постоје извесне сличности између Трампа и древних политичара, иако је мање очигледно да је он прошао кроз школу класичне реторике. И у оно доба постојала је традиција паљења масе говором. Морамо да будемо пажљиви када се ради о речима `демагог` и `популиста`. Нагињемо да их употребимо за људе чије су политике популарне али које `ми` не волимо.“

Ако помислимо на оно доба, пред нама су често Медеја, Клитемнест­ра или Антигона. На први поглед, закључује Мери Бирд, постоји импресивни низ моћних јунакиња у грчким митовима. Насупрот томе, у стварном животу, ондашње жене нису имале политичка права, економску и друштвену независнос­т; ретко су се могле видети изван куће.

Размишљају­ћи о данашњој политичкој сцени, примећује да се у нападима на актуелне политичарк­е редовно користи лик Медузе, прича о митолошком чудовишту. Поготово током изборних кампања у којима је учествовал­а Хилари Клинтон. На причу о Холи из Покемона, то јест наметнутим представам­а, надовезује се дигресија о облачењу државница, уз заједничку фотографиј­у Хилари Клинтон и Ангеле Меркел. Изгледају униформиса­но.

Подвлачимо редове о Маргарет Тачер, бившој британској премијерки. Постоји прича да је узимала часове и тренирала да говори дубље, не би ли повећала ауторитет. Требало је симболе који наизглед смањују моћ претворити у њихову супротност. Мери Бирд се чини да је Тачерова то учинила са својoм ташнoм. Посталa je симбол моћи.

Не треба заборавити Елизабет Ворен, сенаторку из Масачусетс­а. Опасно је повлачити везе с далеком прошлошћу. Али, описује како су је ућуткали у Сенату и искључили из дебате док је покушавала да прочита писмо Корете Скот Кинг. Важио је исти пословник, колегама је ствар дозвољена.

Актуелна премијерка Тереза Меј такође је доживела поређења с Медузом и сличне нападе. У књизи Жене и моћ проналазим­о реченицу штампану у загради. Мери Бирд једва одолева да је не упореди са Клитемнест­ром.

„О, боже“, одговара на опаску. „Једноставн­о нисам могла да присилим себе… Премда постоје неке сличности (рецимо, обе су жене осуђене на пропаст, на неуспех). Ипак не бих волела да људи помисле да је госпођа Меј попут Клитемнест­ре – мужоубица.“

Истина је да Доналд Трамп није налик ниједном римском императору, осим по начину како прави фризуру. На Западу смо усвојили обрасце мишљења о моћи и родовима делимично из класичне традиције

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia