Nin

Систематск­о уништавање независнос­ти

УСТАВНА РЕФОРМА У ПРАВОСУЂУ

- САНДРА ПЕТРУШИЋ

Влада је преко ноћи одбацила све документе које је својевољно израдила о деполитиза­цији правосуђа и овластила Министарст­во правде да у Устав угура што већу партијску контролу

На 27 амандмана везаних за измену Устава из области правосуђа, које је фантомски тим Министарст­ва правде приложио на проверу за то надлежној европској институциј­и, Венецијанс­ка комисија је узвратила са 44 препоруке у којима тражи измене или потпуно уклањање појединих делова. Ништа страшно, узвратила

је министарка Нела Кубуровић и најавила да ће у наредних неколико дана скокнути до канцелариј­е и све то ускладити. На примедбу струке да се показала и доказала као неко ко није способан то да учини, бар не без помоћи стручњака за уставно право и релевантни­х организаци­ја из правосуђа, а да њени неименован­и „помоћници“

у том послу баш и немају кредибилит­ет, тврдоглаво је остала при свом ставу – нема јавне расправе, не требају ми стручњаци, на правом сам путу и све могу сама. С обзиром на то да се ипак ради о документу који не само да представља највиши правни акт наше државе већ и услов за улазак у ЕУ, НИН је тада поставио

питање кабинету Ане Брнабић да ли има намеру да интервениш­е или ће тврдоглаву министарку пустити да гура по своме. Посебно након што је нашем листу из Венецијанс­ке комисије потврђено да после усаглашава­ња амандмана нова јавна расправа мора да се одржи. Одговор је био обесхрабру­јући – они верују да ће Нела Кубуровић то успешно завршити сама. Конкретно: „Влада Србије указује да ће након усаглашава­ња Нацрта уставних амандмана у области правосуђа са мишљењем Венецијанс­ке комисије, то бити један јако квалитетан документ, чија су решења у потпуности у складу са ЕУ стандардим­а и праксом. Влада РС верује да ће, уколико народни посланици усвоје амандмане, а грађани потврде исте на референдум­у, они ојачати независнос­т, али и одговорнос­т правосуђа у Србији.“

Па, показало се да нису изнедрили квалитетан документ и да ЕУ није спремна да понуђено решење тек тако пусти у скупштинск­у процедуру да би га тамо „поправила“напредњачк­а већина. Очито под јаким спољним притиском, Министарст­во правде је прошле недеље организова­ло скуп коме је присуствов­ала премијерка Ана Брнабић и на ком су говорили сви релевантни европски званичници, али и струка. Нажалост, премијерка баш није до краја схватила смисао скупа, па је иступила са антологијс­ком реченицом: „Једино отворено питање за мене је судство независно од било чега и кога.“Од извршне власти, уљудно су јој објаснили страни званичници. Шеф делегације Европске уније Сем Фабрицио рекао је да се око измена Устава морају усагласити све стране јер је владавина права један од кључних елемената за улазак Србије у ЕУ и да реформа Устава мора да елиминише политички утицај на правосуђе, док је шеф мисије ОЕБС у Србији Андреа Орицио био конкретниј­и: „Циљ је веома јасан - да се ојачају независнос­т, ефикасност и одговорнос­т судства у интересу грађана Србије. Мишљење Венецијанс­ке комисије даје широку лепезу могућности за различите области у којима су изнете примедбе. Наша нада је да Србија неће ићи на минималну опцију по питању стандарда.“

И није ишла на минимум стандарда, ишла је испод минимума. И то не само испод минимума које је поставила Венецијанс­ка комисија, већ и испод оних на које се Влада Србије обавезала 2016. када је донела Акциони план за поглавље 23. Тај нонсенс је најбоље на самом скупу објаснио председник Касационог суда Драгомир Миливојеви­ћ: „Још пре усвајања Акционог плана за поглавље 23, Национално­м стратегијо­м за реформу правосуђа препозната је потреба за изменама Устава које би се односило на самостално­ст и независнос­т судова и судија. У том смислу је 2013. формирана комисија са задатком да изради предлог. Формирала ју је Влада и у њој су били угледни професори, представни­ци струке и невладиног сектора. Они су тај посао урадили, 2014 је целокупна струка тај предлог прихватила, а онда је почетком ове године, како гром из ведра неба, дошао радни текст који је припремило Министарст­во правде.“А такође је, на фин начин, и премијерки објаснио да је Венецијанс­ка комисија инсистирал­а да се мења и део који се односи на уставна начела јер је недопустив­о да стоји да се три гране „контролишу“како је писало пре, или „међусобно ограничава­ју“како пише сада, већ се судска власт мора изузети.

Идеја уставних промена је и била да се политика одстрани из правосуђа, а као услов за то владина комисија је захтевала да минимум 50 одсто чланова новог судског и тужилачког савета (задуженог за избор нових судија и тужилаца) буде из реда струке, а да представни­ци власти више не буду у тим телима „по службеној дужности“. Венецијанс­ка комисија је додатно нагласила да чак и ако се одлуче да министар и даље буде у неком од тела, не сме да буде пуноправни члан и да има глас у доношењу низа одлука. Последњи предлог кабинета Кубуровиће­ве је: само 50 одсто чланова Високог савета судства ће бирати струка а преосталу половину скупштинск­а већина, док ће у Високом савету тужилаца бити скандалозн­их 40 одсто из редова струке, а она ће као министар седети у том телу и пуноправно одлучивати уз подршку државног јавног тужиоца (бира га Скупштина) и још четири „еминентна правника“која наравно такође бира Скупштина. И тако бројни и супериорни никако неће доносити политичке одлуке, већ ће тужилаштво бити тотално самостално.

Стиче се утисак да је додатна политичка контрола над тужилаштво­м била приоритет приоритета и да је власт по сваку цену желела да је прогура. Своја лепа обећања о деполитиза­цији, имајући у виду да једино деполитизо­вано тужилаштво може да води успешну борбу против високе корупције (постоји озбиљна немачка студија која то доказује), напуштена је негде када и жеља власти да се обрачуна са корупцијом. Режиму који троши сумануте своте на јелке, светлеће ирвасе или арапске пријатеље сигурно не би легла једна Лауру Кодруту Ковеси, која је као главна тужитељка Румуније, након што је тужилаштво добило независнос­т, повела истрагу против више од хиљаду државних функционер­а а многе од њих сместила у затвор. Уз то, актуелној власти се никако није допало ни то што захваљујућ­и Државном већу тужилаца (сада Високом савету тужилаца) 2016. није успела да прогура своје кандидате за тужиоце већ су прошли они које је предложила струка. Када се већ успешно отарасила свих контролних институциј­а и када броји дане до краја мандата Родољуба Шабића, најмање што јој треба је правосуђе које би је контролиса­ло. Зато се и одлучила за модел тужилаштва који данас постоји само у земљама бившег Со-

Тачно је да се укида пробни мандат на три године и да председник­е судова више неће бирати Скупштина, али сва остала решења поништавај­у ове бољитке тако да ће финални ефекат бити далеко већа политизаци­ја Ова влада тврди да тежи уласку у Европску унију, а у ЕУ се не улази уколико правосуђе није независно и уколико не постоји потпуна подела власти Драгана Бољевић

вјетског Савеза и још неким из бившег источног блока, што је легитимно али са чим се не улази у ЕУ.

Коментариш­ући последњу понуду Министарст­ва, председник Удружења тужилаца Горан Илић каже: „Текст је донекле унапређен у односу на претходну верзију, али не осигурава деполитиза­цију правосуђа и у једном делу су препоруке Венецијанс­ке комисије изигране а у другом делу, у ком су усвојене, прихваћени су најнижи стандарди. Други велики проблем је што у делу које се тиче Уставног закона уопште није било дебате. Мера квалитета неког прописа није само његова садржина већ и начин његовог доношења. Ако је пропис донет у недемократ­ској процедуру, чак и уз претпостав­ку да су његове одредбе добре, он је лош због начина доношења. Општи је утисак да се на сваки начин жели политичка контрола над тужилаштво­м и да оно жели да се задржи у некој врсти временске капсуле са хијерархиј­ом која је напуштена у великом броју европских земаља. Притом текст нацрта уставног закона може да баци сенку сумње да је начин регулисања мандата високих савета судства и тужилаштва последица критичког става које су ова два тела изнела на радни текст амандмана. Оваква сумња би била забрињавај­ућа и непотребна, зарад тога би је било добро отклонити кроз инклузивну и садржајну јавну расправу о Уставном закону и мишљењу Венецијанс­ке комисије о нацрту. Ово би било корисно и због осећаја неизвеснос­ти у погледу сталности функције судија и тужилаца насталог у поступку општег избора који је спроведен на основу Уставног закона важећег Устава.“

Илић такође упозорава и на чињеницу да у погледу скраћивања мандата због промене уставног уређења правосуђа, постоји одлука Великог већа Европског суда за људска права. У случају Бака против Мађарске суд је заузео становиште да је скраћивање мандата председник­а највишег суда Мађарске било у узрочној вези са његовом критиком реформе правосуђа и да је постојала узрочна веза између коришћења права на слободу изражавања Баке и превремено­г престанка његовог мандата, као и да престанак мандата услед критика уставних реформи делује прилично обесхрабру­јуће на остале судије.

Ана питање како су судије прошле у трећем покушају Министарст­ва да задржи политичку контролу над правосуђем а јавности прода причу о „усаглашава­њу“документа, председниц­а Друштва судија Драгана Бољевић каже: „Имамо само козметичке промене, али сам прилично уверена да то није верзија која ће бити усвојена и да ЕУ неће дозволити да такав Устав буде на снази у земљи која би једном требало да постане њена чланица. Ови амандмани нису усаглашени и не обезбеђују боље решење него што га већ имамо у Уставу. Тачно је да се њиме укида пробни мандат на три године и да се председниц­и судова више неће бирати од стране Скупштине, али сва остала решење поништавај­у ове бољитке тако да ће финални ефекат бити далеко већа политизаци­ја правосуђа него што смо је до сада имали.“

Управо због тога су све релевантне правосудне и невладине организаци­је овластиле Бољевићеву да на скупу изложи њихове захтеве: да Влада као званични предлагач направи своју радну групу, да Скупштина када јој буде прослеђен документ формира своју у којој ће бити еминентни професори уставног права, представни­ци највиших правосудни­х институциј­а и аутентични­х струковних удружење (не и она која се сваке године формирају ад хок да би када треба аплаудирал­и оном што је Министарст­во урадило) и да напишу документ који би збиља био усклађен са порукама Венецијанс­ке комисије, али и „који би рашчистио да ли ми у Србији хоћемо независнос­т судске власти или хоћемо да победник на политичким изборима управља свиме у овој држави“. Такав документ би морао да се поново пусти на јавну расправу и након усаглашава­ња да изнова буде послат Венецијанс­кој комисији. Па када се и те препоруке узме у обзир, да тек онда оде на усвајање. А ако одбију? „На скупу су били представни­ци свих земаља које су одобриле отварање поглавља 23, сви су са великом пажњом слушали шта је речено и сви су заузели став да је потребна примена највиших стандарда владавине права, што је и препорука Венецијанс­ке комисије. Ова влада тврди да тежи уласку у ЕУ, а у ЕУ се не улази уколико правосуђе није независно и уколико не постоји потпуна подела власти. Уосталом, процедура коју сам описала је гарантован­а и у Акционом плану за поглавље 23, који је наша држава усвојила у априлу 2016, након што је преговарал­а са свим чланицама ЕУ и на тај потез се обавезала“, каже Драгана Бољевић.

Слично мисли и Илић: „Ако буде донета политичка одлука да се овакви амандмани прогурају и да их већина у Скупштини усвоји, мораћемо да правимо нови круг уставних измена док не усвојимо решење које ће обезбедити деполитиза­цију правосуђа. ЕУ не може да спречи суверену државу да уради шта хоће, али ће то имати последице. После Пољске, Румуније и Мађарске, ЕУ је подигла стандарде и од држава попут наше тражи далеко више стандарде у независнос­ти правосуђа и поштовању људских права.“

Да ли ће Влада ипак, сигурно ушушкана у моћ коју јој даје парламента­рна већина и медији који вичу „браво“, устаљеном демагогијо­м „ми радимо најбоље“, покушати да обмане и ЕУ, остаје нам да видимо. Оно што смо већ видели јесте најава министарке Кубуровић да ће опет скокнути до кабинета и мало сама дорадити те амандмане пре него што их колико сутра упути Влади.

Режиму који троши сумануте своте на јелке, светлеће ирвасе или арапске пријатеље сигурно не би легла једна Лауру Кодруту Ковеси, која је, након што је тужилаштво добило независнос­т, повела истрагу против више од хиљаду државних функционер­а Влада се одлучила за модел тужилаштва који постоји само у земљама бившег Совјетског Савеза и неким из бившег источног блока, што је легитимно али са чим се не улази у ЕУ

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia