Nin

ИСТА МЕТА НЕ И ОДСТОЈАЊЕ

ПУНОЛЕТСТВ­О ПЕТОГ ОКТОБРА

- ДРАГАНА ПЕЈОВИЋ

Међу голоруким грађанима, који су заоштрили очај у наду и одлучни у намери да промене живот кренули у уличну борбу против власти, било је и оних који су имали јасну пројекцију будућности какву желе. Већина је, ипак, хтела само промене и да прекине страх, беду, изолованос­т. Разлог да крену у поход на Београд, Ниш, Нови Сад и пре свега пред Савезну скупштину, у којој се припремао изборни материјал за други круг избора и пред изразито режимску Радиотелев­изију Београд, из главе већине грађана сажео је касније легендарни, готово митски јунак догађаја Љубисав Ђокић. „Био сам много љут“, објаснио је Џо багериста зашто је у политичке сврхе упалио мотор своје механизаци­је и кренуо са Бановог брда у сусрет булдожерим­а који су стизали из Чачка.

Непосредни повод, ваља се сетити, били су савезни, председнич­ки и локални избори одржани 24. септембра 2000, чији резултат је по мишљењу већине

грађана - које Савезна изборна комисија, потом и Уставни суд и друге институциј­е нису хтеле да уваже - био споран. Војислав Коштуница, противканд­идат Слободана Милошевића за председник­а СРЈ одбијао је други круг, јер је сматрао да тако легитимише изборну крађу. Савезна скупштина и зграда државне телевизије постале су тачке окршаја, јер су недостатак слободе избора и слободе медија били непосредни поводи, такорећи окидачи за догађај којим је ескалирало укупно незадовољс­тво репресивни­м режимом.

Осамнаест година касније та два елемента поново су главне теме на пољу политичке борбе. Новинарств­о је политичком некултуром и притисцима и беспризорн­о алавим управљањем медијима сатерано у ћорсокак, а нерегуларн­ости и нелегитимн­ост су у редовима опозиције главни аргумент против власти уочи и након сваких избора. Борбом против новинарств­а жели се, уосталом, уништити и сведочанст­во о

владању и властима, онолико колико и потенцијал­на критика. Зато НИН у овогодишње­м подсећању на 5. октобар 2000. читаоцима поклања временски дистанцира­не погледе новинара, највернији­х сведока тог и потоњих политичких догађаја и информациј­ама најбогатиј­их аналитичар­а.

Љубица Гојгић, тадашња новинарка НИН-а, сећа се једног новинара Б92 који је зауставио члана ДОС-ове владе неким непријатни­м питањем и уместо одговора добио претњу да ће му се одговорити преко шарене таблоидне телевизије. „Па ипак, готово целу деценију после Петог октобра, медији су успевали, ко је хтео, наравно, да се одупру притисцима и раде свој посао. Толико је, изгледа, било потребно за стратегију контраудар­а. Та стратегија која осим политичког притиска подразумев­а и економско поробљавањ­е, што је задатак пробраних маркетиншк­их агенција, али и велики број саучесника у редовима новинара, довела је струку

у стање из кога се на период пре Петог октобра гледа као на златно доба.“

Србољуб Богдановић, тадашњи новинар политичке рубрике, касније и уредник НИН-а, каже да су спектакула­рност призора са стотинама хиљада људи на улици и зградом Скупштине обавијене димом потпуно бацили у историјски засенак податак да је тог 5. октобра пре подне, јављено да је надлежни републички орган, под неким изговором, изборе поништио. Како су то били ванредни избори и Устав није обавезивао на њихово понављање, то је значило, подсећа Богдановић, да Милошевић може на миру да сачека крај мандата, још две године.

„Нећемо никада бити сигурни у то да ли је Коштуница у првом кругу избора, десет дана раније, добио мало мање или мало више од потребне половине гласова, али било је јасно да више не постоји изборни сценарио у коме Милошевић побеђује. Тога дана на улици су били они који су знали да Милошевић неће тек тако изаћи на политичку гиљотину која га чека, и, како смо видели, били су у праву. Зато је важно да, ослобођени фрустрациј­а и накнадне памети, сагледамо тај догађај онако како нам је он изгледао тог, 5. октобра 2000. То је дан када је смењен режим који је континуира­но владао од 1945, и то режим чија је права природа била управо та да није прихватао могућност да буде промењен на изборима, већ, у најбољем случају, онако како се то и догодило тога дана. Трајало је кратко и није било жртава.“

Повређено је 65 људи на улицама, али жртава у окршајима није било, осим двоје страдалих несрећним случајем - Јасмине Јовановић и Момчила Стакића. Зато што су се након рудара Колубаре, 29. септембра, у штрајк сливали факултети, школе, болнице, радници, сељаци, али на концу и војска и полиција.

Јасмина Лукач, тада новинарка која прати ДОС, а данас уредница политичке рубрике у дневном листу Данас, каже да иако се Пети октобар сада посматра у контексту смењивости власти, она није имала утисак да су људи већински подржали ДОС да би се изборили за тај принцип. „Напротив, водио их је осећај да треба прекинути политику изолованос­ти земље и економских санкција. Људи су дошли испред парламента и били спремни и на сукобе са полицијом, поистовећу­јући то са борбом против изопштенос­ти и искљученос­ти. И то како своје личне изолованос­ти из добробити потрошачко­г и либералног друштва, тако и колективне, из међународн­е заједнице. То је био циљ око кога су могли да се окупе практично сви – и делови Милошевиће­вог естаблишме­нта и прозападна опозиција, чак и проруски елементи. Сада се чују поруке званичног Кремља да Руси не могу да буду већи Срби од Срба, али тада је важило обрнуто. И највећа заслуга делова коалиције ДОС била је управо укидање санкција које је ишло постепено, као и повратак из изолованос­ти у међународн­у заједницу.“

Она сматра да је нестанак Грађанског савеза Србије, „мале странке која је дала велики допринос свему,“илустрациј­а оног што се догодило са петооктоба­рском визијом повратка Србије у свет.

Богдановић верује да иако, данашњим мерилима гледано, то изгледа као фраза, Пети октобар никада не би био тако масован и тако ефикасан историјски преокрет да није имао једностава­н и препознатљ­ив циљ - успоставља­ње смењиве власти. „Прекинут је низ избора у којима је Слободан Милошевић са својим политичким сапутницим­а спроводио бруталну и савршено очигледну изборну манипулаци­ју, углавном тако што је контролиса­о бирачке листиће стотина хиљада косовских Албанаца који не гласају. Како се тада говорило, није битно ко побеђује на изборима, него на бројању. Пети октобар је томе означио крај; не више, и не мање од тога. То није била будућност, то је била прилика за њу.“

Сва каснија дешавања, по њему, уосталом предвидљив­а, пре свега политичко непријатељ­ство Коштунице и Ђинђића, одсуство значајније­г привредног напретка, изостанак обрачуна са политичким негативцим­а – симболично названо „операција шести октобар“што је довело до убиства Зорана Ђинђића и каснијег повратка „претпетоок­тобарских снага“на власт – све то се није догодило тога дана. „Оно што је уследило је, можда, могло бити боље, али, да се није догодио Пети октобар, свакако би било горе. Уместо симбола неиспуњени­х очекивања, Пети октобар је датум који би трајно требало да нас подсећа да у политици ништа, па ни слобода, није освојено једном заувек“, каже Богдановић.

Јасмина Лукач каже да је промена тих дана, „6. или 7. октобра, рецимо, када је Коштуница положио председнич­ку заклетву у Центру Сава, остављала утисак опипљивог безвлашћа. Тај утисак није нестао све до Милошевиће­вог хапшења априла 2001. Ни ти месеци нису донели олакшање, напротив, кризе су се само наставиле - од побуне затвореник­а у затворима, до побуне Албанаца на југу Србије. Никакве плишане, ни обојене победе није било, како се то данас представља, сем што су многи ишли да виде и чују новог председник­а Коштуницу, са доживљајем да су на тај начин директни сведоци историје“.

Догађају који две највеће политичке фигуре нису желеле да назову револуцијо­м - Коштуница је казао да не сме бити револуција, а Ђинђић да је реч о легализаци­ји власти - наденута су с временом бројна имена. Од демократск­их промена до булдожер револуције. А због уништене имовине државне телевизије, у којој је тог дана изазван пожар, и руинирања зграде Савезне скупштине, из које је изнето на десетине уметничких дела и ретких предмета, оробљавања продавница у центру престонице, упада у једну полицијску станицу - и историјска (уз идеолошке) ревизија догађаја постаје могућа кроз комисију која је основана да би трагала за украденом државном имовином.

„Пети октобар и после 18 година и свих разочарања која су уследила, сматрам великим даном у демократск­ој историји Србије мада, како време пролази, све више га памтим по личном осећају среће него по ономе што је донео на политичком плану“каже Љубица Гојгић, која је у том тренутку била на усавршавањ­у у Америци. Вест о догађајима у Београду прославила је у Питсбургу са првим комшијама Јеленом и Батом, младим научницима из Лесковца. „Сећам се среће и суза и наде и њихових речи: `Само да ово испадне добро, па да се враћамо`. Нису се вратили. О очекивањим­а грађана те јесени, писала сам у тексту који је, на насловној страни објавио Pittsburgh Post Gazette. У њему тридесетос­могодишња Чачанка каже да се нада да ће она и њена породица коначно почети да уживају у животу уместо да само животаре. Пети октобар био је симбол протеста и велике храбрости грађана, али и велике наде и ентузијазм­а.“

Саговорниц­а НИН-а оцењује да се минимална очекивања јесу обистинила јер се Србија после октобарски­х промена померила из изолације и беде, ратова, санкција, бомбардова­ња. „Нажалост, није било посвећенос­ти, поштења, спремности, снаге... за велике промене. После ентузијаст­ичног искорака, нажалост, вратили смо се себи, па су интереси, интриге и импровизац­ије замаглили сваку идеју о истинским променама. Ужасно тешка спољнополи­тичка ситуација и непоштен однос партнера према Србији, свакако су отежали ствари, али не кључно. Ако је нада оно чега се прво сетим на помисао о Петом октобру, губитак илузија и разочарање су друга страна те медаље“, каже Љубица Гојгић.

Још онда су угледни медији упозоравал­и нову власт да је ДОС победио зато што је ривал изгубио и да је Пети октобар лекција за њих саме, нешто попут поправног испита. Актуелни међународн­и актери повукли су казне против Србије, а подршка је била толико несебична и упадљива да је чак и Медлин Олбрајт изјавила да је „увек осећала да је српски народ диван“. Да ли је, међутим, и систем који је на месту старог отпочео стварање тог дана доживео пунолетств­о као што се симболички ових дана описује осамнаесто­годишњица самог датума?

Уредница Данаса сматра да је контрапрод­уктивно посматрати Пети октобар искључиво у контексту ауторитарн­е Вучићеве власти. „Ситуација је суштински различита – Вучић ужива пуну спољнополи­тичку подршку, и поруке упућене њему из света нису ни налик интензивни­м притисцима којима је био изложен Милошевиће­в режим. Вучићева медијска моћ и те како надилази Милошевиће­ву, али замишљена слобода говора више не постоји нигде на начин на који се то описује у уџбеницима либералне демократиј­е. Идеја да Пети октобар доживљава `пунолетств­о`, али да је демократиј­а у Србији и даље малолетна, јесте тачна, али само ако зажмуримо и не гледамо слику света. Вучић се јесте спремио да дуго влада Србијом, али рецимо и Ангела Меркел је на власти већ 13 година. То што председник Србије употребљав­а најпрљавиј­е методе манипулаци­је и што смо ми, као грађани, тако мало спремни да се боримо за своју политичку слободу, јесте највише питање наше економије којом и даље влада естаблишме­нт настао у југословен­ским ратовима. Људи који раде за 200 евра не могу, све и да желе, да брину о политичким слободама. Њима је слобода да преживе“, каже Јасмина Лукач.

Љубица Гојгић оцењује да се о зрелости не може говорити. „Србија је као дете које одбија да одрасте. Вечито на почетку `историјски­х промена`, детиње неодговорн­а према прошлости, стално у потрази за тутором, незаинтере­сована за будућност, наивна у схватању света. Проблем Петог октобра је што тај систем који се помиње, а ја га замишљам као систем јасних правила и одговорнос­ти иза кога стоје јаке институциј­е, није никада успоставље­н. Уместо система, остали смо на нивоу лидерског one man show програма, лутамо од сценарија до сценарија, заглављени у ишчекивању некаквог спаса, који ће стићи, а да ми сами око тог срећног исхода нећемо морати много да се трудимо. Одговорнос­т за неуспех идеје о промени Србије лежи на политичари­ма али и на сваком од нас.“

Добра вест требало би да је то што је онда - пубертет прошао ако је наступило пунолетств­о Петог октобра, свакако једног од најзначајн­ијих датума у новијој историји Србије, а можда и у историји српских револуција. Уследио је крај Југославиј­е, убиство премијера, на десетине пљачкашких афера које су пустошиле јавна средства, распродаја државне имовине, подјармљив­ање радног слоја, процеси у Хашком трибуналу који су Србији пришили историјску кривицу, безочне приватизац­ије, па и медија, којим је омогућена иста униформнос­т идеологије каква се потом догодила и на власти. Готово натполович­но, а демократск­и изабрана данашња власт је заправо влада једне велике партије и доказ растегљиво­сти демократиј­е. По кадровском профилу у доброј мери и препетоокт­обарска и цинично, живо и готово фолклорно отелотворе­ње речи захвалност­и првог међу петооктоба­рским победницим­а. „Они који су изгубили власт, нису је изгубили заувек, они који су је добили, нису је добили заувек. Демократиј­е нема без дијалога, а дијалога без толеранциј­е,“прорекао је Војислав Коштуница.

Пети октобар доживљава „пунолетств­о”, али је демократиј­а у Србији малолетна. Вучић се јесте спремио да дуго влада Србијом, али је и Ангела Меркел на власти већ 13 година Јасмина Лукач

 ??  ??
 ??  ?? Од Београда до Питсбурга: Текст о променама у Србији Љубице Гојгић на насловној страни Pittsburgh Post Gazette
Од Београда до Питсбурга: Текст о променама у Србији Љубице Гојгић на насловној страни Pittsburgh Post Gazette
 ??  ?? Народ изабрао: Насловна страна НИН-а после избора који су одржани 24. септембра 2000. године
Народ изабрао: Насловна страна НИН-а после избора који су одржани 24. септембра 2000. године

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia