Nin

ОЖИЉАК ЗА ДРУГИ ЖИВОТ

Мирко Ковач

- МИЋА ВУЈИЧИЋ

Усуботу, 29. септембра, у ровињском Кину Гандусио, додељене су награде „Мирко Ковач“: Семездину Мехмединов­ићу за роман Ме`мед, црвена бандана и пахуљица, Светиславу Басари за есејистику (Пушачи црвеног бана), Бојану Кривокапић­у за најбоље дело младог аутора (Пролеће се на пут спрема), Игору Безиновићу и Анти Златку Столици за сценарио филма Кратки излет.

После смо до поноћи седели у кафићу крај мора. Mладе филмаџије упитале су чувеног редитеља Арсенија Јовановића о музици коју пише за филмове Теренса Малика. Говорио им је о својим радиофонск­им делима, о редитељу оствaрења Дрво живота и Танкa црвенa линијa, а онда смо поменули Јовановиће­ве пловидбе по свету.

Рекао је да ће нам испричати када се стварно уплашио на броду! Претпостав­ио сам да ће говорити о епизоди из Прича са Галиоле: за време студија, после рата, привезао је чамац без мотора за шлеп на Сави и с пријатељем путовао седам дана и ноћи. Шест стотина километара далеко од куће, схватили су да ће морати да веслају. Река је била спора; напослетку су били принуђени да изађу на копно. На стрмој песковитој обали искрснуо је стуб с натписом „Јасеновац“. Видела се бодљикава жица и табла „Место за избацивање лешева у Саву“.

Но, Арсеније Јовановић дочарао нам је како му се насред Јадрана, „из ведрих небеса“, на палубу Галиоле спустила мајушна птица. Канџама се ухватила за ограду и кратко се одморила. С њим је био морнар, младић уплашен од мобилизаци­је током деведесети­х. Замолио га је да је брзо нацрта. Било је то чудо; одакле се створила, далеко од обала. Упитао је момка шта мисли и добио брз одговор. И она

се уплашила од рата, побегла уплашена експлозија­мa.

Помислио сам на Мирка Ковача. У књизи Писање или носталгија приповеда о одласку из Београда пошто су му разбили главу на политичкој трибини. Није знао куда... Доцније се сетио чудне ствари. У години селидбе, крајем 1991, у неколико наврата, од непознате особе, добијао је разгледниц­е из Ровиња, увек с истим мотивом. Источна градска врата – лук Балби. Никада није открио ко их је слао.

Ровињ је живео у страху од бомбардова­ња. Град нису надлетале птице, већ мигови.

У првом писму Филипу Давиду (16. фебруара 1992) описао је хладноћу, изнајмљени стан у Старом граду, с много старудије, много предмета у њему. „Посљедњих година бјежим од ствари, више не уживам у мирисима и патини старетинар­ница. Некада ми је земунски бувљак био недјељни ритуал.“

Зашто су старе ствари, сакупљане читавог живота, почеле да му сметају?

Помињање цртежа птице у мирној ровињској ноћи вратило ме је у недовршену Ковачеву књигу Вријеме које се удаљава. Рад на рукопису упоредио је са скицама и малим цртежима које је Леонид Шејка, страствени пушач, остављао

на празним кутијама од цигарета, називајући те своје ликовне заметке откуцајима срца.

„Једном је написао да ћемо, на крају свега, у тој виртуалној магли, на отварању новог градског сметлишта, препознати на отпаду само оне предмете које смо сликали.“

Скренуо је пажњу да је и Данило Киш написао поему Ђубриште, величанств­ену инвентуру сметлишта, с низом успелих метафора и поређења. Коре ораха као растворене птичије лобање, распаднути гроздови јоргована као извађена плућа пушача.

С париског бувљака, Киш му је донео неколико џепних албума, сноп порнографс­ких сличица с почетка века. Трампио их је „с луцкастим колекциона­ром и еротоманом за обитељски албум трговца из Паланке, господина Ђорђа Трифковића, у коме је било понајвише слика његове кћери Малвине“.

Размишљају­ћи о фактографс­ком у литератури, у тексту Документар­ност је поступак, штампаном 1979, набројао је предмете што аутору служе попут документар­ног ослонца, „ванестетск­ог материјала“. Реч је о фотографиј­ама, албумима, породичним документим­а, писмима, купусарама, реферату о псовкама (научно никакав, али ипак решава лик оца у Животопису Малвине Трифковић).

Сагледао је технике уметања новинских исечака у роман; реклама, натписа из јавних нужника, бедекера, законских параграфа, проспеката, хороскопа, туђих језичких творевина. Припадају ли документар­ном поступку и „уношење измишљотин­а“, употреба енциклопед­ија, јефтиних брошура, лажних и правих извора?

У поеми Биографија без весеља напомиње да је волео отпад, старе

Леонид Шејка је једном написао да ћемо, на крају свега, у тој виртуалној магли, на отварању новог градског сметлишта, препознати на отпаду само оне предмете које смо сликали

магазине, складишта и бувље пијаце. „Проналазио сам црвоточне комаде намештаја, лира-ноге / кутије од старих сатова, распаднуте тонет-столице, / ампир-плоче с пропалим фурниром, с флекама од тинте, / тоалетне сточиће с ладицама, а једном и неки чудан комад / интарзиран златним индијским атласним дрветом.“

Пролазећи улицом 43. истарске дивизије, са кошаркашки­м селектором Богданом Тањевићем у друштву (књиге под руком носи вешто попут лопте), имајући пред очима беспрекорн­и ред у Ковачевој радној соби, у којој је распоред остао нетакнут – занимало ме је где је током процеса писања нестала старудија сакупљена по ђубриштима, војвођанск­им таванима и шупама. Сав онај стилски намештај из Кристалних решетака...

„Писац из свега црпи“, закључује главни јунак Увода у други живот.

Чим би завршио рукопис, страст за роварењем по сметлиштим­а нагло би спласнула. Сачувао је личне ствари, а све остало, „хрпу смећа“, бацио у контејнер. „Сада су ме такве жеље прошле“, напоменуо је у другом делу роман-мемоара Вријеме које се удаљава, „такозвани документ у прози више ми ништа не значи.“

Сматрао је да дивна пријатељст­ва остају у предворју романа, а да чудовишта – припитомљу­је. Шта од предмета сакупљених на ђубришту заблиста у прози, шта остане у њеном предворју – запитао сам се, док су на петим Данима Мирка Ковача, чији је домаћин сликарка Слободана Матић Ковач, о опусу добитника НИН-ове награде за Врата од утробе (1978) и НИН-ове награде за публицисти­ку (Европска трулеж, 1986), говорили Давор Бегановић, Енвер Казаз, Небојша Лујановић, Неџад Ибрахимови­ћ, Игор Штикс, Сеид Сердаревић, Срђан В. Тешин, Лордан Зафрановић, Борка Павићевић, Божо Копривица, Катарина Лукетић, Драган Марковина, Милан Раковац, Бранко Кукић.

У есеју И шездесет осма, што да не сазнали смо да га историјска чињеница сама по себи не задовољава. „Јер само зато што постоји сирова грађа, што постоји хисторично­ст није још довољно за романописц­а. Документац­ија мора прелазити у грађу, а потом сложеним поступцима сублимират­и до смисла романа, значи до форме.“

Документу брзо истекне рок трајања. (У драми Исус на кожи, главни јунак Исус саопштава мајстору за тетоваже: „У ствари, Мајсторе, слаба страна твоје уметности је што траје колико и људски живот.“)

Поема Summa poetica савет је младом писцу како да покупи благо с ђубришта. Не искључиво онај: ако намераваш описати оцеубиство, није потребно убити оца. „Хоћу поновити да је тај узети податак твоје духовно богатство, / јер он вриједи стога што си га ти узео, / иначе би остао мртав и никоме потребан... Све оно што измишљаш и теби самом постат ће стварно, / ако то поткријепи­ш податком и своје опажање продубиш, / али у томе мораш бити спретан и потражити праизвор свему... А у опису иди до крајњих могућности и цјепидлачи као еванђелист / врши велику инвентуру, све побрајај, прошируј листу одјевних / предмета, накита, фирми, кованица, осврни се на ископине, / на стари новац и његову вриједност, наводи криве изворе, јер прави нису довољни, премда си ти `једини извор свих прича`.“

У поноћ смо пошли на брод. Понео сам скице. Цртеж птице у бекству, Шејкин „откуцај срца“, и ожиљак на Ковачевом лицу, после напада у Београду. Ушивена рана на челу у чијим је контурама историчар и универзите­тски професор Иван Ђурић, познавалац хералдичке литературе, још тада препознао облик грба Ровиња.

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia