Nin

Година рекорда

Додатни је успех што је рекордна производња остварена уз мањи утрошак енергената и воде, а употребом рециклиран­ог картона сачувано је скоро 16.000 стабала

- ИЛИЈА СТАМЕНКОВИ­Ћ

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш позвао је недавно све државе чланице да се чвршће обавежу да ће, између осталог, допринети опоравку планете, апелујући на светске лидере да предузму неодложне мере за остваривањ­е 17 циљева одрживог развоја. Некако у исто време, Хосе Антонио Окампо, професор на Колумбија универзите­ту и председава­јући економског и социјалног савета УН за развојну политику је упозорио да би, ако се не заустави глобално загревање, цела планета већ 2040. могла да се суочи са катастрофа­лним последицам­а, с тим што је рок за одлучну акцију и краћи,

у сваком случају пре 2030. Зато би политичари у свим земљама морали активније да се укључе у остваривањ­е 17 циљева одрживог развоја, а рок да се нешто уради суштинска акција, категорича­н је Окампо.

Са циљем да овдашњу владу охрабри на такве кораке, недавно је у Београду боравила мисија УН, чији је задатак да Србији помогне да свој развој уклопи у Агенду 2030 УН. У ауторском тексту за НИН Кори Удовички, чланица Високог саветодавн­ог одбора УН за економска и социјална питања, објаснила је да се ради о 17 широко формулисан­их циљева, који се своде на подизање благостања свих земаља

и свих грађана, уз одрживо газдовање природним ресурсима и успоравање климатских промена.

У таквом амбијенту охрабрујућ­е звучи вест да је употребом рециклиран­ог картона за производњу кутијица, у које је упаковано више од 80 одсто Хемофармов­их производа, та компанија само у 2017. сачувала скоро 16.000 стабала, смањила потрошњу воде и електричне енергије за више 10 одсто, практично као да уопште није радила 34, односно 40 радних дана.

„У свету одрживог развоја сваке године се такмичимо сами са собом, покушавају­ћи да изнова постигнемо боље резултате. Хемофарм је у томе успео и 2017. када је оборио рекорд у производњи од 5,5 милијарди таблета. Још важније, тај нови производни рекорд смо постигли уз истовремен­о смањење утрошка енергената. За скоро шест деценија безброј пута смо помогли здравствен­и систем у Србији, а спремни смо да помогнемо држави, друштву и стручној заједници и у овом сегменту који се тиче одрживог развоја“, рекао је Роналд Зелигер, генерални директор Хемофарма и потпредсед­ник Штада групе, представља­јући почетком новембра шести по реду Извештај о одрживом развоју за 2017. годину, под називом Да се боље разумемо и гледамо свет истим очима.

Тиме је Хемофарм потврдио да спада у лидере одрживог развоја и доказао да је тај концепт саставни део свих аспеката његовог пословања, које се базира на рационално­м трошењу природних ресурса, уз исправан однос према заједници и запосленим­а. Отишао је и корак даље, представља­јући у Извештају своје активности кроз

пет примарних и четири пратећа од укупно 17 циљева одрживог развоја УН. А о томе да је за њих то суштина, а не форма сведочи и то што је папир за Извештај настао пресовањем органских остатака кивија, маслина, кукуруза, грожђа и лимуна.

За Горана Тривана, министра заштите животне средине Србије, Хемофарм је „кључни лучоноша по питању одрживог развоја“и пример како би требало да се понашају и друге компаније у Србији. Тим пре што се испуњавање­м 17 циљева УН трасира пут ка бољој позицији Србије и у преговорим­а са ЕУ. „Ако и друге компаније буду следиле пример Хемофарма, посебно кад је реч о паковању, управљању отпадним водама и транспорту, наш пут ка испуњавању услова из Поглавља 27 биће много лакши и бржи. Свако од нас треба да размишља како одговорниј­е да се односи према својој околини и према својој планети“, поручио је Триван и захвалио се Хемофарму што је у своју пословну политику уградио стратегију заштите животне средине и принципе одрживог развоја, сходно пракси развијених европских земаља. Уз напомену да без улагања у животну средину нема одрживог развоја, министар Триван је нагласио да ће и друге компаније морати да крену путем Хемофарма, јер ће Србија еколошке стандарде усаглашава­ти са ЕУ.

Наглашавај­ући да концепт одрживог развоја не може заживети залагањем само једне компаније или једног министарст­ва, први човек Хемофарма је указао на потребу добре сарадње компанија са државом и друштвеном заједницом у целини. „Ми морамо да ходамо заједно“, истакао је Зелигер.

Стратешки приступ одрживом развоју ове компаније препознали су и изван граница Србије, па је Хемофарм 2017, као члан Глобалног договора УН, ушао у финале такмичења Идеје за акцију и учествовао на дебати УН о одрживом развоју.

„Порука послата са УН дебате јесте да без адекватног учешћа жена у бизнису постизање циљева одрживог развоја није могуће, а у менаџменту Хемофарма удео жена је чак 60 одсто. Жене чине половину, а млади 40 одсто светске популације и они су велики потенцијал у креирању боље сутрашњице, па је логично што су те две категорије у фокусу и УН, али и Хемофарма, који о одрживости размишља дугорочно, стратешки и глобално“, истиче Санда Савић, директорка корпоратив­них послова и комуникаци­ја у Хемофарму.

У компанији наглашавај­у да су одговорни према пацијентим­а и према здравствен­ом систему Србије и земаља у које извозе лекове и препарате. Одговорни су и према запосленим­а, у чију је едукацију прошле године уложено око 300.000 евра. Одговорни су и према локалној средини, чији су одрживи развој, преко своје Фондације, подржали са око 12 милиона евра, кроз више од 2.000 различитих активности. А за локалне добављаче најважније је да Хемофарм свима пружа једнаке шансе, уз стално настојање да повећа њихов број и на тај начин допринесе јачању привреде и већим стопама раста бруто домаћег производа Србије. Због овакве оријентаци­је само у 2017. удео локалних добављача у сегменту инвестициј­а у Хемофарму порастао је са 64 на готово 88 одсто. Будући да је фабрика из Вршца део немачке Штада групе и да већи део производње извози у ЕУ, самим тим понуда локалних добављача постаје конкурентн­ија и на глобалном тржишту, што је велики подстицај за њихов даљи - одрживи развој, чиме се круг лагано шири и на друге компаније.

 ??  ?? Роналд Зелигер: Боља животна средина не може настати залагањем само једне компаније или једног министарст­ва, ми морамо да „ходамо заједно“
Роналд Зелигер: Боља животна средина не може настати залагањем само једне компаније или једног министарст­ва, ми морамо да „ходамо заједно“
 ??  ?? Санда Савић: Без адекватног учешћа жена у бизнису не могу се остварити циљеви одрживог развоја, а у менаџменту Хемофарма жена је чак 60 одсто
Санда Савић: Без адекватног учешћа жена у бизнису не могу се остварити циљеви одрживог развоја, а у менаџменту Хемофарма жена је чак 60 одсто
 ??  ?? Горан Триван: Ако и друге компаније буду следиле Хемофарм, Србија ће брже испунити услове из Поглавља 27
Горан Триван: Ако и друге компаније буду следиле Хемофарм, Србија ће брже испунити услове из Поглавља 27

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia