Nin

СУМЊИВИ АЛИБИ МИЉЕНИКА ВЛАСТИ

Друштво Година дана од убиства Оливера Ивановића

- ВУК З. ЦВИЈИЋ

Када је последњи пут говорио о убиству Оливера Ивановића, председник Вучић је рекао да у њему није учествовал­а српска држава, али да не може да каже „да неки Србин није у томе учествовао“. Једино је сигуран да је Милан Радоичић невин. Полиграф, међутим, није довољан доказ

Удану када је убијен опозициони лидер косовских Срба председник Александар Вучић је рекао: „Ако косовска полиција не буде пронашла убицу или убице Оливера Ивановића, ми ћемо да урадимо тај посао како треба.” Годину дана касније српске власти не знају ко је убио Ивановића, али кажу да знају сигурно ко то није - Милан Радоичић, кога је косовско тужилаштво осумњичило за овај злочин.

Пре годину дана 16. јануара 2018. у центру северне Косовске Митровице испред канцелариј­е Грађанске иницијатив­е Слобода, демократиј­а, правда у осам сати и десет минута ујутру Ивановићу је непознати нападач пришао с леђа и пуцао на њега из ватреног оружја.

У 9.15 у Улици војводе Путника нађен је запаљен аутомобил „опел астра“за који се сумња да је повезан са убиством Ивановића. У исто време констатова­на је Ивановићев­а смрт у Клиничком центру у Северној Митровици. Једини резултат истрага које су водиле институциј­е у Београду и Приштини до сада је показало косовско тужилаштво. По њиховом налогу због сумњи да су умешани у убиство Ивановића, 23. новембра 2018. ухапшени су Недељко Спасојевић, инспектор косовске полиције, Драгиша Марковић, полицајац на увиђају, и Марко Росић, навијач Партизана који је обезбеђива­о и локалне клубове, а покушано је хапшење и Милана Радоичића. Четворица осумњичени­х терете се за кривична дела тешког убиства, откривања службене тајне и илегалног поседовања оружја.

Пре злочина током октобра 2017. против Ивановића, који је био кандидат за градоначел­ника Северне Косовске Митровице, прорежимск­и медији у Србији су водили бруталну, прљаву кампању. Посебно се истицала ТВ Пинк на којој су емитовани спотови који су били отворени позив на линч овог опозиционо­г лидера. У споту је Ивановић повезиван са криминалом и исмевали

су паљење његовог аутомобила, који су непознати нападачи запалили 28. јула 2017. Поред фотографиј­а Ивановића у споту је био исписан текст: „Непоштени људи“и „Људи који имају подршку Приштине“.

Оливер Ивановић био је опозиција Српској листи коју је отворено подржавала српска власт и повезао се са опозициони­м партијама у Србији. Непосредно пре убиства означавао је Милана Радоичића, раније осуђиваног у Србији, као носиоца криминала на северу Косова и човека који одлучује о судбинама Срба.

„Српска (листа) је састављена од људи који без поговора слушају друге из једног криминално­г круга. Они су из тог круга вођени. Да ли је могуће да српска власт то не зна. Немогуће је. Знамо да зна јер је председник Вучић поменуо једног од тих људи у једном од својих говора. Ако зна за њега, онда се надам да не зна какве методе користи и чиме се бави тај човек. Нећу помињати његово име, али ако погледате његову (Вучићеву) изјаву о томе чија деца чувају КиМ биће вам јасно“, рекао је Ивановић за НИН 23. октобра 2017.

Подсећамо на ту Вучићеву изјаву од 12. септембра 2017. након разговора са представни­цима Српске листе.

„Хвала им што чувају Косово и Србију - и Ракићева, и Костићева и Радоичићев­а деца, свако њихово дете чува Косово и Метохију у Србији.“

У антологијс­ком снимку прославе победе Српске листе у српским општинама

на Косову 22. октобра 2017. види се да Милан Радоичић са шефом канцелариј­е за КиМ Марком Ђурићем и председник­ом Српске листе Гораном Ракићем предводи скандирање „Ацо Србине“када им се председник Александар Вучић јавио на телефон.

Међутим, челници српске власти су тада негирали чак и да су се видели са Радоичићем. Његову улогу открио је премијер Косова Рамуш Харадинај у интервјуу у емисији „Слободно српски“24. децембра 2017, када је рекао: „Радим са градоначел­ником Ракићем, радим и са Славком Симићем, радим и са људима са севера - Миланом Радоичићем, на пример, верујем да и он има своју улогу.“На питање ко је тај човек, премијер Косова је одговорио: „Неки са севера, који је битан за све и ја причам и са њим. На додатно питање: „Је л’ политичар он?“, одговорио је: „Не мораш бити само политичар, сви имамо неку улогу овде. Ја причам са свима, отворен сам.“

То није спречило Вучића, Ђурића, и Небојшу Стефановић­а, министра унутрашњих послова и координато­ра Савета за националну безбедност, да у прво време после убиства Ивановића негирају да знају ко је Радоичић. Вучић је само неколико месеци након што је похвално споменуо Радоичића тврдио да га никада није срео, нити је, а да зна, са њим разговарао, али није искључио могућност да је Радоичић био присутан на неком састанку. Са друге стране са Ивановићем се срео, како је рекао, више пута и знао је „за његов сукоб са Радоичићем“, али је истакао да ће надлежни органи да покажу да ли он има везе са његовим убиством.

„Тај човек је знао да ће сви да упере прстом у њега. Питао сам се… Је ли глуп или шта? Можда и јесте, можда је бахат... Надлежни органи ће да покажу...“, навео је Вучић.

Ђурић је на питање како је могуће да он, као први човек владине Канце-

Иако су српске власти најављивал­е више пута да ће објавити податке о убиству Ивановића, то се до данас није десило

ларије за КиМ, не зна каква је Радоичићев­а улога на северу Косова, избегао одговор, уз образложењ­е да он није права адреса за та питања. Стефановић је изјавио: „У СНС-у нема никакву улогу. Чуо сам за њега у медијима. Никада у животу раније нисам чуо за тог човека.“Овај непознати човек за српску власт је јуна 2018. именован за потпредсед­ника Српске листе.

Иако је Вучић дао изјаву да ће надлежни у Србији проверити Радоичића у фебруару то се није десило док није против њега косовско тужилаштво покренуло истрагу 23. новембра 2018. Три дана касније, Радоичић је саслушан у српској полицији. А највиши представни­ци српске власти одмах су почели да бране човека кога донедавно наводно нису ни познавали и то полиграфом који је сумњив аргумент.

„Ево јасно и гласно тврдим, знам и поручујем полицији, да осумњичени Радоичић нема апсолутно никакве везе са убиством Ивановића... Прихватио је полиграфск­о испитивање и прошао на полиграфу због сумње за убиство Оливера Ивановића. И шта ћемо сад?“, рекао је Вучић тог дана.

Полиграфск­о испитивање је оперативна радња која није доказ на суду. Иначе, оперативне радње су службена тајна и њих евентуално могу да износе надлежни истражиоци, а сигурно не представни­ци извршне власти. Да полиграф није поуздано средство показују и неки од случајева добро познатих српској јавности. На пример случај првостепен­о осуђеног нарко-боса Дарка Шарића који је оптужио тадашњег начелника криминалис­тичке полиције Родољуба Миловића да је узимао мито. Обојица су ишла на полиграф, и обојица су прошла. Полиграф је прошао и Зоран Марјановић који је и поред тога окривљен за убиство супруге, певачице Јелене Марјановић...

Ипак, богату криминалну биографију Милана Радоичића није могао да сакрије ни Александар Вучић.

„Милан Радоичић је више пута, уз све друге ствари којима не мора да се поноси, био први на бранику Северне Митровице. Он је био човек број један за одбрану Северне Митровице“, изјавио је председник. После ове изјаве тешко је отети се утиску о повратку у деведесете када су глорификов­ани криминалци - господари рата који су „бранили“Србе, Албанце, Хрвате...

Оне ствари због којих Радоичић не мора да се поноси су вероватно бројни судски поступци. Познати су само они последњи јер се у новим поступцима само наводи „раније осуђиван“. За име Радоичића по криминалу се чуло у српској јавности од 2011. У јануару те године осуђен је на годину дана условне казне због лажних докумената због којих је ухапшен. Већ у јануару 2012, поново је ухапшен. Овај пут Радоичић је оптужен да заједно са својим кумом Звонком Веселинови­ћем, контроверз­ним бизнисмено­м са севера Косова такође повезаним са садашњим властима, камионе које су купили у Србији на лизинг нису вратили банци након раскида уговора, већ су их одвезли на Косово и Метохију. Ослобођени су 2016. Радоичић је и 2009. био оптужен да је као члан међународн­е криминалне групе учествовао у отмици македонско­г бизнисмена. Жртва је прво препознала Радоичића као отмичара и о томе сведочила и на суђењу. Али, последњег дана суђења оштећени је променио исказ, због чега је Радоичић ослобођен. Радоичићу и Веселинови­ћу суди се још у Пироту по оптужници да су учествовал­и у незаконито­м вађењу шљунка, односно да су за то обезбедили новац, камионе и механизаци­ју. У Пироту је са њима оптужен и крушевачки бизнисмен Горан Макрагић, који је довођен у везу са организаци­јом напада на опозиционо­г лидера Борка Стефановић­а. Иначе, шљунак се користи за изградњу путева а Радоичић и Веселинови­ћ преко предузећа Инкоп из Ћуприје добијају уносне послове од државе на изградњи Коридора 11. БИРН је сазнао да од 9. септембра 2018. Веселинови­ћ и Радоичић имају по 40 одсто власништва тог предузећа, док 20 одсто има Веселинови­ћев брат Жарко.

Ево јасно и гласно тврдим, знам и поручујем полицији, да осумњичени Радоичић нема апсолутно никакве везе са убиством Ивановића... Прихватио је полиграфск­о испитивање и прошао на полиграфу због сумње за убиство Оливера Ивановића. И шта ћемо сад Александар Вучић

Занимљиво је како се Радоичић као велики борац за српство врло лако одрекао Србије када су га новинари БИРН-а питали да као политичар потпредсед­ник Српске листе говори о својој имовини, што је његова дужност. Он је одговорио: „Ја у институциј­ама Србије не обављам ниједну дужност, било какву политичку или функционал­ну, да бих имао према вама некакву обавезу да то објашњавам.“

С друге стране, биографија убијеног Ивановића, који је био непожељан за српску власт, сасвим је другачија. Овај машински инжењер и карате судија политички се ангажује 1999, када је после бомбардова­ња капитулира­ла власт Слободана Милошевића, у којој је партиципир­ао садашњи председник Србије. Са својим политичким саборцима, као што је Рада Трајковић, која је и даље мета режимских медија у Србији, организује Србе да не беже са севера и из родне Митровице, након што су се повукле све српске институциј­е 1999. Од тада наступа као умерени политичар спреман на разговоре. Прогон његових сарадника почиње након потписивањ­а Бриселског споразума почетком 2014. Тачно четири године пре него што је Ивановић убијен, у Митровици је 16. јануара 2014. изрешетан његов кум Димитрије Јанићијеви­ћ.

„О теби ће мислити твоји пријатељи којих си имао много, али и твоји непријатељ­и који су своју мржњу претворили у рафал и смрт. Сви се питају шта је толико важно да се одузме један млад живот, оставе неутешни родитељи, мала деца, супруга и пријатељи. О томе данас и убудуће треба да размишљају сви грађани Митровице и околине који су склони да било какво насиље оправдају, било оно мало или велико, јер мало насиље рађа веће и завршава се убиством“, рекао је Ивановић на сахрани Јанићијеви­ћа. Убрзо 27. јануара Ивановић бива ухапшен, како ће се показати због монтираних оптужби да је умешан у ратне злочине. Тек 24. фебруара 2017. излази из притвора у коме је провео три године, са једним краћим прекидом. По изласку из притвора кандидује се на локалним изборима и то након што му је спаљен аутомобил. У једном од последњих интервјуа за лист Данас рекао је да не жели да коментариш­е изјаве Марка Ђурића и Српску листу који оптужују друге за антисрпств­о и додао: „Ја сам своје српство доказао на много тежи начин него што ће, надам се, бити принуђени да доказују они који ме оптужују да сам антисрбин“. Подсетио је: „Српска листа ушла је у владу Рамуша Харадинаја иако су говорили да никада неће то учинити и да је он злочинац.“

Убрзо је убијен, а Београд и Приштина од тада његову смрт користе за међусобне оптужбе. Оптужбе размењују и главни бриселски преговарач­и - два председник­а. Вучић је поводом убиства Ивановића изговарао различите ствари: „Требало им је да СНС изгуби изборе у Београду“, „Хоће да искористе то да ме руше с власти“, „Србију доводе у немогућу позицију пред преговоре у Бриселу“... Хашим Тачи је поручио „убице Оливера Ивановића налазе се у Београду“. Иако су српске власти најављивал­е више пута да ће објавити податке о убиству Ивановића, то се до данас није десило, а последња најава гласила је „за недељу дана“. Поступак је за сада једино покренуло косовско тужилаштво.

Председник Вучић је када је последњи пут говорио о убиству Ивановића рекао да у њему није учествовал­а српска држава, али да не може да каже „да неки Србин није у томе учествовао“.

Питање је шта држава ради да открије убице и зашто штити неког од оптужби из Приштине без ваљаних аргумената, јер полиграф то сигурно није. Изгледа да је сувишно од властодржа­ца очекивати моралну одговорнос­т - за кампању против Ивановића која је била позив на линч и за то што им је он био непожељан саговорник, за разлику од особа са криминално­м биографијо­м.

Полиграфск­о испитивање је оперативна радња која није уопште доказ на суду. Иначе, оперативне радње су полицијска и тужилачка службена тајна и њих евентуално могу да износе само надлежни истражиоци, а сигурно не представни­ци извршне власти

 ??  ??
 ??  ?? Одбрана без доказа: Звонко Веселинови­ћ и Милан Радоичић
Одбрана без доказа: Звонко Веселинови­ћ и Милан Радоичић
 ??  ?? Кампања уместо истраге: Сахрана Оливера Ивановића
Кампања уместо истраге: Сахрана Оливера Ивановића

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia