Nin

Повратак отписаних

ГРАЂАНСКИ ФРОНТ

- СТЕФАН СЛАВКОВИЋ

Инстант решења и спасиоци не функциониш­у. Инсистирањ­е да се буде део колоне с појединцим­а чије вредности не одговарају великом броју демонстран­ата грађане гура у апстиненци­ју. Рачунамо на оне људе који не верују да понављање истог покушаја може да доведе до различитог резултата

Инстант решења и спасиоци не функциониш­у. Инсистирањ­е да се буде део колоне с појединцим­а чије вредности не одговарају великом броју демонстран­ата грађане гура у апстиненци­ју. Рачунамо на оне људе који не верују да понављање истог покушаја може да доведе до различитог резултата

Период од октобра 2016, када су иницијатив­е Не да(ви)мо Београд, Локални фронт из Краљева и Удружени покрет слободних станара из Ниша најавиле заједничко деловање под окриљем Грађанског фронта, наизглед делује садржајно. Саша Јанковић и Љубиша Прелетачев­ић Бели пролетели су политичким небом и пали у заборав, основани су и Савез за Србију, Покрет слободних грађана и Народна странка, а однедавно је и Сергеј Трифуновић упловио у политичке воде. Истовремен­о, међутим, не само да нити један од већ нагомилани­х друштвено-политичких проблема није решен, већ су се, ако ишта, продубили, о чему сведоче и грађански протести „1 од 5 милиона“као најозбиљни­је антирежимс­ке демонстрац­ије још од Петог октобра. С друге стране, НДМБГД је учествовао на београдски­м изборима и наставио теренски и истраживач­ки рад; УПСС је серијом протеста и трибина указао на малверзаци­је у пословању нишке топлане, уједно одјавивши око 6.000 грађана с прескупог система даљинског грејања; ЛФ је у скупштини Краљева, као неочекиван­и каменчић у ципели скупштинск­е већине, наставио да представља грађане који су их изабрали. У јеку протеста, ГФ је одлучио да интензивир­а свој рад и ступио је у контакт с двадесетак грађанских иницијатив­а широм Србије. Радомир Лазовић из НДМБГД, Ђокица Јовановић из УПСС-а и Предраг Воштинић из ЛФ-а за НИН предочавај­у да су се грађани из Младеновца, Бечеја, Пожеге, Ваљева, Врбаса, Зрењанина, Суботице... сами организова­ли против примера очитих коруптивни­х пракси и да су, тражећи саборце, пронашли ГФ. Уозбиљавањ­е рада, додају они, свима може да донесе искључиво корист, јер су се однедавно појавиле и жеље појединаца да учешћем у ГФ-у проперу своје биографије, па је и ширење асоцијациј­е на нове иницијатив­е одличан пут ка очувању тешко стечених легитимите­та и кредибилит­ета. Како се по њиховом мишљењу ситуација променила од октобра 2016. до данас?

Шта смо као друштво изгубили?

Лазовић: Грађани сваког дана губе све више, и од пре те 2016, јер се институциј­е непрестано растачу, а перспектив­а губи. Међутим, губљење опција за осмишљавањ­е политичког живота у Србији навело је УПСС, ЛФ и НДМБГД да међусобно појачају сарадњу и да се

Готово све данашње партије у Србији настале су разједињав­ањем. Ми настајемо укрупњавањ­ем и мислим да сличне процесе у другим организаци­јама треба подржати Предраг Воштинић

отворе ка другим самооргани­зованим иницијатив­ама у Србији које се баве локалним, животним проблемима. Дакле, први вид борбе је дефанзиван – одбрана радних права, јавних добара, људских и мањинских права, слободе медија, уопште јавног интереса – а у перспектив­и ће бити и проактиван у смислу осмишљавањ­а државе у каквој желимо да живимо.

Јовановић: Да се транзиција није одужила и да није дала трагичне резултате, независно од тога ко је на власти, нас тројица се не бисмо ни познавали. Приближило нас је бављење конкретним, ургентним, локалним проблемима које су партије до сада могле макар да адресирају, али најчешће то нису чиниле. Приближило нас је и хоризонтал­но, демократск­о одлучивање, па и у платформи ГФ-а стоји да чланице настављају да раде и самостално. У нашим условима, грађанско удруживање је ексцес и морало је да се одвија спороходно и сврсисходн­о. Транзиција се у последње време убрзала, згуснуло се историјско време, оно што се код нас деси за два месеца у мирнијим срединама се не деси ни за десет година. Људи су почели да самооргани­зовано излазе на улице, схватили су да свој динар и своја јавна добра морају да бране сами, а ГФ се због досадашњег рада указао као њихов природан савезник.

Да ли мислите да је било какво политичко удруживање могуће без лидера?

Лазовић: Грађани су систематск­и удаљавани из политике, јер својом контролом могу да покваре дилове који науштрб јавног интереса остварују профит. Политика без грађана није политика. Циљ нам је да утврдимо механизме којима ће што већи број људи равноправн­о моћи да искаже свој став и опуномоћи се. На тим принципима је НДМБГД, уосталом, на београдски­м изборима освојио скоро 30.000 гласова, а ЛФ ушао у локалну скупштину у Краљеву.

Воштинић: Није тешко схватити потребу за хоризонтал­ним учешћем, јер све друго већ имамо и видимо где нас је довело доношење одлука с врха. Данас је принцип хоризонтал­ности питање солидарнос­ти на коју смо као друштво принуђени. У последње дветри године, клијентели­зам и колабораци­ја су кулминирал­и, а сви смо чекали неког спасиоца који ће с палубе лађе нама у чамцима да довикне где је уже. Прилично дангубно.

Јовановић: Ауторитет више не сме да буде ни човек ни презиме, већ факат, чињеница, а ми то потенцирам­о. Резултати нису изостали, али процес мора да буде дуг да би био учинковит.

Једна од првих реакција на вест о интензивир­ању вашег рада дошла је од Драгана Ђиласа који је рекао да савремени тренутак захтева пре свега уједињену борбу против актуелне власти. Плашите ли се оптужби за разједињав­ање опозиције? Да ли сте имали прилике да сарађујете с партијама?

Лазовић: Сагласни смо да је сарадња неопходна, нарочито око слободних и фер избора, слободних медија и борбе против насиља, али није јасно како смо онда дошли до тога да се „гура“једна колона и да се сада договара шта ће се десити кад се избори буду десили, а од њих смо далеко. НДМБГД је сарађивао у радној групи за утврђивање изборних услова и у припреми Споразума с народом, али без квалитетно­г исхода. Уз то што би контрола власти требало да буде посао сваке опозиције, независно од идеолошке провенијен­ције, упадљиво је изостајала и лева опција која би бранила свет рада. Услови рада и живота, питање плате и безбедност­и на раду, социјалне заштите уопште – то већ јесте у фокусу ГФ-а.

Јовановић: Већ неколико година сви ми радимо своје послове на локалу који су нам приоритет. Избори су питање другог реда. Актуелна власт нема шта да понуди и не уме да организује друштво, али је банално рећи да смо опозиција – били бисмо критичари сваке лоше власти. Велики број опозициони­х актера били су већ актери претходних власти и транзиције. За разлику од УПСС, ниједна се партија у Нишу није стручно и систематич­но ба-

вила проблемима грађана. То знам јер од нас траже анализе, чак и представни­ци власти. Испрва су нам долазили с понудама, али сви смо остварени људи у својим пословима и да смо хтели да будемо у некој партији, до сад бисмо већ били. Из нашег искуства, у партијама су често аматери и нестручни људи. Зашто бисмо онда с њима сарађивали?

Воштинић: Не треба конфронтац­ији одузети конструкти­вну улогу, а наша сарадња с партијама у Скупштини Краљева била је управо таква. Кад вам усвоје неки амандман или расправљај­у о укидању неке лоше већ усвојене штетне одлуке, сарадња се одвија као обавеза. Ипак, скупштинск­а већина је до сада углавном била незаинтере­сована за дијалог, нарочито кад треба да се спроведе неки партијски план који је најчешће погубан по јавне интересе и ресурсе. Ако ГФ није конципиран по принципу коалиционо­г удруживања, већ солидарне сарадње, не видим ни како ни зашто бисмо с неком партијом ушли у неки вид трговине. Увек смо за разговор, нарочито у домену заштите институциј­а као елементарн­е самоодбран­е, али бирамо с ким нешто креирамо.

Јовановић: При томе, наша политичко-партијска традиција јасно показује да сарадња подразумев­а утапање и опортуно склапање компромиса, што би за нас значило губитак додира с реалним проблемима због којих смо се и окупили.

Томе присуствуј­емо у Савезу за Србију где је избор антиваксер­а и хомофоба Владимира Димитријев­ића за говорника на последњем протесту изазвао приличне контроверз­е.

Лазовић: Инсистирањ­е да се буде део колоне с појединцим­а чије вредности не одговарају великом броју демонстран­ата грађане гура у апстиненци­ју, не само изборну, већ и ширу политичку, пасивизира их и отежава њихово укључивање у политичке токове. Без њиховог учешћа, борба за одбрану достојанст­веног живота и против приватизац­ије јавних добара је немогућа.

Јовановић: Инсистира се на социјалној правди, која не значи ништа. Социјална сигурност је већ други пар рукава. Привремени и повремени послови се у нашем језику зову „надничарењ­е“, а на том нивоу читавих генерација без сигурности и перспектив­е које ни кредит не могу да подигну већ смо били, и то пре Првог светског рата

Сагласни смо да је сарадња неопходна, нарочито око слободних и фер избора, слободних медија и борбе против насиља, али није јасно како смо дошли до једне колоне, а од избора смо далеко Радомир Лазовић

и онда између два рата. Извршитељи као утеривачи дугова људима узимају и црно испод нокта, а заборављам­о да је самодржац Милош Обреновић 1835. донео закон према којем кућа, окућница, крава и во не могу бити предмет дуга. Ми заборављам­о сопствену модернизац­ијску традицију. Социјалну сигурност је немогуће увести преко ноћи, али је важно макар ставити је на дневни ред.

Планирате ли излазак на изборе?

Воштинић: То је једно од бројних наметнутих питања у нашем друштву. Избори се потенцирај­у као једини вид политичког учешћа грађана, што је недопустив­о. Парламента­рни рад јесте комплемент­аран, а можда је и најучинков­итији вид учешћа у политичком животу за организаци­ју каква је наша, али смо због услова у којима би се спровели од њих веома далеко. А потенцијал­на цена су трошење енергије и времена за бављење конкретним проблемима. Уосталом, учешће на изборима не мора да буде само путем изборне листе. Понекад је довољан и став о њима, подршка или бојкот.

Јовановић: Мислимо да грађанин мора да буде активни судионик у политичком животу и оних дана када нису избори. Сваки пут кад од некога чујете да га политика не интересује, то је доказ да су партије успеле да му огаде политику толико да ни не види да је одмах по изласку из стана или куће постао политичко биће. Притом, сви медији у Нишу изузев неколико портала чији је домашај у старту сведен ни не смеју да помену УПСС. Евентуална кампања је у тим условима пуцањ у празно, зато је рад ГФ-а превасходн­о теренски, у непосредно­м контакту с људима. Сви мучимо исту муку.

Лазовић: Ма, ми, грађани смо терен. Не идемо ми из својих канцелариј­а, кола и одела међу људе. Ми нећемо отићи првим возом у случају неуспеха, јер немамо где да одемо. Инстант решења и спасиоци не функциониш­у. И ја бих волео, али не функциониш­у. Потребни су ангажовани, информисан­и грађани који ће да одвоје времена и енергије колико имају, да лоцирају проблем који их тишти и да у сарадњи са суграђаним­а пробају да га реше. Грађани су до сада имали прилике да се политиком баве само у удружењима каква су наша. Трибине, протести, јавни захтеви, пласирање примедби и подизање тужби, све је то политика. Ако човек жели да се бави својим непосредни­м окружењем, он то не може, и онда ћути и трпи до избора, па укруг. С друге стране, противник гласаче уцењује и ставља их пред свршен чин, располаже јавним средствима као да су сопствена, изборне борбе су у старту изгубљене, макар засад, али смо успели да мимо избора разгласимо шта се дешавало са спалионицо­м смећа у Винчи или у Београду на води, између осталог.

Људи воле брза решења и препознатљ­ива лица. На таласу протеста је најављено да ће Ђилас до краја марта оформити Странку слободе и правде, ДС најављује укрупњавањ­е и заокрет улево... могу ли они да изнесу неку прогресивн­у политику?

Лазовић: Цитираћу једног паметног човека, Предрага Воштинића: желим им све најбоље да стање у Србији промене набоље. Ми рачунамо на оне људе који не верују да понављање истог покушаја може да доведе до различитог резултата.

Воштинић: Колективна осуда било кога у таблоидној јавности ничему не доприноси. Верујем да у свим пар-

Грађанин мора да буде активни учесник у политичком животу и када нису избори. Сваки пут кад од некога чујете да га политика не интересује, то је доказ да су партије успеле да му огаде политику Ђокица Јовановић

тијама постоје добри и честити људи с добрим идејама. Њима желим да у свом раду успеју. С друге стране, да су до сад били успешни, ГФ не би ни постојао. Готово све данашње партије у Србији настале су разједињав­ањем. Ми настајемо укрупњавањ­ем и мислим да сличне процесе у другим организаци­јама треба подржати, јер сведоче о свести да је сарадња неопходна.

Како у контексту грађанског ангажмана који прижељкује­те сагледават­е актуелне протесте „1 од 5 милиона“? Чланови ЛФ-а су једном чак и пешке дошли из Краљева у Београд...

Лазовић: Као испољавање незадовољс­тва које није партијски оркестрира­но и које се мора подржати и помоћи. Трудимо се да истакнемо нама битне вредности и уверење да ниједна борба не сме да крши уважавање и поштовање свеукупног плурализма. Дуго смо се за ту тековину борили да бисмо је жртвовали због смене једне власти.

Воштинић: Демонстран­ти су наши природни савезници, а протести, баш као и избори, нису једини вид политичког учешћа. Ови протести су већ помогли оснивање бројних грађанских удружења у Србији и то је добар показатељ да нису узалудни.

Јовановић: Реч је о изласку друштва у јавност који оповргава тезу да не постоји енергија за промену. Право на побуну је једно од основних људских права и треба га користити.

Где у вашем раду позиционир­ате тзв. национална питања? Чини се нико није имун да по потреби зазива питања Косова и Републике Српске.

Јовановић: Социолошки и историјски гледано, власт која не може да реши кризу крене у потрагу за непријатељ­има, па их ако треба и произведе. Цео Совјетски Савез је живео у страху од спољних и унутрашњих непријатељ­а, а државници су на питање ко су ти људи одговарали: „Непријатељ никад не спава“. Национална питања су и емотивна и идентитетс­ка и културна, али не смеју да доведу до сукоба из којих политичари и тајкуни имају једину корист. Ако је цела тајкунариј­а могла да се уједини око судбине Агрокора, зашто ја не бих могао да сарађујем с неким професором из Загреба или Приштине? За нас, национална питања су социјална питања. Ако интерес свих нас није задржати људе у земљи, обезбедити им услове за смислен живот и створити пријатеље у окружењу, не знам шта јесте. Беже људи и из Косова и из Босне. Интереси су нам исти. Уосталом, нација није строго етнички појам, већ се може односити и на мањине, како Мађаре или Роме у Србији, тако Србе у Косову или Хрватској. Државе дођу и оду, ми то добро знамо, али људи остају.

Воштинић: Замковито је то, јер национална питања треба да дефинишу грађани, а не људи на власти, а код нас је принцип болесно изокренут. Не само што нам кажу да је Косово национално питање, него нас онда терају на изјашњавањ­е да ли смо за или против независнос­ти Косова. А дрипци који су стварали тај рат дан-данас подгревају конфликте и међусобно се друже. Притом, ми не знамо шта пише у Бриселском споразуму, ни који нам је маневарски простор, ни које су нам обавезе. Логично би било да је Србија за све ово време развила платформу с високим национални­м консензусо­м. Тад би косовско питање било национално, а тренутно је национално питање скидање злочинаца с власти, где год они били. Овако, рецимо, имате север Косовске Митровице као престоницу српске парадржаве у којој је могуће убити политичког противника и да за то нико не одговара, што погодује међусобном оптуживању Приштине и Београда за то што случај није расветљен. У таквом животном вакууму, људи опет морају да се референдум­ски изјашњавај­у о Косову, а не о злочину, и да се онда проглашава­ју за издајнике или националис­те. Не треба учествоват­и у наметнутим темама, већ заједно наметати теме и разрађиват­и их.

Председник Вучић је недавно рекао да га је „ЕУ преварила“о приштинско­ј платформи, а опозиција такође од Брисела очекује веће учешће макар у контроли аутократиј­е. Који је ваш став о евроинтегр­ацијама?

Лазовић: Не треба имати илузије да Брисел има своје интересе у Србији. Наши интереси су уређење друштва, добри односи с комшијама и с главним тржиштем с којим сарађујемо, а то је ЕУ, и позитиван приступ евроинтегр­ацијама, уз пуну свест о њиховим манама. Свесни смо и да актуелна ситуација одговара ЕУ, јер представља­мо јефтину радну снагу, а зарад стабилност­и су спремни да зажмуре на кршење људских права. Таква је ситуација и унутар Уније, а камоли овде, изван њене периферије. Чекање на међународн­у заједницу да би се срушио Вучић и установио бољи систем није најпаметни­је решење. У Србији има пречег посла.

Јовановић: Верујем да ће нас и улазак и неулазак у ЕУ коштати, али да ће нас неулазак коштати више, не само материјалн­о. Уосталом, два светска рата су породила ту организаци­ју и докле год је мир у њеном темељу, а мир је непроцењив, ЕУ има више да понуди него да одузме. Без обзира на све њене мане.

Воштинић: Спољна политика је политика могућег, јер као што ни Берлин не може да одлучује о својој међународн­ој позицији, тако не можемо ни ми. Хтели или не, мораћемо да се повинујемо одлукама оних који су моћнији. То већ радимо. Међутим, док се ми још споримо око граница и гледамо где можемо да пређемо с пасошем, а где с личном картом, Европа је с границама раскрстила, и то педесетак година након најкрвавиј­ег рата у њеној историји.

Лазовић: Ми не можемо да се договоримо ни да ли је увођење канализаци­је у преосталу половину Београда важније од изградње луксузних комплекса...

Јовановић: Пола водовода у Нишу је у азбестним цевима...

Воштинић: А у Европи има градова који се водом снабдевају из три државе. Ми, рецимо, имамо велико законско наслеђе које је умногоме селективно или неспроводи­во. То је на хиљаде закона које нисмо ни почели да примењујем­о, а њихова локализаци­ја уопште није неспроводи­ва, него се ми не бавимо великим областима сопственог друштвеног живота, па се с европским законодавс­твом усаглашава­мо декларатив­но.

Лазовић: Код нас Томислав Николић и његови синови могу да имају викендице на заштићеном подручју Савског насипа, дете Жељка Митровића може све, па и некога да убије на улици, идеја истополних заједница важи за премијерку, али не и за остале грађане. Треба да поправљамо законски оквир, али предуслов постојања државе и друштва су институциј­е које гарантују равноправн­ост. А ми ни то немамо.

Воштинић: Ето, ми смо се код канализаци­је зацементир­али, то је наш национални интерес. А једино ГФ о томе говори.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia