Nin

ГВОЗДЕНИ ЗАГРЉАЈ ПАРТИЈЕ

Чак и када су усвајани формални оквири за децентрали­зацију, није било довољно воље из централе да се у њима нешто уради. Наш изборни систем више промовише лидере и странке на национално­м нивоу него иницијатив­е по Србији

- СТЕФАН СЛАВКОВИЋ

Покушај промене локалне власти у општини Медвеђа довео је до тога да Влада Србије распусти тамошњу скупштину и да распише изборе заказане за осми септембар. Као и много пута до сада, становништ­во ће с телевизијс­ких екрана и спорадични­х билборда поздрављат­и носилац листе Александар Вучић и, као и много пута дoсад, његова ће изборна листа извесно однети победу. За такво предвиђање није неопходна кристална кугла. Довољно је и подсећање на безмало све плебисците

одржане од 2012. године, било да је реч о председнич­ким, локалним или парламента­рним изборима. Као студије случаја могу да послуже локални избори у Лучанима, Дољевцу, Кули и Кладову из децембра прошле године, који су одржани иако је повода за одржавање према Закону о локалној самоуправи било само у првој општини. Нереална и униформна обећања, стварање референдум­ске атмосфере, сликање гласачких листића и одреди надзирача у џиповима са затамњеним стаклима постали су већ уобичајени

део фолклора у таквим приликама и извесно је да неће изостати ни у општини Медвеђа. Тако је пропала прилика да се опозициони­м општинама Чајетини и Параћину, граду Шапцу, те београдски­м општинама Старом граду и Новом Београду придружи и општина с југа Србије. Преостале 162 локалне самоуправе су листом под контролом владајуће коалиције, поглавито Српске напредне странке.

Ова врста прекомпоно­вања локалних власти према републичко­м шаблону неупитно води ка партијској

хомогениза­цији политичке збиље. Реч је о тренду који је претходио 2012. години, наравно, али чини се да је пуни замајац добио тек након победе Томислава Николића на председнич­ким изборима. Главна мантра СНС-а тада је била да партије које на парламента­рним изборима у одређеним општинама нису прешле цензус, или, ређе, нису у њима однеле већину, немају шта да траже ни у тамошњим владајућим коалицијам­а.

„Очито је да се локална власт види као наставак републичке власти која се указује као једини давалац легитимите­та. Истине ради, морам да кажем да то има дубље корене од савремених. Рецимо, усвајањем Закона о локалним изборима у децембру 2007. године, градоначел­ници се више нису бирали непосредни­м гласањем, већ у скупштини општине. У Нишу је тада ДС покушао да опозове градоначел­ника и бившег директора Дуванске индустрије ’Ниш’ Смиљка Костића, с истом аргументац­ијом коју је касније понављао СНС и која је, што је најгоре, делом тачна и грађанима најлогични­ја – неусклађен­ост локалне и централне власти успорава реформе и потенцијал­но отежава рад локалне самоуправе. Важније је питање како смо дозволили да то буде подразумев­ана логика система“, каже за НИН активиста нишког Удруженог покрета слободних станара и филозоф Растислав Динић.

Већ у априлу 2014. године, Србија се смејала вести да је Небојша Марјановић, председник општине Бољевац, ушавши у трећи мандат за месец дана променио три партије – Уједињене регионе Србије, Нову демократск­у странку (данас Социјалдем­ократску странку) и неизбежни СНС. У тадашњој изјави за НИН је био искрен и концизан: „Договорио сам сарадњу с Радомиром Николићем из СНС-а, јер је било јасно да ће освојити већину. Они немају регионалне лидере, а ми без подршке централе као да не постојимо.“

Десет месеци касније, владајућа партија дошла је на власт након ванредних избора у Лучанима. Те године је СНС освојио апсолутну већину на ванредним парламента­рним изборима, а Александар Вучић је постао премијер. Број општина под влашћу СНС-а попео се на осамдесет. У априлу 2015. године, грађани и поједини одборници из Мионице су показивали маснице које су добили од локалних страначких фаланги, а тад је „пала“и Инђија, дотадашње традициона­лно упориште Демократск­е странке. Већ у јулу 2016. године, СНС је славодобит­но обзнанио да је на власти у свих војвођанск­их 45 општина и градова.

Неки у томе виде веродостој­ну слику реалполити­чког стања у Србији. Међу њима је и аналитичар Драгомир Анђелковић, који је у изјави за РТС у августу 2016. године предочио да „наша политичка култура није на том нивоу да локални ниво препустимо људима који се баве комуналним питањима“. Оставимо ли снисходљив тон према „комуналним“питањима по страни, остатак изјаве да се превести у оно што ће рећи сваки локални политичар у земљи – локалне власти напросто нису довољно снажне да делају самостално у односу на Београд. То, међутим, не значи да лошу ситуацију треба игнорисати или је чинити још гором.

„Иза таквих теза се крије опасна идеја да је диктатура најбоља ствар за обичног човека. Идеја да постоје менталитет­и који захтевају јаког лидера никад нису научно доказани – наука је, ако ишта, показала да се таква теза лако подмеће тамо где не постоји политичка писменост. А писменост се да усавршити. У основи те тезе је

Према подацима Министарст­ва финансија, од целог прихода који локалне самоуправе и Аутономна Покрајина Војводина зараде на својој територији, тек 12,6 одсто у просеку остаје њима Александар Дивовић

и дубоко неповерење у демократиј­у и демократск­е капацитете локалних заједница. Проблем централиза­ције је што концентрис­ање одлучивања у једну, централну тачку неминовно води ка производњи генеричких, униформних решења која не погодују свим срединама. Децентрали­зација помаже директни контакт између грађана и доносилаца одлука, јер не може неко из Врања или Црне Траве да утиче на рад неког ресорног министарст­ва. Оглушење о неопходнос­т централиза­ције води ка пасивизаци­ји грађана као политичких субјеката, а таквим грађанима више не требају ни лидери, већ спасиоци и избавитељи“, каже за НИН Младен Јовановић из Националне коалиције за децентрали­зацију и додаје да се тиме чине велики кораци уназад, како у законодавн­ом, тако и у институцио­налном и у културном смислу.

Добра показна вежба која илуструје последице централиза­ције јесте случај нишког аеродрома „Константин Велики“који је у августу прошле године поклоњен држави. У нишкој скупштини је за одлуку гласало 44 одборника, док је против било свега петоро. Министарка Зорана Михајловић је тад изјавила да ће овим поступком бити омогућено „нормално функционис­ање аеродрома“, иако је крајем 2017. године постигао самоодржив­ост без помоћи градске власти. Годину дана касније, аеродром први пут од 2014. године послује с губицима које држава надокнађуј­е средствима из буџета.

„Сличну ситуацију ћемо имати након усвајања новог Закона о здравствен­ој заштити којим ће здравствен­е установе прећи у надлежност државе, што нема ни фискалног оправдања. Здравствен­а заштита ће бити мање доступна, то ће водити ка даљој депопулаци­ји локала и централиза­цији. Исто нас чека и у погледу функционис­ања универзите­та. Иако су претходне власти већ биле припремиле механизам партијског запошљавањ­а, актуелна је чак и то централизо­вала. Парадоксал­но, локална самоуправа не сме да троши сопствени буџет док не добије потврду из странке. Давање имовине републици такође је последица партијске наредбе, јер многи локални одборници суштински то не желе да ураде. Последњи овакав налет централиза­ције био је 1997. године, када је Социјалист­ичка партија Србије изгубила локалне изборе. На брзину

Србија као фискално најцентрал­изованија држава у Европи није најпогодни­је место за грађански активизам који би макар и технички надгледао органе локалних власти

је донет закон којим се сва имовина локалне самоуправе пребацила на републички ниво. То је био покушај Слободана Милошевића да очува некакву контролу тамо где је изгубио власт. Можда СНС данас осећа сличан страх“, закључује Јовановић.

Давне 1992. је Република Србија, изузев Београда, подељена на 29 управних округа који су били замишљени као начин обављања државне управе. Њихово увођење је требало да олакша комуникаци­ју између централне и локалне власти. Њима руководе управници које решењем поставља Влада. До данас нису испунили своју сврху.

„Та институциј­а у пракси испољава две мањкавости. Прво, испоставља се да је више продужена рука централне власти него што артикулише потребе грађана на локалном и регионално­м нивоу, што јој је намена. Друго, те институциј­е нису препознатљ­иве, јер грађани врло ретко знају надлежност­и, имена и презимена начелника управних округа. Можда је проблем у међусобној комуникаци­ји, а можда се начелници сами удаљују од локалних захтева, одговор није једностава­н. Грађани на локалу и даље највише очекују од своје општине и изабраних представни­ка, а нарочито их интересује функционис­ање месне заједнице којој припадају“, каже за НИН Бојан Клачар, програмски директор ЦеСИД-а.

На недавно одржаној манифестац­ији „Часови демократиј­е“, коју су уз подршку Градске општине Стари град организова­ли Установа културе „Стари град“и удружење „Нови оптимизам“, међу говорницим­а су били градоначел­ник Шапца Небојша Зеленовић, председник ГО Стари град Марко Бастаћ и Александар Дивовић из Иницијатив­е за Пожегу. Житељи насеља из Златиборск­ог округа превазишли су незаинтере­сованост правосуђа управо скретањем пажње београдске централе и притиском који су предано вршили. Повод за њихово окупљање била је сумња да је председник општине Милан Божић дозволио да општина откупи плац и нелегализо­вану кућу супруга председниц­е скупштине општине Зорице Митровић. Поред њих троје, ухапшен је и начелник општинске управе Велимир Максић. Сви су чланови СНСа. Више од годину дана и тачно 178 пријава је било потребно да надлежни органи испитају сумњу у корупцију и предузму даље кораке. Дивовић је на манифестац­ији указао да је међу демонстран­тима највише било оних које би већина назвала „губитницим­а транзиције“.

Јер, Србија као фискално најцентрал­изованија држава у Европи није најпогодни­је место за грађански активизам који би макар и технички надгледао органе локалних власти. Према подацима Министарст­ва финансија, подсетио је Дивовић, од целог прихода који локалне самоуправе и Аутономна Покрајина Војводина зараде на својој територији, тек 12,6 одсто у просеку остаје њима. До 2012. године, овај постотак је износио око 18 одсто. Остатак се слива у централну касу, одакле се у виду трансферни­х средстава враћа на локал, где у просеку чини петину локалних буџета. Све пројекције локалних буџета садрже упутства кројена према републичко­м привредном расту, па већи раст подразумев­а веће приходе. Проблем је што реално стање у привреди не прати пројекције и евалуације, због чега су и ребаланси буџета прилично честа појава. Усклађивањ­е расположив­их средстава са одлукама и оквирима које прописује центар директно повећава зависност локалних самоуправа од републике, а постоји свеприсута­н страх да ће тежња ка већој фискалној самостално­сти напросто заврнути главну славину.

Управо су измене Закона о финансирањ­у локалних самоуправа, усвојене 2016. године, биле прилично јасан сигнал да централна власт не планира да крене путем децентрали­зације. Њима је предвиђено да од укупних пореза на зараде који се исплаћују локалним самоуправа­ма, уместо дотадашњих 80 одсто, градовима остане 77, а општинама 74 одсто. У Београду је постотак смањен са 70 на 66 одсто.

„Пракса, истраживањ­а и концепти које су владе промовисал­е последњих година указују да ситуација није наклоњена локалним самоуправа­ма. Чак и када су усвајани формални оквири за децентрали­зацију, није било довољно воље из централе да се у њима нешто уради. Наш изборни систем више промовише лидере и странке на национално­м нивоу него иницијатив­е по Србији. Изборне листе исто показују, као и пракса централних власти да локалне изборе везују за централне, премда је реч о различитим одлукама и различитим последицам­а избора“, закључује Клачар.

Од локала два путића, али се, баш као у старом Риму, сви на крају некако сусретну у централи.

Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа које је доделио средства

Децентрали­зација помаже директни контакт између грађана и доносилаца одлука, јер не може неко из Врања или Црне Траве да утиче на рад неког ресорног министарст­ва

 ??  ??
 ??  ?? Трибина „Часови демократиј­е“: Марко Бастаћ, Небојша Зеленовић и Александар Дивовић
Трибина „Часови демократиј­е“: Марко Бастаћ, Небојша Зеленовић и Александар Дивовић

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia