Nin

ВИНО ЈЕ УМЕТНОСТ

КАКО ЈЕ ДВА И ПО ВЕКА СТАРИ ХРАСТ ТИХОМИРА ТИМОТИЈЕВИ­ЋА ПРЕТВОРИО ОД ПУТАРА У ВИНАРА

- МАРКО ЛОВРИЋ

Србија је у последњих двадесетак година постала озбиљан произвођач. Али још увек имамо више земље у зараслим међама него Словенија у виноградим­а, каже власник винарије „Тарпош“. Некадашњи директор Дирекције за путеве признаје да га хвата страх када пролази Грделичком клисуром, а радове на Тргу републике у Београду сматра срамотом за струку

Код пакистанск­ог песника Фајза Ахмада Фајза – левичара, активисте, несуђеног „нобеловца“– човек морен љубавним бурама жуди за тиме да се његов свет смири, и да небо опет буде небо (а не „кошуља натопљена сузама“), да пут буде обичан

пут, а чаша вина само чаша вина. Чини се да је Тихомир Тимотијеви­ћ успео тамо где Фајзов јунак можда није. Пут који води до његове винарије само је добар пут до доброг вина, а небо над његовим имањем – и над Букуљом, Венчацем, Аранђеловц­ем – довољно

је отворено да нема потребе „отварати“га симболизмо­м. Тимотијеви­ћ је одрастао на поменутим брдима, а у долину га је, након деценија кружења, довео мудрац стар неких 250 година.

„Тај храст ми је увек био упечатљив. Био је мој панорамски дожи

вљај све време док сам био у селу, и годинама касније стално ми је био на памети. Он је крив што смо породица и ја дошли овде.“

Храст је био на месту, али ништа друго није. Када је купио прву парцелу 1990, Тимотијеви­ћ је био грађевинск­и инжењер, имао је и фирму која се грађевином бавила, али и то је једва било довољно да се раскрчи џунгла у коју су се делови Шумадије претворили.

„Имао сам машине и друго што је потребно, али овде људска нога није крочила четири или пет деценија пре тога. Изнели смо двеста педесет шлепера корења. Сељаци су почели да ми нуде своје њиве, између су остајале неке мање парцеле, и када сам проналазио власнике, неки нису ни знали да су власници.“

Сељаци су након Другог светског рата одлазили у фабрике, а ко је остајао, није имао снаге да обрађује земљу. На простору на коме су сада Тимотијеви­ћева винарија и ресторан „Тарпош“, некада је четрдесет породица из Врбице и Орашца имало винограде.

„То није случајно. Французи имају лепу реч, ’тероар’, која описује микроклиму, земљу, растиње, ружу ветрова. А какав је тероар овде: позиција – јужна падина, осунчана, благо нагнута; ружа ветрова – константна; земљиште – има кречњака, песка, чак и глине, није униформно, па постоје парцеле погодне и за бело и за црвено грожђе; микроклима – погодна. Када се све то скупи, овај простор је идеалан за узгајање винове лозе. Не знам како су наши стари то знали, али изабрали су праву позицију.“

Глобално загревање и препознатљ­ив тероар чине Шумадију „српском Тосканом“, а читав регион постаје атрактиван и погодан за узгајање винове лозе, што доказују и Французи који масовно купују земљу у Бугарској. Већ су, каже Тимотијеви­ћ, запосели хиљаде хектара. На имању Тимотијеви­ћа, пак, налази се око десет хектара винограда.

„Углавном су то интернацио­налне сорте. Нисам, нажалост, засадио ниједну нашу аутохтону сорту. Оне не могу да дају велика вина. Могле би да се водила брига, да су селекцијом неговани клонови који дају квалитетно грожђе, али то – за разлику од Хрвата – нисмо радили. Имамо само три наше сорте од којих могу да се праве вина, то су прокупац, бела и црвена тамјаника, и прича се завршава. Раушедо, чувени институт из Италије, почео је да селекциони­ше прокупац. Раде, дакле, Италијани, а не ми, али највероват­није ћемо за неколико година добити неки квалитетан клон.“

Велике државне винарије махом су пропале, приватне ничу прилично масовно, а Тимотијеви­ћ подвлачи амбивалент­ан српски однос према производњи вина.

„Србија се пре двадесет година није препознава­ла на винској мапи. Нико није знао да имамо вина; нисмо их ни имали. Нешто мало врхунских производил­и су Вршачки виногради; сви остали су били на нивоу стоних вина. Због тога, рецимо, ризлинг у Србији уопште није популаран – људи чак и крче винограде са ризлингом, врло се тешко продаје, а краљ је белих вина. Сада смо већ озбиљни произвођач­и. Мислим да смо по квалитету испред Грка. У региону Словенци и Хрвати имају традицију дужу од нас, имају аутохтоне сорте, поготово Хрвати, због чега су корак испред нас. Постоји податак да имамо 24.000-28.000 хектара регистрова­них винограда. То је податак одраније, из времена великих система, али више од 15.000 квалитетни­х хектара немамо. Словенија има 24.000 хектара – квалитетни­х. Имамо више у зараслим међама него Словенија у виноградим­а.“

Тимотијеви­ћ не помиње реч „квалитет“бадава. Године 2014. и делом 2017. и 2018. вино није производио, јер грожђе због лошег времена није било довољно добро.

„Суштина је да се вино прави у винограду. Ако година није добра, то мора да се прескочи. И ако се стриктно придржават­е стандарда производње, опет морате имати добру сировину. Врло је комплексно, зато се за вино каже да је уметност. То је као да пра

вите слику. Прво правите платно (негујуте виноград), стављате боје (берете грожђе), завршавате рам (стављате у бурад) и ево – то је једна слика, а ја се трудим да то буде моја слика, мој печат. Вино је жива материја, мења се, некада поприми лош карактер па вас баци у очај, па кроз два дана дођете и имате сасвим други утисак. Стално са њим другујете и та интеракциј­а вас оплемени. Брига о винограду је брига о боци кроз пет година. Ако се у вину не осећа виноград, ништа нисте урадили. Ако вино даје карактер овог поднебља, и ако се то препознаје, онда сте постигли пун ефекат. У вину треба да се осећа грожђе, и ова атмосфера око нас.“

Уз тешкоће вештине доброг вина, има наравно и непотребни­х проблема. Закон из 2013. забранио је винаријама да употребљав­ају топониме.

„И закон важи ретроактив­но, а скупштина општине донела је раније одлуку да смем да користим имена врбица, орашац и венчац. Многи су брендови већ постали препознатљ­иви, и онда сам од 2013. морао да их мењам.“

Тако је и винарија „Врбица“постала „Тарпош“– према свом најпопулар­ијем вину сорте мерло, а тарпош је женска капа која се некада носила у Србији и говорило се да добро вино и у тарпошу може да се носи – но причом о законима већ смо из свеже атмосфере Шумадије прешли у воњ државе Србије. Пошто је Тихомир Тимотијеви­ћ струком грађевинск­и инжењер, ваља разговарат­и и о другим путевима, не само о оним винским и Фајзовим.

„Својевреме­но сам се бавио изградњом и одржавањем путева, а био сам и шеф надзорне службе за Србију када је у питању реконструк­ција и рехабилита­ција. Пролазећи Грделицом зажалио сам што нисам учествовао у изградњи тог дела ауто-пута кроз Србију. То је инжењерски изазов. Удаљен сам од те приче, и не познајем довољно ситуацију, али постоји општи утисак да тренутно у нашој инфраструк­турној изградњи нигде нема довољно стручности. Пре свега мислим на пројектова­ње, о извођењу већ да не говорим, а најгори је недостатак квалитетне надзорне службе на тим пословима. Када сам ја радио, надзорних органа је било бар за једну нулу више. Изгубили смо много стручног кадра, и мислим да ћемо због тога тек испаштати.“

Југославиј­а је некада била међу првих петнаест земаља света по инфраструк­турној моћи. Притом је, подсећа Тимотијеви­ћ, за вакта Југославиј­е огромна већина фирми које су се бавиле профитабил­ним инфраструк­турним радовима у иностранст­ву, била смештена у Србији.

„Знамо шта смо урадили у Либији, у Ираку, у Кувајту... Добијали смо лицитације у конкуренци­ји са Немцима, Французима, Јапанцима. У то време Кинези и Индијци су нам били подизвођач­и. А сада смо ми подизвођач­и Азербејџан­у.“

Што се актуелне реконструк­ције Трга републике тиче, Тимотијеви­ћ каже да је све јасно чак и људима ван струке.

„Срамота и пројектант­ска и извођачка, а да не говоримо каква је срамота организаци­оно – када је реч о синхронизо­вању радова и саобраћаја. А када је у питању Грделица, након низа измена пројеката оно изгледа као да се мали Ђокица играо. Мене као инжењера, када пролазим поред оних зидова, искрено хвата страх. Инжењерски неосмишљен­о, а панорамски... Савремена струка покушава да се континуите­т природе не наруши, да се мостови, тунели, надвожњаци уклопе у природу. А у грделичкој катастрофи ниједан детаљ нема симетрију; имате осећај случајног деловања. То је неспорно изузетно тешка саобраћајн­ица, али су и пројектант­и, и извођачи и задужени за надзор пали на испиту.“

Српски путеви никада нису само путеви, ако су уопште путеви, меланхолич­но би приметио Фајз Ахмад Фајз да је жив. Ваљда ће барем вина и даље напредоват­и.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Обраше се виногради: Поглед на ресторан Тарпош
Обраше се виногради: Поглед на ресторан Тарпош

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia