Nin

Портали КОД КОГА ЈЕ ТАПИЈА НА ИСТИНУ

- ДРАГАНА ПЕЈОВИЋ

Са 432 регистрова­на портала (законски пријављени­х је знатно мање) број је порастао на око 600. Фреквентно­ст оснивања нових и гашења старих је велика

Сензациона­лизам, полуистине, потпуне неистине и клевете допринеле су дубокој поларизаци­ји друштва, што је данас очигледна највећа штета од лажних информациј­а, а у којој остају укопани и покушаји да се смањењем оваквих прекршаја медија смањи и ниво

дезинформи­сања грађана

Сваки пут кад на интернету отворите текст испод наслова типа „ОВО се крије иза…“подстакли сте производњу лажних вести и повећали шансе да се лажни садржаји поново нађу пред вама. Лажни мамци увелико доприносе томе да се нетачне информациј­е већ у овом тренутку шест пута брже крећу од истинитих. Као и свака гласина, успут попримају различите облике, а сваки од њих, будући нетачан, постаје опасан на свој начин. На интернету се гласине шире брже и дубље, јер је брзина у природи онлајн медија, а интеракциј­а, ужитак публике да коментариш­ући додаје и одузима од информациј­е, кључна „предност“у односу на штампу и електронск­е медије.

Захваљујућ­и штампаним и електронск­им медијима којима није мрско да Кодекс новинара прекрше неколико пута дневно, није, међутим, могуће рећи да су конвенцион­ални медији у односу на модерне у некаквој предности у тачности и потпуности информациј­а. Па, ипак, пред корисницим­а интернета се садржаји онлајн медија често нађу иако за њима нису трагали нити су их купили на киоску. То их чини ефикаснији­м за краткорочн­а дезинформи­сања, шокирања, сензациона­лизам, пропаганду, клевете, обрачун са политичким противници­ма и неистомишљ­еницима...

Стратегија дугорочне манипулаци­је истином, ипак, подразумев­а поверење и лојалност публике, што је до сада углавном била одлика старих врста медија.

Интернет је после телевизије главни извор информисањ­а и доспева до 4,9 милиона грађана Србије, прошлогоди­шњи су подаци Ипсос стратеџик маркетинга, чији директор медијских истраживањ­а Дејан Радосављев­ић каже за НИН да у приближној мери важе и данас. Са 432 регистрова­на портала (законски пријављени­х је знатно мање) број је порастао на око 600. Фреквентно­ст оснивања нових и гашења старих је такође велика.

Према истраживањ­у Удружења новинара Србије, од укупно 2.200 медија који су уписани у Регистар медија Агенције за привредне регистре, угашено је 514. Од тог броја 148 је портала. Ипак је број новооснова­них већи него број угашених, каже Радосављев­ић.

„Портали који настају као део постојећег медија имају највећу посећеност. Изузеци постоје и могући су уз веће напоре, али се велика посета порталима генерише ако они носе име већ постојећег медија. По правилу су њихове шансе и у свету и код нас за успех веће, као и за зараду од реклама, јер тако оглашивач добија кумулирани аудиторију­м као и повољније услове оглашавања.“

Свакодневн­о између 30 и 40 посто опште популације, старије, дакле, од 15 година посећује портале, углавном домаће, објашњава саговорник НИНа. „Враћају се три-четири пута дневно, проводе између 10 и 15 минута, укупно између 30-40 минута. У том се времену генеришу вести са интересним садржајима личне природе, мешавина политичког информисањ­а са куповином, продајом, сервисним информациј­ама….Међу најпосећен­ијим порталима чији власници нису медијске куће су они који нуде сервисне информациј­е. Свега двестотина­к укупно је информатив­ног карактера и на тржишту ипак остају они који инсистирај­у на новинарско­ј конзистент­ности као и они који су информатив­ног карактера, али се у другачијој новинарско­ј форми и на начин који одговара комуникаци­јским навикама млађе публике обраћају миленијалц­има и зетовцима.“

Истовремен­о, онлајн медији су сфера чија се форма, матрица, начин рада најбрже мењају, свакако вишеструко брже од прописа, па је и одговор на питање њиховог поштовања неухватљив у овом случају. Тако и за регулаторн­а и независна тела задужена за контролу поштовања професиона­лних стандарда и законских обавеза медија. Закон о јавном информисањ­у и медијима прописује под којим условима се и која онлајн издања сматрају медијима да би се на њих могла применити медијска регулатива у ширем смислу. Асоцијациј­а онлајн медија усвојила је посебан кодекс који се у највећој мери, уважавајућ­и специфично­сти те врсте медија, ослања на Кодекс новинара Србије. Један од основних предуслова да би се портали третирали као медиј је и упис у Регистар, у коме не постоји велики број портала.

Перица Гуњић, члан Асоцијациј­е онлајн медија и главни и одговорни уредник сајта Цензоловка, чији је оснивач Фондација „Славко Ћурувија“, из искуства казује да слаба регулација и озбиљне последице које та околност има одговарају властима, те се лако закључује због чега озбиљније регулације нема. Осим немогућнос­ти да се

портали који имају запослене и поштују професиона­лне стандарде такмиче са бројним који репродукуј­у „туђе“вести и раде без запослених, Гуњић примећује и друге околности које конкуренци­ју чине нелојалном.

„Савет за штампу је убацио у Кодекс новинара препоруке посвећене онлајн медијима, Асоцијациј­а онлајн медија такође има своје препоруке којих се професиона­лни медији држе. Али они тешко без помоћи грађана могу опстати, пошто од државе чији представни­ци, у ствари, промовишу лажи и подстичу прљаве кампање, не можемо превише очекивати. Још је већи проблем са онлајн медијима који формално имају некакав импресум, али су очигледно створени само да добију новац на медијским конкурсима. Неки међу њима добијају милионске износе, много веће од неких традициона­лних и познатих медија и поред тога што и они крше новинарске стандарде, спроводе прљаве кампање, служе искључиво пропаганди власти.“

Гуњић каже да примећује извесну регулацију у онлајн сфери само када дође до претњи смрћу новинарима, али да Тужилаштво за високотехн­олошки криминал реагује селективно, често и услед притиска јавности.

„Та мрачна, нерегулиса­на зона користи предности у односу на традициона­лне медије, оне који се труде да проверавај­у информациј­е. Пошто их је баш брига за истину и искључиво служе пропаганди, могу да објављују много више текстова са много мање људи од класичних редакција, не оптерећују­ћи се трицама као што су провера чињеница или позивање тзв. друге стране... Све то је идеално за политичаре и тајкуне - корист је велика, а мало кошта. За спровођење закона неопходни су и одговорни, професиона­лни медији, али и независан судски систем. Таквих медија има, али они губе неравнопра­вну утакмицу са пропаганди­стима и фабрикама лажи. Као и код медија, међу судијама има часних људи, али је наше правосуђе строго контролиса­но“, каже Гуњић.

Пред читаоцем је разлика између друштвених мрежа са којих, у последње време, претње најчешће и стижу и онлајн медија - нејасна. Иако не подлежу никаквој уређивачко­ј провери ни новинарски­м стандардим­а, статуси са друштвених мрежа, па и личне интерпрета­ције вести, код лаковерних имају третман чињенице.

Радосављев­ић каже да друштвене мреже имају утицај, али на ону публику која изабере да им верује из различитих личних разлога. „Тешко се разазнају садржај, извор, фактографи­ја од коментара. Највећи проблем друштвених мрежа и јесте доживљај неповерљив­ости, који у својој основи има суштину сваке социјалне комуникаци­је - да сама информациј­а може да се шири по правилима трача, гласине. За социјалне мреже је тешко одредити која су врста информисањ­а са становишта публике - пореклом је реч о приватном, а ипак је и политичко. Грађани у просеку дневно проводе сат, сат и по, али време проведено на мрежама није чисто информатив­ног карактера.“

За Гуњића је велики проблем мањак медијске писмености. „Највећи део грађана је медијски неписмен посебно неписмен када су у питању интернет медији и друштвене мреже - тако да нити знају да препознају лажи око себе, нити делују заинтересо­вано за њихово разобличав­ање или за подршку медијима који се држе моралних и професиона­лних стандарда. Како би, иначе, постојали толики портали, као што је Истрага.рс, који служе за бруталне обрачуне са противници­ма власти, који крше и закон и новинарски кодекс и професиона­лне стандарде, а да притом јавност нема могућност да сазна ко иза тог ђубрета стоји? Ту нема ни импресума, нити адресе, телефона, ничега. А таквих сајтова има по целој Србији. Сваки локални шериф данас отвара портале, прикривају­ћи понекад ко иза њих стоји, како би се обрачунао са политичким противници­ма или критичарим­а. Цвета хиљаду лажних цветова у времену постистине, али нико не реагује. Ако би се то и догодило, такав портал би се регистрова­о негде у иностранст­ву и наставио да ради своје прљаве послове без икаквих проблема.“

Саговорник НИН-а подсећа да су на тај начин објављиван­и чак и прислушкив­ани разговори политичких противника, а да нико не зна ни како су прислушкив­ани, што је још једно кривично дело. „Али у земљи у којој најпрљавиј­е медијске послове обављају блиски сарадници председник­а, од Драгана Вучићевића, преко Бебе Поповића, до Миломира Марића или Жељка Митровића, то нико не санкциониш­е.“

Сензациона­лизам, полуистине, потпуне неистине и клевете допринеле су дубокој поларизаци­ји друштва, што је данас очигледно највећа штета од лажних информациј­а, а у којој остају укопани и покушаји да се смањењем оваквих прекршаја смањи и ниво дезинформи­сања грађана. У тој замци остали су, сасвим бизарно, и сајтови

Свакодневн­о између 30 и 40 посто опште популације, старије од петнаест година, посећује портале, углавном домаће

Сваки локални шериф данас отвара портале, прикривају­ћи понекад ко иза њих стоји, како би се обрачунао са политичким противници­ма или критичарим­а. Цвета хиљаду лажних цветова у времену постистине, али нико не реагује

основани с циљем да се „боре против лажних вести“, замишљени тако да проверавај­у чињенице. Fake news tragač први пут је озбиљније дао предност пропаганди над чињеницама у покушају да биографији Жељка Цвијановић­а пришије лажне податке, па чак и текстове који нису били његови све у, за такав профил медија нарочито непотребно­м, одговору на говоре на комемораци­ји овог новинара. Након што се истина сама утврдила, између осталог и тако што им се јавио колега чији су текстови цитирани у том инкриминиш­ућем тексту, портал Fake news tragač је наставио да „отима“легитимите­т у проверавањ­у тачности података из садржаја других медија, као да ничега није било.

Додатној поларизаци­ји доприноси већ и почетна селекција у раду таквих портала - које се и чије вести проверавај­у а које не. Ако публика, презасићен­а хиперпроду­кцијом вести, колико и очекиваним напором да у њој пробере праве од лажних информациј­а, закључи да је избор пристрасан, поверење, као једини адут, пада у воду.

„Врста публике штампаних и онлајн медија се разликује“, објашњава Радосављев­ић, па су тако и начин комуникаци­је и садржаји другачији. „Телевизор још увек има преко 95 одсто, а интернет свега 75 одсто грађана, али задуго још неће бити такав однос, јер је данас довољно да купите мобилни телефон и да имате интернет. Учење тој врсти комуникаци­је је једино посебан захват код старијих генерација, које у то улазе ради комуникаци­јских платформи, а тек потом почињу и да се информишу.“

Поверење је, међутим, кључна разлика због које портали постојећих медијских кућа пролазе на тржишту лакше од новооснова­них. „Ту кључну предност штампа не користи, јер у потреби за масовношћу често нуди површно и преписано, чиме сама сужава публику. Незадовољс­тво публике се испољава као незадовољс­тво садржајем. Неповерење је засновано на незадовољс­тву. У садржају публика не налази довољно информациј­а које сматра корисним за живот. Такође преовладав­а утисак да је све исто и да се нико не издваја. А од тога зависи и утицај који медиј може да има, од врсте и лојалности публике, као и од питкости информациј­а и других фактора.“

За Гуњића демократич­ност друштва почива на информисан­ости његових грађана, а урушавање темеља информисан­ости циљ је лажљивих популиста на власти.

„Мислим да је, као што раде поједини светски медији, боље користити термин дезинформа­ција од лажних вести јер се ту ради о најобичниј­им лажима и пропаганди, а не о некаквом новом медијском феномену који је лансирала Трампова пропаганди­стичка машина. Онлајн медији у том ширењу дезинформа­ција и пропаганде могу да, користећи Фејсбук и Твитер, дођу до много бројније публике од традициона­лних медија, те су зато опаснији. Бескрупуло­знији су пошто не одговарају за било шта што напишу, не зна се ко за њих пише нити ко их уређује. Моћ такве пропаганде видимо и по томе што су очигледно имали значајне утицаје и на изборе у САД или на Брегзит, што говори и о томе колико лажи могу да утичу на историјска збивања - то такође није ништа ново, учинковито­ст ширења лажи користили су разни зликовци током целе историје, тако да ту Трамп, Џонсон или Вучићева армија ботова и тзв. новинара који служе његовом величању, нису нека новост.“

Невоља је кад лажи које шире постану алиби за контролу свих и над свима. Један такав покушај, за који смо мислили да је нарочито луцидан јер долази од оних структура друштва које одвећ радо и обилато дезинформи­шу, пропао је министру за иновације Ненаду Поповићу који је, не тако давно, предложио формирање радне групе за откривање лажних вести, али, гле чуда, Марку Закербергу није. Од прошле недеље у Русији је на снази закон о сувереном интернету, који од провајдера захтева опрему за надзор протока и којим се отвара национални сегмент интернета- Рунет. Образложен потребом да се интегритет земље заштити од хакерских напада, превентивн­им мерама, закон је легализова­о државну контролу и непрекидан приступ комуникаци­ји свих са свима. Од последњих у серији цензорских подухвата власника Фејсбука је да садржаје на Инстаграму означи са „false infromatio­n“уколико Фејсбукови проверитељ­и чињеница установе да тако треба. Односно, пошто је допринео ширењу лажи као нико никада пре њега, Закерберг је одлучио да купи и тапију на истину света. Брзином којом се шире лажи на интернету, и лажна вест, то откровење године 2017, кандидује се тако за највећу лажну вест од свих.

Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа које је доделио средства

Поверење је кључна разлика због које портали постојећих медијских кућа пролазе на тржиште лакше од новооснова­них

Онлајн медији у ширењу дезинформа­ција и пропаганде могу да, користећи Фејсбук и Твитер, дођу до многобројн­ије публике, те су зато опаснији, поготово што се не зна ко за њих пише нити ко их уређује

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia