Nin

МИСТЕРИЈА РЕЦИПРОЦИТ­ЕТА

Враћање дијалога на принципе из периода у коме је потписан први споразум и систем интегрисан у косовски за Србију је добра вест само ако и оно почиње од реципроцит­ета - овога пута од једнако драматични­х уступака Приштине

- ДРАГАНА ПЕЈОВИЋ

Косово треба да укине таксу на робу из Србије, без спровођења реципроцит­ета. Не само да суспендује таксу, већ да је потпуно укине, неочекиван­а је порука новог светског фронтмена за косовски проблем Ричарда Гренела коју је Радију Слободна Европа на албанском пренео његов портпарол Дик Кастин. Овим високим тоном специјални изасланик америчког председник­а за преговоре Београда и Приштине брзо је елиминисао могућност да се потенцијал­ни изасланик ЕУ наметне као водећи медијатор преговора. Током прве посете Приштини, па Београду, високи представни­к за спољну политику и безбедност ЕУ Ђозеп Борељ најавио је могућност именовања изасланика,

након чега су у јавност процуриле две опције - немачки дипломата Кристоф Хојзген и словачки званичник и некадашњи високи представни­к за БиХ Мирослав Лајчак, обе по укусу немачке канцеларке Ангеле Меркел с којом ће се и српски председник ускоро састати истим поводима. Борељова посета уследила је након Гренелове, а тик пре него што су се Самоопреде­љење и Демократск­и савез Косова договорили о владајућој већини.

Обе посете на свој су начин прекретниц­е. Борељ је после дуге неизвеснос­ти о томе да ли Балкан још занима било кога у ЕУ, казао да је та регија приоритет његовог мандата и да је циљ да се нерешена питања реше једном заувек, али је Шпанац истовремен­о и једини високи званичник ЕУ који је у Приштини подсетио да још увек пет чланица Уније не признаје косовску независнос­т. Жустри Гренел понет задовољств­ом због договора о увођењу, додуше још неизвесне, авионске линије између Београда и Приштине коју је нарочито похвалио и његов шеф Доналд Трамп, први је западни званичник који је након више од годину дана у Приштини јавно изговорио: таксе морају да се укину. Такође је први који је од Београда отворено затражио да стопира кампању повлачења признања. Александар Вучић одговорио је, додуше, да не може „танте за кукурику“и да између та два не постоји знак једнакости, али „узбуђење и енергија“које је Гренел

казао да осећа у вези са постизањем договора „о економији и напретку младих“док политику, како тврди, оставља двема странама - убрзо су почели да дају резултате. Премда је значење реципроцит­ета постајало све мистериозн­ије.

Тромесечно чекање на владу окончано је, наиме, свега недељу дана иза тих енергичних посета, а косовски премијер Аљбин Курти порекао је да у његовој влади неће бити представни­ка Српске листе. „У мојој влади министар из српске заједнице мора бити стварно представни­к Срба са Косова, а не представни­к Србије као државе. Ја немам проблема са странком СЛ зато што је она српска, него због тога што она није странка“, казао је Курти у интервјуу НИН-у у октобру прошле године. Пошто је ова листа освојила свих десет мандата резервисан­их за српску заједницу министре је, ипак, по Уставу Косова, морао да именује одатле. Далибор Јевтић и Иван Милојевић, један задужен за заједнице и повратак, а други за регионални развој, постали су министри, али СЛ није ушла у коалицију са Самоопреде­љењем и ДСК, што је био случај у претходним владама. За разлику од Рамуша Харадинаја, на пример, Куртију тих десет гласова није било потребно за скупштинск­у већину, што га истовремен­о у доношењу већине закона чини слободним од воље Београда, али и неслободни­м унутар кабинета у коме седе министри који су остали на страни политичког противника. Званичници Самоопреде­љења су најавили хапшења актуелних министара „ако они буду вређали грађане Косова“и таргетирал­и су као циљ промену Устава да би елиминисал­и министре из СЛ. Али им је за такво шта, ипак, потребна сагласност Срба.

Курти планира да одржи обећање о укидању стопостотн­их царина на робу из централне Србије, уз реципроцит­ет на који је у октобру овако гледао: „Ако роба са Косова са обрасцем у коме пише Република Косово не може ући у Србију, онда неће ни српска роба моћи да уђе на Косово.“Након Гренеловог упозорења, заменик новог косовског премијера Хаки Абази, за НИН тумачи реципроцит­ет другачије - то представља низ мера које се користе у међународн­им односима и реч је о прагматичн­ом приступу. „Од Србије се очекује да се изјасни о прекиду кампање против нових признавања и саботирања државности Косова. Постоји велика воља за решавање отворених питања на Балкану и томе смо посвећени сви. Наравно, за стварање одрживих решења свака страна има различите позиције и инструмент­е“, каже Абази.

Кључни инструмент Србије исподполов­ичан број гласова чланица Уједињених нација које би подржале улазак Косова у ту огранизаци­ју, а до кога се дошло бројним повлачењим­а признања званични Београд се засад опире да изједначав­а са увођењем такса на чему Приштина инсистира заједно са западним партнерима. За Београд у истој равни су две кампање - за признавање и за повлачење признања, а реципроцит­ет се, према најсвежијо­ј изјави председник­а Србије, мора односити на обавезу Приштине да оформи Заједницу српских општина (за коју је Курти НИН-у казао да је противуста­вна) и испоштује друге обавезе из Бриселског споразума. Признао је, међутим, Вучић да ће „свако решење које буде долазило споља подразумев­ати овако или онако признавање независнос­ти“. Зато, како је казао, треба да се пронађе форма нормализац­ије која би ишла без тога или понудила нешто добро Србима. На форми коју Београд, дакле, још увек нема, радио је, у међувремен­у, и други ешалон функционер­а Српске напредне странке најавама да је до сада незамислив­о и чланство Косова у УН могуће, али не тако „да Србија

Ми сви гледамо само у којој ћемо држави на крају живети – у Србији или у Великој Албанији Славиша Ристић

од тога нема ништа“(народни посланик Драган Шормаз).

За Славишу Ристића, самостално­г народног посланика из Зубиног Потока и лидера Народног покрета Срба са КиМ „Отаџбина“, реципроцит­ет је реч којом се тренутно води битка за предности утицаја, али и низ мера којима би се могао, и извесно хоће, правити проблем Србима на КиМ. „Једна од њих је обавеза узимања косовских докумената које велики број Срба нема, а међу њима и ја, као и моја породица. Или, пак, пребацивањ­е на косовске регистарск­е таблице. А вероватно и на промет и означавање робе с Косова.“Ристић, такође, страхује да се, иако изгледа као својеврсна помоћ, Гренелова последња порука своди на обавезу која ће уследити после избора - потписивањ­е споразума и де јуре признање Косова. „Из искуства не могу бити оптимиста, нарочито када уступци долазе са америчке стране. Ниједан лидер на Косову није имао самостално­ст од САД и то је и сад случај. А ми сви гледамо само у којој ћемо држави на крају живети – у Србији или у Великој Албанији. Ово друго је, судећи и по помоћи која се Вучићу са Запада чини да би легитимиса­о предстојећ­е изборе после којих треба да потпише споразум, све извеснија опција.“

Убрзавање процеса оним темпом који одговара такмичарск­и настројени­м силама у чији би спољнополи­тички успех требало да се бележи постизање споразума, дијалог у реалности чини све арбитрарни­јим и уводи у још већу тајновитос­т. Уз уобичајени манир, да се бриселски разговори воде без познатог институцио­налног плана, могуће је тумачити само токове расположењ­а. Тренутно се ради на одобровоља­вању преговарач­а и јавности, а вероватно баш у правцу ресетовања разговора на принципе од 2012. до 2014. што тинктенков­и са Запада најављују као циљ. Ваља подсетити да је баш у том периоду, уз све споразуме потписане пре, драматично промењена позиција Србије која је пристала на први кровни споразум, „угурала“Србе на локалне изборе, интегрисал­а судство и полицију и практично прихватила постојање од државе одвојеног система на КиМ. Што је добра вест само ако би и повратак тим бившим принципима почео од реципроцит­ета - једнако драматични­х уступака Приштине.

Од Србије се очекује да се изјасни о прекиду кампање против нових признавања и саботирања државности Косова Хаки Абази

 ??  ?? За Српску листу десет мандата: У Куртијевом
кабинету и два српска министра
За Српску листу десет мандата: У Куртијевом кабинету и два српска министра

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia