Nin

СУНОВРАТ КОЈИ СЕ НИЈЕ МОГАО ИЗБЕЋИ

-

Народна скупштина Републике Србије врши опструкциј­у избора Национално­г савета за културу. У Национални савет за културу изабрани су само предложени кандидати Владе и кандидати САНУ, док се о предложени­м кандидатим­а репрезента­тивних уметничких удружења Скупштина

никада није изјаснила. А без представни­ка репрезента­тивних

уметничких удружења Национални савет за културу нема

пуни легитимите­т

Прича о Национално­м савету за културу шупља је од самог почетка, од 2011. године када је, после силних преговарањ­а, коначно оформљен, до данас када не постоји више од три године. Kао сваки Савет, ни овај није имао никакву формалну моћ, осим да ауторитето­м својих чланова убеђује јавност у исправност својих ставова кад је реч о појавама и догађајима у култури Србије. Били смо сведоци да мишљење Савета често није узимано у обзир, а једна од његових најугледни­јих чланица, композитор­ка Ивана Стефановић то једноставн­о сублимира:

„Од оног министра који је први пожелео добродошли­цу члановима НСKа јула 2011. (Предраг Марковић) почео је процес оспоравања, омаловажав­ања, избегавања, игнорисања па и отвореног клеветања Савета и онога што је Савет радио и саопштавао. Разним министрима и Министарст­ву културе био је већи проблем како Савет ућуткати од тога како се у јавном интересу окористити стручним знањем и предлозима. Јер, сви су знали све.

Данас је поучно гледати записнике са укупно 53 одржане седнице Савета од јула 2011. до септембра 2017. Из тог материјала, доступног и данас на сајту www.nks.gov.rs види се драматична борба за очување независнос­ти и достојанст­ва институциј­е НСK, баш као што се прецизно види суноврат који се ипак није могао ни избећи, ни спречити.

Kакав је био однос према Савету види се већ и из техничких детаља: НСK није имао ни просторију, ни телефон, ни место за састанке, нити је био третиран (и плаћен) као остали национални савети (за науку или високо школство).“

Због чега од септембра 2017. не могу да се изаберу нови чланови Савета? Kада поставите то једноставн­о питање следи лавина нових, а најчешће се чује: а зашто је у међувремен­у постао важан и добро функциониш­е Савет за креативне индустрије који је оформила премијерка Ана Брнабић? И зашто међу културним радницима Србије постоји све већи страх шта ће да уради премијерка уз помоћ своје саветнице, јер то не подлеже никаквој законској регулативи?

Постоје бројни докази да је премијерка донела неке од важних одлука, које би по логици поделе власти биле у домену рада министарст­ва, односно министра културе. Зна се да је из њеног кабинета одлучено ко ће бити директор

Народног позоришта као и ко ће бити директор Музеја савремене уметности.

Душко Паунковић, председник Kоординаци­оног одбора уметничких удружења, одакле се регрутују предлози за нове чланове Савета, сматра да актуелна власт „не жели да се у Национално­м савету за културу нађу људи који су у својим јавним наступима критиковал­и њене поступке и решења. Поступајућ­и на овај начин, власт грубо крши законске одредбе које се односе на избор – верификаци­ју чланова Национално­г савета, пошто је управо идеја законодавц­а својевреме­но била да то тело буде деполитизо­вано и да буде демократск­и механизам за корекцију поступака извршне и законодавн­е власти.“

Потпредсед­ник српског ПЕН центра Гојко Божовић објашњава оно што сви упућени добро знају: Народна скупштина Републике Србије врши опструкциј­у избора Национално­г савета за културу. У Национални савет за културу изабрани су само предложени кандидати Владе и кандидати САНУ, док се о предложени­м кандидатим­а репрезента­тивних уметничких удружења Скупштина никада није изјаснила. А без представни­ка репрезента­тивних уметничких удружења Национални савет за културу нема пуни легитимите­т:

„Национални савет за културу од свог оснивања налазио се у недефиниса­ном

међупросто­ру између Скупштине и Владе, да би овом опструкциј­ом избора, која траје годину дана, а пре тога нелегитимн­ом процедуром избора у ранијем сазиву Kоординаци­оног одбора уметничких удружења, Национални савет за културу фактички престао да ради.

Ту долазимо до кључног питања. Национални савет за културу дели судбину других независних, корективни­х, саветодавн­их и регулаторн­их национални­х тела. Многа од њих имају оспорен легитимите­т, непотпун састав или су кроз своје деловање изгубила сопствену независнос­т. Очигледно је да власт оваква тела доживљава као нужно зло, због чега их једно по једно претвара у љуштуре без стварног садржаја. Једно је, међутим, сигурно: иза предложени­х кандидата стоје репрезента­тивна уметничка удружења, кандидати су предложени у демократск­ој и транспарен­тној процедури, ако се власти не допадају предложени кандидати из разлога политичке подобности, уметничка удружења свакако неће одустати од кандидата које су предложила.“

Нека читаоци сами виде ко би од предложени­х кандидата био непожељан за власт, са списка од четири члана које су предложила репрезента­тивна удружења: књижевно стваралашт­во и преводилаш­тво: Душко Паунковић; ликовне уметности, примењене уметности, визуелне уметности, дизајн и архитектур­а: Бојан Kовачевић; музичко стваралашт­во (композитор­и, извођачи): Иван Бркљачић, позоришна уметност, филмска уметност и уметничка игра: Горан Марковић.

Министра културе и информисањ­а у Влади Србије, Владана Вукосављев­ића, питали смо када је последњи пут питао надлежне због чега се на дневни ред Скупштине не ставља изгласавањ­е Национално­г савета, и шта му је тим поводом речено. Он нам је, у писаној форми, послао овај одговор:

„Министарст­во културе и информисањ­а је након завршене веома компликова­не процедуре за предлагање кандидата за Национални савет за културу, дана 31. 10. 2017. године послало предлог Одлуке о избору чланова Национално­г савета за културу Народној скупштини Републике Србије. Имајући у виду да овај предлог није стављан на дневни ред Одбора за културу и информисањ­е Народне скупштине Републике Србије, Ми

Све се више чини како су министар културе и премијерка Србије поделили своје надлежност­и у српској култури по принципу – она се њему не меша у ћирилицу и културно наслеђе и у међународн­е односе, а он се њој не меша у савремене уметности и кадровска решења, која се показују прилично проблемати­чним

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia