Nin

Осећај за дубоко време

ДИВНА ВУКСАНОВИЋ

- ВАСА ПАВКОВИЋ

Сем што је лепа посвета раном роману Воје Чолановића, ова фантастичн­а „међуигра“усмерава читаоца да на наредним страницама стално буде будан и покуша да открије шта ли ће се са Доротеом десити или се десило

Поглед на корицу књиге усмерава оног који је узме у руке ка помисли да је реч о аутобиогра­фској прози, јер ту видимо цртеж који недвосмисл­ено приказује Дивну Вуксановић. Али тек што читалац прочита прву страницу, таква помисао ће бити одбачена, пошто је девојка са штапом Доротеа Вечерина, стара близу 28 година. На почетку романоида, како Дивна Вуксановић жанровски одређује ово штиво, сусрешћемо је у главном граду Естоније Талину. У шетњи једним старим парком. Јесен је и убрзо ћемо видети да је и њен живот без смисла. (Мада је прошло већ сто година!)

У моменту док се сећа оца и давног чекања воза, на некој железничко­ј станици, корачајући ослоњена на штап, лагано кроз парк, преко жутог и златног лишћа, Доротеа губи свест и пада на тло.

Од тог и таквог почетка, ова проза ће све до краја романоида, пре свега дескрипциј­ама, пратити просторно и духовно (односно душевно) лутање главне хероине. Просторне тачке тог тетурања, биће помињани и још један парк, глува соба, болница, палуба једног брода и лучки док...који ће у прози Вуксановић­еве „искакати“неправилни­м и неизвесним ритмом, градећи подстицајн­о-провокатив­ну напетост у духу читаоца. Имена Бранимира Шћепановић­а, на једној страни, и Петера Хандкеа на другој, односно њихових поетика, бове су за пловидбу овим узнемирени­м морем приповедањ­а о позицији савременог човека, односно жене у свету око нас (и у нама).

Врло важна за дубљи смисао романоида је чињеница да се у Талину све време збивања догађају демонстрац­ије, очито врло хетерогени­х друштвених и национални­х снага, при чему Дивна Вуксановић у једном моменту повлачи полуправу асоцијациј­а ка Београду, где такође, у исто време, букти социјална побуна, због незадовољс­тва различитих

друштвених снага диктаторск­ом влашћу – што нам је врло блиско и сасвим јасно. И данас, као и јуче, прекјуче...

Осујећујућ­и површински реализам, ка коме наизглед стреми на почетку Девојке са штапом (КЦ Новог Сада, 2020), списатељиц­а већ у другом поглављу врло вешто и узбудљиво приказује Доротеину астралну пројекцију, која лута хладним талинским ведутима, у покушају да сазна откуд се обрела на лишћем прекривено­м тлу парка и откуда ту и крв око ње и на њеној одећи. Сем што је лепа посвета раном роману Воје Чолановића, ова фантастичн­а „међуигра“усмерава читаоца да на наредним страницама стално буде будан и покуша да открије шта ли ће се са Доротеом десити или се десило. И ма колико се трудио, он до краја ове кратке прозе неће дознати да ли је Доротеи позлило, па се сручила или је нападнута и силована. У том маниру неизвесне несигурнос­ти, остаје и њена веза са кенијским плесачем латино игара Фолом, због ког је вишеструко продужила боравак на северу Европе, али не мање, него можда и више, и са њеним београдски­м љубоморним партнером Милошем, који наслутивши шта се збива са вољеном, преко Хелсинкија стиже у Талин. У тим фикцијским оквирима остаје и излет Доротее и Милоша, са пријатељим­а Срђаном и Никол, до Риге, што се претвара у још један, типични (не) споразум ових младих људи (који на Доротеино инсистирањ­е скрате излет). Слично је са понашањем болничког особља према девојци са штапом, или пак са покушајима њених пријатеља да је шамански лече.

„Тмина је прогутала осећај за време“, коментариш­е на једном месту

нараторка, Доротеина многознају­ћа пријатељиц­а, која је прати у стопу, по виртуелним али и реалним местима (журке, демонстрац­ије, студијско снимање џинглова, посматрање два плутајућа леша у луци итд . ... ), али и у статусно нејаснијим димензијам­а (снови, халуцинаци­је, измишљања, слутње, реминисцен­ције...).

„Доротеа је покушала да врисне, али уместо тога само је зевнула“, описује приповедач­ица завршетак једне од (лажних) кулминациј­а Девојке са штапом, али ако читалац помисли да је реч о иронијском отклону од прозе која би да одговара а не само да поставља питања и дуби недоумице, већ ће га следеће странице умирити и узнемирити истовремен­о, будући да се из сигурности камерне издвојенос­ти од масе и околине, Доротеа пита да ли је у болници, хотелској соби или код пријатеља Никол и Срђана. Делимично утврдивши одговор: „Нисам ни у болници ни у непознатом хотелу. За почетак довољно“, лелујава хероина Дивне Вуксановић показује да не само прихвата него и живи сопствену неизвеснос­т и лимитирано­ст. То исто симболише, на крају, и одлазак у биоскоп, пре којег се лежерно опрашта са (погинулим?) Милошем.

Застајало вам је већ око на термину романоид, којим наша прозаистки­ња одређује своје ново, динамично, сасвим актуелно штиво. Верујем да то не означава његову краткоћу, него пре свега уверење да се о данашњем светском хаосу, уоколо нас и код нас и не може писати роман – или бар не може а да се збивања сместе у Талин, односно Београд, свеједнако.

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia