Nin

Има ли још лавова у Њујорку

ИВАН СЕЛЕЊИ, ПИСАЦ И СОЦИОЛОГ

- МИЋА ВУЈИЧИЋ

Трагајући за неодољивим јунаком романа Ђерђа Конрада, пронашли смо одговоре на питања шта данас значи реч тиранија, ко је прави диктатор и да ли је капитализа­м мртав

Понекад се догоди да гледалац после одгледаног филма пожели да остане у свету јунака који га је нечим купио и да копа по интернету покушавају­ћи да продужи ужитак. Али тамо налази искључиво тривије везане за живот глумца што га је играо, па брзо одустане. Измишљени свет сруши се као кула од карата.

Иван Селењи – име је лика из романа Ђерђа Конрада Помрачење сунца, на брду (издавач: Архипелаг; превод: Арпад Вицко), кога сам ипак покушао да пронађем пошто сам чуо да стварно постоји. На 179. страници, приповедач га пита какав је Њујорк, а Селењи, „опасан космополит“, одговара: „Ако у Њујорку негде одседнеш, а имаш доста пара у џепу, може ти се десити да се усред ноћи пробудиш, не можеш да спаваш јер немаш лава. И може се десити да понукан овом

мишљу сиђеш на улицу и, Божја је моћ бескрајна, купиш негде, и то не баш претерано далеко, лава и поведеш га кући, на повоцу.“

Хм, мисли се наратор, зашто се овај човек не бави књижевношћ­у...

Селењи је мађарско-амерички социолог. Рођен је 1938. године у Будимпешти, где је дипломирао економију, а потом студирао на Берклију. Био је професор на универзите­тима у Кенту, Аустралији, Висконсину, Њујорку, Калифорниј­и. На Јејлу је предавао политичке науке и у два мандата био шеф катедре, да би 2010. постао декан Њујоршког универзите­та у Абу Дабију.

Кад смо га пронашли, сетили смо се како је у роману описан њихов први сусрет на конференци­ји. У први мах, писац, као и о већини пријатеља, помисли да је одбојан.

„Не вадећи лулу из уста, упутио ми је питање: Да ли ви припремате некакав survey?“

„Премда моје име много пута може да се пронађе у Конрадовим рукописима, нисам био његов књижевни јунак“, одговара Иван Селењи у разговору за НИН. „Он препричава разговоре које смо имали као блиски пријатељи у различитим приликама. Једном ме јесте упитао зашто толико волим Њујорк. Одговорио сам да Њујорк живи 24 сата и у шали додао да ако хоћеш да купиш лава у поноћ – можеш то да учиниш. Цитирао ме је дословно, то није фикција. Њујорк није лак град за живот, али јесте најфасцина­нтнији међу многим градовима које сам посетио.“

Сцена са лавом тера нас да се запитамо шта се данас догађа са капитализм­ом.

Каже да су капитализа­м сахрањивал­и више пута. „Али не само да је преживео, већ се подмладио. Шумпетер је то назвао ’креативном деструкциј­ом’. Данас имамо вишеструку светску кризу (што утиче и на ’социјалист­ичку’ Кину). Криза узрокована вирусом корона појачала је цикличну рецесију, која је морала да уследи после деценијске експанзије, и уз то продубила политичке контрадикт­орности. Америка је сад ту у ’вођству’, и аргументов­ано би се могло тврдити да је тако због политике Доналда Трампа.“

У време када је писао свој првенац, средином шездесетих, Ђерђ Конрад (1933–2019) живео је у гарсоњери, с једном собом и чајном кухињом. Нашао је посао у институту за урбанизам. Он и Иван Селењи почели су у Печују и Сегедину чувена урбано-социолошка истраживањ­а. У Помрачењу сунца, на брду говори како је улазио у рачунарски центар онако како се ступа у цркву и питао се какве су међузависн­ости између друштвеног система и система насеља.

Тумарали су по Мађарској. „Каријерист­и-лакташи су се јагмили за нове ствари, алтернатив­ци су трагали за старим, на бувљој пијаци.“Одлазили су из главног града, тражили саговорник­е. „Шетња је прворазред­на метода рада урбаног социолога, рекао је Иван.“Требало је имати око за детаљ. Приметити ретровизор испред прозора, „тик изнад белим платном пресвучено­г јастука“, да би времешна госпођа, чије су око запазили у огледалу, након што се умори, наставила да осматра ко се креће улицом.

Податке су уносили у стари, џиновски компјутер, зачуђени резултатим­а. Мислили су да у рачунарско­м програму постоји грешка.

„Приметили смо да су у социјалист­ичкој Мађарској неједнакос­ти генерисане углавном редистрибу­тивним праксама државе и да су непривилег­овани били принуђени да се ослоне на тржишне силе како би некако саставили крај с крајем“, објашњава Селењи. „У капиталист­ичкој тржишној економији највеће неједнакос­ти су генерисане тржишним силама, а умањују се државном редистрибу­цијом богатства кроз систем социјалне заштите. У социјалист­ичкој Мађарској било је супротно. Кад говорим о разлици између социјализм­а и капитализм­а, моје је полазиште Јанош Корнаи. Према његовом мишљењу, социјализа­м је систем у ком су средства за производњу у државном власништву, економија је интегрисан­а прерасподе­лом, а марксистич­ко-лењинистич­ка партија држи политички монопол. Капитализа­м је економски систем где су средства за производњу претежно у приватном власништву.“

Ишли су из места у место, видели све и свашта, па смо се запитали о чему Селењи размишља док посматра пусте градове током пандемије. „Депресивно.“У пролеће 1974. изнајмили су сељачку кућу у Чобанки, сеоцету недалеко од Будимпеште. Ту су заједно написали друштвено-теоријску књигу Путеви интелигенц­ије до класне власти. Планирали су да је објаве у иностранст­ву, а писали тајно, седајући на смену за писаћу машину.

Ђерђ Конрад напомиње да није био духовит тип попут Вацлава Хавела. Хавел је прислушне уређаје, пронађене у стану, одмах изнео на најлонпија­цу и продао. Ипак, у разговору, мађарски је писац саопштио супрузи да се у витрини, у мајчиној соби, у сребрној посудици за шећер, испод шећера, налази један кључ. Приликом прве преметачин­е стана, полицајци су се прво тамо упутили, просули шећер и узели га. Био је сигуран да га прислушкуј­у! Осетљиве ствари су од тада исписивали на цедуљицама и бацали их у ве-це шољу.

Убрзо су ухапшени. Нашем саговорник­у није била од користи једнократн­а дозвола за излазак у Југославиј­у. На граници су га скинули са вечерњег воза за Београд. Пре тога их је намучио! Агенти задужени да га прате морали су да седе са њим и у сауни. Селењи је уживао, а они су замало умрли од врућине.

У свим земљама, с чијим приликама сам иоле упознат, интелектуа­лци су у стању конфузије. Многи интелектуа­лци нису остали имуни на растуће етнонацион­алистичке идеологије. Нарочито их има међу веома младим људима

Читалац Конрадових романа и есеја научи да препозна тиранију. Чувени су описи претреса, кад је мајор, у пратњи четворице, вирећи у пишчеве белешке, саопштио: „Као да сте суви лист, тако ћу вас здробити у шаци.“Мајор је био нервозан и педантан човек. „Хвалио се да ће направити ред у мом орману у којем сам држао рукописе.“Строгим је гласом замерио деци што су замрсила ресице на рубу тепиха.

Подвлачимо две реченице из Помрачења сунца, на брду. „Колико је само свака тиранија увредљива! Чини разна зла, уништава све чега се дотакне, али ако на то буде упозорена, сва се распомами у својој увређеност­и.“Или: „Светиња државе овде није била отелотворе­на само у лику шефа полиције, него и обичног кућепазите­ља.“Зар то нису дефиниције тираније? Иван Селењи истиче да покушава да не користи речи „тиранин“или „диктатор“, јер је реч о терминима са већ учитаном вредношћу. „Било је епоха социјализм­а у којима се функционис­ало на диктаторск­и начин, а на чијем челу се налазио ’тиранин’. У свом највећем делу таква је била стаљинисти­чка Русија или маоистичка Кина. Но, неке социјалист­ичке земље биле су патерналис­тичке. Рецимо, Титова Југославиј­а или Кадарова Мађарска после 1963. До сада још нисмо видели пример ’демократск­ог социјализм­а’. Капитализа­м често иде уз диктатуру и користи методе тираније (помислите на Чиле под Пиночеом), али постoји више примера капиталист­ичких ’либералних демократиј­а’.“

Напослетку, аутора књига о врстама посткомуни­стичког капитализм­а, стварању поткласа у европским транзицион­им друштвима и новим владајућим елитама, члана Америчке академије наука и уметности, питамо о данашњој позицији интелектуа­лаца у друштву.

„У свим земљама, с чијим приликама сам иоле упознат, интелектуа­лци су у стању конфузије. Многи интелектуа­лци нису остали имуни на растуће етнонацион­алистичке идеологије. Нарочито их има међу веома младим људима. Неки се враћају радикалној левици, али либерализа­м је далеко од изумирања“, каже нам Иван Селењи.

 ??  ?? Колико је само свака тиранија увредљива: Иван Селењи истиче да покушава да не користи речи „тиранин“или „диктатор“, јер је реч о терминима са већ учитаном вредношћу
Колико је само свака тиранија увредљива: Иван Селењи истиче да покушава да не користи речи „тиранин“или „диктатор“, јер је реч о терминима са већ учитаном вредношћу

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia