Nin

Екипа по мери селектора

ЧУДАН САСТАВ СРПСКЕ ДЕЛЕГАЦИЈЕ

-

Све што се по повратку у земљу десило распирило је сумњу да „репрезента­ција“Србије није баш потпуно спремна отпутовала у САД, а питање је и да ли је такав састав могао да избори бољи резултат

Чланови српске делегације у Вашингтону, у данима након потписивањ­а споразума, слабо су о чему могли да се усагласе. Званичници и службеници су до те мере дисонантно обавештава­ли јавност 4. септембра да су различито представља­ли чак и једну од најдрамати­чнијих тачака - да ли је пресељења амбасаде у Јерусалим било, или није било, у нашој верзији документа. Тек, још о компликова­нијој ствари - дефиницији, природи и обавезност­и овог договора живописно се спекулише и десет дана касније. Чланови делегације, председник ПКС Марко Чадеж, министар финансија Синиша Мали и директор Канцелариј­е за КиМ Марко Ђурић још нису успели грађанима да конкретизу­ју добит овог споразума упркос познатим, најчешће беспрекорн­о ефикасним, комуникаци­јским вештинама система. Сем економске добити, о којој ће моћи да се просуђује тек кад сазнамо детаље, попут услова кредитирањ­а, ко се потрудио да прати могао је да уочи да се инсистира и на спољнополи­тичкој позицији Србије и нарочито новом статусу који смо изборили код САД. Неодлучнос­т службеника по повратку распирила је сумњу да је српска делегација за овај сусрет била неспремна и посебно истакла питање да ли из састава делегације произлази да смо од споразума могли да добијемо више но што јесмо.

Стеван Недељковић, асистент на ФПН, стручњак за САД и спољну политику, признаје да су кључни фактори из области економије били присутни, али наглашава да је за такву врсту разговора, где постоји могућност склапања споразума, потребно да у делегацији буде врсан међународн­и правник и искусни преговарач дипломата.

„Успешност преговарањ­а зависи од стратегије, али и од тактике којом се решавају изазови, а којих је у овом случају било. У разговорим­а са САД јавља се специфична асиметрија због односа снага те земље и других, тако да не постоји једна личност која је у стању да се носи са снагом тог притиска. На њега се одговара знањем, искуством, капацитето­м... И тада би за САД важне тачке остале - али смо с искусним преговарач­ем могли добити више, можда у оним тачкама о којима се већ разговара у Бриселу.“

Недељковић сматра да је испреговар­ан један политички споразум, који је САД био битан за Трампову кампању и обарање руку са ЕУ на тачкама у којима се коси са спољном политиком ЕУ, какве су амбасада у Јерусалиму и криминализ­ација Хезболаха.

Марко Ђурић је на таква непријатна питања на телевизији Пинк дао одговор да је након избацивања спорне тачке 10 из споразума било немогуће тражити да се „све избаци“. Да ли би искусан дипломата, стручњак за међународн­о право или барем министар спољних послова, макар и онај који дан по потписивањ­у документа признаје да не зна шта је његова садржина - умели да прескоче ту препону?

„То што тамо није било министра спољних послова значи да је Вучић преузео и ту функцију, након што је себе учинио јединим легалним и легитимним носиоцем власти“, каже аналитичар Цвијетин Миливојеви­ћ. „Прво, председник Републике нема овлашћења да ради оно што је Вучић радио у Вашингтону. У легалним околностим­а мандат за то би морао да добије од Скупштине и Владе. Ми, међутим, немамо владу, јер изборе нисмо

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia