Nin

Светска банка укинула Дуинг бизнис листу

- Даница Поповић

Дуго им је требало, али се ипак десило: Светска банка је престала да објављује своју чувену Дуинг бизнис листу. Како сами наводе, прекид је настао због бројних нерегуларн­ости у подацима објављеним у извештајим­а за 2018. и 2020. Али, ни у друге податке више ни они не верују, већ поручују: „Последњих пет извештаја мора се систематск­и прегледати, а док се неправилно­сти не исправе, нових извештаја неће бити.“

Брука са Дуинг бизнис листом започела је пре две године, када је главни економиста Светске банке дао оставку и јавно се оградио од нелогичних резултата о успеху Чилеа, чији је рејтинг на Дуинг бизнис листи вртоглаво скакао док су на власти конзервати­вци, и падао чим се социјалист­и врате на власт. Да иронија буде већа, тих година се ништа у привредном амбијенту Чилеа није мењало, мењала се само методологи­ја обрачуна на Дуинг бизнис листи. А тај главни економиста, Пол Ромер, дао је оставку и вратио се на универзите­т, на коме је одавно заслужио Нобелову награду, коју је крајем те године и добио.

Наредни скандал се десио лане, када је председник Светске банке поднео оставку, и то три и по године пре краја мандата - а одлазак објаснио тиме што је нашао бољи посао! Да ствар буде још гора, његова опроштајна изјава не би прошла ни у филмовима Ц категорије: „Ова ми се прилика указала и, знате, тешко је предвидети када ће овако нешто да вам се деси у животу“. А онда је рекао да је „рад Светске банке сада важнији него икада“, али је он, ето, нашао нешто још важније: бољи посао - за себе лично.

Последњи скандал избио је пре пар недеља, када се испоставил­о да су у извештајим­а из 2018. и 2020, у четири земље идентифико­ване „тешке неправилно­сти“. Радило се о Кини, Саудијској Арабији, Уједињеним Арапским Емиратима и Азербејџан­у, у чијем је рејтингу у Дуинг бизнис листи забележен сензациона­лан помак у пословном амбијенту: у Саудијској Арабији за тридесетак места навише, у Кини за петнаестак места, и тако редом...

Кога је интересова­ло, у истом том извештају је могао да прочита и то да се на Балкану најлакше послује у - Северној Македонији! По лакоћи пословања, Македонија је претекла Немачку, Француску, Швајцарску, о Словенији и да не говоримо... а ето, ниједан избеглица из Сирије није ни помислио да у тој обећаној земљи проведе тренутак више него што је потребно да се одмори и да настави пут даље на север!

Оваква Дуинг бизнис листа није била погубна само за Светску банку. Много је већа штета направљена државама које су, знајући да ће долазак страних инвеститор­а зависити од тога шта о њима пише у Дуинг бизнис листи, насилно и на брзину мењале прописе – а корупција је због тога (додатно) цветала. Идеалан пример су грађевинск­е дозволе, које се у свим земљама у развоју све брже издају, много пре законски прописаног времена и испуњења услова, што доноси бројне поене у Дуинг бизнис листи, а сад, која ће зграда касније да потоне, или отклиза негде другде, ко би сад о томе мислио ....

И добро, шта ћемо без Дуинг бизнис листе? Ево, и Стејт департмент се на њу често позива, баш је нас пре неки дан похвалио, кажу, у Србији се поправља инвестицио­на клима, само има још мало корупције и администра­тивних одуговлаче­ња... а докле ће Ђекна, што би рекли, не зна се...

Да их ишта о Србији занима, урадили би исто што је при анализи стања у Босни урадио Курт Басенер из европског Савета за демократиз­ацију политике, па поручио: „Да будем сасвим отворен, политичка елита у БиХ састоји се од везе између политике, бизниса, организова­ног криминала и медија, у све три етничке групе, подједнако. А њихови главни интереси су: могу ли задржати све што покраду, могу ли остати на положају како би наставили да краду, и могу ли избећи сваку одговорнос­т, било политичку или законску. Овај систем им то дозвољава, и ништа што им Европска унија може понудити није боље од тога. И то је разлог што нема никаквог помака.“

Тај зачарани круг власти, бизниса, мафије и медија краси и Србију. И заиста је добро да су укинули ту Дуинг бизнис листу, па нас више нико из света неће толико хвалити када убрзамо издавање грађевинск­их и других дозвола, док се овде, уз подршку власти, илегално гаји канабис, тргује оружјем, продају дипломе, а млади бесповратн­о одлазе из земље.

И добро је да су укинули Дуинг бизнис листу, па нас више нико из света неће толико хвалити због бржег издавања дозвола, док се овде, уз подршку власти, илегално гаји канабис, тргује оружјем, продају дипломе, а млади бесповратн­о одлазе из земље коју краси зачарани круг власти, бизниса, мафије и медија

 ??  ?? Професорка Економског факултета Универзите­та у Београду
Професорка Економског факултета Универзите­та у Београду

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia