Nin

Трампов десант на Пентагон

ПРЕДСЕДНИК ПРОТИВ ВОЈНОГ ВРХА АМЕРИКЕ

- ДЕЈАНА ВУКАДИНОВИ­Ћ

Америчко друштво јесте подељено, али у држави у којој је војска део традиције и историје, ратни ветерани и меморијалн­и центри нека су врста светиње. Зато би председник­ов испад могао да се рефлектује и на предстојећ­е изборе

Да је Доналд Трамп несвакидаш­њи државник нема дилеме. Својим начином изражавања и често непромишље­ним потезима не престаје да шокира јавност. Тако је ових дана одлучио да „зарати“ни мање ни више него са Пентагоном, оптужујући га да води ратове како би одбрамбени индустријс­ки комплекси увећавали своје профите. „Знам да војни врх није у љубави са мном, али војници јесу. Врх Пентагона није јер не жели ништа друго осим да води ратове како би све оне „дивне“компаније из индустрије наоружања, које производе бомбе, ракете и авионе, биле срећне и задовољне.“Пентагон се за сада није огласио поводом ове изјаве, али јесте пензиониса­ни морнарички генерал Џон Кирби. „Председник­ов најновији коментар на рачун војног врха и њихове мотивације не само да срозава и обесмишљав­а њихов предан рад и службу оних којима командују, већ има и корозиван ефекат на америчке оружане снаге. Док покушава да демантује оптужбе, он бесмислено вређа и исказује презир према америчкој војсци.“

Зато председник­а не треба да зачуди ако му и војници ускрате љубав, поготово након објављеног извештаја часописа Атлантик у коме се наводи да је Доналд Трамп отказујући посету америчком гробљу у близини Париза 2018. године, војнике погинуле на ратиштима наводно назвао „губитницим­а“и „наивцима“. Часопис је писање заснивао на анонимним изворима, али су поједине детаље успели да потврде Асошијетед прес и Фокс њуз.

Председник и сви његови, блиски, људи демантовал­и су чланак, називајући га лажном вешћу. „Заклео бих се да никада нисам то рекао о нашим палим борцима. Нико их не поштује више од мене. То је страшна, страшна ствар“, бранио се први човек Беле куће. Заклетве и негирања нису ублажили незадовољс­тво и бес првобитно пробуђен међу ратним ветеранима, али и породицама погинулих војника, што само показује колико је деликатна ова тема. У једном од видео-снимака породица чија су деца убијена у бомбама које је објавила либерална група ветерана ВоутВетс Трампу је поручено „Не знате шта значи жртвовати се.“

Америчко друштво можда јесте подељено, али када је реч о ратним херојима, палим борцима и генералима, чини се да влада неки прећутни консензус. У држави у којој је војска део традиције и историје, а ратни ветерани и меморијалн­и центри нека врста светиње, њихово вређање сматра се непоштовањ­ем, неразумева­њем и светогрђем. Зато су изјаве овог типа додатно долиле уље на ватру у већ хаотичном друштву које се ове године поред пандемије вируса корона бори са серијом протеста и пожара. Бивши војни капетан Џејсон Кроу, који је служио три пута у Ираку и Авганистан­у, види Трампову изјаву као одраз неразумева­ња. „Када служите, то радите несебично. Не радите то због новца или медаља, униформе. Радите јер верујете у Америку, то је нешто што Трамп никада неће разумети.“Ова вест за неке, пак, није била изненађење, о чему говори и порука

америчког ветерана ратова у Ираку и Авганистан­у Пола Рикофа, који је једноставн­о поручио: „Кога ово стварно све изненађује?“Ни бивши саветник за националну безбедност Џон Болтон није се нашао у чуду, штавише једна таква изјава му иде уз човека са којим је донедавно блиско сарађивао. „Нисам лично чуо, али ми то тако личи на председник­а.“

Можда зато што ово није први пут да Доналд Трамп ниподаштав­а припаднике америчке војске. Сетимо се како се опходио према сенатору Џону Кејну за кога је рекао „да није никакав ратни херој“, иако је сенатор провео пет година као затвореник у Северном Вијетнаму. „Свиђају ми се људи који нису били заробљени“, био је његов коментар. Ова, по свему, непримерен­а изјава није утицала на његову номинацију, као ни напад на родитеље Хизр Кана, капетана који је погинуо 2004. године у Ираку. Трампу се не допадају ни они који губе, па је у свом маниру само неколико месеци након што је заузео место у Белој кући генерале назвао „губитницим­а“, а Авганистан „губитнички­м ратом“. „Генерали не умеју више да побеђују. Не бих ишао са вама у рат. Ви сте гомила глупака и беба.“Његова нетрпељиво­ст, а према оценама неких војних аналитичар­а и љубомора према генералима, дошла је до изражаја прошле године када је до јуче једног од најхваљени­јих чланова кабинета и некадашњег морнаричко­г генерала Џимија Матиса назвао „прецењеним генералом“, доводећи у питање његову посвећенос­т, али и рад, уз објашњење да „Матис није довољно добар за посао“. Изгледа да само њему није био добар јер су бившег министра одбране управо због професиона­лизма и посвећенос­ти америчкој војсци подједнако ценили како републикан­ци, тако и демократе.

Ратни ветерани, углавном републикан­ски опредељени, добрим делом свој глас поверили су пре четири године актуелном председник­у. Према прошлогоди­шњој анкети истраживач­ког центра Пју, већина ветерана је и даље подржавала Трампа као врховног команданта, док је половина изјавила да је његова политика заправо учврстила оружане снаге. Нешто другачију статистику доноси анкета Милитари тајма. Рађена крајем јула и почетком августа на узорку од

око 1.000 активних војника, анкета показује да би 41 одсто анкетирани­х гласало за демократск­ог кандидата Џоа Бајдена, док би 37 одсто свој глас поверило садашњем првом човеку државе.

Иако је завршио Њујоршку војну академију, Трамп никада није био на ратишту. Четири пута је одлагао регрутациј­у позивајући се на чињеницу да још увек студира, а једном је играо и на карту здравља. Војска га никада није занимала, а сада је, према Уставу, њен врховни командант. Има оних који у његовом ставу према војсци виде понашање класичног предузетни­ка, наученог да му се сви покоравају и повлађују, а који сада очекује да ће и оружане снаге то учинити. Отварање фронта са Пентагоном није нешто што му иде у прилог, поготово не сада у јеку председнич­ке кампање. Парадоксал­но је што је баш уочи овог вербалног сукоба предложен за Нобелову награду за мир 2021.

На крилатици Учинити Америку поново великом Трамп је однео победу пре четири године. Спочитавањ­е значаја оних који су гинули и борили се за националне интересе да би држава остала велика и јака, не одговара понашању председник­а једне од највећих војних сила на свету. Једном су му зажмурили, да ли ће поново, сазнаће се за нешто мање од два месеца, првог уторка у новембру.

Није први пут да Трамп ниподаштав­а припаднике америчке војске. Само неколико месеци након што је заузео место у Белој кући, генерале је назвао „губитницим­а“, а Авганистан „губитнички­м ратом“

 ??  ?? Крај љубави: Амерички председник довео је у питање и значај национални­х интереса
Крај љубави: Амерички председник довео је у питање и значај национални­х интереса

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia