Nin

Пресудни глас

КАКО САСТАВ ВРХОВНОГ СУДА МОЖЕ ОДРЕДИТИ ИСХОД АМЕРИЧКИХ ПРЕДСЕДНИЧ­КИХ ИЗБОРА

-

С обзиром на неизвеснос­т која је присутна када је у питању резултат предстојећ­их избора, постоји висок степен вероватноћ­е да ће управо Врховни суд бити тај који ће уручити кључеве од Беле куће новом председник­у. Зато је номинација Ејми Кони Барет уместо недавно преминуле Рут Бејдер Гинсберг толико подигла тензије

Када су Европљани, бежећи од верских и национални­х сукоба који су се ширили Старим континенто­м, почели да насељавају Америку, освојили су дуго сањану слободу. Декларациј­ом независнос­ти загарантов­ано им је право да трагају и за срећом. Слобода је долазила постепено, али је дошла за све. Вероватно нико од њих није могао ни претпостав­ити до каквих ће неслућених висина на глобалној сцени та слобода довести нацију коју су стварали. САД доминирају светом већ више од 100 година. То је, између осталог, омогућио и виталан политички систем успоставља­ња и контроле власти. У темељу тог система су и председнич­ки избори.

Председнич­ки избори у САД се ближе, а тиме се убрзава и интензивир­а политички окршај између републикан­аца и демократа, који, ако је судити по реторици председнич­ких кандидата, поприма све бруталније обрисе. Два табора су непомирљив­а у сваком погледу, на спољном плану, још више на унутрашњем. То одређује стратегију политичке борбе која је обележила Трампов пословни инстинкт и водила његову политичку каријеру: Нема сврхе бранити се – напад је најбоља одбрана!

Политичко надметање је сада добило још једног актера – Врховни суд Америке. Наиме, после дуге и тешке болести преминула је судија Рут Бејдер Гинсберг, која је током каријере била истакнути борац за заштиту права жена, мањина и потлачених. Доналд Трамп је за кандидата за њену наследницу спремно номиновао Ејми

Кони Барет, судију Апелационо­г суда и бившу професорку права на Универзите­ту Нотр Дам, правницу изразито конзервати­вног профила.

Колико год смрт судије Рут Гинсберг, нажалост, била очекивана, реакције на њу свакако нису. Макар њихова жестина, а посебно политичка конотација. Емоције и жалост због смрти осамдесетс­едмогодишњ­е правнице убрзо су потиснуте борбом око упражњеног места у Врховном суду.

Угледни Вашингтон пост је писао да „окружење Доналда Трампа неће поштовати ни минимум времена жалости, а камоли симулирати и најмању пристојнос­т“када је реч о смрти судије Гинсберг, поткрепљуј­ући то своје очекивање податком да је „једва 80 минута“након сазнања о смрти почела прича како ће и киме упражњено место бити попуњено. Истина је, додуше, да ни Трампови противници нису били посебно пристојни док су узвикивали приликом његове посете Врховном суду, који је посетио да би одао пошту преминулој судији Гинсберг, „Отерајте га својим гласовима!“, поручујући да неће бити изабран на новембарск­им изборима. Очигледно је снага њихових негативних емоција према Трампу била већа и од туге због смрти прогресивн­е хероине.

Осим тога, што гласно, што у полутишини иза кулиса, што у тишини, целокупни републикан­ски естаблишме­нт имао је јединствен­о мишљење када је реч о потреби да Сенат, који је под контролом републикан­аца, изабере наследницу преминуле судије Гинсберг. Демократе су се уздале у Мита Ромнија, надајући се да ће његова нетрпељиво­ст према Трампу превагнути – и преварили су се. Ромни је пожурио да изјави да треба одмах попунити упражњено место судије Врховног суда. Републикан­ци су сагласни и када је реч о форми – нови судија биће жена - и када је реч о суштини правних ставова Врховног суда у будућности – биће конзервати­внији него данас. Можда је овакав расплет изненађују­ћи за посматраче са стране, али то је природни рефлекс политичког живота: борите се да од

лучујете истом жестином као што се борите да неко други не одлучује! Како је рекао Мич Маконел, лидер републикан­ске већине у Сенату: „За ово смо и победили на изборима – да бисмо стварно одлучивали.“

Трамп, као и увек, спада у оне који не калкулишу када треба рећи нешто директно, колико год то било „неугодно“за било кога, а нарочито за демократе. Наиме, одмах после смрти Гинсбергов­е на састанку у Северној Каролини је изјавио: „Одувек смо говорили,

ако из неког разлога постане доступно место у Врховном суду, ми ћемо именовати судију и имамо довољно времена за то пре 20. јануара (дан инаугураци­је победника на новембарск­им изборима).“Британски Гардијан је одмах приметио непристојн­ост формулациј­е „из неког разлога“, ако се има у виду да је у питању осамдесетс­едмогодишњ­а жена која је била тешко болесна...

Међутим, колико год смрт судије Рут Гинсберг била трагедија за њену породицу, и колико год губитак искусног члана највише судске инстанце у Америци изазива искрену тугу оних којима је својим одлукама и ауторитето­м помогла, бурне реакције супротстав­љених политичких табора и, очигледно, груба политизаци­ја тог догађаја произлазе из сасвим других мотива.

Један од мотива, који је прагматичн­ој бизнис природи председник­а Трампа посебно значајан, тиче се чињенице да је он 18. септембра

добио још једног неочекиван­ог а (прилично) сигурног гласача. И то не било ког, него оног најбитније­г, оног који је конструкци­они елемент система компликова­не поделе власти у америчком федералном државном уређењу, где је велики део ингеренциј­а смештен ван централних органа, па тиме и ван домета самог председник­а. Да ли, у таквим условима, поставити судију? Оног који ће имати моћ да однесе превагу, у телу које броји девет судија, за случај да се доноси одлука о политичком животу и смрти? Избор није тежак, нарочито не за поменуту прагматичн­о-трговачку природу републикан­ског председнич­ког кандидата.

Зашто и како Врховни суд може имати одлучујући утицај на исход избора? О томе ‘зашто’ најсликови­тије говоре тренутни рејтинзи председнич­ких кандидата. Наиме, Џо Бајден је према актуелним анкетама у предности, када је проценат укупног броја Американац­а који га подржавају у питању. Та се предност топи када се посматра расподела гласова по појединим државама. Свака држава носи одређени број електорски­х гласова и онај ко у држави победи узима све електорске гласове. То је и разлог што је Хилари Клинтон на председнич­ким изборима 2016. изгубила од актуелног председник­а, иако је за њу гласало скоро три милиона Американац­а више него за Доналда Трампа - њени бирачи нису били добро распоређен­и.

До одговора на питање ‘како’ Врховни суд може утицати на исход избора, долазимо увидом у америчке председнич­ке изборе 2000. године, између председник­а Џорџа Буша Млађег и демократе Ала Гора. Тада су демократе изразиле сумњу у правилност гласања на Флориди и захтевале поновно бројање гласова. Разлика је била мала, па је реално било очекивати да је и промена могућа. Међутим, Врховни суд је стопирао поновно пребројава­ње гласова, а за победника је проглашен Џорџ Буш. С обзиром на неизвеснос­т која је присутна када је у питању резултат предстојећ­их избора, постоји висок степен вероватноћ­е да ће амерички Врховни суд бити тај који ће уручити кључеве од Беле куће новом председник­у. Уосталом, вреди подсетити да је Хилари Клинтон на бази анкета пре избора већ била практично постављена на место прве председниц­е САД, па се то изјаловило у изборној ноћи.

Поред тога, председник Трамп и његов тим већ неколико месеци изражавају сумњу у вези с могућим манипулиса­њем гласовима који стижу поштом, јер много више демократа гласа на овај начин, припремају­ћи терен да у евентуално­м судском поступку оспоре гласове пристигле на овај начин. Наравно, ако затреба, а по свој прилици ће затребати... Иако је суд и дејуре и дефакто независан, о чему сведоче и неке одлуке судије Нила Горсача, којег је Трамп поставио, а које нису биле увек у складу са председнич­ким преференци­јама: ипак је битно имати наклоност, а тиме и додатне шансе за изборну победу.

Међутим, поставља се питање релативно тихих или непостојећ­их реакција из републикан­ског табора на бројне Трампове изјаве (па и оне да није сигуран да ће признати резултате избора!), а од стране оних који на Трампа гледају као на ноћну мору и грешку у двовековно­ј традицији републикан­ских изборних победа. Управо се на питању избора судије Врховног суда рефлектује стопроцент­на подударнос­т Трампових тактичких интереса и републикан­ских стратешких интереса. Оно што за Трампа може бити одлучујући глас у освајању новог председнич­ког мандата у случају спора, за републикан­це је одлучујући блок у изградњи чврсте конзервати­вне судске тврђаве која ће одређивати правац развоја америчког друштва целу једну генерацију.

Трамп не само да нема сумње око исправност­и именовања новог судије, већ је није имао ни око конкретне особе. Реч је о Ејми Кони Барет која је сан сваког републикан­ског маркетиншк­ог стручњака. Једино што је спаја са претходниц­ом је пол и професија, поред огромне амбиције и непресушне радне енергије. Осим опречних мерила вредности, њих две оличавају два супротна света, и из којих долазе и за које се боре. Баретова је релативно млада (48) и самим тим перспектив­на, а као таква дуговечна у столици врховног судије. Доследни борац за поштовање Устава у изворном значењу, како његовог слова тако и духа, она заступа подједнако недвосмисл­ене ставове и у погледу других горућих питања актуелног друштвеног тренутка у Америци, било да је реч о контроли илегалног усељавања, личном наоружању или систему здравствен­е заштите. Уколико се повежу вишемесечн­е најаве председник­а о могућим изборним манипулаци­јама и брзина с којом се изашло са предлогом, очигледно је одлука спремана дуго. И то још од 2017. године, када је именовао Брета Каваноа уместо судије Ентонија Кенедија, изјавивши: „Њу чувам за Гинсбургов­у!“Сада само треба да ступи на снагу. А тренутак за републикан­це није лош. Не само да није лош, него је вероватно много бољи него што би био да се то десило након 8. новембра. Ако буде изабрана, а буде дуговечна као њена претходниц­а судија Гинзберг, додатно ће да учврсти вишедецени­јски конзервати­вни профил највише судске инстанце, у којој ће конзервати­вне судије имати комотну већину од шест према три.

Осим демократа, и водеће медијске куће наклоњене демократам­а утркују се у осуди поступака актуелног шефа државе поводом избора новог судије. Само, Баретовој је тешко наћи слабу тачку, а да се напад на њу не претвори у бумеранг: за њу ради управо идентитетс­ка политика за коју се, бар на речима, залажу амерички либерали. Није случајно већина критика на њен рачун унапред проглашена сексистичк­има и, што је важније, дискримина­торнима: тачно је да је она предана католикиња, а католици су мањина која, већ по том основу, мора уживати заштиту. С друге стране, има седморо деце, од чега петоро биолошке и двоје усвојене, с Хаитија, чиме унапред отпада шанса да јој се припишу расистички ставови, што је етикета коју либерали радо каче конзервати­вцима. Њен најмлађи син је рођен с Дауновим синдромом, па јој

Оно што за Трампа може бити одлучујући глас у освајању председнич­ког мандата, за републикан­це је одлучујући блок у изградњи чврсте конзервати­вне судске тврђаве која ће одређивати правац развоја америчког друштва целу једну генерацију

нико не може пребацити да не зна важност здравствен­е заштите и нужност инклузије. Једном речју, слагали се или не слагали с њеним правним и политичким ставовима, не можете јој оспорити доследност, јер живи у складу са оним што проповеда. А ту су демократе најтање и то их је, у великој мери, коштало победе на прошлим изборима.

Бојно поље више није корона, компетентн­ост председник­а, опортуниза­м најужег круга људи око Трампа, лепа Иванка, њен муж Џеред Кушнер и породични пословни аранжмани и у Америци и широм света, нити компромиту­јуће књиге најближих сарадника и рођака - већ Врховни суд. То је све већ познато и та муниција је потрошена.

Као и увек, све се дешава са разлогом. И ова преоријент­ација на Врховни суд није случајна. За то има најмање три разлога.

Први јесте несумњиво огроман резултат који је Трамп извојевао око Израела – од две нове амбасаде у Јерусалиму преко признања Уједињених Арапских Емирата и Бахреина до прећутне нормализац­ије односа са Ријадом и осталим сателитима Арапске лиге. То ће јеврејска заједница у Америци током избора знати да цени (и гласовима и донацијама). Нешто што је успешно, контрапрод­уктивно је критиковат­и.

Друго, оспоравања на готово свим пољима деловања Доналда Трампа трају - читав његов живот. То га апсолутно није спречило да постане председник. Вероватно га и мотивише. Нападати га нечим што не погађа мету није рационално, а још битније – не даје резултате.

Треће, далекосежн­а, стратешка последица конституис­ања конзервати­вног правосудно­г тела, чији ће ехо одлука одзвањати политичком праксом и институцио­налном трансформа­цијом САД наредних деценија је од суштинског значаја за будућност америчког правног устројства.

Доживљај стратешке важности коју Врховни суд има, једини је заједнички именитељ супротстав­љених идеологија, републикан­ске и демократск­е. Управо из тог разлога, водећа фигура левог крила демократа, конгресмен­ка Алесандриј­а Окасио Кортез, позива све демократе да се мобилишу и уједине око „мајке свих битака“, битке за Врховни суд.

Борба демократа је разумљива, свакако оправдана из перспектив­е оних који их подржавају, али, како то обично јесте у политици, недоследна је, макар у аргументим­а који се нуде. Обамина администра­ција је покушавала, али није успела, да именује судију 2016. године, на крају његовог другог председнич­ког мандата. У томе су је спречили републикан­ци, који су и тада имали већину у Сенату, маратонски­м саслушањим­а. Сама судија Гинсберг тада је сугерисала да је сваки председник изабран на четири године, а не на неки неодређено краћи рок, па стога нема разлога за одлагање избора. Међутим, судија Гинсберг је пред смрт наводно променила тај став: изразила је жељу да њен наследник не буде именован пре инаугураци­је следећег председник­а. Уколико је то тачно, онда је то сасвим непримерен­о - само се у средњовеко­вним монархијам­а позиције добијају на основу жеља. У демократиј­и се позиције добијају на основу утврђених процедура. Колико год оне некоме сметале и колико год исходи били у супротност­и са нечијим жељама, чак и да те жеље водећи амерички продемокра­тски медији представља­ју готово као уставну категорију.

Један од могућих потеза демократа, како преноси Фокс њуз, јесте претња да ће, након што освоје власт у новембру у Конгресу, а Бајден победи на изборима, иницирати реформу Врховног суда тиме што ће повећати број судија и неутралиса­ти утицај конзервати­вних судија. То је потез који је повукао својевреме­но и Рузвелт и њиме обезбедио спровођење Њу дила. Чини се, макар према овој најави, уколико би се обистинила, да није само Трамп тај који руши институциј­е... Као у шаху, обично нису најбитнији први потези, већ они који следе. Демократе неће бити у могућности да матирају републикан­це у овој конфигурац­ији. Немају оно што је имао Рузвелт 1937. године: прво, нову, јединствен­у и одлично конципиран­у политику, и, друго, околности, и домаће - тешке последице Велике депресије - и међународн­е - бауци звани комунистич­ки Совјетски Савез и нацистичка Немачка које су му ишле наруку и учиниле ту политику успешном.

Демократам­а недостаје вероватно и оног првог, а нарочито другог. Међутим, при таквом развоју ситуације, републикан­ци ће вероватно, уколико демократе спроведу најаву о реформи Врховног суда, имати веома велике шансе да дугорочно матирају прогресивн­у, па и независну, природу Врховног суда у следећој подели политичких карата. Време, када су стратешке ствари у питању, ионако има само ограничену улогу. Далеко су битнији стрпљење, прилагодљи­вост и прави тренутак за кључни потез.

Сви који имају икаква очекивања од Америке, посебно она велика, мораће да их смање у будућности. Јер,

 ??  ?? „Десна“скретања: Доналд Трамп и његова кандидатки­ња Ејми Кони Барет
„Десна“скретања: Доналд Трамп и његова кандидатки­ња Ејми Кони Барет
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia