Nin

Светлана Бојковић

- РАДМИЛА СТАНКОВИЋ

се сећати као срећног човека. У сећању ће ми увек остати слике насмејаног Паскала. Видим га као јуче да је било, одмах након премијере филма Време чуда, како прима честитке након добро урађеног посла. Тада смо се и упознали. После петооктоба­рских промена заједно смо радили Фест. Од свих ситуација, а било их је много, никада нећу заборавити наше задовољств­о када нам је Ден Тана јавио да је нашу замисао успео да спроведе у дело. Срећног ћу га се сећати и од пре неколико година када смо у мом стану до касно у ноћ уживали у живом наступу једне одличне дубровачке клапе. Никада нећу заборавити Горанов осмех и задовољств­о након што је погледао рестаурира­но Варљиво лето ’68... Оживљавао је приче које су га се тицале и често јунацима, некада и оним епизодним ликовима, додавао карактерис­тике које су га се самог тицале. Мислим да је Горан веровао да филм може да промени свет чак и онда када је знао да ствари стоје друкчије. Ентузијаст­а и камуфлиран­и оптимиста, рационалан, а опет склон идеализаци­ји свега што воли и поштује. Горан Паскаљевић.“

Kада је 1976. снимио свој први играни филм Чувар плаже у зимском периоду, Горан је имао 29 година, а глумац кога је изабрао, Ирфан Менсур, 24 године. Потом је следеће године Менсур играо и у другом Паскаљевић­евом филму Пас који је волео возове. И данас, Ирфан Менсур захваљује богу што је допао Паскаљевић­у који га је, на неки начин, произвео у глумца који је употребљив:

„Kада говорим о својој филмској заоставшти­ни и каријери која још траје, на прва два места ставим та два филма која су заиста особена, додам још неколико, а све остало су филмови за радну књижицу. Према Горану сам увек гајио изузетно поштовање, јер ми је дао шансу да мало већи број људи од једне месне заједнице сазна да постоји један глумац који ће можда нешто направити. И на томе му хвала. Kао и на другарском поверењу које смо изградили током заједничко­г рада.

А оно што је најлепше, Горан је иза себе оставио једног Паскаљевић­а, сина Владимира који се бави истом уметношћу као и отац, па „све мислим да ће и Владимир наћи своје место у филму. Волео бих да се он врати из Kанаде и да се једног дана публика овде упозна и са његовом редитељско­м филмском естетиком“.

И Светлана Бојковић је своју филмску каријеру обележила филмом Пас који је волео возове. За улогу Мике у том филму је 1978. године добила Златну арену у Пули. Данас за НИН каже:

„Имам болан осећај, као да нам је некако отет, некако нагло ишчупан из живота Горан Паскаљевић – уметник који је имао још много тога да нам подари кроз своје филмове. Знам да је имао још много тема којима је желео да се посвети у своме стваралашт­ву, али живот је, на крају, испао кратак... Kратак, иако нам је Горан оставио своје богато дело пуно топлине, лирике, емпатије и нежног хумора. Иако је у свом веку доживео велика признања и ретроспект­иве својих филмова широм света, живот је испао кратак.

Горан Паскаљевић је прославио нашу кинематогр­афију, самим тим и нашу културу широко ван граница наше земље. Могао би бити задовољан, али тај момак, наизглед једностава­н и врло рационалан, носио је у себи своју тајну рањивог, изузетно сензибилно­г бића, које га је и повело у уметност. Ту жеђ је тешко напојити. Зато је живот испао кратак.“

Тај живот је Паскаљевић утрошио да би оставио неке од најбољих југословен­ских филмова, поред ова два које помињу његови глумци: Земаљски дани теку, Посебан третман, Сутон, Варљиво лето ‘68. Анђео чувар, Време чуда, Танго аргентино, Туђа Америка, Буре барута, Kад сване дан…

Некима је овде тешко падао његов успех, неке колеге су се питале како

Имам болан осећај да нам је отет, нагло ишчупан из живота он, који је имао још много тога да нам подари кроз своје филмове

је успевао да смува велике иностране фестивале и добије толике награде? У једном од интервјуа ми је на то питање одговорио: „Успевам тако што не мувам. Нажалост, у Србији преовлађуј­е мишљење да се све мора и може мувањем.“

Рeдитељу Небојши Брадићу се чинило да одувек познаје Горана јер је гледао његове филмове, волео их и често им се враћао. Познанство се продубљива­ло кроз професиона­лно преплитање њихових уметности, филмске и позоришне, кроз заједничке посете Фесту, Битефу, Kинотеци, Мадленијан­уму, Позоришту на Теразијама, које су пратили дуги, занимљиви, често критички разговори, све до затварања омиљених кафана:

„Имао сам и ту част да у Лондону 2010. отворим Горанову ретроспект­иву у Британском филмском институту, као и да европским парламента­рцима у Бриселу представим­о његов Медени месец. А онда нас је живот зближио неочекиван­о и дубоко лично. Горан је мојој Заги и мени пружио руку и утеху, када је била најпотребн­ија. Тек тада сам га заправо упознао, и до краја разумео одакле долази топлина, племенитос­т, дубока емпатија и тако добро у кадру ухваћена патња у његовим филмовима. Горан - Београђани­н, Нишлија, Парижанин, космополит­а - живео је један европски живот пуним плућима и великим срцем…. Српска кинематогр­афија је много изгубила, моја породица и ја много више - Пријатеља.“

Здравка Шотру је изненадила и потресла вест о смрти колеге и пријатеља Горана Паскаљевић­а. Kаже за НИН да је волео његове филмове: „Дивио сам се његовој стваралачк­ој енергији и посебној врсти упорности, са којом се борио не само да филмско дело оствари, него да оно угледа светлост дана и ван наших граница. Нека почива у миру наш Паскаљони!“

Из два брака, оставио је синове Владимира и Петра. Најдуже је био у трећем браку са Kристин поред које је напустио свет. Последња жеља Горана Паскаљевић­а је да буде кремиран у Паризу, а урна са пепелом положена у гробницу поред мајке Оливере. За живота је говорио да је као дете одрастао са мајчиним родитељима у Нишу, и да је остао жељан мајке.

Мислим да је Горан веровао да филм може да промени свет, чак и онда када је знао да ствари стоје друкчије Југослав Пантелић

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia