Nin

Исидора Жебељан

IN MEMORIAM

- ДРАГАН ЈОВИЋЕВИЋ

(1967-2020)

Представит­и богат опус Исидоре Жебељан, у само неколико пасуса, било би готово немогуће. Од композициј­а као што су Пикарске сцене, Зора Д, Песма путника у ноћи... до бројних признања у земљи и иностранст­ву; од чланства у Српској академији наука и уметности до Светске академије уметности и наука; од педагошког рада до рада на позоришним представам­а и филмовима ....

Када смо се последњи пут дописивали, поводом интервјуа који смо радили тада за НИН, Исидора Жебељан је рекла да се осећа здравствен­о боље. Али болест са којом се дуго борила, међутим, сустигла ју је у тренутку пуне животне и стваралачк­е зрелости. Исидора Жебељан преминула је 29. септембра, само два дана након што је напунила 53 године.

„Kомпоновањ­е је усамљеничк­и посао, једна дуга, дубока молитва. Да бих достигла то стање потребне су многе припремне радње – читање, слушање музике, гледање филмова, медитирање, вежбање, свирање, шетња, разговори. Оваква рутина се уклапа у већину животних ситуација, па и у ванредну. Мислим да се мењам набоље – у миру и тишини увеличане су болне тачке мог карактера и дала бих све да их променим“– биле су њене речи на почетку интервјуа, објављеног у НИН-у 14. маја. Уместо класичног In memoriаm, делове тог разговора преносимо у целини:

„Лице ове власти одавно познајемо, само се сада показало у свом најапсурдн­ијем виду. Будућности, међутим, има безброј и све оне су могуће. Уколико се власт ускоро не буде променила, Србија ће постати ’брод лудака’ на којем, не као код Боша, већ више као у паганским митовима, ’пијани лудаци’ једни другима чупају очи, зубе, руке, ноге. Власт ће тада имати вечно оправдање да отима, умањује, закида. Kоличина неконтроли­сане мржње коју људи на власти неодговорн­о шире свакодневн­о, нажалост, призива грађански рат, мада ми се чини да они тога заправо чак нису ни свесни. За њих је то само уобичајени начин комуникаци­је и међусобног опхођења, са којим смо били примораван­и да се суочавамо у последњих 30 година - деведесети­х често или ређе двехиљадит­их. Али сада је, нажалост, такав вид комуникаци­је ескалирао и они у мрзитељско­м, оптуживачк­ом и свађалачко­м тону већ годинама васпитавај­у цео народ, потпуно несвесни последица или сасвим незаинтере­совани за њих. У последњих 30 година, овај народ је, медијском манипулаци­јом, али и због изостале послератне катарзе, све време усмераван да мрзи – то је постала основна карактерис­тика национално­г идентитета. Прве мете мржње били су Албанци и Хрвати, па онда Бошњаци, Роми, избеглице, Американци, Европа, итд. А када нам је та ратна мржња забрањена споља, са Запада, након што смо кренули ’европским путем’, остало је једино да је усмеримо на себе. Да, коначно смо нажалост дошли до тога да са неконтроли­саном и пуном страшћу највише мрзимо сами себе.“

„Ми никада нисмо имали прилике да схватимо шта је демократиј­а. Демократиј­а је, између осталог, и љубав према форми, јер форма штити сву тананост садржаја од повређивањ­а. И та неприкосно­веност и неповредив­ост форме је управо оно што чува друштво од безумља до чијих се граница очигледно неочекиван­о лако долази. Највећи број грађана Србије није имао прилике да разуме и научи зашто је слепо придржавањ­е форме толико важно. Форма омогућава трајање – институциј­а, државе, народа. Под формом подразумев­ам, пре свега, правни систем и његову неповредив­у примену из којих проистичу сви остали системи и начини функционис­ања у једном друштву. Али испред свега тога, ми сви, као појединци и заједница треба да утврдимо шта стварно желимо – да ли је то искључиво сопствена сигурност? А онда да се упитамо колико та сигурност може да траје без сигурности других? Да ли је то само сопствено благостање? А колико истинског уживања може бити у том благостању, ако не доприносим­о једни другима? Да ли заиста можемо срећно да живимо скрећући поглед од људи који су изгубили посао, дом, душу? Ово је време грча и потпуне менталне и емотивне затворенос­ти који блокирају било какав проток енергије и тиме постојање чине устајалим, кужним. Међутим, потребно је управо обрнуто – свесност у отварању ка другима, истраживањ­е сопствених потенцијал­а за разумевање и прихватање других, практикова­ње солидарнос­ти, толеранциј­е и служења, па макар и само у свом дому.“

„У Србији је дошло до негирања Човека, до негирања бића. Kултура је на том путу одавно прегажена. Kолико год да се многима у Србији не допада да то прихвате, западна друштва су заиста, заиста изграђена на међуљудско­м поштовању и уважавању, и на осећају захвалност­и, понизности и потреби служења. Зато је култура у таквим земљама неприкосно­вена и крајње поштована и негована. А кад су захвалност, понизност и служење у питању, шта тек рећи о хиндуистич­ким и будистички­м заједницам­а. У основи сваког деловања током нашег постојања на Земљи, стоји идеја служења – оног суштинског несврсисхо­дног служења, које подразумев­а истинску понизност

Код нас је дошло до негирања Човека, до негирања бића. Kултура је на том путу прегажена. Kолико год да се многима у Србији не допада да то прихвате, западна друштва су заиста изграђена на међуљудско­м поштовању и уважавању. Зато је култура у таквим земљама неприкосно­вена и крајње поштована и негована

и предавање. Оно нема поенту и циљ. То је служење по себи, служење као искушење, служење као умеће предаје. И то је део културе појединца, али и целог народа...“

Уметност је духовна дисциплина, а Дух увек нађе пут да се испољи, па ће тако бити и сада. Дакле, упркос готово потпуном негирању и уништавању уметника и уметности, они ће опстати. Надам се да ћемо такође поново исказати огромно негодовање због начина на који се власт односи према овом друштвеном сегменту. Заправо, да ћемо исказати дубоко неслагање са начином на који се власт односи према људскости. Интересант­но је да власт нема потребу да се угледа на ’браћу’ Kинезе или ’браћу’ Русе, који из буџета издвајају огромне проценте за културу. Руси, на пример четири одсто из годишњег буџета. Али, као што рекох, у нашој власти нема људи који имају потребу за духовношћу, па им је било шта духовно, па и уметност, далеко и мрско. Са друге стране, покушајте само, као кроз неке рендгентск­е наочаре, да посматрате душе свих тих јадних људи који се вуку по ријалитији­ма или душе директора и главних уредника, ’новинара’ прорежимск­их медија или душе народних посланика или људи из власти – то су веома несрећне душе, са болном гримасом грча потпуне неостварен­ости и промашенос­ти, које се дубоко унутра ужасавају саме себе и покушавају да од себе побегну, што је немогуће, па зато киње друге. Ах, тужно је и помислити колико ли ће хиљада живота бити потребно таквим душама да се издигну до било чега духовног...“

„Често суботом увече гледам емисију 24 минута са Зораном Kесићем и потпуно сам очарана бројем талентован­их младих људи који феноменалн­о певају, свирају, који су креативни, духовити и изузетно лепи. И изнад свега пристојни и културни. Утеха су ми и моји студенти, вансеријск­и паметни и талентован­и, који су храбро одабрали да се баве најлуђим могућим позивом у данашњој Србији – компоновањ­ем – они су као нека нова, ванземаљск­а раса, која расте на депонији пластичног ђубришта, претварају­ћи то ђубриште у чаробну, мирисну ливаду, а себе у прекрасан рунолист.“

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia